Novinky ze světa: Afrika, duben 2010

JAR – Eugene Terre’Blanche zavražděn

Eugene Terre’Blanche, vůdce rasistického Afrikánského hnutí odporu (Afrikaner Weerstandsbeweging) byl 3. dubna zavražděn na své vlastní farmě. On a celé jeho hnutí prosazovali znovunastolení režimu Apartheid, v němž viděli jediné možné řešení vztahů mezi bělochy a černochy v JAR. I přes svou radikálnost (znak organizace náramně připomíná hákový kříž) si dokázal získat mezi bělošskými obyvateli značnou podporu především proto, že jako jeden z mála charismatických bělochů otevřeně bojoval proti současné „tmavé“ vládě. „On skutečně věřil, že jeho lid, Búrové, byl poslán Bohem do Afriky, aby se staral o černochy a ukázal jim světlo křesťanské civilizace.“

http://www.news24.com/SouthAfrica/News/Eugene-TerreBlanche-murdered-20100403

http://www.arthurkemp.com/?p=496

 

 

Súdánské volby

Dlouho očekávané parlamentní a prezidentské volby v Súdánu a částečně autonomním Jižním Súdánu již znají své vítěze. Na celonárodní úrovni příliš nepřekvapila dominance Umara al-Bašíra a jeho Národního kongresu, zatímco na jihu se na pozici prezidenta probojoval Salva Kiir Mayardit, přičemž volební úspěch zaznamenalo též jeho Hnutí za osvobození súdánského lidu. Mezinárodní společenství výsledky voleb uznalo, přestože západní pozorovatelé volby neoznačili jako „v souladu s mezinárodními kritérii“. Súdánští pozorovatelé považují volby ve všech ohledech za zmanipulované a poukazují na násilí, které během nich probíhalo. Očekáváno je nyní referendum v lednu 2011, které by mělo rozhodnout o statutu Jižního Súdánu.

http://news.bbc.co.uk/2/hi/africa/8645661.stm

http://english.aljazeera.net/news/africa/2010/04/201041694924403893.html

 

 

Jednotky Guiney jsou v pohotovosti

Guinea vyslala část svých vojenských jednotek k hranicím se Senegalem, jednou z nejchudších zemí světa. Cílem manévru je zabránit rozšíření konfliktu mezi vládou Senegalu a separatistickým hnutím MFDC (Movement des Forces Democratique du Casamance) na území Guiney. MFDC byla založena roku 1982 a jejím cílem je osamostatnění oblasti Casamance, která je z celého Senegalu nejbohatší. Skupina MFDC byla dlouhou dobu podporována přímo ex-prezidentem Guinei João Bernardo Vieirou, což mohlo vyvolat určité trhliny ve vztahu mezi oběma zeměmi.

http://www.africareview.com/News/Guinea%20Bissau%20troops%20on%20alert/-/825442/890224/-/ejrgk1z/-/index.html

http://www.globalsecurity.org/military/world/para/mfdc.htm

 

Perzekuce somálských rádiových stanic

Nevlídná a pro přechodnou vládu Somálska možná i zoufalá se zdá být situace v metropoli Mogadišu, z větší části ovládané islamistickými rebely milic Hizbul Islam a al-Shabab. Ty se nyní v rámci rozšíření radikálního islámu a práva Šaría zaměřily na rádiové stanice hrající „neřestnou“ muziku a její vysílání pod pohrůžkami zakázaly. Perzekuci se nevyhnula například ani slavná korporace BBC, jejíž vysílání bylo údajně před týdnem v oblastech ovládaných islamisty al-Shabab ukončeno z důvodu šíření křesťanské propagandy.

http://af.reuters.com/article/somaliaNews/idAFLDE63D0M420100414?pageNumber=1&virtualBrandChannel=0&sp=true

 

Rybářská firma zastavila import ze Západní Sahary

Jedna z největších rybářských firem – norská GC Rieber, která se zabývá importem rybího tuku, zastavila nákup produktů z Maroka a jím okupované Západní Sahary. Stalo se tak poté, co jeden z nejvýznamnějších zákazníků GC Rieber zastavil nákup produktů z této oblasti. Obával se, že pokračující obchodování by mohlo být interpretováno jako podpora marocké okupace Západní Sahary. Maroko získává část svých financí i z Evropské Unie, která má s tímto státem uzavřený pětiletý obchodní kontrakt. Ten je podmíněn použitím získaných financí ku prospěchu původních obyvatel Západní Sahary Sahrawi, avšak nejnovější průzkumy ukazují, že Sahrawi žádné benefity z obchodu nemají. Je možné, že EU bude brzy následovat vzor norské firmy.

http://www.africareview.com/News/Fish%20firm%20shuns%20Sahara%20imports/-/825442/899900/-/tbje1mz/-/index.html

 

Náboženské násilí v Nigérii

Násilné střety různých náboženských skupin pokračují v oblasti střední Nigérie. Šest mrtvých za sebou zanechal poslední incident ve městě Jos, kde došlo nejdříve k vraždě muslimského muže a následné odplatě pouličního gangu. Je přitom otázkou, zda-li lze tyto konflikty klasifikovat jako náboženské. Mohou totiž pocházet například ze sporů o úrodnou půdu. Jako důsledek lze každopádně spatřovat rozdělení osad na muslimské a křesťanské čtvrti, přičemž nedostatek dialogu dále konflikt posiluje.

http://english.aljazeera.net/news/africa/2010/04/201042594252887647.html

http://news.bbc.co.uk/2/hi/africa/8640796.stm

 

 

Únos pracovníků ICRC v Demokratické republice Kongo

K únosu osmi humanitárních pracovníků Mezinárodního výboru červeného kříže došlo v jedné z konfliktem postižených oblastí Demokratické republiky Kongo – Jižním Kivu. Pachatelé patří dle Červeného kříže k rebelantským jednotkám Mai-Mai, které v DRC aktivně působí od dob genocidy ve Rwandě a nyní ovládají své vlastní teritorium. O riziku angažování se v konfliktem postižených oblastech vypovídá i nedávná smrt peacekeepera OSN na západě země.

http://english.aljazeera.net/news/africa/2010/04/20104139150607297.html

http://english.aljazeera.net/news/africa/2010/04/20104535123779436.html

 

Cholera zabila 49 obyvatel Zambie

Únorové záplavy v Zambii zanechaly část země i její hlavní město Lusaku zničené. Nejzávažnějším problémem se stala znečištěná voda, která byla příčinou vypuknutí epidemie cholery. Do této doby bylo nahlášeno 2514 případů nakažení, z toho 49 obyvatel v důsledku nemoci zemřelo. V rozvinutých zemích není léčba náročná a úspěšnost je téměř 100%, ovšem v chudé zemi to tak jednoduché není. Největším problémem zůstává znečištěná voda.

http://www.africareview.com/News/Cholera%20kills%2049%20in%20Zambia/-/825442/889692/-/ims31h/-/index.html

Foto: http://www.guardian.co.uk/world/eugene-terre-blanche

Autoři:

Alena Hrušková, studentka bezpečnostních a strategických studií, FSS MU

Zdeněk Vodák, student bezpečnostních a strategických studií, FSS MU


Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *