Přehled světového dění z uplynulého týdne (27/2019)

[Afrika]

Libye: Desítky lidí zemřely při náletu na migrantské detenční centrum v Tripolisu, hlavním městě Libye. Přes sto lidí bylo zraněno. Mezi oběťmi byli převážně uprchlíci a migranti ze Súdánu, Etiopie a Somálska. Centrum se nachází vedle vojenského tábora na východním předměstí. Z útoku byly obviněny síly generála Haftara, velitele Libyjské národní armády (LNA). Její představitelé však obvinění popřeli. LNA bojuje proti Vládě národní shody, oficiální vládě uznané OSN. Vyslanec OSN útok na civilisty v detenčním centru označil za válečný zločin.

Súdán: Představitelé protestujících obnovili rozhovory s generály Přechodné vojenské rady (Transitional Military Council, TMC), která stojí v čele země od dubnového svržení prezidenta Bašíra. Velkou roli při obnově rozhovorů sehrály Africká unie a Etiopie v roli mediátorů. Protestující a TMC se nyní musejí shodnout na podobě přechodné vlády, která zemi povede k demokratickým volbám. K obnově rozhovorů došlo po tzv. milionovém pochodu, který se v Súdánu uskutečnil minulou neděli. Jednalo se o první protest požadující civilní vládu od brutálního potlačení demonstrací na začátku června.

 

[Blízký východ]

Írán: V neděli země oznámila, že opět bude obohacovat uran nad limit 3,6 %, jenž byl stanovený mezinárodní jadernou dohodou z roku 2015. Tímto krokem se snaží donutit evropské mocnosti, aby podnikly takové kroky, které by Írán ochránily před dopady amerických sankcí, které neustále přibývají. Také oznámil, že každých 60 dní odstoupí od dalších závazků jaderné dohody. Ruská federace reagovala prohlášením, že tyto kroky chápe a jedná se o zcela předvídatelnou situaci, protože Írán jedná transparentně. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu přirovnal kroky Íránu k „malým krokům“ nacistického Německa ve 30. letech, kdy svět nereagoval.

Jemen/Saúdská Arábie: V úterý jemenští Hútíové pomocí dronů zaútočili na saúdské mezinárodní letiště v městě Abhá. Během útoku bylo sice zraněno jen devět civilistů, ale jedná se již o třetí útok vedený drony nebo raketami za poslední tři týdny. Saudská Arábie tyto útoky považuje za teroristické činy. Hútíové zase tvrdí, že zmíněné útoky byly vedeny proti vojenským letadlům, které mají být na umístěny na letišti. Další den Saúdská Arábie údajně ve vzduchu zničila další drony letící na jejich území.

[Euroatlantický prostor]

EU: Předsedou Europarlamentu byl se ziskem 345 z 667 hlasů zvolen italský socialista David Maria Sassoli. Summit EU navrhl na předsedkyni Evropské komise (EK) německou ministryni obrany Ursulu von der Leyen,  na šéfa unijní diplomacie španělského politika Josepa Borrella. Předsedou Evropské rady byl zvolen belgický premiér Charles Michel a šéfkou Evropské centrální banky Francouzka Christine Lagarde. Žádný z lídrů evropských kandidátek tzv. Spitzenkandidat nebyl do funkce předsedy EK zvolen – proces volby klíčových představitelů EU je kritizován pro absenci transparentnosti i bývalým předsedou EK Jean Claude Junckerem.

USA: Dlouhotrvající migrační krize na jižních hranicích USA stále nabývá na intenzitě. Ministerstvo vnitřní bezpečnosti v úterý zveřejnilo fotky detenčního centra v texaském Rio Grand Valley, kde se v nelidských podmínkách tísní na dvakrát více migrantů, než pro kolik je určené. Demokraté navrhují dekriminalizovat překračování hranic, zatímco prezident Trump trvá na nekompromisním přístupu. „Pokud jsou migranti nespokojeni s podmínkami v detenčních centrech, řekněte jim, ať sem nechodí. Problém vyřešen,“ uvedl na svém Twitteru.

[Západní Balkán]

Kosovo: Země prosadila úplný zákaz vstupu do země pro představitele Srbska. Kancelář kosovského ministerstva zahraničí ve středu uvedla, že neschválí žádné další požadavky na návštěvu srbským úředníkům. Důvodem má být propaganda a lživé informace, které mají dle kosovských úřadů vytvořit obraz vykonstruované humanitární krize na severu Kosova a úřady sdělily, že žádosti na zahraniční návštěvy budou zamítány, dokud toto chování bude pokračovat. Vše se děje v kontextu stoprocentních cel ze strany Kosova na srbské zboží. Toto opatření se dotklo zejména severní Srby obývané části země, v níž jsou obyvatelé zásobováni především ze Srbska, často pomocí alternativních zásobovacích kanálů. Srbské úřady a média záležitost artikulují jako humanitární krizi. Kosovská vláda trvá na pokračování cel do doby, než Srbsko uzná nezávislost Kosova a popírá srbská tvrzení o humanitární krizi na severu země.

[Latinská Amerika]

Peru: Minulý týden proběhl v Limě summit Pacifické Aliance. Ta vznikla v roce 2011 jako regionální organizace zaměřená na obchod. Jejími členy jsou Kolumbie, Chile, Mexiko a Peru. Summit je zaměřen na vytvoření Strategické vize 2030, zlepšení fungování organizace a její rozšíření. Vzhledem ke globalizaci a obchodní síle USA hledá organizace nové členy napříč celým světem a mezi kandidáty je např. Austrálie, Nový Zéland, Singapur nebo Ekvádor. Hlavním cílem organizace je navázání bližší vazby s jinou organizaci, Mercosur.

Venezuela: Ve čtvrtek 4.7. vydala OSN nový report ohledně aktuální situace v zemi, ve kterém upozorňuje na vysoký počet úmrtí v loňském roce (přes 5 tisíc obětí) oficiálně připsaném zločincům, jež se vzbouřili proti zatčení. Nicméně dle OSN jde o cílené vraždění mladých mužů venezuelskými speciálními silami (FAES). Ve stejný den zveřejnění reportu bylo propuštěno 22 vězňů, včetně soudkyně M. Afiuni a novináře B. Jatara. Dle Venezuely je zpráva OSN zaujatá.

[Post-sovětský prostor]

Rusko: Moskva zavedla na webové stránce ministerstva zahraničních věcí možnost obdržet elektronické vízum do Kaliningradské oblasti. Příslušníci cizích států mohou vyplnit formulář a zcela zdarma získat povolení ke vstupu na výše zmíněné území na 30 dnů. Elektronické vízum také poskytuje právo pobytu v Kaliningradské oblasti do 8 dnů. Dané vízum je poskytováno pouze na základě žádosti a digitální fotografie, ovšem neplatí pro zbytek Ruské federace.

Gruzie: V zemi pokračují protivládní protesty, které během posledních týdnů usilují o nové cíle. Dříve se jednalo o nesouhlas s projevem poslance ruského parlamentu v ruštině – tato první vlna nepokojů donutila ruskou delegaci opustit Gruzii. Tentokrát se jedná o protesty proti policejní brutalitě po zásahu proti červnovým demonstrantům. Současným hlavním požadavkem je rezignace ministra vnitra, k čemuž organizátoři plánují využít “guerrillovou taktiku”. Plánují pronásledovat ministra všude po městě a donutit ho k demisi.

[Východní Asie]

Hongkong/ČĽR V Hongkongu už dva mesiace pokračujú masové protesty. Tie boli spustené kontroverzným návrhom zákona o umožnení vydávania občanov Hongkongu do pevninskej Číny. To považujú miestni obyvatelia za narúšanie politického systému „jedna krajina, dva systémy“, vytvoreného po predaní Hongkongu pod čínsku správu v roku 1997. Bývalý koloniálny vládca, Spojené kráľovstvo, bolo v diplomatickej roztržke čínskymi predstaviteľmi obvinené, že podporuje aktivity demonštrantov. Stalo sa tak po tom, čo minister zahraničných vecí Jeremy Hunt vyzval Čínu, aby dodržiavala svoje záväzky chrániť slobodu. Peking takéto reakcie odmietol ako zasahovanie do „vnútorných záležitostí“. Zároveň bol čínsky veľvyslanec v Londýne predvolaný na Foreign Office po tom, ako vyhlásil, že osoby okupujúce hongkonský parlament by mali byť odsúdené za porušovanie práva.

KĽDR/Austrália Vo štvrtok Severná Kórea deportovala austrálskeho študenta Aleka Sigleyho. Po diplomatickej spolupráci Švédska s Austráliou Sigley dorazil na tokijské letisko. Študent bol v krajine týždeň zadržaný po tom, ako ho vláda prichytila pri údajnej distribúcii proti-severokórejskej propagandy. Vláda uviedla, že „Sigley sa čestne priznal ku špionáži, a svoje skutky proti suverenite KĽDR oľutoval.“ Pchjongjang býva často obviňovaný zo zatýkania cudzincov a využívania ich následného prepúšťania na politické ústupky.

[Moderní technologie a kyberbezpečnost]

Moderní technologie: Americká Space Development Agency (SDA) odhalila koncept nové generace satelitní architektury pro vojenské využití. Organizace tak učinila v rámci žádosti o informace. Pro agenturu, která nově vznikla v rámci snahy prezidenta Trumpa o reorganizaci vesmírné agendy, se jedná o úvodní a zásadní úkol. SDA plánuje vybudování systému se sedmi vrstvami, jejichž úkoly jsou navázány na osm schopností definovaných resortním reportem. Poměrně zásadní výsledky práce přichází na veřejnost pouhé dva týdny po odstoupení prvního ředitele agentury Freda Kennedyho.

Kyberbezpečnost: Na některých čínských hranicích je turistům i místním instalována do mobilu aplikace pro stahování osobních dat. Aplikaci, přesněji řečeno malware sloužící ke skenování a stahování, instalují na hraničních přechodech do regionu Sin-ťiang celníci. Aplikace v zařízení po použití zůstane a je možné ji odinstalovat. Malware primárně vyhledává obsah související s islamismem, zároveň se však zaměřuje na obsahy související obecně s islámem, ale i japonskými metalovými skupinami. Aplikace je další součástí masivní kampaně zaměřené proti čínské muslimské populaci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *