Přehled světového dění z uplynulého týdne (12/2018)

[Afrika]

Nigérie: Islamistická skupina Boko Haram propustila unesené studentky. Jedná se o dívky, které byly uneseny minulý měsíc ze školy ve městě Dapchi ležícím na severu země. Okolo 50 ozbrojených mužů uneslo přibližně 110 studentek, z čehož 101 bylo již propuštěno a zbylé dívky budou následovat. Ministr informací Lai Mohammed uvedl, že nebylo zaplaceno žádné výkupné. Ozbrojenci je přivezli přímo do města Dapchi a měli varovat obyvatele, aby své dcery nepouštěly zpět do školy. Po únosu se zvedl odpor veřejnosti vůči vládě za to, že mu nedokázala zabránit.

Sierra Leone: Nejvyšší soud zakázal volební komisi uspořádat druhé kolo prezidentských voleb, které se měly konat 27. března. Důvodem jsou obvinění z volebních podvodů a policejní obtěžování. Návrh na neuspořádání druhého kola podal Ibrahim Sorie Koroma, právník a člen vládní strany Všelidový kongres. První kolo proběhlo 7. března a vládní kandidát Samura Kamara skončil těšně za představitelem opoziční Lidové strany Juliusem Maadem Biou. Volební komise zároveň obvinila policii ze zásahů do její činnosti. Policie tato obvinění odmítla.

 

[Blízký východ]

Turecko/Sýrie: Turecká armáda v sobotu prohlásila, že má plně pod kontrolou syrskou provincii Afrín, kde od ledna za pomocí milic Svobodné syrské armády (FSA) probíhaly boje proti kurdským milicím YPG. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se navíc nechal slyšet, že rozšíří působnost operace Olivová ratolest i na další provincie na severvýchodě Sýrie, které jsou kvazi-autnomní oblastí syrských kurdů. Jedním z cílů je syrské město Manbídž, kde se však nachází vojenské jednotky Spojených států, kteří prozatím odmítají, že by došlo k nějaké vzájemné dohodě s Tureckem. Právě USA podporovali nejen materiálně kurdské YPG (potažmo Syrské demokratické síly – SDF) zejména v boji proti Islámskému státu.

Sýrie: Tisíce obyvatelů Východní Ghúty, předměstí Damašku, jsou evakuovány do severní provincie Idlíb, která je v držení opozičních skupin, rebelů. Dle syrské státní zpravodajské agentury Sana se již dvě ze tří opozičních skupin, které obývaly oblast Východní Ghúty od roku 2013 vzdali a to na základě dohody zprostředkované Ruskem. Město Douma, které drží skupina Jaysh al-Islam, jež dále zůstává na svých pozicích, dosud obývá na 150 000 obyvatel. Intenzivní pozemní ofenzíva vládních jednotek za podpory ruského bombardování, která započala 18. února, za sebou zanechala více jak 1 500 obětí. 

 

[Euroatlantický prostor]

Francúzsko: Po dlhšej dobe došlo v Európe opäť k teroristickému útoku zo strany Islamského štátu. Útok sa odohral v meste Trebes na juhu Francúzska a jeho páchateľom bol Francúz marockého pôvodu Redouane Lakdim, sledovaný spravodajskými službami kvôli napojeniu na salafistickú scénu. Po streľbe na ulici sa s rukojemníkmi zabarikádoval v miestnom supermarkete. Rukojemnícka dráma, ktorú ukončil zásah elitnej polície po tom, čo Lakdim spustil streľbu, si vyžiadala 16 zranených a štyroch mŕtvych. Páchateľ bol pri zásahu zastrelený.

USA: Novým poradcom pre národnú bezpečnosť sa stane John Bolton, ktorý nahradí vo funkcii skompromitovaného H.R. McMastera. John Bolton, ktorý je bývalým veľvyslancom USA pri OSN, sa podieľa na formovaní zahraničnej politiky Republikánskej strany už niekoľko dekád (bol súčasťou administratívy Ronalda Reagana) a je považovaný za jedného z hlavných „jastrabov“. Je známy svojimi tvrdými postojmi voči Číne, Rusku či Severnej Kórey a presadzovaním tvrdého prístupu na Blízkom Východe, ktoré bolo v minulosti v rozpore aj s tvrdeniami a odporúčaniami spravodajských služieb.

 

[Jižní Asie]

Indie: Francouzské a indické námořnictvo se zúčastnilo cvičení Varuna 18. První část se odehrála minulý týden v Arabském moři a bude nadále pokračovat západní části Indického oceánu a v Bengálském moři. Na francouzské straně se účastnila fregata Jean de Vienne a ponorka La Perle, na indické straně torpédoborec Mumbaj, nová útočná ponorka IN Kalvari či fregata Trikert. Zapojily se i průzkumné letouny obou zemí. Francie a Indie pořádají společná námořní cvičení již od roku 1993. Varuna 2017 se odehrála poblíž francouzského pobřeží, nyní cvičení hostí Indie u pobřeží regionu Goa. Celá akce navazuje na návštěvu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona v Indii v druhém březnovém týdnu.

