Ve druhém vydání rubriky „Všechny moje lásky“ setrváváme na katedře politologie, nicméně přecházíme od hudebních nahrávek k dílům literárním. Výčet svých deseti oblíbených knih poskytl portálu sekuritaci.cz prof. Maxmilián Strmiska, přičemž zároveň zapochyboval o označení jeho výběru jako „žebříčku top ten“. Prof. Strmisku tedy nejvíce zaujala následující beletristická díla:
H. Kesten: Šarlatán
Společensko-kritický román zachycuje v širokém záběru dobu konce 20. a počátku 30. let minulého století v Německu před nástupem fašismu. Autor v něm odhaluje skandální aféry a intriky mocných. V roce 1939 byl tento román spolu s dalšími pokrokovými knihami v rámci cenzury spálen.
I. Calvino: Neviditelná města
Marco Polo – jeden z neznamenitějších cestovatelů všech dob popisuje v tomto díle krajiny a města, která nejsou na žádné mapě. Sociální a společenské struktury jsou nám však přesto povědomé. Všechna města jsou v Marcově podání v podstatě variantami téhož modelu – jeho rodných Benátek.
A. Carpentier: Království z tohoto světa
Motivem k sepsání tohoto krátkého románu autorovi byla návštěva Haiti. V předmluvě Království z tohoto světa došlo k užití termínu, který se začal překládat jako „magický realismus“. Ten se časem vžil jako označení pro úchvatně překvapivou skutečnost latinskoamerického světa, zvláště z pohledu Evropana, jímž Carpentier sám částečně byl.
A. Carpentier: Výbuch v katedrále
Historický román z francouzské ostrovní kolonie Guadeloupe, jehož hrdinou je bývalý jakobín.
J. Giono: Husar na střeše
Děj tohoto díla se odehrává na počátku 30. let 19. století – v období epidemie cholery, která postihla jižní Francii. Mladý italský revolucionář Angelo musí prchat před pronásledovateli i před dragouny, kteří kvůli epidemii internují lidi v narychlo zřízených karanténách.
S. Pressfield: Ohnivá brána
Sparťanský bojovník Xeo přežil předem ztracenou bitvu u Thermopyl a v zajetí je vyslýchán, aby vyzradil, jakým zázrakem dokázala hrstka Řeků čelit značné přesile Peršanů. Xeo tedy vypráví příběh začínající jeho dětstvím.
S. Pressfield: Souboj s bohy
Souboj s bohy je historickým románem z doby starověkého Řecka, který představuje vojevůdce Alkibiadése v kontextu Peloponéské války.
M. Vargas Llosa: Válka na konci světa
Llosova novela se odehrává na konci 19. století v brazilském městě Canudos, jehož obyvatelé tvořili neposlušnou komunitu revolučního ducha, kterou by brazilská vláda byla ochotna ze světa vymazat za každou cenu, což se nakonec skutečně stalo – roku 1897 armáda povraždila většinu residentů města.
I. Calvino: Baron na stromě
Kniha Baron na stromě hodnotí roli intelektuála v soudobé společnosti. Hlavní hrdina knihy, baron Cosimo, prožije celý život na stromech, aby se z této vzdálenosti pokusil lépe porozumět dění na zemi. Cosimova příběhová pozice je připisována samotnému Calvinovi po jeho odklonu od aktivního politického života uvnitř komunistické strany.
G. Ribémont-Dessaignes: Ano i ne čili klec v ptáku
Surrealistický román dadaisty Ribémont-Dessaignese byl poprvé vydán v českém jazyce v Praze roku 1926.
Informace ke knihám byly čerpány z webových stránek: