Novinky ze světa: Afrika, červen – červenec 2011

Nový stát Afriky – Jižní Súdán

Tento měsíc se nám na mapě světa objevil nový stát. Jižního Súdánu se stal 9. července oficiálně nezávislý a je tak v pořadí 194. stát světa. Prohlášení nezávislosti přečetl před shromážděným davem v Jubě (hlavním městě nového státu) předseda jihosúdánského parlamentu James Wani Igga. Poté první jihosúdánský prezident Salva Kiir podepsal prozatímní ústavu a složil slavnostní přísahu. Vyhlášení nezávislosti je vyvrcholením mírové dohody mezi islámským severem a křesťanským jihem z roku 2005. Jako první uznala nový stát Súdánská vláda, jako druhý následoval Egypt a další země včetně USA, Británie a Německa.

Převážně muslimský sever a křesťanský jih Súdánu spolu válčily 21 let. Nejdelší občanská válka kontinentu stála život půldruhého milionu lidí. V konfliktu nastal světlý bod slibující změnu, když Súdánci uzavřeli mír. Postupem dalšího vyjednávání se oba státy dohodly na nezávislosti Jižního Súdánu. Hranice nového státu jsou ale sporné, zejména v provincii Abyei, kde jsou významná ropná naleziště. Právě tady přerostly občasné přestřelky v regulérní boje s nasazením tanků a letadel. Střelba v oblasti nově vzniklé hranice trvá doposud. Na bezpečí v nové zemi o rozloze odpovídající Francii má dohlížet nová mírová mise OSN, kterou schválila Rada bezpečnosti OSN. Pravděpodobně lze ještě očekávat spor o toto území.

Súdán byl dosud vnímán jako osa afrického rozdělení na arabsko-muslimský sever a subsaharský černošský jih. Rozdělení Súdánu by mohlo vést k dalšímu dělení na této ose.  Existují obavy z požadavků na autonomii z jiných částí Súdánu, například z Dárfúru či východu země.

Zajímavost: Jižní Súdán stihl již dokonce sestavit oficiální fotbalový tým. Jako první se utkal v přátelském zápase s Keňou. I když Jižní Súdán prohrál 3:1, nezastavilo to oslavy nezávislosti vzniku státu. Proč je pro Súdánce fotbal tak důležitý? Jižní Súdán je stále složen z mnoha etnických skupin a nenachází se zde pravá národní identita. Jak ale říká trenér národního mužstva Malis Soro: „Football is a medium to bring people together.“

http://www.guardian.co.uk/world/2011/jul/10/south-sudan-statehood-football-match?INTCMP=SRCH

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/129652-jizni-sudan-slavi-svou-nezavislost-stal-se-194-statem-sveta/

http://www.bbc.co.uk/news/world-africa-14089843

http://www.guardian.co.uk/world/2011/jan/07/south-sudan-analysis-nation-building

 

V Somálsku byl vyhlášen hladomor

Na jihu Somálska vypukl hladomor. Oznámila to OSN, která zároveň upozornila, že kvůli nedostatku jídla už zemřely desítky tisíc obyvatel. Organizace varuje, že se situace rapidně zhoršuje, a vyzývá dárcovské státy, aby začaly co nejrychleji jednat. Hladomor je oficiálně definován jako situace, kdy dva dospělí nebo čtyři děti z deseti tisíc lidí umírají každý den kvůli nedostatku jídla. A navíc, když třicet procent dětí trpí podvýživou. Sucho, které nejvíce postihlo oblast Bakool a Lower Shabelle je údajně nejhorší za posledních 50. let.

Zahraniční pomoc je v Somálsku velmi omezená, především díky ozbrojené skupině Al-Shabaab, která má pod kontrolou značnou část území. V roce 2009 Al-Shabaab zakázala činnost mezinárodních organizací v Somálsku a pokud by někdo zákaz porušil, hrozilo, že bude unesen ozbrojenci. Nyní Al-Shabaab povolila omezený vstup zahraniční pomoci. Nicméně OSN a USA oznámily, že pro vyslání pomoci většího rozsahu (která je nyní v Somálsku velmi žádoucí) je nutné, aby obdržely od ozbrojených skupin v Somálsku další bezpečnostní záruky.

http://www.bbc.co.uk/news/world-africa-14211905

http://zpravy.idnes.cz/v-somalsku-vypukl-hladomor-zemrely-desetitisice-lidi-tvrdi-osn-p80-/zahranicni.aspx?c=A110720_091646_zahranicni_ipl

 

Vydán zatykač na Kaddáfího

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykač na Kaddáfího, jeho syna Sajfa Isláma a šéfa libyjské tajné služby Abdalláha Sanúsího. Všichni by se měli zpovídat ze zločinů proti lidskosti. Kaddáfí a jeho syn podle soudkyně „pojali a zorganizovali plán na potlačení a zastrašení demonstrací všemi prostředky“ a Sanússí, který je zároveň Kaddáfího švagrem, útoky provedl. O vydání zatykače na libyjského tyrana požádal v květnu hlavní žalobce tribunálu Luis Moreno-Ocampo poté, co Rada bezpečnosti OSN požádala soud o prověření libyjských událostí. Je to již podruhé, co Mezinárodní trestní soud yydal zatykač na úřadující hlavu státu – během své devítileté existence. Prvním byl súdánský prezident Omar al-Bashir obviněn roku 2009 z válečných zločinů a zločinů proti lidksosti v Darfúru. Podle OSN zemřelo v Darfúru během šestiletého konfliktu 300 000 lidí.

Lybijský ministr spravedlnosti Mohammed al-Qamoodi obvinění odmítá a s ním i autoritu ICC: „Libya  does not accept the decisions of the ICC which is a tool of the Western world to prosecute leaders in the Third World.“ Naproti tomu velké oslavy vypukly ve městě Misrata, které je v držení rebelů. Lidé zde oceňují, že Kaddáfího jednání je nyní odsouzeno celou mezinárodní společností.

http://www.guardian.co.uk/world/2011/jun/27/gaddafi-arrest-warrant-celebrations-libya

http://english.aljazeera.net/news/africa/2011/06/20116278148166670.html

http://zpravy.idnes.cz/mezinarodni-trestni-tribunal-vydal-zatykac-na-kaddafiho-pkw-/zahranicni.aspx?c=A110627_133838_zahranicni_aha

http://news.bbc.co.uk/2/hi/7923102.stm

 

 

Boj proti terorismu slaví další úspěch

Fazul Abdullah Mohammed, terorista, jeden z významných členů Al-Kaidy, je mrtev. Byl zastřelen v Mogadishu, hlavním městě Somálska, při bezpečnostní prověrce. Před spravedlností utíkal 13 let. Je považován za hlavního strůjce teroristických útoků na americké ambasády v Keni a Tanzánii (1998), při kterých zahynulo 224 lidí. Také se pravděpodobně účastnil bitvy o Mogadishu, známé pod výrazem „Black Hawk Down.“  Fazul Abdullah byl mistr převleků. Mluvil pěti jazyky a používal 18 různých jmen ve svých mnoha pasech.

http://www.africanews.com/site/SOMALIA_Key_AlQaeda_mastermind_killed/list_messages/38793

 

Připravovala Eritrea útok na summit Africké Unie?

Zpráva OSN obviňuje Eritreu z osnování bombového útoku na summit AU, který se konal v lednu v Ethiopii. Podle zprávy OSN bylo cílem přerušit summit. Eritrea opakovaně odmítá, že by měla něco společného s plánováním útoku. Ethiopie obvinila své sousedy z přípravy rebelů, kteří by byli schopni spáchat útok na libovolnou budovu. OSN považuje plánování útoku jako důkaz o změně taktiky v eritrejské zpravodajské službě. Eritrejské zpravodajské služby údajně operují velmi aktivně v Ugandě, Jižním Súdánu, v Keni a Somálsku.

http://www.bbc.co.uk/news/world-africa-14335752

 

 

Autor: Alena Hrušková, studentka bezpečnostních a strategických studií, FSS, MU.

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *