Ruské válečné drama z války v Afghánistánu v režii Fjodora Bondarčuka.
V roce 2005 přišlo do kin dílo rusko-ukrajinsko-finské koprodukce nazvané *9. rota* (rusky *Devjataja rota*), film, který vychází ze skutečných událostí v Afghánistánu na přelomu let 1987 a 1988. Snímek režířoval Fjodor Bondarčuk, který si momochodem střihl i jednu z rolí (praporčík Chochol). Ve filmu hrají některé vycházející hvězdy ruské kinematografie, např. Alexej Čadov nebo Artur Smoljaninov. Dále hrají také Alexej Kravčenko, Alexej Serebrjakov, Ivan Kokorin, Konstantin Krjukov, Amadu Mamadakov a mnoho dalších.
Po celou téměř polovinu filmu nám režisér ukazuje skupinku mladých rekrutů od jejich odvodu, přes příchod do výcvikového tábora, kde jsou připravováni na bojové úkoly v Afghánistánu až po tvrdý výcvik, při kterém doslova potí krev. Tento výcvik, který vede frustrovaný veterán praporčík Dygalo, vytvoří mezi rekruty silná pouta.
V roce 1987 se vojáci konečně dostávají do Afghánistánu a většina z nich je přidělena k 9. rotě 345. gardového desantního pluku Sovětské armády o síle 39 mužů. Během střetů s afghánskými válečníky, kteří se skrývají v dírách a tunelech v horách, zužitkovávají vojáci v drsném hornatém terénu každou vteřinu výcviku a stejně mají Afghánci navrch.
Vzhledem k tématu a provenienci filmu se neubráníme srovnávání se západními snímky. Po technické stránce jde o velmi kvalitní práci, dějová linie je sice místy předvídatelná, ale drží se na úrovni západních válečných filmů. Režisérovi se až na několik málo výjimek podařilo vyvarovat se patosu, který je v ruských filmech často přítomen. Technicko-militantní diváci budou také uspokojeni, ve filmu je vidět široká škála ruské vojenské techniky včetně BVP, tanků, helikoptér, náklaďáků či velkorážních kulometů.
I když se děj odehrává v době existence SSSR, vojenská mašinérie není zatížena komunistickou ideologií, resp. tak není prezentována, i když pár zmínek se ve filmu objeví. Ze snímku je sice cítit jakési poselství ohledně války v Afghánistánu, které je v rozporu s všeobecně uznávaným prizmatem „sovětské invaze“, na druhou stranu režisér sleduje dění v nejmenší složce vojenské hierarachie, což zaručuje syrový a realistický přístup k věci.
Druhá půlka filmu sleduje skutečné události na kótě 3234 poblíž afghánského města Chóst, kterou brání právě 9. rota. Kóta, která byla důležitým bodem pro ochranu zásbovacích konvojů, byla 7.-8. ledna několikrát napadena několika sty mudžáhedínů. Závěrečná scéna nám ukáže brutalitu afghánské váky, gerojství ruských vojáků a bezdůvodnost některých vojenských operací.
Film vřele doporučuji kvůli excelentním hereckým výkonům, slušně zpracovaným bojovým scénám a výbornému vykreslení reality každodenního života sovětského vojáka doma i v Afghánistánu. Hodí se snad už jen dodat, že v Rusku byl film kasovním trhákem a získal moskevskou národní cenu (Nika) za nejlepší film roku 2006.
Odkaz na oficiální ruský trailer na YouTube **zde**.