Přehled světového dění z uplynulého týdne (4/2020)

[Afrika]

Burkina Faso: Parlament tejto západoafrickej krajiny prijal zákon, ktorý povoľuje armáde rekrutovať dobrovoľníkov zo strany civilného obyvateľstva. Dôvodom pre toto legislatívne opatrenie je stále naliehavejšia potreba zefektívniť boj proti terorizmu v regióne Sahel, nakoľko štátna armáda je poddimenzovaná aj napriek výraznej pomoci zo strany Francúzska a USA. Civilní dobrovoľníci budú pred vstupom do dočasnej služby podrobení dvojtýždňovému výcviku a osobnostnému vyšetrovaniu, aby sa preverila ich prípadná kriminálna minulosť.

Sudán: Prechodná vláda pristúpila k postupným rokovaniam s jednou z frakcií rebelskej skupiny Sudan People´s Liberation Movement – North (SPLM-N). Týkajú sa bezpečnostných a politických záležitostí, ktorých cieľom je dosiahnuť uzmierenie cez spoločný dialóg. Generál Mohamed Hamdan Dagalo na strane vlády, a Malik Agar, reprezentant spomenutej frakcie rebelskej skupiny, už podpísali prvú dohodu. Frakcia bojovala proti marginalizácii zo strany prezidenta Omara al-Bašíra najmä v regióne Modrého Nílu a oblasti Južný Kordofan.

 

[Blízký východ]

Irák: V neděli zasáhlo několik raket areál americké ambasády v bagdádské Zelené zóně, tři lidé byli zraněni. Irácký premiér v demisi Ádil Abdul Mahdí útok odsoudil. V Bagdádu a některých městech země pokračují protesty proti vládě, od kterých se po zabití Kásema Sulejmáního distancoval duchovní Muktada Sadr. Ostřelování je pokračováním po zasažení vojenských instalací v zemi s americkou přítomností íránskými raketami. V pátek Pentagon oznámil, že 34 z vojáků, kteří byli útoku přítomni, trpí traumatickým poškozením mozku.

Libanon: Ve středu zasedla nová vláda s podporou Hizballáhu. Jedná se o první vládu, která je kontrolována výlučně Hizballáhem a jeho spojenci. Premiérem se stal Hassan Diab. K vytvoření nové vlády vedla vlna protestů, která mobilizovala velkou část populace země. Protestující, kteří požadovali vládu nenapojenou na existující struktury a jež se obávali ještě větší „iranizace“ země, po sestavení vlády vyzvali k dalším protestům. Předchozí premiér Saad Harírí rezignoval v říjnu. Hizballáh je v západních zemích veden na seznamech teroristických organizací.

 

[Euroatlantický prostor]

Euroatlantický prostor: Francie a Spojené státy hlásí první případy nakažení koronavirem 2019-nCoV. Míra jeho nebezpečnosti a nakažlivosti není zatím přesně známá, nemoc může nicméně vést k respiračním potížím a zápalu plic, a v některých případech i ke smrti. Oficiální čísla na konci týdne uváděla 1300 nakažených na 4 kontinentech – v Asii, Austrálii, Evropě a Severní Americe. Bylo evidováno 41 smrtelných případů, prozatím všechny v Číně. Na možný výskyt viru na svém území se připravuje i Česko.

Francie/Nizozemí: Francouzská a nizozemská policie zatkla ve společné akci 23 lidí podezřelých z pašování kurdských migrantů do Velké Británie. Za pomocí dodávek a člunů se jim mělo podařit dostat do země okolo 10 tisíc lidí, z čehož měli mít zisk 70 milionů eur. Akci zastřešila Jednotka Evropské unie pro justiční spolupráci (Eurojust) a navazovala na vyšetřování probíhající od srpna roku 2018. Při zatýkaní byly zabaveny střelné zbraně, auta, lodě, nafukovací čluny, bójky, ale také 60 kilogramů drog a hotovost v hodnotě 200 tisíc amerických dolarů.

 

[Západní Balkán]

Černá hora: Policie zadržela známého proruského novináře Igora Damjanoviće. Důvodem zadržení měla být konverzace na Facebooku, kdy po hádce druhá osoba podala na novináře žalobu. Dle Damjanoviće je však pravým důvodem jeho politický aktivismus, kdy se dlouhodobě staví proti členství v NATO. V odděleném případě byl rovněž zadržen další občan za údajné urážky policejního náčelníka na sociální síti. Mezinárodní organizace se zabývají tím, zda nedochází k omezení svobody projevu. Místní úřady tvrdí, že je země cílem organizované dezinformační kampaně.

 

[Jižní Asie]

Indie: Ve čtvrtek složilo v indickém státě Ásám zbraně 644 ozbrojenců z osmi různých militantních skupin. Ozbrojenci budou po omezenou dobu umístěni do vládou zřízených táborů, kde se budou učit různé profese, aby nalezli po svém návratu do společnosti práci. Museli odevzdat útočné pušky, granáty, bomby a další výzbroj. Právě ve státě Ásám působí desítky etnických ozbrojených skupin, které požadují větší autonomii po Indii nebo chtějí chránit svou komunitu

Srí Lanka/Indie: V neděli 19. ledna se prezident Srí Lanky Gotabaya Radžapaksa a indický ministr národní bezpečnosti Adžit Doval setkali a jednali o užší bezpečnostní spolupráci. Konkrétně zástupci obou států jednali o rozšíření obchodního propojení mezi zeměmi, sdílení informací a vybudování společného centra námořního výzkumu. Krom toho Adžit Doval přislíbil poskytnutí 50 milionů dolarů na výbavu pro ostrovní bezpečnostní složky. Indická vláda se tak podle všeho snaží vyvážit čínský vliv na Srí Lance. Čína v minulosti půjčila ostrovnímu státu velké množství financí na vybudování infrastruktury, země ale skončila u Číny hluboce zadlužená a byla nucena jí předat nově vybudovaný přístav Hambantota do pronájmu.

 

[Latinská Amerika]

Barbados/Trinidad a Tobago: Predsedovia vlád bojkotovali stretnutia s ministrom zahraničných vecí USA Mikeom Pompeom, ktoré sa mali uskutočniť na Jamajke. Dôvodom je americké stiahnutie sa z oficiálnych rozhovorov s Caricomom, organizáciou, ktorá zastupuje záujmy pätnástich karibských štátov. Tie sú v súčasnosti rozdelené nad otázkou ohľadom zbližovania sa s administratívou Donalda Trumpa a presadzovania amerických záujmov výmenou za investičnú výpomoc. Spolupráci s USA sú naklonené najmä Jamajka, Bahamy, Sv. Lucia, Haiti a Dominikánska republika.

Paraguaj/Brazília: Sedemdesiatpäť väzňov, z ktorých väčšina mala byť členmi najväčšieho brazílskeho zločineckého gangu Primeiro Comando da Capital (PCC), utieklo z väzenia neďaleko hranice s Brazíliou. Väzni na útek použili podzemný tunel, ktorí si sami vykopali. Bezpečnostné zložky predpokladajú, že mnohí z nich sa už nachádzajú na území Brazílie. Nasledujúci deň sa podarilo utiecť aj dvadsiatim šiestim členom PCC, ktorí boli uväznení v severobrazílskom meste Rio Branco. Tí na útek použili dieru v stene.

 

[Východní Asie]

ČĽR: V Číne aplikovali prísne cestovné obmedzenia pre zamedzenie šírenia koronavírusu 2019-nCoV. Karanténa, aplikovaná primárne pre oblasť mesta Wu-chan a provincie Chu-pej, odkiaľ sa vírus šíri, zasiahla už viac než 50 miliónov obyvateľov. Jednotlivé mestá pozastavujú osobnú či hromadnú dopravu, diaľkové spoje aj lety. V nedeľu rozšírili obmedzenia aj na severočínsku metropolu Tiencin, kde od pondelka prestala jazdiť autobusová doprava. Napriek obmedzeniam sa ochorenie šíri.

Mjanmarsko: Mjanmarská vláda odmietla rozsudok Medzinárodného súdneho dvora (ICJ). Ten vo štvrtok jednohlasne rozhodol, že krajina musí podniknúť všetky opatrenia, aby zamedzilo genocíde Rohingov. Tí sú podľa rozhodnutia súdu stále vo veľkom ohrození. Ministerstvo zahraničných vecí Mjanmarska označilo rozsudok za skreslený. Poskytlo rozhodnutie vlastnej vyšetrovacej komisie, ktorá potvrdila, že v štáte Rakhine ku žiadnej genocíde nedošlo. Rozsudok ICJ je právne záväzný, nedá sa voči nemu odvolať, nie je však možné ho vymáhať.

 

[Moderní technologie a kyberbezpečnost]

Moderní technologie: Americká armáda vybrala šesť firiem (Actuate; Apptronik, Inc .; Carnegie Robotics LLC; Pratt & Miller Engineering; Neya Systems, LLC a Hivemapper, Inc), ktoré majú pracovať na konceptoch a dizajnoch samonábíjacieho zariadenia pre program Extended-Range Cannon Artillery (ERCA), ktorý je v procese vývoja. Zatiaľ čo prvé kanóny ERCA sa budú zavádzať vo fiškálnom roku 2023, zavedenie samonabíjacieho systému sa plánuje až o rok neskôr.

Kyberbezpečnost: V minulém týdnu se na internetu objevily přístupové údaje k více než půl milionu domácích routerů, serverů a chytrých zařízení. Zveřejněná data obsahovala jak IP jednotlivých zařízení, tak jejich uživatelské jméno a heslo. Hackeři, jež se k seznamu dostanou, je tak mohou zneužít například tím, že z nich vytvoří boty pro účely svých operací. Údaje byly sesbírány mezi říjnem a listopadem minulého roku, je tudíž možné, že část z nich již není aktuální. Za zveřejněním podle všeho stojí osoba věnující se DDoS útokům na zakázku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *