Novinky ze světa: Východní Asie srpen, září 2010

Přehled aktuálního politického dění z jiho-východní Asie přináší prostřednictvím kompilace zpráv z různých mediálních serverů tento příspěvek.

 

Čínsko-japonská roztržka

Patrně nejdůležitější událostí, která se v posledních týdnech ve Východní Asii udála je jednoznačně čínsko-japonský spor. Když byla čínská loď zadržena v sporných vodách okolo ostrovu, než Japonsko nazývá Senkaku, nikdo patrně nepředpokládal zuřivou čínskou reakci. Nátlaková a vysloveně silová rétorika a kroky byly v ostrém protikladu s dlouhodobým počínáním Číny, coby odpovědné a kooperativní velmoci. Faktem také je, že čínský postup byl zcela jednoznačně kontraproduktivní vůči dlouhodobým čínským zájmům. Proto se nabízí otázka, co Peking vedlo k takovýmto krokům. Odpověď lez hledat zejména v enormní snaze čínského vedení vyhovět dvěma vzájemně si odporujícím trendům. Na straně jedné je tu snaha udržovat, co nejnižší profil, hrát roli zodpovědné velmoci snažit se šířit svůj vliv bez vyprovokování přílišných reakcí USA a dalších zemí Východní Asie. Nicméně tuto politiku dlouhodobě komplikuje vypěstovaný nacionalismus, který se ukazuje jako čím dál více dvousečný. Na jednu stranu poskytuje v post-Tianmenském období čínské vládě nezbytnou legitimitu, kterou už komunistická ideologie nenabízí. Na druhou stranu je tu ale čím dál hůře ovládatelné veřejné míněni, které požaduje po vládě větší aktivitu v mezinárodních otázkách a právě zejména vůči zemím, které dle oficiálního výkladu dějin, Říši Středu ublížili nejvíce. Proto se tedy čínské vedení musí stále více chovat, jako pomyslný doktor Jekyll a pan Hyde . Je vysoce pravděpodobné, že spory, pramenící z tohoto rozkolu, budou v následujících letech spíše narůstat a proto může přibývat i podobných incidentů.

http://search.japantimes.co.jp/cgi-bin/nn20100921a5.html

http://www.bbc.co.uk/news/world-asia-pacific-11387354

http://www.eurasiareview.com/201010088902/china-japan-dispute-tokyos-foreign-policy-of-pragmatism.html

Rozkol premiéra a prezidenta?

Jednou z hlavních lekcí po událostech na náměstí Nebeského klidu pro Komunistickou stranu Číny bylo nedovolit rozkol v nejvyšším vedení. Nicméně poslední cesty prezidenta Chu Ťin tchaa a premiéra Wen Ťian-paa ukázali, že na některé klíčové otázky mají oba muži patrně odlišné názory.

http://www.jamestown.org/programs/chinabrief/single/?tx_ttnews[tt_news]=36809&tx_ttnews[backPid]=25&cHash=fcf5833907

Posilování čínské námořní přítomnosti

Čínské námořnictvo posiluje svoji přítomnost, aby bránilo zejména dodržování mezinárodního práva a čínské zájmy. Alespoň tak zní oficiální vysvětlení stále intenzivnějších námořních aktivit, které čínské námořnictvo podniká v blízkosti svých vod.

http://military.globaltimes.cn/china/2010-09/574834.html

Obrana ostrovů Rijúku proti Číně?

Poprvé v historii japonská námořnictvo ve spolupráci s americkým námořnictvem nacvičovalo obranu ostrovů Rijůku proti možné invazi. Cvičení rovněž simulovalo i případnou možnost znovudobytí obsazených ostrovů. Následující analýza nastiňuje pozadí této události zejména ve světle možné námořní rivality mezi Čínou a Japonském.

http://www.jamestown.org/single/?no_cache=1&tx_ttnews[tt_news]=36812&tx_ttnews[backPid]=381&cHash=c4ce047ea9

 

Utužení vojenských vztahů KLDR-ČLR

Vysocí představitelé severokorejské a čínské armády opět mluvili o dalším utužování vztahů mezi KLDR a ČLR. Zprávy jako tato přidávají další nejistoty okolo případné čínské reakce na konflikt na korejském poloostrově.

http://military.globaltimes.cn/china/2010-09/569312.html

 

Stárnoucí populace ohrožuje čínský důchodový systém

Forum o zdravotnictví v Číně poukázalo na možnou hrozbu čínskému sociálnímu systému v důsledku stárnoucí populace. Velikost stárnoucí populace je stále větší a v budoucnu by tento jev mohl vyústit ve vážné sociální problémy.

http://china.globaltimes.cn/chinanews/2010-08/565659.html

 

Emigrace mozků

Dle jednoho z oblíbených čínských blogerů každý Číňan, který vydělává částku vyšší než je 17 000 dolarů ročně chce opustit Čínu a emigrovat. Cílové destinace jsou zejména Kanada a USA. Následující analýza hledá kořeny tohoto jevu.

http://www.jamestown.org/programs/chinabrief/single/?tx_ttnews[tt_news]=36719&tx_ttnews[backPid]=414&no_cache=1

 

Čína znepokojena rozhovory USA-Vietnam

Paradoxů jsou plně dějiny. To asi nejvíce ukazuje prohlubující se spolupráce USA a Vietnamu, která silně znepokojuje bývalého hlavního spojence Vietnamu. Více se lze dozvědět v následujícím textu.

http://www.defensenews.com/story.php?i=4749130&c=ASI&s=ALL

http://www.foreignpolicy.com/articles/2010/08/23/chinas_water_grab

 

 

Americký test v Jihočínském moři

Teoretici tvz. power-transition již dlouho spekulují nad tím, jak é dopady bude mít rostoucí moc Číny v bezpečnostním kontextu Východní Asie. Podáří se čínský vzestup zvládnout kooperativní cestou, nebo dojde ke střetu? Právě Jihočínské moře se stane testem.

http://www.cfr.org/publication/22858/avoiding_a_tempest_in_the_south_china_sea.html

 

Stealth stíhače pro Jižní Koreu

Jižní Korea patří dlouho k uživatelům amerických stíhačů F-15 a F-16. Nicméně pokračující hrozba KLDR a zvyšující se potenciál ČLR ji nutí hledat stále pokročilejší bojovou techniku, kterou reprezentují zejména moderní verze F-15 s vlastnostmi obtížné radarové zachytitelnosti.

http://www.koreatimes.co.kr/www/news/nation/2010/09/205_72945.html

 

 

Autor: Michal Mádl je studentem Bezpečnostních a strategických studií, FSS, MU

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *