Space Force (Zdroj: Netflix)

Space Force aneb jak to vlastně je s vesmírnými silami: Netflix vs realita

Na jaře loňského roku vyšel na Netflixu seriál, na který jsme se všichni těšili. A to nejen díky zajímavé bezpečnostní tématice, ale také díky kvalitnímu obsazení. Seriál Space Force, v českém prostředí volně přeložený jako Jednotky vesmírného nasazení, vznikl jako reakce na oznámení prezidenta spojených států Donalda Trumpa ustanovit nejnovější vojenskou větev amerických ozbrojených sil. Díky spojení tvůrce amerického politického satirického sitcomu Parks and Recreation Grega Danielse a hvězdy seriálu The Office Steva Carella vznikla nová desetidílná politická satira směřovaná do nejvyšších pater současné politické a bezpečnostní sféry. Děj se odehrává v současnosti a zobrazuje každodenní nástrahy, které na vás mohou číhat, pokud vedete nejznámější vesmírné síly světa.

Generál Mark Naird v podaní zmíněného Steva Carella představuje dá se říci typického konzervativního a zkušeného vojáka, který je armádě oddán tělem i duší, a to i na úkor vlastní rodiny. Poté, co je jmenován čtyřhvězdičkovým generálem, věří v povýšení v rámci letectva. Místo toho je však dosazen do čela nově vzniklých sil vesmírných. Ty se všem generálům se stejnou hodností, jako má generál Naird, tak moc příčí a jejich potenciální působení bylo doposud vnímáno jako vtip. Nastává tak nucený přesun na základnu v Coloradu, kde se generál Naird musí naučit spolupracovat s výzkumnou sférou, kterou reprezentuje Dr. Mallory, a začít bojovat s novými výzvami. Mezi ty patří například ne úplně schopné personální obsazení, dobíravost „konkurenčních“ generálů (zejména pak toho se s komickým jménem Grabastone*), komplikovaná situace s psostronauty a šimpstronauty na oběžné dráze či vesmírné aktivity protivnických států. To vše se značnou dávkou sarkasmu a melancholie nejen v jeho hlase. V desetidílné sérii se tak setkáme s výstavbou nově vzniklé ozbrojené složky, s komplikacemi souvisejícími s prolínáním akademické a politické sféry, ale také s nástrahami, které plynou ze snahy skloubit pracovní a rodinný život (generál Naird a jeho pubertální nepochopená dcera či manželka zavřená ve vězení za blíže nespecifikované prohřešky).

Seriál má v sobě špetku všeho – aktuální politické nálady v USA, probíhajících mocensko-politických sporů ve světě, genderové (ne)korektnosti, boje mezi politickou a akademickou sférou i rasové diferenciace. Nakousnutá je také pomyslná rivalita mezi letectvem a vesmírnými silami. K tomu, abyste se opravdu kvalitně zasmáli a pobavili, musíte mít alespoň částečnou znalost současných bezpečnostních otázek a politického pozadí (zejména pak toho souvisejícího s administrativou prezidenta Donalda Trumpa, ale spoléháme na to, že jeho tweety jsou proslulé po celém světě). Neznalý divák se scénám sice zasměje, nebude z nich však mít tak intenzivní požitek jako divák zasvěcený. A teď k tomu, co se úplně nepovedlo. Za slabý článek je považována již zmíněná rodina generála Nairda, která dle kritiků, ale i diváků, seriál nijak neobohacuje, ba naopak do něj přináší „hluchá místa“, ty děj zaprvé nijak neokoření a zadruhé je ani divák nepochopí (například to, jak se manželka generála Nairda Maggie v podání skvělé Lisy Kudrow ocitne z dílu na díl ve věznici a nikdo vlastně neví proč).[1] Obrázek si o tom všem musíte udělat sami. Nicméně pokud vás témata jako vesmír, armáda, Čína a „psostronauti“ zajímají, je tohle seriál přesně pro vás.

A kde se vlastně vzaly oficiální United States Space Force (USSF), tedy Vesmírné síly Spojených států amerických? Přímo od toho nejpovolanějšího zdroje v USA – Prezidenta spojených států. Dle Trumpových slov to všechno začalo v roce 2018 jako nevinná úvaha o tom, zda by nebylo vhodné založit novou vojenskou složku vzhledem k tomu, kolik práce a úsilí již Spojené státy ve vesmírném prostoru odvádí. A jak už to v Trumpově případě bývalo, stalo se toto prohlášení skvělou záminkou ke zesměšnění v rámci několika oblíbených pořadů (např. The Late Late Show with James Corden), a to i přes to, že podobné myšlenky tu byly už v 50. a 60. letech při rozkvětu vesmírného odvětví. Nejednalo se tedy pouze o nahodilé utopické představy bývalého prezidenta.[2]

K prvnímu významnému kroku došlo v roce 1982, kdy bylo v rámci letectva Spojených států utvořeno Velitelství pro vesmírný boj. To se zaměřovalo na americké působení ve vesmíru během probíhající Studené války. Tématu samostatných vesmírných sil se pak začal americký Kongres intenzivněji věnovat v 90. letech a na přelomu tisíciletí, ovšem po 11. září a problémech na Blízkém východě bylo téma odloženo na druhou kolej. A to až do roku 2018, kdy se o nich začalo oficiálně uvažovat v kanceláří prezidenta Trumpa. Přispělo k tomu také především zvyšování ambicí Ruska a Číny ve vesmíru (např. po zjištění užívání protisatelitních zbraní Čínou).[3] Po necelých dvou letech byla tato nová odnož na světě.

Vesmírné síly oficiálně vznikly 20. prosince 2019 na základě National Defense Authorization Act a vytvořily tím šestou větev amerických ozbrojených sil, a to převedením vyčleněním z letectva Spojených států, konkrétně z Velitelství pro vesmírný boj. USSF mají tedy stejný status jako například námořnictvo, letectvo nebo námořní pěchota. V jejich čele stanul zkušený generál John „Jay“ Raymond. Dle oficiálních materiálu chápeme USSF jako „vojenskou službu, která organizuje, trénuje a vybavuje vesmírné síly za účelem ochrany zájmů USA a spojenců ve vesmíru a poskytování vesmírných schopností společným silám. Mezi odpovědnosti USSF patří rozvoj vojenských vesmírných profesionálů, získávání vojenských vesmírných systémů, vylepšení vojenské doktríny pro vesmírnou moc a organizování vesmírných sil“. Vesmírné síly jsou tedy navrženy tak, aby pomáhaly chránit zájmy Spojených států ve vesmíru, odradit agresi na konečné hranici a provádět rychlé a trvalé vesmírné operace. Od svého založení čerpala nejnovější složka vojenské služby ze skupiny kariérních oborů letectva. Existují však plány na pozdější otevření dveří pro další personální obsazení, a to i z jiných odvětví amerických ozbrojených složek.[4][5]

Jednotlivé větve amerických ozbrojených sil (Zdroj: Todaysmilitary.com)

Mnoho obyčejných smrtelníků si pod pojmem Space Force představí vesmírné lodě střílející po sobě v černočerném prostoru ve stylu Hvězdné pěchoty, kolonizaci neznámých planet a neidentifikovatelné bytosti pocházející z jiné galaxie. Nicméně realita je … tak trochu jiná. Primárním posláním USSF je dle pokynů amerického Kongresu udržovat, chránit a rozšiřovat americkou flotilu vyspělých vojenských satelitů, které tvoří páteř všech vojenských operací. Zní to jako klišé, ale mnoho z nás si asi ve skutečnosti neuvědomuje, jak moc je vesmír, potažmo satelity, v dnešním světě významný. Nehovoříme zde jen o službách každodenní potřeby, jako je používání mobilů či GPS, ale o faktorech, které jsou zejména ve vojenské tématice zásadní – námořní lodě, systémy protivzdušné obrany, bojové drony, chytré bomby.[6] Zjednodušeně můžeme říci, že i konvenční zbraně jsou na vesmíru závislé. A Spojené státy jsou ve všech těchto atributech světovou jedničkou. Udržení této pozice je proto zásadní, jelikož jako vedoucí vojenská síla ve světě výrazně převyšují pozici jakékoliv jiné země. Zvláště důležitou je pak zmíněná udržitelnost a údržba současných satelitů, které jsou velmi náchylné vůči potenciálnímu útoku. USA tak reagují na úsilí Číny budovat arzenál protisatelitních zbraní a dalších technologií, které jsou silně propojeny i s kybernetickým světem. Zmínit musíme také snahu o propojení se soukromým sektorem, který je pro dynamický vývoj ve vesmírném odvětví zásadním (jako příklad můžeme uvést SpaceX). Úkolů spadajících pod USSF je mnohem více a dočíst se o nich můžete buď na oficiálních stránkách Space Force nebo například v článku Reida Barbiera.[4][7]

Logo oficiálních Space Force (Zdroj: United States Space Force)

A teď trochu ze zákulisí. Netflix se kvůli této show dostal do střetu s americkou vládou. Předmětem sporu byla ochranná známka názvu pořadu (neboli patent). Dle některých zdrojů má totiž Netflix celosvětová práva na užívání tohoto slovního spojení, protože se jeho žádosti s patentem spojené datují až do ledna roku 2019, tedy několik měsíců před tím, než s názvem přišlo Ministerstvo obrany a než americký Kongres schválil vznik nové ozbrojené složky. Patenty a ochranné známky USA jsou obvykle udělovány na základě „prvního uživatele“ – tedy na základě toho, kdo s požadavkem přijde jako první, a to byl seriál Space Force od Netflixu. Nicméně americký systém umožňuje používat stejný název jak pro oficiální složky, tak pro umělecké dílo, pokud se jedná o satiru nebo parodii. Respektive seriál může být chráněn skrze „parody guidelines“ podle zákona o ochranných známkách, ovšem potenciální spor o práva na pojmenování může spočívat v používání jména na komerčních produktech, jako jsou oděvy nebo cestovní hrnky, kde by si spotřebitelé mohli dvě identity zaměnit.[8][9][4]

Potvrzeno, sečteno – jak říká generál Naird (nebo také Elon Musk): „Space is hard.“ A vždycky bude. A my v redakci si myslíme, že skvělou práci ohledně Space Force odvedl jak Netflix, tak americké Ministerstvo obrany. Takže pokud jste tenhle seriál neviděli, nebo naopak nemáte žádné znalosti o oficiálních Space Force, využijte volné chvíle mezi přednáškami a analýzou aktuálních vládních opatření k dohánění všech vesmírných restů. Přejeme vám příjemnou zábavu a doufáme, že se s námi budete těšit na druhou, již potvrzenou sérii.


* Pro neangličtináře: Grab a stone, neboli Chytnikámen

Zdroje

[1] Foreman, Alison. 2020. „What Netflix’s ‚Space Force‘ gets right (and wrong) about the real Space Force.“ mashable.com, June 1, 2020 (dostupné z: https://mashable.com/article/space-force-fact-vs-fiction/?europe=true).

[2] Wallace, Joe. n.d. „Space Force on Netflix.“ militarybenefits.info, n. d. (dostupné z: https://militarybenefits.info/space-force-netflix/).

[3] Center for Strategic & International Studies. 2019. „Commanding Space: The Story Behind the Space Force.“ Center for Strategic & International Studies, April 11, 2019 (dostupné z: https://www.youtube.com/watch?v=b8SXT6-mr0M).

[4] https://www.spaceforce.mil

[5] David, Leonard. 2020. „Space Force: What will the new military branch actually do?“ space.com, February 9, 2020 (dostupné z: https://www.space.com/united-states-space-force-next-steps.html).

[6] TIME. 2020. „Space Force: Inside America’s Newest Military Branch | TIME.“ Time, July 23, 2020 (dostupné z: https://www.youtube.com/watch?v=hmSdl4yheeg).

[7] Barbier, Reid. 2020. „The Purpose and Mission of the Space Force.“ american.edu, July 23 2020 (dostupné z: https://www.american.edu/sis/centers/security-technology/the-purpose-and-mission-of-the-space-force.cfm).

[8] Simkins, J.B. 2020. „Netflix is beating the US military (so far) in getting ‘Space Force’ trademarked.“ militarytimes.com, June 8, 2020 (dostupné z: https://www.militarytimes.com/off-duty/military-culture/2020/06/08/netflix-is-beating-the-us-military-so-far-in-getting-space-force-trademarked/).

[9] Strebig, Neil. n.d. „’Space Force‘ copyright: Did Netflix outwit Trump’s administration to the naming rights?“ eu.yrd.com, n.d. (dostupné z: https://eu.ydr.com/story/news/2020/06/09/space-force-trademark-secured-netflix-before-u-s-govt-air-force/5329978002/).

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *