Ruský prezident Vladimir Putin na Pátém summitu o Kaspickém moři. (zdroj: een.kremlin.ru).

Přehled světového dění z uplynulého týdne (27/2020)

[Afrika]

Somálsko: Bombové exploze zasáhly dvě největší města. Sebevražedný útočník se odpálil v autě blízko přístavu v hlavním městě Mogadišo. Došlo ke zranění pěti lidí poté, co auto projelo kontrolním bodem, kde na něj policie zahájila střelbu. Na předměstí města Baidoa pak vybuchla mina v restauraci, která zabila čtyři lidi. Mina byla odpálena na dálku v době, kdy lidé chodili na snídani. Za oba útoky je zodpovědná islamistická organizace aš-Šabáb. Ta je napojena na teroristickou síť al-Kájda. Aš-Šabáb bojuje za svržení mezinárodně uznané vlády.

Kamerun: Vláda a separatisté z anglofonních regionů začali vůbec s rozhovory o příměří Nejvýznamnější lídr separatistů Julius Ayuk Tabe uvedl, že se uskutečnila schůzka, kde se diskutovala možnost příměří. Tabe je nyní ve vězení, kde si odpykává doživotní trest za obvinění zahrnující terorismus. Konflikt se rozhořel v roce 2017, kdy vláda tvrdě potlačila pokojné demonstrace právníků a učitelů v anglofonních regionech. Boje si vyžádaly více než tři tisíce obětí a stovky tisíc lidí bylo donuceno opustit své domovy. Současná jednání jsou vůbec prvními od začátku konfliktu.

 

[Blízký východ]

Írán: Čtvrteční nehodu a následný požár v zařízení na obohacování uranu v Natanzu označily úřady za potenciálně způsobenou kybernetickým útokem. K němu jako příčině se přiklánějí i tři anonymní íránští úředníci osloveni agenturou Reuters, útok se dle nich zaměřil na budovu, v níž se montovaly centrifugy potřebné k obohacení radioaktivního materiálu. Úřady oficiálně viníka ani příčinu nehody nezveřejnily, nicméně ji již znají. Iránské jaderné zařízení v Natanzu by nebylo cílem kybernetického útoku poprvé, v roce 2010 bylo napadeno virem Stuxnet.

Izrael/Palestinská samospráva: Představitelé hnutí Fatah a Hamás ohlásili společnou spolupráci obou subjektů proti izraelskému plánu anexe některých částí Západního břehu. Učinili tak ve čtvrtek při společné videokonferenci skrze aplikaci Zoom. Neobvyklou byla absence symbolů jednotlivých organizací, přítomny byly v záběru pouze palestinské vlajky. Izraelská snaha vycházející z iniciativy Deal of the Century amerického prezidenta Donalda Trumpa je podporována pouze Spojenými státy, ostatní státy Izrael před anexí varují či jsou vyloženě proti ní.

 

[Euroatlantický prostor]

USA: Situace ohledně epidemie COVID-19 v USA stále nabývá na vážnosti. Americké úřady nahlásily dva dny po sobě přes 50 tisíc nově nakažených. Smrtelnost viru je však naštěstí nižší, což ale může být způsobeno jak pokrokem v léčbě nemoci, tak větším množství zaznamenaných případů bez komplikací díky plošnému testování. Mezi nově nakaženými je také menší procento seniorů, kteří jsou zvlášť náchylní. Rekordní nárůst nakažených je zejména v Severní a Jižní Karolíně, Tennessee, Aljašce, Missouri, Idahu a Alabamě.

USA: Policie v Seattlu zrušila svým zásahem autonomní zónu, která vznikla v části místní čtvrti Capitol Hill v návaznosti na nepokoje vyvolané zabitím George Floyda. Vyklízení zóny začalo ve středu brzo ráno. Policisté vytlačili demonstranty z lokality a odstranili betonové zátarasy ohraničující zónu. Jak ukázaly násilnosti z minulých týdnů, absence policejních složek k bezpečí obyvatel rozhodně nepřispěla, a situace již byla dále neúnosná.

 

[Západní Balkán]

Rumunsko: Během čtyř dnů byly dopadeny tři různé organizace zabývající se obchodem s lidmi. Jednalo se o sexuální vykořisťování dívek ve věku čtrnáct až sedmnáct let. Dívky byli rekrutovány pomocí metody chlapce-milence, kdy obchodník pomocí předstíraného vztahu získá důvěru oběti a vtáhne ji do nucené prostituce. Následně byly nabádány k užívání kokainu. Celkem se jednalo o zatčení dvaceti sedmi lidí, včetně tří policistů a jednoho úředníka.

 

[Jižní Asie]

Afghánistán: Asistenční mise OSN vyzvala ke snížení násilí a ochraně civilistů. Při cílených útocích jich bylo za 1. polovinu roku 2020 zabito přes 800. Znepokojivé jsou především atentáty na náboženské lídry (18, z toho šest v červnu, zdravotnický personál 13), představitele soudnictví (11) a představitele občanské společnosti a neziskových organizací (11). Pro civilisty je nebezpečné také nepřesné ostřelování, které stojí až za čtvrtinou obětí. Posledním případem je pondělní minometná střelba armády v odpovědi na palbu Tálibánu, jež zasáhla dobytčí trh v Sanginu provincii Hílmand, zabila 23 lidí a zranila 15.

Indie: Nové Dillí ve čtvrtek rozhodlo o nákupu 33 letounů ruské provenience a vylepšení dalších 59 již ve službě. Nákup 21 letounů MiG-29 a 12 Su-30 za 2,43 miliardy USD má reflektovat dlouhodobou potřebu rozvoje indického letectva, avšak přichází po více než měsíci sporů mezi Indií a Čínou o polohu hranic obou zemí v provinciích Ladak a Sikkim Při jednom incidentu zemřelo 20 indických vojáků. Den po schválení nákupu přijel indický prezident do Ladaku, kde v proslovu k vojákům zmiňoval rostoucí obranné schopnosti indických ozbrojených sil.

 

[Latinská Amerika]

Venezuela: Vrchní soud Spojeného království odmítl přístup prezidentu Nicolási Madurovi k venezuelskému zlatu uloženému v  Bank of England. Maduro požádal o uvolnění 1 miliardy dolarů ve zlatě, které by mohly pomoci zemi postižené koronavirem. Dle konečného verdiktu Spojené království jednoznačně uznává v čele Venezuely Juana Guaida, který požádal banku o zamítnutí Madurova požadavku. Advokáti zastupující Madura již prohlásili, že se proti rozsudku odvolají

Mexiko: Při útoku na protidrogové rehabilitační centrum v Guanajuatu bylo zabito 24 lidí a nejméně sedm dalších zraněno. Jedná se o jeden z nejhorších útoků od zvolení prezidenta Andrese Manuela Lopéze Obradora v roce 2018. Nejedná se však o první útok na rehabilitační centrum v této oblasti, jelikož v minulém měsíci zemřelo deset lidí při podobném útoku. Oba jsou spojené s drogovým násilím, kdy gangy hledají členy konkurenčních gangů právě v těchto centrech.

 

[Post-sovětský prostor]

Čečensko: Známý kritik prezidenta Ramzana Kadyrova Mamikhan Umarov byl v sobotu zastřelen nedaleko Vídně. Jednalo se o čečenského youtubera vystupujícího pod přezdívkou Anzor. Umarov se tak zařadil mezi další oběti Kadyrova režimu. Prezidentovi kritici a nepřátelé jsou pronásledováni po celém světě a několik desítek z nich již bylo zavražděno. Totožnost podezřelého, který byl zadržen v Linci, úřady zatím tají.

Rusko: Referendum o změně ústavy dle oficiálních zdrojů podpořilo 77,9 % voličů. Nová ústava umožňuje setrvání současného prezidenta Vladimíra Putina ve funkci do roku 2036, jeho současné a předchozí období ve funkci jsou v podstatě zapomenuta. Zároveň nová ústava deklaruje ruské domácí právo jako nadřazené mezinárodnímu, což odporuje všeobecně přijímané praxi. Domácí politická scéna tak může ignorovat v zahraničí spáchané zločiny ale i mezinárodní smlouvy. Hlasování doprovázely tisíce stížností na jeho průběh. Opozice vyzývá k protestům proti legitimitě a výsledkům hlasování.

 

[Východní Asie]

Filipíny: Prezident Rodrigo Duterte v piatok podpísal kontroverzný Protiteroristický zákonNová legislatíva dáva bezpečnostných zložkám široké právomoci na boj proti jednotlivcom a ozbrojeným skupinám. Hlavným cieľom majú podľa vlády byť teroristické skupiny okolo na Daeš napojenej skupiny Abú Sajjáf, ktoré pôsobia na juhu krajiny. Správa OSN kritizovala prezidenta, že verejne podnecuje násilie a podporuje porušovanie ľudských práv. Prezident prisľúbil omilostiť policajtov, ktorí zastrelia podozrivých. Kritici nového zákona tvrdia, že môže slúžiť na potláčanie opozície a ľudskoprávnych organizácií.

Taiwan: Minister a predseda Rady pre vnútrozemské záležitosti Taiwanu, Čen Ming-tong, otvoril v stredu nový úrad pre žiadateľov o azyl z Hongkongu. Stalo sa tak v deň výročia prechodu Hongkongu pod čínsku správu a v čase spustenia novej národnej bezpečnostnej legislatívy. Tá podľa pro-demokratických aktivistov aj zástupcov Taiwanu de facto ruší model „jeden štát-dva systémy“. Taiwan vyhlásil, že od minuloročných nepokojov v Hongkongu požiadalo o azyl na ostrove viac než 200 ľudí a nový úrad v Taipei má azylový proces uľahčiť. Taiwan má záujem o prilákanie talentov z Hongkongu a tiež o podporu demokracie v regióne.

 

[Moderní technologie a kyberbezpečnost]

Moderní technologie: Irán zrejme vlastní nový typ balistickej rakety s doteraz najväčším dosahom. S týmito tvrdeniami prišli Americké kozmické sily po analýze úspešného vypustenia satelitu Noor Iránom v apríli tohto roku. Ten bol na obežnú dráhu Zeme vynesený vozidlom na vynášanie satelitov (SLV) s názvom Qased. Raketa má vraj veľa spoločného s balistickou strelou Shahab-3 a Safir SLV a s množstvom neobvyklých vlastností pre samotné SLV. Ak by boli niektoré časti typické pre SLV odstránené a strela bola modifikovaná na balistickú raketu, mohla by zasiahnuť až časti západnej a severnej Európy.

Kyberbezpečnost: Akademici z Iowské univerzity vytvořili metodu CanaryTrap, díky níž je možné odhalit facebookové aplikace sdílející data uživatelů bez jejich vědomí. Pomocí účelově vytvořených e-mailových adres bylo zatím odhaleno 16 aplikací, které data předávaly třetím stranám. Celkem výzkumníci otestovali přes jeden tisíc aplikací. CanaryTrap ale odhalil i další problematické chování, například nerespektování žádosti o smazání uživatelových údajů ze strany některých aplikací poté, co jsou z účtu odinstalovány. Navíc se výzkumníci u 61 aplikací nedostali ani k zásadám o ochraně osobních údajů, které by měl mít uživatel vždy přístupné k pročtení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *