Ondřej Čábelka

Reportáž z veletrhu IDET 2019

Štítky:

V posledním květnovém týdnu proběhl již tradiční Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky (IDET). Veletrh je primárně koncipován jako proexportní platforma pro český obranný a bezpečnostní průmysl. Zároveň poměrně výraznou část tvoří zahraniční společnosti vystavující techniku či prostředky, se kterými se uchází o státní zakázky. Nedílnou součástí IDETu jsou i statické a dynamické ukázky techniky Armády České republiky, kdy letos podobně participovaly i Ozbrojené síly Slovenské republiky. S veletrhem IDET se v jednom areálu konají souběžně také hasičský veletrh PYROS a bezpečnostní veletrh ISET, které jsou zaměřeny na civilní sektory bezpečnosti.

IDET se koná každý lichý rok tak, že se nekryje s dalším významným evropským obranným veletrhem Eurosatory, který má vyhrazeny sudé roky (Visingr 2007). Pravděpodobně nejvýznamnější sadu exponátů tvořili adepti na získání tendru na 210 bojových vozidel pěchoty pro AČR.  Z Německa PSM přivezla již zaběhlou Pumu, Rheinmetall dorazil s jedním z mála existujících kusů vozidla Lynx, kdy zároveň samostatně prezentoval do budoucna integrovatelný minometný systém Ragnarok. General Dynamics pak věnoval nemálo prostoru svému ASCODu s bezosádkovou věží, která byla ale doplněna osádkovou alternativou mimo vozidlo. Pod hlavičkou General Dynamics byla vystavena i mostní varianta vozidla. BAE se vypořádalo s expozicí CV90 dle mého názoru nejzajímavěji, když vystavilo minometnou a vyprošťovací verzi vozidla, které díky nemožnosti nahlédnout do stroje nepoutaly tolik pozornosti široké veřejnosti. Expozice však měla jednoznačné sdělení pro zainteresované, protože poukazovala na zásadní výhodu existence všech verzí vozidla požadovaných v tendru. BAE navíc představilo variantu s osádkovou i bezosádkovou verzí na IDETu 2017.

Minometná varianta CV-90 Mjölner vystavovaná i s modelem vystřelovaných projektilů. Zdroj: Ondřej Čábelka.
Minometná varianta CV-90 Mjölner vystavovaná i s modelem vystřelovaných projektilů. Zdroj: Ondřej Čábelka.

Spíše subjektivně lze hodnotit atmosféru na veletrhu. Ta v kontextu nedávného rozhodnutí Ministerstva obrany o požadavcích v tendru, které defacto vyřazuje jeden ze strojů, byla minimálně co se týče tématu výběru nového BVP, působila jako poměrně nervózní. Do debaty navíc vstupovala staticky i dynamicky představená slovenská varianta BVP-M, kdy se Slováci s problémem jménem BVP vypořádali modernizací. Tato či podobná varianta přitom byla reálná ještě v období kolem IDET 2015 i v případě české armády.

Debaty vzbuzují i další plánované či do budoucna předpokládané tendry v rámci resortu Ministerstva obrany, jež měly na veletrhu rovněž své místo. Již na začátku týdne dorazil vrtulník UH-60 Black Hawk z holdingu Czechoslovak Group. Očekávaná akvizice či modernizace dělostřeleckých systémů přivedla na veletrh modernizovanou variantu samohybného děla Dana M2 od firmy ze stejného holdingu.  Dalším exponátem bezesporu poutajícím pozornost byl tank Leopard ve své nejmodernější verzi 2A7, který tak dále na veletrhu rozviřoval debaty nad budoucí podobou českého tankového vojska. Nelze opomenout ani vystavovací plochu firmy Patria, která zde představila svou variantu minometu na podvozku 8×8 s názvem Nemo. Klasická Patria AMV 8×8, jakožto bývalý přímý konkurent Pandurů ve více jak deset let staré zakázce, byla k vidění v rámci statické expozice slovenské armády. Do stejné kategorie spadalo i kolové BVP VBCI firmy Nexter, které se představilo na společném stánku holdingu KMW+Nexter vedle tanku Leopard.

Zásadním aspektem veletrhu je demonstrace schopností domácího obranného průmyslu, kdy akce slouží ideálně i jako prostor pro dojednávání spolupráce či zakázek. Ostatně pánů v drahých oblecích a kravatách byl vedle uniformovaných návštěv z různých zemí mezi stánky k vidění nespočet. Co se prostoru týče, tak jej logicky z domácích zbrojovek nejvíce zabrala největší česká zbrojní společnost/holding – Czechoslovak Group. Ten představil množství techniky, kdy za nejzajímavější lze krom již zmíněných označit externí část expozice převážně věnovanou, pro někoho možná překvapivě, ženijní technice. Je nutné zmínit také výrobce nákladních automobilů Tatra Trucks, která ve spolupráci s francouzskou společností představila obrněné vozidlo Titus. Dalším českým podnikem, který zajisté i díky medializované fotografii premiéra z tohoto stánku zanechal na veletrhu svou stopu, byl přerovský výrobce optiky Meopta. Expozice České zbrojovky pak ve své půlkruhové expozici představila velkou část vyráběných ručních palných zbraní – od CZ 805 Bren 2, která se teprve nedávno dostala na civilní trh, až po subkompaktní pistol P10 S. Poměrně zajímavě působila i expozice firmy Zetor s nedávno představeným obrněný vozidlem Gerlach 4×4. V kategorii pancéřované vozidlo 4×4 ale měl na veletrhu Gerlach nemálo konkurence. Ať už zahraniční Oskosh L-ATV, GDELS Eagle. Renault Sherpa či domácí Patriot II od Czechoslovak Group.

Ze zahraničních vystavovatelů je nutné kromě již zmíněných uvést i amerického zbrojního giganta Lockheed Martin, který ale předvedl pouze zmenšené modely svých výrobků, jako je transportní letoun C-130J či víceúčelový stíhací letoun F-16 u nějž byl k dispozici i letecký simulátor. Do pomyslného souboje o budoucí české zakázky se tak příliš nezapojil. Další bezesporu zajímavou zahraniční firmou byl John Cokerill (dříve CMI), výrobce věžových systémů prezentující i věžový simulátor.

Expozice firmy Lockheed Martin s modelem transportního letounu C-130J Super Hercules v popředí. Zdroj: Ondřej Čábelka.

V kontextu vývoje vojenských technologií samozřejmě významné místo zabíraly i bezosádkové bojové prostředky, které ve svých prezentovaly například podniky VOP CZ, LIAZ, Cantas či WB Group.  Polský DronHub či URC Systems dokonce připojily i protidronové zbraně/rušičky. Významná část veletrhu byla také věnována komunikaci, zpracování dat a jejich sdílení například prostřednictvím odolné elektroniky.

Expozice armády pak tvoří již tradiční součást veletrhu. AČR představila mj. dělostřelecký radar Arthur či velitelskou verzi vozidla Pandur II. Velkou pozornost poutal model stíhače Spitifre MK IX odkazující na české piloty ve Velké Británii. Letošní specialitou byla i poměrně velká účast slovenské armády, která se prezentovala především již zmíněnou slovenskou variantu Patria 8×8 AMV pojmenovanou Vydra a modernizovaným BVP-M.

Veletrh PYROS/ISET zabíral pavilon F, kdy je ale v porovnání s IDET stále tím menším, a to co se týče zájmu návštěvníků i přítomnosti komerčních vystavovatelů. Převážnou část výstavní plochy zabíraly statické ukázky Vězeňské služby, Hasičského záchranného sboru, Policie a Celní správy. Stánky soukromých subjektů byly v rámci této expozice spíše upozaděny.

Taktická ukázka studentské skupiny Commandos působící v rámci Univerziy obrany. Zdroj: Ondřej Čábelka.

Celou statickou část veletrhu pak doplňovaly dynamické ukázky ve vymezené části výstaviště, kde bylo vybudováno improvizované cvičiště s umělými překážkami označované jako IDET ARENA. Ke shlédnutí například nabídl HZS ČR speciální vysoce výkonné vozidlo pro hašení rozsáhlých požárů, slovenská armáda demonstrovala výsadek z modernizovaného BVP-M a studenti Univerzity obrany pak podobný postup ukázali s kolovým vozidlem Pandur II.

Poděkování za fotografie patří Ondřeji Čábelkovi. Stejně tak Adamovi Sitkovi za podnětné konzultace.

Zdroje:

Visingr, Lukáš. 2007. Reportáž z mezinárodního veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET 2007. Retrieved from https://www.securityoutlines.cz/reportaz-z-mezinarodniho-veletrhu-obranne-a-bezpecnostni-techniky-idet-2007/.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *