Odolnosť ozbrojených síl štátu voči kybernetickým hrozbám je v súčasnosti kritickým faktorom pre jeho bezpečnosť. Obrana v kybernetickom priestore predstavuje kľúčový element zaistenia národnej bezpečnosti, ochrany kritickej infraštruktúry a stabilného fungovania štátu. Pred týmito výzvami stojí aj Slovensko, pre ktoré…

Do obrany Ukrajiny před ruskou invazí zahájenou v únoru 2022 se zapojuje řada soukromých vesmírných společností, které poskytují ukrajinské armádě satelitní snímky bojiště či satelitní komunikaci. Jedním ze systémů, který Ukrajinci používají při obraně země, je služba satelitního internetu Starlink…

V pořadí již 9. ročník bezpečnostní konference Naše bezpečnost není samozřejmost proběhl letos 10. března, a to stejně jako loni v prostorách Míčovny Pražského hradu. Nosným tématem konference byla pochopitelně ruská invaze na Ukrajinu a právě probíhající válka. Kromě úvodních…

Ve čtvrté epizodě podcastu Debrief diskutujeme s kapitánem Jakubem Fučíkem, důstojníkem Velitelství kybernetických sil a informačních operací, o historii, aktuálních trendech a budoucnosti autonomie a umělé inteligence. Řeč bude zejména o uplatnění těchto technologií v oblasti bezpečnosti a vojenském sektoru….

Vojenské zpravodajství v nedávné době založilo novou jednotku Aktivní zálohy, určenou zejména pro operace v kyberprostoru. Tato skutečnost se obešla vesměs bez pozornosti médií i široké veřejnosti, přestože se jedná o poměrně zajímavou oblast kyberbezpečnosti a zpravodajských služeb. Ve zmiňované…

Mnoho zo súčasných medzinárodnepolitických otázok súvisí s Čínou. Spomedzi týchto tém patrí problematika pôvodom čínskych technologických spoločností medzi tie najdiskutovanejšie. Niektoré z prominentných spoločností totiž čelí viacerým kontroverziám a kvôli určitým aktivitám sú na medzinárodnej scéne často vnímané ako politický nástroj čínskej vlády. V tomto…

Rozvoj moderných technológií predstavuje výzvu nielen pre ľudské, ale aj medzinárodné vzťahy. Mnohí experti v tejto oblasti sú názoru, že sa aktuálne nachádzame na prahu tzv. AI revolúcie, ktorá okrem transformácie každodenných životov prináša aj vzrastajúcu hodnotu jednej konkrétnej suroviny –…

Útoky v kybernetickém prostoru se s rozmachem digitálních technologií a vzrůstající závislostí každého jedince na nich staly nových standardem. Kybernetické útoky představují každodenní realitu, kterou si často ani neuvědomujeme, jelikož část pokusů je zastavena základními obrannými mechanismy. Ovšem tak, jako roste počet pokusů,…

V kybernetickém světě téměř neexistují národní hranice. Přestože se některé státy snaží aplikovat různé restrikce, téměř vždy existuje poměrně jednoduchý způsob, jak je obejít. Turecko v minulosti několikrát sáhlo k plošnému zákazu přístupu na sociální sítě Twitter a Facebook, například po teroristických útocích…

Kybernetika a s ní ruku v ruce jdoucí kybernetická bezpečnost jsou na vzestupu. Již v roce 1965 předpověděl americký inženýr, že se počet tranzistorů, které mohou být umístěny na integrovaný obvod, zhruba každý rok zdvojnásobí. Tato predikce je označována jako zákon. Přestože se…

V předchozí části této práce jsme se zabývali spíše obecnou problematikou ransomwaru, jeho schopnostmi a způsobem fungování. Na základě těchto poznatků nyní můžeme podrobněji prozkoumat zatím jediný případ pravděpodobného nasazení tohoto druhu malwaru v ukrajinském kybernetickém konfliktu. Jak celá událost probíhala…

Úvodem Ransomware, v češtině též vyděračský software nebo vyděračský program, je specifický druh škodlivého kódu (malwaru), který v současnosti prodělává svou zlatou éru. V zásadě velmi jednoduchý koncept odepření uživatelova přístupu k souborům a složkám, zpravidla pomocí šifrování, a podmínění jejich opětovné dostupnosti po…