 

[Latinská Amerika]

Mexiko:  Zatím poslední obětí násilí na novinářích v Mexiku se stal osmačtyřicetiletý Leobardo Vázquez, který byl zabit ve čtvrtek ve státě Veracruz. Novinář řídil online periodikum, ve kterém se věnoval aktivitám drogových kartelů v regionu. Vázquez se stal již třetí obětí v roce 2018. Předchozí rok byl pro Mexiko nejkrvavějším v historii, v roce 2018 se ale bezpečnostní situace ještě zhoršuje. Příkladem je počet domácích vražd, jejichž počet se za první dva měsíce roku zvýšil o 18 %.

Kolumbie/USA: Spojené státy americké nabídly Kolumbii 2,5 milionů dolarů jako podporu pro zvládnutí přílivu uprchlíků ze sousední Venezuely. Peníze by měly sloužit k zajištění jídla a základní zdravotní péče. Kolumbie se stala domovem pro více než 600 000 Venezuelců. OSN exodus označila za humanitární katastrofu.  USA za hromadný odchod viní vládu Nicolase Madura a na Venezuelu uvalila sankce. V pondělí navíc Donald Trump podepsal zákon o zákazu obchodu s Venezuelou v oblasti kryptoměn.

 

[Post-sovětský prostor]

Ukrajina: Během prezidentských voleb v Rusku bylo občanům RF zakázáno volit na ukrajinském území. Podle ministra vnitra Avakova je nepřípustné podporovat volby na okupovaném území (za které obvykle označuje východní oblasti Ukrajiny a poloostrov Krym). Moskva vyjádřila nesouhlas a označila tento čin za zásah do svych vnitřních záležitostí, přičemž také slíbila odpověď.

Ukrajina: Bývala pilotka a poslankyně ukrajinského parlamentu Naděžda Savčenková byla zadržena v souvislosti s obviněním z přípravy převratu a teroristického útoku. Dříve poslanci odsouhlasili její vydání a většina se vyjádřila pro stíhání. Podle prokurátora Savčenková plánovala teroristický útok na budovu parlamentu v rámci převratu proti současné vládě. Politička obviněni odmítá, ovšem během vyšetřování podle rozhodnutí soudu zůstane ve vězení.

 

[Východní Asie]

Mjanmarsko: Mjanmarský prezident Tchin Ťjo rezignoval na post hlavy štátu. Svoje konanie odôvodnil potrebou oddýchnutia si od povinností a výziev, ktorým krajina v súčasnosti čelí. O zdraví hlavy štátu sa špekulovalo už dlhšiu dobu a mnoho analytikov tvrdí, že otázky obsadenia prezidentského postu boli diskutované ešte pred oficiálnym stanoviskom Tchin Ťja. I napriek tomu, že podľa mjanmarskej ústavy je prezident hlavou štátu a jeho vlády, Tchin Ťinova rola bola skôr ceremoniálna. Za de facto lídra krajiny sa považuje Su Ťij, voči ktorej bol bývalý prezident viditeľne lojálny a stál za ňou i v časoch obrovskej kritiky v súvislosti s „rohingskou krízou“. Nová hlava štátu, ktorej právomoci sú stále značne limitované armádnym vplyvom, bude pravdepodobne vybraná z blízkych kruhov Su Ťij.

Thajsko: Viac ako 300 thajských prodemokratických demonštrantov protestovalo blízko armádneho veliteľstva v Bangkoku. Aktéri protestu žiadali armádu, aby prestala podporovať aktuálnu thajskú vládu a umožnila tým demokratickú obmenu elít v krajine. Terajšia vláda sa dostala k moci po prevrate v roku 2014. Odporcovia ju kritizujú za veľkú mieru korupcie a neustále odďaľovanie volieb, ktoré sa mali konať v tomto roku. Predstavitelia armády sa k samotnému protestu a jeho požiadavkám zatiaľ nevyjadrili, preto sú jeho reálne dopady otázne, rovnako ako termín konania najbližších volieb.

 

[Moderní technologie a kyberbezpečnost]

Moderní technologie: Lockheed Martin ve spolupráci s letectvem spojených států provedl již šestý úspěšný test proti-lodní střely LRASM. Střela se vyznačuje pokročilou schopností sama vyhodnocovat prioritní cíle ve skupinách lodí, což snižuje nároky na vojenské zpravodajství, ale také přesné navádění na konkretní cíl pomocí systémů jako GPS, které mohou být potenciálně rušeny nebo vyřazeny. Spojené státy si uvědomují svojí přilišnou navázanost na systém GPS a jeho zranitelnost, stejně jako potenciální nepřátelé, kteří pracují na vývoji proti-satelitních zbraní. Díky řadě úspěšných testů se však na satelitech nezávislá LRASM rychle blíží k aktivnímu zařazení do služby.  

Kyberbezpečnost: Společnost Cambridge Analytica byla obviněna z neoprávněného získání osobních dat 50 milionů uživatelů Facebooku, které následně využívala v rámci politického marketingu. Cambridge Analytica mimo jiné pomáhala s předvolební kampaní Donalda Trumpa a podporovatelů Brexitu. Zuckerberg se již k situaci vyjádřil a přiznal chyby ze strany společnosti Facebook, ovšem i tak zaznívá kritika, která říká, že společnost o celé situaci věděla (na základě komunikace z roku 2015).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *