Analýza: Proč členové NATO uzavírají vojenské zakázky s Ruskem, I. část: Maďarské vrtulníky Mi-24

V této dvoudílné sérii se podíváme na případy, kdy členské země Severoatlantické aliance (dále také jako NATO) uzavřely vojenské kontrakty s Ruskou federací (dále také jako RF). První díl bude věnován Maďarsku a modernizaci tamních vrtulníků Mi-24 v Rusku. Druhá část se bude zabývat problematikou Turecka a jeho nákupu protiletadlového zbraňového systému S-400. Autor se rozhodl věnovat právě těmto dvěma případům zejména proto, že jejich uskutečnění proběhlo po anexi Krymu, a tedy v období vyostřených vztahů mezi NATO a RF. Obsahem obou částí bude analýza možných důvodů uzavření těchto kontraktů a zároveň toho, jak na tyto nákupy reagují ostatní koaliční partneři.

 

Projekt modernizace

Maďarsko je jednou ze zemí, která v současné době provádí rozsáhlé nákupy zbraní a široce modernizuje svou armádu. Mezi zbrojní projekty patří kupříkladu nákup 44 tanků Leopard 2 A4 nebo 24 samohybných houfnic PzH 2000 německé výroby (Béla 2018). Vzdušné síly pak získají 16 víceúčelových vrtulníků H225M, od francouzské společnosti Airbus s veškerým výcvikovým zázemím (airbus.com). Dále od stejné firmy nakoupí Maďarsko 20 kusů vrtulníků H145M s bojovou platformou Hforce, v rámci, které je možno nainstalovat širokou škálu zbraní od různých výrobců (Grohmann 2018).

H225M Caracal (Zdroj: Wikimedia).

 

I přes rozsáhlé nákupy ze zemí, které jsou koaličními partnery v rámci NATO, se Maďarsko rozhodlo modernizovat část své vrtulníkové flotily v Ruské federaci. Jedná se konkrétně o 12 vrtulníků Mi-24 sovětské výroby, které byly postupně modernizovány ve společnosti Petrohrad JSC 419 ARZ. Tato modernizace má prodloužit životnost a bojeschopnost o více než 7 let (Dunai 2018). Maďarsko, jak již bylo výše zmíněno, nákup s RF uzavřelo i přes špatné vztahy s EU a NATO, po březnu 2014 a tedy po anexi Krymu, kdy se vztahy mezi NATO a RF výrazně změnily. Francie kupříkladu po této události ukončila spolupráci s RF a odmítla dodat výsadkové vrtulníkové lodě Mistral (TASS 2015).

Bojový vrtulník Mi-24

Mi-24 patří mezi jeden z nejrozšířenějších vrtulníků na světě. Jeho sériová výroba začala v roce 1972 (AČR). Následně byl vyvážen do armád po celém světě. Tento transportně-bitevní vrtulník se účastnil například sovětské války v Afghánistánu, konfliktu v Čečensku, občanské války v Sierra Leone či íránsko-irácké války. Mi-24 se stále těší velké oblibě a i v dnešní době jej některé státy, jako například Brazílie, kupují jako novou techniku v exportní verzi označovanou Mi-35. Výhodou je kombinace výsadku a možnosti útočit na nepřítele, tudíž odpadá nutnost doprovodu jiným bojovým vrtulníkem (Polák 2012). Věhlas tohoto stroje se stal předmětem podnikatelského záměru mnoha firem, které získaly pro jeho opravy a modernizace licence.

Primárně se modernizací sovětské techniky zabývají ruské firmy. Nejlepším příkladem je společnost Petrohrad JSC 419 ARZ. Ta byla založena v roce 1942 a v roce 1977 byla její specializace přesunuta zejména na vrtulníky. Do současné doby servisem a modernizaci zde již prošlo 1500 vrtulníků, například Mi-8/17, Mi-24 a Ka-32 (Russian helicopters). Firma v poslední době dodala kupříkladu 4 Mi-35 do Kazachstánu (TASS 2018). Také byla vyjednána spolupráce s Indickými společnostmi na výrobu Ka-226T (Fight Global 2019).

Modernizacím techniky sovětské provenience se věnují i firmy mimo bývalé státy SSSR. Česká společnost LOM Praha se zabývá modernizací a opravami Mi-24/35, ale i dalšími typy vrtulníků. Pro AČR modernizovala vrtulník Mi-171š (víceúčelový vrtulník sloužící zejména k přepravě osob a nákladu). Díky modernizaci mohou tyto vrtulníky kooperovat s příslušníky speciálních sil (Grohmann 2013). Tato společnost rovněž provedla ve spolupráci se spojenými státy modernizaci pro Afghánskou národní armádu a také generální opravy pro Pákistánskou armádu u 10 vrtulníků Mi-17 (Lom Praha s. p. 2010).

Kromě maďarské armády má v plánu modernizovat Mi-24 například Polsko. Tamní ministerstvo obrany již zadalo požadavek na nové bojové vrtulníky, překážkou jsou však finanční problémy. Z tohoto důvodu MO analyzuje možnosti modernizace. Je třeba zmínit, že polský letecký průmysl nabízí několik vylepšení Mi-24. Na mezinárodní obranné výstavě MSPO 2017 představila polská společnost WZL-1 možnosti komplexní modernizace bojových vrtulníků Mi-24 V a Mi-24 D (Air Recognition 2018).

Existuje tedy více možností modernizace, kdy ale například na první pohled zajímavá polská alternativa může být doprovázena problémy s licencemi. V minulosti se to týkalo tanků T-72 a jejich modernizace PT-91 Twardy, který byl následně prodáván například do Malajsie. Po vypršení smlouvy Polsko již nebylo ochotno za licenci platit, podle nich modernizace dosáhla takové úrovně, že podíl ruského vzoru je minimální. To následně vyvolalo protesty ze strany RF (Dorazín, Táborská 2008).

 

Průběh modernizace

Samotná modernizace trvala deset měsíců a zpět na základnu maďarského letectva v městě Kecskemét byly vrtulníky přepraveny transportním letounem An-124 Ruských vzdušných sil. Vrtulníky budou plnit funkce jako blízká podpora pozemních sil, ale rovněž mohou být nasazeny v krizových situacích jako povodně a jiné přírodní katastrofy pro podporu civilního obyvatelstva. Modernizace je součástí programu Zrinyi 2026 na modernizaci maďarských ozbrojených sil, které díky tomuto programu získají širší schopnosti a moderní prostředky.

Vrtulníky Mi-24 mají výkonné palubní zbraňové systémy, jako je například Yak-B 12,7 mm čtyřhlavňový kulomet, rotační kulomet, fixní dvouhlavňový kanón GSh-30-2 kalibru 30 mm (Mi-24P), ovládací rozhraní je v anglickém jazyce, počítačové rozhraní poskytující integrovaný přístup k navigačním a komunikačním systémům. Kromě toho získali také nový tmavě šedý nátěr (Dunai 2018).

Z dostupných zdrojů není nijak patrné, že by tento nákup vyvolával kontroverze ze strany ostatních koaličních partnerů. Tibor Benkő, náčelník štábu maďarských obranných sil, se vyjádřil stručně k otázce nákupu mimo země NATO. Podle něj není Maďarsko povinné kupovat zbraně výhradně od členských zemí. Prvořadé jsou pro maďarskou armádu zejména samotné schopnosti (Vass 2018).

 

Důvody modernizace

Finanční důvody

Maďarské ozbrojené síly vytyčily pevnou potřebu 40 vrtulníků, ale stále zůstává fakt, že ještě v roce 2017 byly vydávány do armády finance pouze ve výši odpovídající 1,1 % HDP a k požadovaným 2 % HDP má dojít Maďarské ministerstvo obrany až v roce 2026 (Vass 2018). Vzhledem k tak rozsáhlým nákupům v poměru se stále malým rozpočtem může modernizace vrtulníků v Rusku výrazně snížit náklady na vytvoření vrtulníkové flotily v počtu 40 ks alespoň do doby, než budou potřebné prostředky pro nákup nových západních vrtulníků k dispozici. Je důležité zmínit, že Maďarské letectvo disponovalo před nákupem a modernizací pouze 13 transportními vrtulníky Mi-8/17 a 8 bitevními Mi-24 (Grohmann 2018b).

Politické důvody

Jak jsme již zvyklí z historie, nákup a prodej zbraní mezi státy patří k účinným nástrojům mezinárodní politiky. Například Saudská Arábie je na prvním místě v žebříčku státu nakupující zbraně od USA (Armstrong 2019). Zároveň se řadí mezi významného spojence Washingtonu v regionu (Joch 2019). Tomu, že současná vláda Maďarska chce zlepšovat vztahy RF, nasvědčuje několik událostí. Maďarský premiér Viktor Orbán se setkal s Vladimírem Putinem v Kremlu. Podle Orbána je RF pro Maďarsko velice důležitá v oblasti politiky a jejich vztahy jsou dlouhodobě stabilní. Rovněž zmínil, že potřebují právě takové spolehlivé partnery. Nesmíme také opomenout, že Maďarsko v čele s Orbánovou vládou opakovaně vyzývá Brusel, aby byly ukončeny sankce namířené proti RF (Mkk 2018).

Jedním z dalších znaků sbližování je přesun ruské Mezinárodní investiční banky MIB do Budapeště. Maďarsko poskytne MIB k její činnosti řadu výhod. Banka například získá podobné postavení jako ambasády zahraničních států a zaměstnancům MIB bude náležet plná diplomatická imunita (Bruner 2019).

Putin a Orbán (Zdroj: Kremlin.ru).

 

Maďarsko si však některými přátelskými akty vůči RF poškozuje vztahy se Spojenými státy. Například, když justice v Maďarsku rozhodla o vydání dvou ruských občanů podezřelých z obchodování se zbraněmi do RF. USA byly tímto rozhodnutím zklamané, protože se na dopadení samy podílely jejich bezpečnostní složky (ČTK 2018).

Na druhou stranu se ale obdobným způsobem prohlubují vztahy také na západě – v případě tanku Leopard 2 nebo vrtulníku od firmy Airbus. Podle oficiálních stránek Bundeswehru každý kontrakt mezi Německem a Maďarskem, co se týče výstavby Maďarských ozbrojených sil, prohlubuje spolupráci i na úrovni mezinárodní obrany (Grohmann 2019).

Kromě samotného budování dobrých vztahů má rozsáhlé zbrojení samozřejmě více důvodů. Podle Viktora Orbána záruky na obranu NATO nejsou dostatečné a země musí být připravena se bránit ze všech směrů. NATO vidí jako důležité, avšak bezpečnost země by neměla na těchto zárukách stavět (ČTK 2019).

Maďarsko však i přes zmíněné problémy vyvíjí snahu udržet si korektní vztahy i s USA. Před nedávnem Maďarsko s USA uzavřelo dohodu o obranné spolupráci. Americký velvyslanec Cornstein řekl, že tato dohoda jen prohloubí spolupráci a rovněž poukázal na fakt, přiblížení Maďarska k závazkům vůči NATO. Maďarský parlament tuto dohodu schválil drtivou většinou 162 hlasů (About Hungary 2019).

Americký a maďarský výsadkář při společném cvičení (Zdroj: Army.mil).

Závěr

V článku jsou analyzovány možné důvody, které maďarskou vládu vedly k rozhodnutí modernizovat vrtulníky Mi-24 v Ruské federaci. Podle názoru autora zde největší roli hrály finanční důvody a současná potřeba provozu 40 kusů vrtulníků pro splnění armádních plánů. Vzhledem k ještě stále nízkému armádnímu rozpočtu by údajně nebylo v jejích silách pořídit všechny vrtulníky nové. Proto se armáda rozhodla část strojů, které jsou stále pro nemalé spektrum úkolů účinně použitelné, modernizovat. Na několika příkladech jsme však byli svědky toho, že Orbánova politika se snaží s RF navázat dobré vztahy a spolupráci na několika úrovních. Je příhodné si také myslet, že k upevnění spolupráce přispěla rovněž tato modernizace. Nesmíme rovněž opomenout patrný cíl snižovat závislost na NATO a více se spoléhat na svou vlastní armádu.

Z hlediska celkové analýzy je dosti pravděpodobné, že Maďarsko kromě tohoto odbočení bude v blízké budoucnosti nakupovat zbraně zejména od západních partnerů. Nasvědčují tomu i další zbrojní zakázky, které jsou rovněž finančně atraktivnější. Kromě zmíněných vrtulníků od Airbusu, tanků Leopard 2 nebo houfnic PzH 2000 také nákup ručních zbraní z České republiky nebo poptávka po amerických letounech 5. generace F-35 (Peck 2019). Autor se rovněž domnívá, že přístup maďarské vlády na poli mezinárodní politiky bude ke zmíněným stranám vstřícný, jelikož si bude chtít udržet se všemi dobré vztahy.


Zdroje:

About Hungary. (3. července 2019). US Ambassador welcomes defense cooperation agreement between US and Hungary. abouthungary.hu. Dostupné z http://abouthungary.hu/news-in-brief/us-ambassador-welcomes-defense-cooperation-agreement-between-us-and-hungary/

ACR. (nedatováno). MIL MI 24. acr.cz. Dostupné z http://www.acr.army.cz/technika-a-vyzbroj/letecka/-mil-mi-24-89942/

Air Recognition. (14. února 2018). Poland planning Mi-24 helicopters upgrade. airrecognition.com. Dostupné z https://www.airrecognition.com/index.php/archive-world-worldwide-news-air-force-aviation-aerospace-air-military-defence-industry/global-defense-security-news/global-news-2018/february/4075-poland-planning-mi-24-helicopters-upgrade.html

Airbus. (14. prosinec 2018). Hungary orders 16 H225M multi-role helicopters. airbus.com. Dostupné z https://www.airbus.com/newsroom/press-releases/en/2018/12/hungary-orders-16-h225m-multi-role-helicopters.html

Armstrong, M. (12. března 2019) The USA’s Biggest Arms Export Partners. statista.com. Dostupné z https://www.statista.com/chart/12205/the-usas-biggest-arms-export-partners/

Bruner, Š. (23. února 2019) Investiční banka z dob RVHP se stěhuje do Budapešti, její přesun se zamlouvá i Česku. e15.cz. Dostupné z https://www.e15.cz/byznys/finance-a-bankovnictvi/investicni-banka-z-dob-rvhp-se-stehuje-do-budapesti-jeji-presun-se-zamlouva-i-cesku-1356565

Mkk. (18. září 2018). Orbán si s Putinem notovali v Kremlu. Ruský vůdce prohlásil, že migrační vlna do EU neskončí. ceskatelevize.cz. Dostupné z https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/2598509-orban-si-s-putinem-notovali-v-kremlu-rusky-vudce-prohlasil-ze-migracni-vlna-do-eu

ČTK. (14. února 2019). Orbán: Záruky NATO nestačí, Maďarsko se vyzbrojí. ceskenoviny.cz. Dostupné z https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/orban-zaruky-nato-nestaci-madarsko-se-vyzbroji/1721855

ČTK. (27. listopadu 2018). Maďarsko vydalo podezřelé z obchodu se zbraněmi Rusku, nikoli USA. ceskenoviny.cz. Dostupné z https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/madarsko-vydalo-podezrele-z-obchodu-se-zbranemi-rusku-nikoli-usa/1692260

Dorazín, M., & Táborská, M. (18. února 2008). Rusko a Polsko se přou o licence na výrobu zbraní. irozhlas.cz.Dostupné z https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/rusko-a-polsko-se-prou-o-licence-na-vyrobu-zbrani_200802180720_mtaborska

Dunai, P. (18. září 2018). Reactivated Mi-24s Return to Hungary. ainonline.com. Dostupné z https://www.ainonline.com/aviation-news/defense/2018-09-18/reactivated-mi-24s-return-hungary

Flight Global. (20. února 2019). AERO INDIA: Russian Helicopters signs up partners for Ka-226T work. flightglobal.com. Dostupné z https://www.flightglobal.com/news/articles/aero-india-russian-helicopters-signs-up-partners-f-455955/

Grohmann, J. (1. července 2018). Maďarsko kupuje vrtulníky H145M. armadninoviny.cz. Dostupné z https://www.armadninoviny.cz/madarsko-kupuje-vrtulniky-h145m.html?hledat=ma%C4%8Farsko

Grohmann, J. (11. října 2013). Česká armáda modernizuje vrtulníky Mi 171š. armadninoviny.cz. Dostupné z https://www.armadninoviny.cz/ceska-armada-modernizuje-vrtulniky-mi-171s.html?hledat=modernizuje+vrtuln%C3%ADky

Grohmann, J. (15. prosince 2018b). Maďarsko kupuje víceúčelové vrtulníky Airbus H225M Caracal. armadninoviny.cz. Dostupné z https://www.armadninoviny.cz/madarsko-kupuje-viceucelove-vrtulniky-airbus-h225m-caracal.html?hledat=ma%C4%8Farsko

Grohmann, J. (5. března 2019). Maďarská armáda směřuje k nákupu bojových vozidel pěchoty Puma. armadninoviny.cz. Dostupné z https://www.armadninoviny.cz/madarska-armada-smeruje-k-nakupu-bojovych-vozidel-pechoty-puma.html

Joch, R. (15. března 2019). Spojenectví americké republiky a saúdské monarchie hned neskončí. lidovky.cz.Dostupné z http://ceskapozice.lidovky.cz/tema/spojenectvi-americke-republiky-a-saudske-monarchie-hned-neskonci.A190313_171502_pozice-tema_lube¨

Lom Praha s. p.. (2010). Výroční zpráva 2009. lompraha.cz. Dostupné z https://lompraha.static.s8.upgates.com/5/5qq1yenw9d4d6cbececf8ab.pdf

Maz, B. (19. prosince 2018). Nové tanky a samohybné dělostřelecké zbraně pro maďarské obranné síly. htka.hu.Dostupné z https://htka.hu/2018/12/19/uj-harckocsik-es-onjaro-tuzersegi-lovegek-a-magyar-honvedsegnek/

Neufus, O., & Chripá, D. (13. březen 2019). Tahouni a černí pasažéři v NATO. Každý Čech dá za obranu šest tisíc ročně. aktualne.cz. Dostupné z https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/vydaje-na-obranu-zemi-nato-podle-hdp-i-poctu-obyvatel/r~40ea827c44a611e998d70cc47ab5f122/?redirected=1555611027

Peck, M. (1. června 2019). Hungary May Buy the U.S. F-35 Stealth Fighter. nationalinterest.org. Dostupné z https://nationalinterest.org/blog/buzz/hungary-may-buy-us-f-35-stealth-fighter-60587

Polák, M. (1. února 2012). Nechtěné bojové vrtulníky Mi-24/35. armadninoviny.cz. Dostupné z https://www.armadninoviny.cz/nechtene-bojove-vrtulniky-mi-2435.html

Polák, M. (10. října 2012). Brazílie obdrží všechny objednané Mi-35 do konce tohoto roku. armadninoviny.cz. Dostupné z https://www.armadninoviny.cz/brazilie-obdrzi-vsechny-objednane-mi-35-do-konce-tohoto-roku.html?hledat=Mi-24

Russian helicopters. (Nedatováno). Aircraft Repair Plant No. 419 (ARP 419). russianhelicopters.aero. Dostupné z http://www.russianhelicopters.aero/en/arp419/

TASS. (21. října 2015). Russia ready to supply helicopters for Mistral warships to Egypt. tass.com Dostupné z http://tass.com/defense/830646

TASS. (29. května 2018). Russia signs new delivery contract with Kazakhstan on Mi-35 combat helicopters. tass.com. Dostupné z https://tass.com/defense/1006969

Vass, Á. (2018). Hungary Focuses on Military Improvement to Meet NATO Requirements. hungarytoday.hu.Dostupné z https://hungarytoday.hu/hungary-focuses-on-military-improvement-to-meet-nato-requirements/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *