Přehled světového dění z uplynulého týdne (36/2020)

[Afrika]

Súdán: Súdánská vláda a hlavní aliance rebelů, Súdánská revoluční fronta, podepsaly mírovou dohodu, jež má ukončit 17 let trvající konflikt. Aliance se skládá ze skupin z regionu Darfur, ležícím na západě země, a jižních států Jižního Kordofanu a Modrého Nilu. Smlouva byla podepsána po dlouhotrvajících rozhovorech zahájených v roce 2019. Finální dohoda zahrnuje body týkající se bezpečnosti, vlastnictví půdy, tranzice justice, rozdělení moci a návratu uprchlíků do svých domovů. Smlouva zahrnuje i rozpuštění jednotek rebelů a jejich začlenění do armády.

Mali: Francouzští vojáci zabili civilistu a zranili další dva při incidentu, kdy podle nich autobus nezpomalil i přes jejich vizuální signály a varovné výstřely. Střely zasáhly přes čelní sklo tři cestující. Nehoda se stala v neklidné oblasti u města Gao. Podle ředitele autobusové společnosti a řidiče se vše však odehrálo jinak, kdy řidič prý neslyšel žádná varování a výstřely. Mali je v současnosti pod kontrolou armády, která převzala 18. srpna 2020 moc při převratu a svrhla prezidenta Ibrahima Boubacar Keita.

 

[Blízký východ]

Libanon/Irák: Francouzský prezident Emmanuel Macron během týdne navštívil Libanon a Irák. V Bejrútu opětovně nabídl finanční pomoc libanonskému národu a představil návrh reforem, jenž po budoucí libanonské vládě požaduje okamžité obnovení rozhovorů s Mezinárodním měnovým fondem a dokončení hospodářských reforem, které se roky odkládaly. Při středeční návštěvě Bagdádu pak Macron slíbil podporu suverenity Iráku a s iráckým premiérem Mustafou Al-Kadhimim diskutoval o energetické bezpečnosti, vojenské spolupráci proti ISIS nebo francouzské podpoře výstavby metra v Bagdádu.

Libanon/Palestinská samospráva: Šéf politického křídla hnutí Hamás Ismajl Haníja je od středy v Bejrútu na týdenní návštěvě, během které se setká s představiteli palestinských frakcí (např. Palestinský islámský džihád). Důvodem návštěvy jsou obavy z rostoucí spolupráce Izraele s arabskými státy, zejména Spojenými arabskými emiráty. Během čtvrtečního jednání zástupci také diskutovali o americkém mírovém plánu na Blízkém východě. Dle několika zdrojů se měl Haníja setkat i s lídrem Hizballáhu Hasanem Nasralláhem. Jde o první návštěvu vůdce Hamásu v Libanonu za posledních 27 let.

 

[Euroatlantický prostor]

NATO: V pátek proběhlo setkání Severoatlantické rady, které se zaměřilo na provedený pokus o otravu ruského opozičního politika Alexeje Navalného. Podle informací německého zástupce, byl Navalný skutečně otráven jedem ze skupiny novičoků. Státy aliance jednomyslně vyzvaly Rusko ke spolupráci s Organizací pro zákaz chemických zbraní a k mezinárodnímu, nezávislému vyšetřování.

Ukrajina/NATO: Trojice strategických bombardérů B-52 se i tento týden účastnila cvičení s cílem zlepšit interoperabilitu. Tentokrát se do cvičení zapojily taky ukrajinské vzdušné síly. Podle komentátorů se jednalo ale spíše o demonstraci síly, když se trojice letounů přiblížila okupovanému Krymu. K nim se připojily také špionážní letouny RC-135 Rivet Joint a monitorovaly reakci Rusů, ti podobně jako minulý týden vyslali skupinu stíhačů Su-27. Situace v regionu je ale už tak vypjatá, kvůli otravě ruského opozičního politika Alexeje Navalného a situaci v Bělorusku.

 

[Západní Balkán]

Kosovo/Srbsko: Představitelé obou zemí podepsali dohodu, kterou americký prezident Donald Trump označil za historický mezník ve vzájemných vztazích. Srbský prezident Aleksandar Vučić a kosovský premiér Avdulláh Hoti podepsali dohodu, týkající se hospodářských energetických a politických otázek, a to na slavnostním ceremoniálů, který tento pátek ve Washingtonu hostil prezident Trump. Dle Trumpa se obě země zavázaly k normalizaci převážně ekonomických vztahů a po letech neúspěšných vyjednávání se má jednat o historický průlom. Dohoda byla podepsána po dvou dnech jednání mezi delegacemi z Kosova a Srbska v hlavním městě USA a ačkoliv slibuje pokračování v dalších vyjednáváních jedná se o první krok k finálnímu smíření.

 

[Jižní Asie]

Indie/Čína: Ministři obrany Rážnat Singh a Wej Feng-che se v pátek sešli poprvé od květnového počátku příhraniční konfrontace. Shodli se na uvolnění napětí, avšak zodpovědnost za rozpoutání roztržky házejí na svého protivníka. K poslednímu incidentu, který se obešel bez zranění, došlo minulý týden, kdy indičtí vojáci v oblasti jezera Pangong Tso zastavili přesunující se čínský konvoj a přiměli jej k návratu. Obě strany se obviňují z překračování de facto hranice a narušování teritoriální integrity souseda, avšak zároveň vedou diplomatická jednání a velení armád spolu komunikuje.

Bangladéš: Páteční výbuch plynového potrubí zabil na předměstí Dháky šestnáct věřících při návštěvě mešity, zhruba padesát dalších zranil. Dle lékařů se 37 lidí léčí s popáleninami až na 90 procentech těla. Silná tlaková vlna první exploze byla zároveň příčinou výbuchu šesti klimatizačních jednotek uvnitř mešity. Vyšetřující hasiči uvedli, že za explozi pravděpodobně může únik plynu, jehož si nikdo nevšiml.

 

[Latinská Amerika]

Argentína: Minister hospodárstva Martin Guzman vyhlásil, že 99 percent súkromných veriteľov prijalo dohodu o reštrukturalizácii dlhu Argentíny vo výške 65 miliárd dolárov. Zavedenie nového balíčka ekonomických nástrojov a obnovenie obchodu so štátnymi dlhopismi by malo definitívne odvrátiť deviaty bankrot v histórii krajiny. Ekonómovia ale zároveň odhadujú, že kríza spojená s koronavírusom zníži tohtoročný argentínsky HDP o 12%.

Venezuela: Prezident Nicolas Maduro udelil milosť viac než stovke prenasledovaných občanov, v päťdesiatich prípadoch išlo o politických oponentov. Niektorí však milosť odmietli – vnímajú ju ako pokus o legitimizovanie decembrových parlamentných volieb. Ich plánovanie vo Venezuele i v zahraničí vyvolalo vlnu kritiky a rozdelilo opozíciu. Na jednej strane stojí jej vodca Juan Guaidó, ktorý vyzýva k bojkotu volieb. Henrique Capriles Radonski na druhej strane varuje, že tento plán bude znamenať prepadnutie všetkých opozičných kresiel v Národnom zhromaždení.

 

[Post-sovětský prostor]

Rusko: Německé úřady ve středu oznámily, že ruský opoziční politik Alexej Navalnyj byl otráven látkou ze skupiny jedů novičok. Stejnou látkou byl před dvěma lety otráven bývalý ruský zpravodajský důstojník Sergej Skripal. Západ hrozí přísnějšími sankcemi proti Moskvě, jakožto trest za použití novičoku. Sankce by mohly zahrnovat zejména zákaz dostavby plynovodu Nord Stream 2. Rusko od počátku odmítá podíl na otravě Navalného, naopak v posledních dnech obviňuje Německo z falšování lékařské zprávy.

 

[Východní Asie]

ČĽR: V čínskej autonómnej oblasti Vnútorné Mongolsko vypukli v utorok najväčšie protivládne protesty za uplynulé dekády. Dôvodom sú nové pravidlá v školstve. Vláda nimi významne obmedzuje bilingválne používanie mongolčiny na základných a stredných školách pri odborných predmetoch na úkor mandarínskej čínštiny. Zavádza nové čínske učebnice a tiež okresáva využívanie pôvodného mongolského písma na úkor toho čínskeho. Protestujúci odmietajú deti púšťať do škôl a žiadajú návrat pôvodného stavu. Etnickí Mongoli dnes tvoria asi 17 % obyvateľov oblasti.

Taiwan/Česko: Predseda Senátu Parlamentu ČR, Miloš Vystrčil, navštívil s delegáciou politikov a podnikateľov minulý týždeň Taiwan. Cieľom cesty bolo posilniť hospodársku a kultúrnu spoluprácu oboch krajín. Vystúpil s prejavmi okrem iného na univerzite Čcheng-čch a v Legislatívnom Yuane, kde sa vyhlásil za „Taiwanca“. Jeho cestu dlhodobo kritizovala konkurenčná ČĽR, ktorá v rámci politiky jednej Číny vzťahy iných štátov s Taiwanom netoleruje. Minister zahraničných vecí ČĽR Wang I sa nechal počuť, že za cestu Vystrčil zaplatí „vysokú cenu“.

Japonsko: Najdlhšie vládnuci japonský premiér v histórii Šinzó Abe ohlásil koncom augusta odstúpenie z dôvodu zdravotných problémov. Vo vládnej Liberálnodemokratickej strane (LDP) sa uskutočnia voľby nového lídra a pravdepodobného nového premiéra krajiny 14. septembra. Záujem prejavili štyria kandidáti, najväčšie šance vďaka podpore straníckych frakcií LDP sa dávajú Abemu dlhoročnému šéfovi kancelárie, Jošihidemu Sugovi. Hlavní konkurentisú bývalí ministri obrany, Šigeru Išiba, resp. zahraničných vecí, Fumio Kišida.

 

[Moderní technologie a kyberbezpečnost]

Kyberbezpečnost: Apple ve svých operačních systémech macOS omylem schválil malware, který se tvářil jako nová verze Adobe Flash Player. Aplikace však ve skutečnosti obsahovala Shlayer – známý nástroj na stahování trojského koně. Chybu odhalil výzkumník Patrick Wardle a Apple ji opravil. Přesto se ten samý typ malwaru objevil v macOS systémech znovu, a to dokonce i opakovaně. Podle firmy Kaspersky patřil v roce 2019 Shlayer mezi jednu z nejčastějších kybernetických hrozeb pro uživatele počítačů Apple.

Moderní technologie: Agentura ministerstva obrany pro výzkumné pokročilé projekty (DARPA) oznámila úspěšné dokončení klíčových testů v programu HAWC. V jeho rámci probíhá vývoj hypersonické střely s plochou dráhou letu. Jednalo se o testy dvou variant střely, kdy byl vyzkoušen let na závěsníku. Na projektu pracují týmy firem Lockheed Martin a Raytheon Technologies, které paralelně vyvíjejí dva možné designy. Posun v projektu je zajímavý zejména s ohledem avizovaného přesunu pozornosti amerického letectva od hypersonických kluzáků právě k hypersonickým střelám plochou dráhou letu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *