Novinky ze světa: východní Asie, březen 2010

Kompilace odkazovaného zpravodajství z z východní Asie za měsíc březen.

Čína se musí stát vojenskou supervelmocí

V souvislosti s  napjatými vztahy USA-Čína se na čínském trhu objevila kniha s názvem Čínský sen, jejímž autorem je plukovník Liu Migfu. Zastává kontroverzní tvrzení, že čínský vzestup nevyhnutelně povede ke střetu se Spojenými státy, a proto musí Čína vyvinout silnou a bojeschopnou armádu, která tu americkou předčí. Tím se taky Čína stane vedoucí mocností světovou. Jeho kniha vyvolala pochopitelně velké otázky, nakolik odráží názory skutečného čínského vedení.

http://abcnews.go.com/International/china-replace-us-top-superpower/story?id=9986355

http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/asia/china/7342908/China-should-sprint-to-become-the-worlds-most-powerful-country.html

 

Vzestup násilí v Číně

V poslední době přidělává čínskému vedení vrásky silný vzestup násilí. Někteří experti to dávají do souvislosti s ekonomickou krizí, která se v Číně projevila sice na pohled méně než v západních zemích, ale ani jí se zcela nevyhnula.

http://english.people.com.cn/90001/90776/90882/6903019.html

 

Kybernetická válka?

Četnost čínských pokusů o proniknutí do západních sítí začíná nabývat velmi znepokojujících rozměrů. Alespoň tak se dají číst zprávy zpravodajských služeb a představitelů EU i NATO. Obě organizace musejí přijímat čím dál tvrdší opatření, aby se mohly bránit narůstající hrozbě penetrace důležitých databází a systémů hackery, kteří povětšinou sedí u čínských počítačů.

http://technology.timesonline.co.uk/tol/news/tech_and_web/article7053254.ece

 

Japonsko teorie spiknutí

Teorie spiknutí se těší u určitě části populace poměrně značné oblibě. Avšak je poněkud znepokojující, když ji propaguje zákonodárce vládní strany jednoho z klíčových amerických spojenců. Dle tohoto, ale i dalších výroků lze usoudit, že Demokratická strana Japonska je mnohem méně proamerická, než její předchůdkyně a několik desetiletí vládnoucí Liberálně demokratická strana.

http://www.japantoday.com/category/politics/view/washington-post-criticizes-dpj-lawmaker-for-views-on-911-attacks

 

Severokorejská divize s raketami středního doletu

Severní Korea patrně do služby uvedla celou novou raketovou divizi. Její střely dokážou patrně doletět až na Guam a přímo tak ohrozit americké jednotky v regionu i na poměrně dlouho vzdálenost.

http://www.japantoday.com/category/world/view/n-korea-reportedly-has-medium-range-missile-division

 

Selhávají Kimovy ledviny?

Zdraví severokorejského despoty je stále v určitých kruzích v centru zájmu. Dle jeho posledních uveřejněných fotografií roste podezření, že Kim trpí selháním ledvin a musí se podrobovat dialýze. Otázka jeho zdravotního stavu je pochopitelně velice důležitá v situaci, kdy KLDR disponuje velkým arzenálem zbraní hromadného ničení namířeného na svoje sousedy.

http://www.koreatimes.co.kr/www/news/nation/2010/03/116_62063.html

Kolik hlavic bude mít KLDR?

Dle odhadů amerických expertů by KLDR získat kolem roku 2019 dostatek štěpného materiálu na výrobu až 18 jaderných hlavic, přičemž stále pracuje na jejich úpravě, aby se mohly nasadit na její arzenál balistických střel dlouhého dosahu

http://www.koreatimes.co.kr/www/news/nation/2010/03/120_60987.html

 

Čínské zbraně do Íránu

Je poměrně známým faktem, že Čína je jedním z největších zastánců Íránu na mezinárodní scéně. Dokonce i ve chvíli, kdy se Rusko začíná otáčet ve prospěch tvrdších sankcí, Čína stále stojí v opozici. Avšak méně známým faktem je, nakolik Čína zásobuje Írán moderními zbraněmi. Kromě dodávek protilodních střel a pomoci při vývoji domácích stíhacích letounů mu ovšem patrně dodala i některé citlivé systémy, použitelné pro vývoj a výrobu jaderných zbraní. Podrobnější informace poskytuje link níže.

http://www.china-defense-mashup.com/?p=5880

Čína obviňuje Google

Sága Google-Čína pokračuje a stále více to vypadá, že Google Čínu skutečně opustí. Státní deníky se po množících úvahách o opuštění čínského trhu vrhly do protiútoku a opět obvinily americkou firmu z internetového imperialismu a nedodržování čínských zákonů. Google nato oznámil, že ruší cenzuru svého vyhledávače v Číně.

http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/asia/china/7495915/Chinese-media-accuse-US-of-information-imperialism-amid-Google-row.html

http://www.cnn.com/2010/TECH/03/22/google.china/index.html?iref=storysearch

 

Americké firmy v Číně se necítí vítány

Prohlubujících se problémy mezi americkými firmami a Čínskou vládou, ale i mezi Pekingem a Washingtonem obecně, začínají mít reálný dopad na stav podnikání mezi oběma zeměmi. Podle posledních průzkumů se američtí businessmani necítí v Číně vítáni.

http://news.bbc.co.uk/2/hi/business/8579528.stm

První čínská civilní helikoptéra

Říše Středu oznámila, že se jí podařilo vyrobit první vrtulník civilní výroby. Může plnit poměrně široké spektrum úkolů a jeho využití je primárně civilního charakteru

http://www.china-defense-mashup.com/?p=5886

 

Autor: Michal Mádl, student bezpečnostních a strategických studií FSS, MU

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *