wikimedia

Sága o volbách v Gabonu došla ke klidnému konci

Štítky:

Ohledně prezidentských voleb v Gabonu a následným protivládním protestům již bylo napsáno hodně. Minulý článek nicméně vznikal v době čekání na rozhodnutí gabonského Ústavního soudu v otázce nesrovnalostí ve výsledcích. Oficiální žádost o přepočítání v jedné z provincií podal poražený kandidát Jean Ping 8. září a dle zákonů měl Ústavní soud 15 dnů na rozhodnutí. A právě době ode dne před rozhodnutím až po dnešní den budou věnovány následující řádky.

Napětí, jaké v Gabonu panovalo v době před rozhodnutím, dobře vykresluje fakt, že v hlavním městě Libreville vybírali lidé co nejvíce svých peněz z bankomatů a rovněž začaly docházet základní potraviny, které byly ve velkém skupovány. To vše z důvodů obav z možného znovuobnovení demonstrací a protestů, jež byly doprovázeny rabováním.

Co se očekávání samotného rozhodnutí týče, došlo ještě před zveřejněním výsledků ke slovní potyčce mezi Pingem a předsedkyní soudu Marií-Madelaine Mborantsuovou. Ta 15. září označila za vzácný fakt, že bylo přistoupeno k požadavku na přepočítání výsledků. Tento výrok roznítil Pinga a jeho příznivce. Pravdou však zůstává, že samotná Marie-Madelaine Mborantsuová měla románek s otcem Aliho Bonga, Omarem, kterému dokonce porodila dvě děti.

Hlavní město Garobu, Liberville. Zdroj: Wikimedia

Vše tedy bylo rozhodnuto verdiktem soudu, který však provázely dvě zvláštnosti. Zaprvé, verdikt byl představen okolo jedné hodiny v noci gabonského času, tudíž lidé neměli po dobu několika hodin přehled o situaci. A za druhé, během přednášení rozhodnutí, byly uvedeny jiné procentuální hodnoty u zisku hlasů, než byly uváděny po volbách. Vysvětlení bylo nasnadě, soud totiž zrušil výsledky z 21 volebních okrsků, avšak reálně tím pouze zvýraznil Bongovo vítězství. Dle rozhodnutí soudu tedy došlo k potvrzení výsledků. Vítězem se stal Ali Bongo. Vzhledem k okolnostem, které samotné volby provázely, se zdá toto rozhodnutí poněkud zvláštní, přihlédneme-li k faktu, že několik zahraničních nezávislých pozorovatelů označilo některé výsledky za „jasnou anomálii“.

To, co na jednu stranu bylo obrovské vítězství Aliho Bonga, se stalo noční můrou pro Jeana Pinga, který de facto ztratil jakoukoliv zákonnou možnost na znehodnocení výsledků a definitivně ztratil šance na získání prezidentského křesla. Ačkoliv Ping pokračoval ve stejné protivládní a silně „protibongovské“ rétorice, kdy otevřeně odmítl rozsudek soudu, bylo již jasné, že situaci nemá ve svých rukou. Potřeboval podporu lidí, podporu svých stoupenců a voličů, kteří jediní nyní mohli něco změnit.

Faktem zůstává, že Bongo a vláda nenechali nic náhodě. Následující den po nočním vyhlášení výsledků byl Libreville zřejmě nejstřeženějším místem v Africe. Po ulicích jezdila obrněná vozidla, nad městem přelétávaly bojové stíhací letouny. Všechno toto kvůli tomu, aby nedošlo ke stejné situaci, aby lidé nevyšli do ulic a aby opozice chtě nechtě, musela rozhodnutí přijmout. To tedy sice nevyšlo, ale ta hlavní část byla splněna, obyvatelstvo neprotestovalo.

Ačkoliv se na Bongovu hlavu nepřestala snášet kritika ze strany opozice ani z některých zahraničních a mezinárodních míst, Bonga jakoby to netrápilo. V poklidu byl inaugurován a převzal prezidentský úřad na další sedmileté volební období. S trochou nadsázky se dá říci, že Pinga doslova vyšachoval ze hry. Ať již je pravda ohledně výsledků jakákoliv, situace je již rozhodnuta. Vše nasvědčuje tomu, že Gabon se pomalu vrací do svého běžného života. Přestože jakési politické napětí je v zemi zajisté stále patrné, postupem času zřejmě vyšumí do prázdna. Objektivně nezbývá než říci, že nyní již Ping nemá žádné politické či právní možnosti. Pokud má dojít v budoucnu ke změně na postu prezidenta, bude záležet na rozhodnutí lidu v příštích volbách.

One comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *