5 tipů na letní čtení od redakce Security Outlines vol. 2

Štítky:

Zkouškové je úspěšně za námi a prázdniny před námi. Volný čas přímo vybízí k prázdninovému čtení na cestách nebo u vody. Pro tuto příležitost si naše redakce připravila opět několik tipů na letní četbu.

Doufáme, že zde najdete inspiraci, a pokud máte sami nějaké tipy, nebojte se o ně se s námi podělit v komentářích.

1. Vladimír Dzuro – Vyšetřovatel: Démoni balkánské války a světská spravedlnost

Veronika Blablová: Cestovatelské přestávky mám v plánu vyplnit knížkami, které během semestru nedostaly prostor. Jednou z nich je i kniha Vyšetřovatel od Vladimíra Dzury.

Jedná se o očité svědectví českého vyšetřovatele pracujícího u Mezinárodního trestního soudu pro bývalou Jugoslávii v Haagu. Autor vypráví pravdivé příběhy o vyšetřování, zatčení i souzení válečných zločinců. Po zběžném průletu publikací se zdá, že jsou informace opravdu podrobné, podložené řadou zdrojů, doplněné fotkami a oficiálními dokumenty.

Očekávám, že získám hlubší náhled do vyšetřování válečných zločinů i celkové situace v tehdejší Jugoslávii. Ke knize jsem se dostala díky pořadu České televize Hyde park Civilizace, kam Vladimíra Dzuru přizvali. Takže mám vlastně doporučení dvě.

 

2. Morten Storm – Agent Storm: Můj život v al-Káidě

Michaela Prucková: Já osobně doporučuji knihu Mortena Storma Agent Storm: Můj život v al-Káidě a CIA. Nejedná se sice o typickou letní četbu, ale pro zájemce o islámský terorismus a bezpečnostní tématiku, je tato kniha ideální. Bývalý dánský radikální muslim Morten Storm v autobiografii popisuje svou cestu k islámu, radikalizaci a následné důvody ke „změně stran“, když začal pomáhat západním zpravodajským službám jako PET (dánská rozvědka), MI6 a CIA a když donášel na své bývalé přátele.

Přestože je kniha plná arabských jmen a výrazů, je velmi čtivá. Morten Storm přibližuje dva světy, o kterých nemáme mnoho informací – svět islámských radikálů a svět tajných agentů.

3. Sajjid Qutb – Milníky na cestě (přeložil a úvodní studii napsal Miloš Mendel)

Jakub Maděránek: Egyptský muslimský myslitel, vystudovaný učitel a jeden z prominentních členů Muslimského bratrstva v 50. a 60. letech minulého století Sajjid Qutb je jedním z novodobých otců islámského fundamentalismu a inspirátorem mnohých saláfistických hnutí a myšlenkových proudů. Jeho žákem se mimo školní lavice stal například Ajmán Zavahrí, nynější vůdce Al-Káidy.

Právě jeho kniha Milníky na cestě je často užívanou a citovanou knihou náboženských radikálů posledních generací, pro které je zmíněnou náboženské-ideologickou inspirací. Kniha se snaží představit plán na přetvoření muslimského světa nově založeného striktně na Koránu a je považována za určitý manifest nábožensky-fundamentálního směru, Qutbismu.

Knihu jsem zvolil cíleně v překladu od předního českého arabisty a islamologa Miloše Mendela, který v knize nabízí vlastní studii představující historicko-kulturní kontext Egypta 20. století, a který zároveň opatřil Qutbův text řadou kritických komentářů a užitečných vysvětlení.

4. Giulio Douhet – The Command of The Air

Jan Slánský: Mezi světovými válkami došlo k bouřlivému vývoji vojenské strategie a to zejména v reakci na výrazné pokroky na poli nových technologií. V době, kdy muži jako Hans Guderian, B. H. Linddell Hart a Hans von Seeckt měnili pozemní válku svým důrazem na motorizaci a mechanizaci, formuloval své myšlenky i italský vojenský teoretik Giulio Douhet. Ten se však na rozdíl od právě zmiňovaných zaměřil doménu vzdušného prostoru. Zde viděl budoucnost válčení a svými myšlenkami například o strategickém bombardování předurčil podobu druhé světové války.

Jedná se tak o jednu z nejzákladnějších knih pojednávajících o vojenské strategii vůbec. Bohužel však nikdy nebyla přeložena do češtiny a i anglickou verzi je u nás takřka nemožné v pevné podobě sehnat. Naštěstí se však dá na internetu dohledat PDF verze a můžeme si tak vychutnat práci jednoho z velikánů válečné strategie.

5. Joseph Heller – Hlava XXII

Jiří Maixner: Letos vidím prázdniny pracovně, žádný naplánovaný výlet přede mnou, na podzim mě čeká poslední semestr bakalářského studia. Stojím na rozcestí, zdali se mám věnovat literatuře ke státnicím, nebo beletrii. Buď, jak buď, vojenská tematika mě čeká tak jako tak. Největším favoritem je Hlava XXII.

Proč právě ona?

V poslední době vídám kolem sebe čím dál tím víc situací, které mi jdou proti srsti a nejsem schopný je plně zpracovat. Navíc je to klasika, kolem které jsem doposud jen tak proplouval a nikdy si na ni nenašel čas. A co je hlavní, je plná satiry a mého oblíbeného černého humoru zasazeného do druhé světové války. (A našel jsem kus za 90 korun.)

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *