Sport a politika jsou po dekády vzájemně propojená témata. Ať se jedná o olympiádu v nacistickém Německu, ping-pingovou diplomacii nebo provázanost Kremlu a ruské hokejové ligy, sport je mnohdy užitečným politickým nástrojem. Jeho potenciálu si je vědoma i Saúdská Arábie, která…

Čínská lidová republika představuje od roku 2005 největšího emitenta skleníkových plynů na světě. Její role při snahách o zpomalení globálního oteplování a zmírnění dalších důsledků klimatické změny je tedy zásadní. Současný přístup Pekingu k řešení environmetálních problémů lze však označit za překvapivě…

The Arctic had been a calm region on the periphery of international interest for centuries. Nevertheless, the 2010s have changed this perception. Due to its natural resources and possible maritime routes, the Artic is now considered a strategically important region….

Mezi hlavní cíle současného čínského prezidenta Si Ťin-pchinga patří modernizace Čínské lidové osvobozenecké armády. Důležitou strategií k dosažení tohoto plánu je vojensko-civilní fúze, která se zakládá na využití moderních technologií vyvíjených v komerčním sektoru k vojenským účelům. To vzhledem k…

Dňa 8. novembra 2022 sa v priestoroch pražského CEVRO Inštitútu uskutočnila debata s názvom European Imprint in Sahel: Contributing to Security and Stability in the Troubled Region (Európska stopa v Saheli: príspevok k bezpečnosti a stabilite v nepokojnom regióne). Diskusia bola zameraná na zhodnotenie bezpečnostnej…

Ruská federácia čelí sankciám západných krajín vedených Európskou úniou a Spojenými štátmi americkými od anexie ukrajinského polostrova Krym. Kvôli pokračujúcej agresii voči Ukrajine a ďalšej politike Ruska sú sankcie posilňované aj v súčasnosti. S inváziou dňa 24. februára prišla ostrá…

V pořadí již 9. ročník bezpečnostní konference Naše bezpečnost není samozřejmost proběhl letos 10. března, a to stejně jako loni v prostorách Míčovny Pražského hradu. Nosným tématem konference byla pochopitelně ruská invaze na Ukrajinu a právě probíhající válka. Kromě úvodních…

Energetická bezpečnost státu je jedním z klíčových témat, jejichž řešení si vynucuje výraznou pozornost. Zejména v současné transformativní době je při tlaku na ekologická řešení a kontinuálně vzrůstajícím nárokům na objem energie jedním z hlavních zájmů zajistit plynulost a dostupnost…

,,Silní robia čo môžu, a slabí trpia čo musia.“ (Michael Yahuda, 2013). Juhočínske more je priesečníkom záujmov ekonomických, vojenských, politických, a v neposlednom rade prestížnych. Kto ho ovláda, dosiahol víťazstvo v geopolitickom spore rozdúchavanom Čínou, ktorá si bez vážnejšieho ohľadu na suverenitu ostatných štátov…

,,War is not a rationale foreign policy option for anyone in this world, but an ignored risk will be very expensive and dangerous.” (Chen 2019) ,,We can´t predict the best decision but we can prevent the worst scenario within complicated…

Více než tři tisíce delegátů, veletrh vojenské techniky a příslib ochrany před tlakem Západu. Toto a mnohé další přinesl první rusko-africký summit s podtitulem „Pro mír, bezpečnost a rozvoj“. Setkání se uskutečnilo 23. a 24. října v Soči. Kdo se…

Než přejdeme k samotnému článku, je důležité zmínit, že tato analýza byla psaná před invazí Turecka na sever Sýrie. Proto tato problematika není v textu zahrnuta. I přesto věřím, že článek se zabývá souvislostmi, které jsou stále aktuální a přinesou zajímavé informace…

Spousta států, potažmo všechny latinskoamerické státy se potýkají se základním problémem: jsou dostatečně vyspělé na to, aby v podstatě neměly nárok na rozvojovou pomoc, avšak nejsou dostatečně rozvinuté tak, aby mohly držet krok se Západem. Latinská Amerika se tak nachází v jakési…

Jedněmi z nejdlouhodobějších a největších sporů v oblasti severovýchodní Afriky jsou spory o vodní zdroje, především pak o využívání Nilu. Ten je již od starověku pýchou Egypta a velmi efektivně byl jeho potenciál využíván také v oblasti Súdánu. O tomto svědčí také smlouvy…

Americká vojenská justice se v posledních letech ocitá pod tlakem nejen ze strany politiků či nevládních organizací, ale také samotných vojáků. Prvním široce diskutovaným tématem je problematika civilních obětí v ozbrojených konfliktech, na nichž jsou páchány trestné činy jako vraždy,…

Vzrůstající vliv Číny na Jižní Ameriku vzbuzuje v poslední době stále více pozornosti médií i odborné veřejnosti a vyvolává určité obavy. Předkládaný text si klade za cíl analyzovat energetický potenciál nejvýznamnějších latinskoamerických zemí a jejich případnou probíhající spolupráci s Čínou a…

Včasné a přesné informace mají v dnešním dynamickém světě nevyčíslitelnou hodnotu a obzvláště v konkurenčním podnikatelském prostředí platí tato rovnice dvojnásobně. Tématem předkládané práce je tzv. konkurenční zpravodajství (nebo-li competitive intelligence), které je hlavním nástrojem pro získávání informací ve sféře…

Práce Zdislavy Martinkové se zabývá tématem „Jaderná energetika z pohledu energetické bezpečnosti.“ Autorka zkoumá, zda má jaderná energetika potenciál zvýšit energetickou bezpečnost. Text srozumitelnou a přitom přesnou formou analyzuje některé důležité klady a zápory jaderné energie, přičemž důraz klade zejména…

Cílem práce bude zhodnocení hrozeb a rizik plynoucích z privatizace největšího českého dopravce ČSA. V úvodu se práce bude zabývat vymezením termínů hrozby a rizika, a také nastínění tvorby variantních scénářů, pomocí kterých se autorka této práce bude snažit vyhodnotit hrozby a rizika a pravděpodobnost jejich realizace. Jelikož v současné době byl privatizační proces odložen, bude se tato práce převážně zabývat okolnostmi, ke kterým došlo při projednávání možné privatizace Českých aerolinií a na základě těchto skutečností poukázat na problematické skutečnosti, jež se pojily nejen s privatizačním procesem samotným, ale také se skutečnostmi, které se vážou k možnosti, že privatizační proces bude zcela zastaven a ČSA zůstanou v rukou českého státu.

Energetické vztahy Kazachstánu a Ruské federace jsou charakterizovány jak kooperací, tak konfliktem a jsou utvářeny ekonomickými vazbami a geografickou lokací. Od osamostatnění Kazachstánu roku 1991 se Ruská federace snaží nově vzniklou republiku připoutat především ekonomicky, když využívá závislosti Kazachstánu na…