Niger se od nástupu Mahamadou Issoufoua do prezidentského úřadu v roce 2011 těšil relativní politické stabilitě. Došlo k utlumení separatistických tendencí etnických Tuaregů a navrácení k procesu demokratizace. Země byla nicméně zatěžována řadou bezpečnostně-politických výzev. Mezi ně patřila jednak hrozba salafisticko-džihádistických…

Soudobý krajně pravicový terorismus je globálním jevem, který si vyžádal své oběti i v Bratislavě v říjnu 2022. Na konci srpna 2023 se ve floridském Jacksonville stali oběťmi tohoto typu terorismu tři lidé. Ačkoli se jedná o geograficky vzdálené události, sdílí…

Vor v zákoně je pojem odkazující na nejvyšší zločineckou autoritu ve struktuře ruskojazyčných kriminálních organizací. Vor v zákoně byl od svého počátku představitelem, nositelem a ochráncem zločinecké kultury vyznačující se radikálně negativním postojem vůči hodnotám dominantní kultury. Cílem příspěvku je předložit základní…

Vesmírné systémy hrají v 21. století klíčovou roli pro fungování moderních společností, globalizované ekonomiky či pro vedení konvenčních bojových operací moderními armádami. S rostoucí závislostí přibývá i hrozeb pro vesmírnou infrastrukturu. Ty mohou být neintencionálního charakteru v podobě vesmírného smetí či nabývat…

Čínská lidová republika představuje od roku 2005 největšího emitenta skleníkových plynů na světě. Její role při snahách o zpomalení globálního oteplování a zmírnění dalších důsledků klimatické změny je tedy zásadní. Současný přístup Pekingu k řešení environmetálních problémů lze však označit za překvapivě…

Transnacionální historické území Liptako Gourma ve středním Sahelu je v dnešní době považováno za přední epicentrum výskytu salafisticko-džihádistických skupin, což negativně ovlivňuje bezpečností situaci nejen v Mali. Tamní nestabilita má regionální přesah a k ozbrojeným střetům dochází jednak v centrální části země, ale…

Uplatňování šariatinského práva je  často diskutovaným tématem zejména v případě států jako je Německo, Spojené království nebo zemí Beneluxu. Téma šaríe ve Španělsku stojí za pozornost z mnoha důvodů. Zejména je zajímavé ukázat, jak se s právem šaría, které je…

Bok po boku s tradičními vojenskými a civilními zpravodajskými službami se ke zpravodajské činnosti postupně začali přidávat i běžní ukrajinští občané, civilisté. Ti chtěli k obraně své domoviny přispět všemi dostupnými prostředky. Proaktivním Ukrajincům bylo umožněno oficiálně sdílet ruskou vojenskou…

Podobu aktuální fáze ruské invaze na Ukrajinu lze bez nadsázky označit jako opotřebovávací válku. Poté, co se vidina předpokládaného rychlého vítězství rozplynula a ruský postup byl v mnoha směrech zastaven, lze vypozorovat změnu v taktice, ale i stanovených cílech. Významné…

The European Union has been cooperating with ASEAN Member States and funding counter-human trafficking efforts in the Southeast Asia region for over fifteen years now. The following study analyses common instruments, plans of action and programmes of these two entities,…

Budování silných symbolů mobilizujících lidi se stejnými názory nepatří pouze mezi cíle tradičních politických stran. Pravicoví extremisté propagují svoji ideologii v podobném duchu. Problémem je, že dvacáté první století není spojeno pouze s hákovým křížem či dvěma blesky Schutzstaffel. Tyto…

Lao People’s Democratic Republic, the poor patriarchal state with a large number of uneducated people and border villages, is in long-term combat against human trafficking. What are the socialist regime and the people of this country fighting against? How and…

Ruské ozbrojené síly disponují na papíře co do počtu největší vojenskou zálohou na světě o odhadované síle dva miliony mužů. Vzhledem k tomu, že potenciální zálohy neslouží v aktivní službě, ale jsou složeny z občanů vykonávajících civilní povolání, nelze je…

V souvislosti se sledem událostí po 24. únoru 2022 si získal poměrně značnou pozornost ukaz, neboli dekret prezidenta ruské federace Vladimira Putina, o povolání 134 500 branců do vojenské služby, který vešel v platnost 31. března. [1] Svým rozsahem samotné odvody nijak…

Posledný rok priniesol mnoho zistení, ktoré naznačujú rapídne zväčšovanie čínskeho jadrového arzenálu. Znamená to odklon od niekoľko desaťročí jadrovej stratégie založenej na minimálnom odstrašovaní? Podľa niektorých Čína usiluje o globálnu vojenskú dominanciu, podľa iných len reaguje na provokácie USA a…

In Regions and Powers: The Structure of International Security, Buzan and Weaver predicted that the Baltic states – Estonia, Latvia, and Lithuania – would be part of the West for most purposes, except for security issues. [1] This article aims…

Ruské ozbrojené síly prošly od nástupu Vladimira Putina do čela země v roce 2000 mnohými reformami a změnami. Během této více než dvacetileté éry jsme byli svědky operačního nasazení ruských sil v čtyřech zásadních konfliktech. Každý z nich ovlivnil budoucí…

Konspirační teorie jsou neodmyslitelnou součástí lidské interakce. Všeobecně akceptovaná vysvětlení nikdy nejsou přijímána všemi členy společnosti. Alternativní objasnění, vysvětlující často velmi složité problémy jednoduchou formou, představují vítaný protiklad. Ačkoliv Evropané pohlíží na americké trendy s určitou mírou rezervy, současná globální pandemie…

Mnoho zo súčasných medzinárodnepolitických otázok súvisí s Čínou. Spomedzi týchto tém patrí problematika pôvodom čínskych technologických spoločností medzi tie najdiskutovanejšie. Niektoré z prominentných spoločností totiž čelí viacerým kontroverziám a kvôli určitým aktivitám sú na medzinárodnej scéne často vnímané ako politický nástroj čínskej vlády. V tomto…

Listopadové boje v Tigraji skončily rychlým vítězstvím federální armády, Tigrajci však unikli do hor a lesů odkud započali guerillový odboj. V souvislosti s tímto pokračujícím konfliktem se hovoří také o rostoucí humanitární krizi. Následující článek se věnuje prvopočátku a vývoji tohoto…