Přehled světového dění z uplynulého týdne (14/2018)

[Afrika]

Sierra Leone: Opoziční kandidát Julius Maada Bio vyhrál druhé kolo prezidentských voleb, ve kterých porazil vládního kandidáta Samura Kamuru. Volební komise uvedla, že Bio získal 51, 81 % hlasů, kdežto Kamara jich měl 48,19 %. Volební účast se vyšplhala na 81 % oprávněných voličů. Bio vystřídá v čele země prezidenta Ernesta Bai Koromu, s nímž prohrál prezidentské volby v roce 2012. Nový prezident složil přísahu jen několik hodin po oznámení konečných výsledků. Neúspěšný kandidát Kamara prohlásil, že rozporuje výsledky a že je bude chtít opravit.

Etiopie: Parlament zvolil nového premiéra. Stal se jim Abiy Ahmed. Ten byl navržen vládnoucí koalicí týden poté, co rezignoval předchozí premiér Hailemariam Desalegn. Abiy je prvním příslušníkem etnika Oromo, který dosáhl nejvyšší funkce v zemi. Hailemariam rezignoval v únoru po měsících trvajících protestech v regionu Oromia a Amhara, které vedly k usmrcení stovek lidí. Protesty začaly původně kvůli právům na půdu, ale následně se  rozšířily na požadavky na větší politickou reprezentaci na národní úrovni. Od února je v zemi vyhlášen opět výjimečný stav.

 

[Blízký východ]

Pásmo Gazy/Izrael: Střet mezi protestujícími Palestinci a Izraelskými obrannými silami si vyžádal již 27 obětí na palestinské straně po pokusech o narušení hraničního pásma. Nepokoje probíhají od 30. března, kdy bylo na hranicích zabito 17 Palestinců. Protestů, jež úmrtí jen posílily, na právo na návrat do původních domovů, z nichž musela část arabského obyvatelstva odejít po válce o nezávislost Izraele, se dle odhadů IDF účastní na 20 tisíc lidí. Dle IDF jich využívá Hamás pro rozdmýchání napětí. Izrael po prvních střetech odmítl výzvu OSN k prošetření incidentu, což vyvolalo roztržku s Tureckem. Jednou z obětí je i palestinský novinář. Letos v květnu uplyne 70 let od vyhlášení nezávislého Izraele.

Irák/Sýrie: Syrskokurdský politik Aldar Xelil naznačil možnou spolupráci mezi Irákem a převážně kurdskými milicemi SDF v boji proti Daeš. Následuje tak prohlášení iráckého premiéra Haidera al-Abádího, který nasazení iráckých jednotek na území Sýrie nevyloučil. Irák vyhlásil porážku Daeš v prosinci minulého roku, nicméně skupina nadále útočí na vojenské i civilní cíle. Oběma stranám by potenciální spolupráce mohla pomoci, v případě SDF dochází k vyčerpávání kapacit kvůli bojům s tureckou armádou.

 

[Euroatlantický prostor]

Maďarsko: Maďarská armáda bude čoskoro využívať zbrane Českej zbrojovky. Jej dcérska spoločnosť, firma CZ Export Praha, podpísala licenčnú zmluvu s maďarskou štátnou zbrojárskou spoločnosťou M.o.D. Arzenál na výrobu 200-tisíc ručných zbraní v hodnote 100 miliónov eur. Finančné podmienky, za akých Česká zbrojovka predala desaťročnú licenciu, neboli bližšie špecifikované. Výroba sa týka pištolí rady P-07/09, samopalov Scorpion a útočných pušiek rodiny CZ Bren 2.

USA: Americký prezident Donald Trump podpísal nariadenie o vyslaní Národnej gardy na hranicu s Mexikom v rámci boja s ilegálnou imigráciou. Zároveň vyzval, aby bolo na stráženie hranice nasadených 2000-4000 vojakov. Cieľom nariadenia je okrem potlačenia nelegálneho prisťahovalectva aj boj proti obchodovaniu s drogami. Štáty Arizona a Texas už ohlásili, že v najbližších dňoch vyšlú na hranice 400 príslušníkov Národnej gardy.

 

[Jižní Asie]

Indie: Komunikační satelit ztratil minulý týden spojení s řídícím střediskem. Indická vesmírná agentura ztrátu kontaktu oznámila v pondělí. Satelit GSAT-6A měl pomáhat v komunikaci indických ozbrojených složek při pohybu v  odlehlých oblastech. Vojáci by tak mohli přes polní vysílače komunikovat přes satelit s velitelstvím. GSAT-6A měl fungovat 10 let a plnit i přenos běžných, nevojenských signálů. Pro Indii se tak jedná o významný propad, ač se stále jedná o jednu z nejvyspělejších zemí disponujících vesmírným programem.

Afghánistán: Armáda při pondělním útoku na domnělé zasedání Tálibánu zabila několik desítek lidí. Helikoptérový zásah v distriktu Dašti Arčí v provincii Kundúz byl podle vládních zdrojů mířen na zasedání povstalců a vyžádal si 35 mrtvých a desítky zraněných. Místní však mluví o masakru při ceremoniálu k ukončení školního roku, jehož se účastnilo na několik stovek studentů, absolventů a rodičů. Podle nich zemřelo až 70 lidí – většina z nich dětí – včetně vrchních velitelů hnutí a zraněny byly stovky přítomných. Incident v současné době vyšetřuje tým OSN.

 

[Latinská Amerika]

Brazílie:  Bývalý brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva v neděli začal odpykávat dvanáctiletý trest za korupci. Lula přišel na policejní stanici ve svém rodném městě, kde byl zatčen a vrtulníkem převezen do města Curitiba, kde si bude odpykávat svůj trest. Cestu na policii zablokovali jeho podporovatelé. Jeho podporovatelé čekali i v Curitibě, kde dokonce zapálili ohňostroje. Policie se dav snažila rozpustit slzným plynem, několik osob bylo lehce zraněno. Lula tvrdí, že je nevinný, rozhodl se ale neodporovat a vydat se.

 

[Post-sovětský prostor]

Rusko: Ruské justičné orgány začiatkom týždňa zatkli miliardárov Zijavudina a Magomeda Magomedových a obvinili ich z defraudácie až 35 miliónov eur zo štátnej zákazky určenej na vybudovanie futbalovej arény v Kaliningrade a iných projektov v Petrohrade. Zatknutie bratov Mogamedových vzbudilo pozornosť nielen ruských médií, pretože sa jedná o prvý väčší zásah voči oligarchom od zatknutia Chodorkovského v roku 2003. Magomedovci navyše patrili do okruhu premiéra Medvedeva, ich zatknutie tak môže byť prvým signálom politických zmien v Rusku. Predseda vlády Dmitrij Medevedev je v Rusku čoraz menej populárny  a smeruje voči nemu aj väčšina protikorupčných protestov organizovaných opozíciou okolo Alexeja Navaľného. Aj z týchto dôvodov sa špekuluje, že po inaugurácii prezidenta Putina 7.5.2018 dôjde k zmene na vládnych postoch.

Rusko: Zemi v súvislosti s kauzou Skripaľ navštívili inšpektori Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW). Cieľom inšpekcie malo byť potvrdenie/vyvrátenie britského obvinenia, že za otrávením bývalého agenta GRU Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Júlie stojí Rusko. Britsko –  Ruské napätie v súvislosti s touto kauzou sa prejavuje nielen na bilaterálnych vzťahov Moskvy a Londýna, ale už aj na multilaterálnej úrovni v rámci OPCW. Moskva totiž navrhla založenie spoločného Rusko – Britského tímu, ktorý by mal incident vyšetrovať pod hlavičkou OPCW. Ruský návrh neprešiel, keď získal len 6 hlasov, naproti 32 (15 proti, 17 sa zdržalo). Analytici však pripomínajú,  že založenie takéhoto tímu je na základe dohody o OPCW vylúčené pokiaľ by na ňom participovali obvinená (Rusko) a zasiahnutá (Veľká Británia) strana.

 

[Východní Asie]

Filipíny: Vláda filipínskeho prezidenta Rodriga Duterteho vyjadrila iniciatívu k obnove mierových jednaní s maoistickými povstalcami v krajine. Rovnaký záujem prejavili aj rebeli, zároveň však odmietajú akékoľvek požiadavky podmieňujúce budúce rokovania. Predstavitelia filipínskej armády obnovu jednaní vítajú, no zdôrazňujú, že v ich aktivitách zameraných na ochranu obyvateľov a štátu budú pokračovať. Duterte už v roku 2016 sľuboval konečné riešenie dlhotrvajúcej rebélie Maoistov v krajine. Iniciatíva bola ale zmrazená po tom, ako i naďalej dochádzalo k údajným útokom rebelských skupín.

Malajzia: Malajzijský premiér Nadžíb Razák rozpustil parlament, čím priblížil krajinu k očakávaným všeobecným voľbám. Nadžíbovým hlavným vyzývateľom je 92-ročný bývalý malajzijský premiér Mahátir Mohamad. Očakáva sa ale, že aktuálny ministerský predseda svoju funkciu obháji a to aj vďaka rozporom v radoch opozície. Experti nevylučujú, že slabý volebný výsledok terajšej koalície môže vyústiť do vnútornej opozície voči Nadžíbovmu vedeniu. I napriek tomu, že malajzijská spoločnosť čelí vysokým životným nákladom a veľkej miere korupcie, dobrá ekonomická kondícia v krajine hrá v prospech terajšieho premiéra.

 

[Moderní technologie a kyberbezpečnost]

Moderní technologie: Poté, co Čína oficiálně zařadila do svých ozbrojených složek letouny stealth páté generace, dále pokračuje v modernizaci svých leteckých sil. Podle zdrojů Defense News bylo v nedávné době možné pozorovat pár Chengdu J-10C s novým typem trysky s vektorovatelným tahem, který vykazuje charakteristiky obtížné zjistitelnosti. Ačkoliv se letoun se svou konstrukcí nikdy nestane plnohodnotným stealth strojem, aplikace stealth prvků na starší stroje čtvrté generace je důležitým aspektem jejich modernizace pro boj v dnešním prostředí.

Kyberbezpečnost: Skupina hackerů zaútočila na datová centra několika států (především v Evropě, USA, Indii) včetně Íránu, kde za sebou zanechala stopy ve formě vypsání zprávy s americkou vlajkou a sloganem “Don´t mess with our elections.” Tento útok zasáhl zhruba 300 000 směrovačů a přepínačů po celém světě. Využíval tak CISCO zranitelnosti, na kterou již byla vydána záplata, ale některým firmám se ji nepodařilo nainstalovat. Hackeři zatím nebyli odhaleni.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *