James Michel. Zdroj: Wikipedia. org

Novinky z Afriky: prosinec 2015

Štítky:

Autory jsou Lukáš Němec, Tomáš Dvořák a Jakub Zbýtkovský

Přehled bezpečnostního dění z afrického kontinentu za měsíc prosinec.

Čínská aktivita na jihu

1.12. 2015: Na začátek prosince připadlo setkání dvou nejvyšších státníků Zimbabwe a ČLR v hlavním městě afrického státu. Očekává se, že Čína pomůže Zimbabwe nastartovat skomírající ekonomiku jihoafrického státu, a to pomocí spolu financování velkých infrastrukturních projektů.   V souvislosti s tímto je nejčastěji skloňována uhelná elektrárna Hwange, jejichž modernizaci by měla ČLR podpořit až do výše jedné miliardy amerických dolarů.

O den později dorazil čínský nejvyšší představitel do sousední JAR, kde byly podepsány obchodní kontakty ve výši šesti a půl miliardy USD. Ekonomická diplomacie ČLR je napříč celým africkým kontinentem velmi úspěšnou a není náhodné, že je Čína největším obchodním partnerem celého kontinentu. Strategické nezasahování do politických záležitostí jednotlivých afrických států je klíčovým prvkem čínského úspěchu. V tomto duchu se vyjádřil také samotný prezident ČLR na Fóru o čínsko-africké spolupráce v jihoafrickém Johannesburgu: „ČLR je přesvědčena, že Afrika náleží Afričanům a africké problémy jimi musí být také vyřešeny.“

Právě na čínsko-africkém fóru byl představen tříletý plán, ve kterém by měla Čína proinvestovat až šedesát miliard USD. Kromě infrastrukturních projektů je často skloňováno také zemědělství, kam by mělo také směřovat nemalé množství finančních prostředků.

Kagame příkladem?

7. 12. 2015: V minulém měsíci jsme Vás informovali o možných změnách ve rwandské Ústavě, která dovoluje stávajícímu prezidentu Rwandy Paulu Kagame kandidovat i ve třetím po sobě jdoucím volebním období. Kagame se na začátku prosince vyjádřil, že není rozhodnut, zda bude o výše uvedenou možnost usilovat, nebo zdali prezidentský úřad opustí. USA, jako největší donor malé africké země, vyvíjí diplomatický tlak na Kagameho, aby již znovu nekandidoval. Měl by to být právě Kagame, který půjde dalším africkým státníkům příkladem a vzdá se moci ve prospěch dalšího rozkvětu demokracie na africkém kontinentu. Celonárodní referendum bylo naplánováno na 18. prosince.

Výsledky z druhé poloviny prosince ukázaly, že 98.3 % voličů se vyslovilo pro změnu rwandské Ústavy. V celé zemi bylo v průběhu voleb přítomno na 600 nezávislých volebních pozorovatelů.

Korupce v Demokratické republice Kongo

9. 12. 2015: 15 miliard dolarů, to je přibližně částka, která se podle slov Luzolo Bambiho, antikorupčního poradce prezidentka Demokratické republiky Kongo, ročně v této zemi zpronevěří. I přesto, že je Demokratická republika Kongo největším africkým vývozcem mědi a taktéž oplývá velkými zásobami zlata, kobaltu a diamantů, drží v žebříčku zemí dle indexu lidského rozvoje (HumanDevelopment Index – HDI) aktuálně 186. Pozici. Tím důvodem je především obrovská korupce. Sám Bambi v červnu podal trestní oznámení na více než tucet současných a bývalých vládních úředníků z důvodů korupce, zpronevěry a praní špinavých peněz.

Vyhlášení republiky Logone

15. 12. 2015: Republika Logone, tak se jmenuje útvar na území Středoafrické republiky, jenž byl vyhlášený v půlce prosince Noureddine Adamem, jedním z rebelských vůdců bojujících proti centrální vládě. Adam, jakožto vůdce jedné ze skupin spadající pod rebelské hnutí Séléka kritizuje především nezájem křesťanské elity vůči severní části Středoafrické republiky. Právě zde ve městě Kaga-Bandoro má Adam svou základnu. Dle prohlášení mluvčího, Maoulouda Moussy, je cílem nejdříve získat autonomii a až poté usilovat o nezávislost na středoafrické vládě.

Stagnující Malawi

15. 12. 2015: Letošní přetrvávající sucho v celém regionu a zpomalení národní ekonomiky jsou hlavními důsledky zhoršení potravinové bezpečnosti jihoafrického státu Malawi. Zpráva UNICEF z poloviny prosince jasně poukazuje na déle trvající problémy spojené s nedostatečnou výživou dětí v celém regionu. Malawi, které bylo v první dekádě tohoto desetiletí dáváno za vzor dalším africkým státům v oblasti potravinové suverenity, dnes samo bojuje s následky hladu.

Al-Šabab v Keni

17. 10. 2015: Jako v každém měsíci, tak ani v prosinci nemůže chybět již takřka povinná zpráva o aktivitách al-Šababu na území Keni. Do poloviny měsíce prý tato militantní skupina spáchala na pět útoků na území jihoafrického státu. Na kolik je tato zpráva pravdivá z úst mluvčího této skupiny je více než diskutabilní, nicméně skutečným je útok v Mkunumbi, při kterém zemřeli dva civilisté.

Dva dny před Štědrým dnem oblétla svět nad míru pozitivní zpráva ze severu Keni. Již tradiční přepadávání autobusu militantními islamisty z al-Šababu a následné rozřazování dle náboženství a poprava nemuslimských cestujících, skončilo beze ztrát na životech. Statečná skupina muslimských pasažérů nedovolila útočníkům identifikovat křesťanské cestující, kteří se následně s příjezdem dalších vozidel rozutekli do buše. O pět dní na to ovšem islamisté přepadli policejní vůz, přičemž posádku automobilu připravili o život.

Libye: Libyjská milice odehnala americké vojáky

18. 12. 2015 Americké jednotky letěly do Libye, aby podpořily vládní vojáky. Po přistání však vzápětí opět odletěly. Podle vyjádření amerických představitelů to bylo kvůli požadavkům místní milice. Do Libye letělo 20 vojáků ze speciálních sil, jež byly vybaveny pokročilou výzbrojí a jež přistáli na letišti v západní Libyi. Libye se nachází ve stavu chaosu od roku 2011, kdy byl svržen tehdejší vládce, plukovník Muammar Kaddafí. Americké jednotky letěly do Libye, aby posílily vztahy a zlepšily komunikaci s jejich protějšky v Libyjské národní armádě. Vojáci opustili území Libye bez jakéhokoliv incidentu. Libye má v současnosti dva soupeřící vládní kabinety, jeden je v hlavním městě Tripolisu a druhý se nachází v Tobruku na východě země. V Maroku došlo k podepsání dohody o vytvoření jednotné vlády. Přesto panují pochybnosti o fungování tohoto kabinetu mezi leadery obou skupin.

James Michel. Zdroj: Wikipedia. org
James Michel. Zdroj: Wikipedia. org

Prezidentské volby na Seychelách

19. 12. 2015: Ve druhém kole prezidentských voleb na Seychelách obhájil mandát dosavadní prezident James Michel. Získal třetí, tedy poslední volební období. Svého protikandidáta, Wavela Ramkalawana porazil o pouhých 193 hlasů. Ačkoliv právě ze strany Wavela Ramkalawana bylo vzneseno obvinění ohledně neregulérnosti voleb, kdy mimo jiné osočil dosavadního prezidenta z kupování hlasů. Požádal proto o přepočítání hlasů. James Michel však o den později složil přísahu a bude pokračovat v prezidentském úřadu i ve třetím volebním období.

Nestabilní bezpečnostní situace v Burundi

21. 12. 2015 Odmítavý postoj vyslovila vláda Burundi k rozhodnutí Africké unie o vyslání mírových jednotek na burundské území. Africká unie rozhodla o poslání 5000 mužů z důvodu zvýšení ochrany civilistů především v hlavním městě Bujumbura. Bujumburou, stejně jako celou Burundi zmítají nepokoje, vypuknuvší v půlce roku po oznámení kandidatury prezidenta Pierra Nkurunzizy na třetí volební období. Po tomto oznámení se zvedla vlna nevole burundského lidu, na který odpověděl Nkurunziza vlnou násilí ze strany vládních sil a napjatá situace trvá dodnes. Momentálně se země nachází i dle slov Pan Ki-muna na pokraji občanské války. Sám prezident Nkurunziza o pár dní později dokonce prohlásil, že v případě vstupu jakýchkoliv cizích jednotek na burundské území bude na tyto jednotky nahlíženo jako na agresory.

Jüan novou oficiální měnou v Zimbabwe

22. 12. 2015: Zimbabwská vláda se rozhodla přijmout čínský jüan jako jedno z oficiálních platidel výměnou za smazání zimbabwského dluhu vůči Číně v hodnotě kolem 40 milionů dolarů. Čína je největším investorem a druhým největším obchodním partnerem Zimbabwe a právě tento krok má přispět k dalšímu zvýšení vzájemného obchodu těchto států. Mnozí odborníci se nicméně domnívají, že v Zimbabwe, kde se momentálně platí především americkými dolary a jihoafrickými randy se jüan jako prostředek směny neprosadí. Právě silná pozice dolaru, který obchodníci vyžadují především, pravděpodobně nedovolí jüanu jakýkoliv rozvoj většího rozsahu v Zimbabwské ekonomice.

Mali: Francouzské jednotky neutralizovaly islamistické militanty

23. 12. 2015 Francouzské síly zabily nebo zajaly 10 členů islamistické skupiny, která je považována za strůjce útoku na hotel z minulého měsíce. Vojenská operace se odehrála v noci blízko města Menaka, ležícím na východě Mali. Armáda rovněž získala od islamistů zbraně a vozidla při bojích, jež trvaly okolo čtyř hodin. Islamistická skupina al-Murabitoun prohlásila, že stojí za útokem na hotel Radisson Blue v hlavním městě Bamako. Skupina dále uvedla, že útok provedla s další islamistickou skupinou al-Kájdou islámského Maghrebu. K útoku se také přihlásila skupina pod názvem Fronta osvobození Maciny ze středního Mali. Objevily se taktéž spekulace, že za útokem byli střelci ze Somálska. Malijská vláda vyhlásila stav pohotovosti na 10 dní. Důvodem jsou další možné teroristické akce. Severní část Mali se dostala v roce 2012 pod kontrolu islamistických skupin, které zde chtěly vytvořit nezávislý islámský stát. Avšak byly v roce 2013 vytlačeny vojenskou operací pod vedením francouzské armády. Islamisté přesunuli následně svoji činnost do jižní části země. Při útoku v hotelu v Bamaku zemřelo 24 lidí, včetně dvou útočníků. Více jak polovina obětí byli cizinci.

Ohrožení mírového procesu v Jižním Súdánu

25.12. 2015: Momentální mír na území Jižního Súdánu se zdá být v potenciálním ohrožení poté, co prezident Salva Kiir přeorganizoval administrativní členění státu. Salva Kiir zrušil původních deset regionálních států a na jejich místo bylo vytvořeno 28 nových států. Prezident, stejně jako představitel rebelů Riek Machar se navzájem obviňují z porušování mírové dohody ze srpna 2015, přese všechno však panuje v zemi relativní klid. Jak tento stav ovlivní tento prezidentův krok, není zatím jasné, jelikož rebelové slovy tiskového mluvčího svou reakci projednávají.

Burkina Faso: Nový prezident uveden do úřadu

29. 12. 2015 Roch Marc Christian Kaboré se stal prezidentem Burkina Faso za podpory jásajících příznivců. Bývalý bankéř vyhrál prezidentské volby, které se v zemi konaly v listopadu 2015. Jednalo se o první volby od konce dlouhotrvající vlády předchozího prezidenta Blaisea Compaorého. Ten byl svržen během lidových protestů v roce 2014. Kaboré byl přitom spojencem Compaorého. Zároveň došlo k zadržení 20 vojáků, kteří měli plánovat osvobození uvězněného generála Gilberta Dienderého, který se pokusil o puč v září 2015. Několik afrických hlav států přihlíželo Kaborého inauguraci. Kaboré následně prohlásil, že bude bránit ústavu a že zajistí spravedlnost pro všechny. Kaboré zastával funkci premiéra za předchozího vládce Compaorého. Avšak rozešel se s ním, když se Compaoré pokusil změnit ústavu, aby mohl být po třetí zvolen prezidentem. Nakonec byl Compaoré donucen opustit úřad a uprchl do Pobřeží Slonoviny. Generál Dienderé, který je mocným zastáncem předchozího prezidenta, se pokusil o převrat v září 2015. Ten trval týden, než byl Dienderé donucen předat moc zpátky do rukou přechodné vlády. Armáda se totiž přidala na stranu protestujících, kteří vystoupili proti převratu. Generál Dienderé byl obviněn z 11 zločinů, mezi nimi i z ohrožení bezpečnosti státu. Dienderé odmítl všechna obvinění. Compaoré i Dienderé byli taktéž obviněni z vraždy bývalého prezidenta Thomase Sankary v roce 1987. Oba dva odmítli, že by měli něco společného s jeho smrtí.

Nigérie: Sebevražedné bombové útoky v Maiduguri a Madagali

28. 12. 2015 Vlna útoků byla způsobena sebevražednými atentátnicemi v severovýchodní části země. Exploze si vyžádaly více než 50 mrtvých. Dva výbuchy zasáhly tržnici ve městě Madagali ve státě Adamawa. Při nich zahynulo na 25 lidí. Při sérii explozí ve městě Maiduguri v sousedním státu Borno bylo zabito více než 30 lidí a více jak 100 dalších bylo zraněno. Prezident Nigérie Muhammadu Buhari předtím přitom prohlásil, že válka proti militantům z islamistické skupiny Boko Haram je technicky vyhraná. Boko Haram chce však dokázat, že může nadále způsobit dalekosáhlou destrukci. Armáda přesto pokračuje v akcích proti islamistům. Na předměstí Maiduguri zabili vojáci deset sebevražedných atentátníků. Během 6 let trvajícího násilí v severovýchodní části Nigérie ze strany Boko Haram bylo zabito na 17 000 lidí. Dále došlo ke zničení více jak 1000 škol a více jak 1,5 milionu lidí muselo utéct ze svých domovů. Boko Haram je zařazena mezi teroristické skupiny, které zabily nejvíce lidí na světě. Boko Haram zároveň podporuje další teroristickou organizaci, takzvaný Islámský stát. Ten působí převážně v Sýrii a Iráku. Kritici vlády v Nigérii namítají, že úspěchy armády jsou přehnané a že Boko Haram se vždy dokázala přeskupit a bojovat dál.

Tomáš Dvořák, Lukáš Němec a Jakub Zbýtovský, studenti Bezpečnostních a strategických studií na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *