wikipedia

Bolívie se možná stane centrem leteckého výcviku pro země Latinské Ameriky

Prezident desetimilionové země na středozápadě Latinské Ameriky letos oznámil, že chce v rámci lepší spolupráce národů využít leteckou základnu v Chimoré k tréninku a vycvičení nejen místních, ale i zahraničních pilotů. Bolívie by se tak mohla stát centrem výcviku vojenských pilotů pro celou oblast Latinské Ameriky.

Prezident Evo Morales v polovině února 2016 zahájil tzv. rok treninků Vzdušných bolívijských sil (Fuerza Aérea Boliviana, FAB) ve městě Chimoré v tropické provincii Cochabamba a přizval na něj i další státy. Prezident oznámil, že se ke cvičení již přidali členové venezuelského a panamského letectva, ale sám uznal, že je potřeba plánované aktivity v Chimoré rozšířit a zahrnout do nich i další státy. Jeho cílem je, aby se od sebe jednotlivé státy navzájem učily a sdílely své znalosti a schopnosti.

Fungování mezinárodního letiště v Chimoré bylo prezidentem země zahájeno v říjnu 2015 a jeho nespornou výhodou je zejména geostrategická poloha a umístění v centrální části státu. To podle guvernéra tamní oblasti nese klady zejména pro bezpečnost státu a jeho svrchovanost pro případ, kdyby bylo potřeba bránit národní území před možnými provokacemi z vnějšku.

Ve městě s více než dvaceti tisíci obyvateli byla do roku 2008 základna protidrogového orgánu USA (Drug Enforcement Administration) a nyní tam stále sídlí také základna místní protidrogové policie operující v daném regionu, v němž každý rok vymýtí na šest tisíc hektarů ilegálně pěstované koky. Kromě geostrategické polohy hrály i tyto důvody při umisťování nového leteckého centra roli.

Podle bolívijského prezidenta se Chimoré slibně rozvíjí, jednak se tam stále více uplatňuje odvětví rybolovu, jednak vláda vkládá velké naděje právě do letiště, jehož potenciál má podle plánů stále vzrůstat, což však vyžaduje zajištění dalšího terénu pro rozšiřování nových doplňkových staveb a konstrukcí. V případě prosperity rozhodně nebude další posilování, šíření a zejména zkvalitňování prostor na škodu, už nyní jsou všechny bolívijské tréninky a specializace na různé typy letadel praktikovány právě v Chimoré.

K8_Fuerza_Aerea_de_Bolivia
Cvičný letoun K-8 Karakorum bolivijského letectva (zdroj: wikimedia).

FAB navíc v březnu začalo připravovat koupi eskadry letadel za účelem zmiňovaného výcviku a tréninku. Jejich využití si země slibuje například při sestřelování letadel používaných k nezákonným aktivitám (zejména narkobyznys) a pro piloty budou znamenat navýšení možných letových hodin a tedy větší zkušenost. Koupě nových letadel tvoří část procesu obnovy bolívijských ozbrojených sil, které byly zahájeny prezidentem v srpnu 2015 s cílem zřízení instituce, jež bude chránit přírodní zdroje a svrchovanost země.

Ministr obrany Bolívie Reymi Ferreira považuje nákup za dobrý nápad a podporuje jej. „Nová flotila může sestávat ze sedmi a devíti letadel, ale zatím nejsou potvrzeny technické požadavky a reálné schopnosti jednotlivých letounů.“ Prozatím tedy ještě nebyl vystaven definitivní rozpočet pro koupi letadel, ten se může měnit v závislosti na jejich typech a parametrech, jasno by však mělo být do konce měsíce března. Země dostala nabídky také z evropských podniků, uvažuje například o pronájmu letadel z Francie.

Velitel FAB, generál Celiar Arispe vyzdvihl aktivitu bolívijské vlády, která v poslední době značně pomáhá posilnit a vybavit struktury FAB. Jen za posledních devět let Bolívie zvýšila počet letadel z 20 na 92, což je nárůst o 350 %, a ani v blízké budoucnosti s tímto projektem rekonstrukce národní armády nehodlá ustat.[1]

[1] Do roku 2006, kdy se flotila FAB začala modernizovat, se používaly letouny ze 60. let, které měly 40 až 45 let. Nyní země zařadila do své výbavy modely, jako je čínská stíhačka K-8, Hércules C-130 či stíhačky T-33, které se nyní využívají zejména k výcviku a demonstrativním ukázkám.

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *