The Sahel region has been undergoing turbulent changes for a couple of years now. Besides others, ever-repeating coups in a number of countries disrupted the long-term engagement of the French troops, and the further engagement of the European Union came…

Dňa 8. novembra 2022 sa v priestoroch pražského CEVRO Inštitútu uskutočnila debata s názvom European Imprint in Sahel: Contributing to Security and Stability in the Troubled Region (Európska stopa v Saheli: príspevok k bezpečnosti a stabilite v nepokojnom regióne). Diskusia bola zameraná na zhodnotenie bezpečnostnej…

The European Union has been cooperating with ASEAN Member States and funding counter-human trafficking efforts in the Southeast Asia region for over fifteen years now. The following study analyses common instruments, plans of action and programmes of these two entities,…

Ve dnech 6. a 7. července se v prostorách Národního muzea konala konference s názvem Responzivní Společná bezpečnostní a obranná politika: Jak proplouvat neklidnými vodami geopolitiky (Responsive CSDP: Navigating through Troubled Waters of Geopolitics). Konference organizována Ministerstvem obrany ČR byla jednou…

V pořadí již 9. ročník bezpečnostní konference Naše bezpečnost není samozřejmost proběhl letos 10. března, a to stejně jako loni v prostorách Míčovny Pražského hradu. Nosným tématem konference byla pochopitelně ruská invaze na Ukrajinu a právě probíhající válka. Kromě úvodních…

Po čtyřleté odmlce proběhl šestý summit mezi Evropskou unií (EU) a Africkou unií (AU). Cílem tohoto trendu, který začal v roce 2000, je poskytovat platformu, která pomůže prohloubit spolupráci mezi Evropou a Afrikou.  Dvoudenní AU-EU summit letos proběhl ve dnech 17….

Transatlantické vztahy prošly pouze v posledním roce radikální obměnou. Jaká je pozice transatlantické vazby v české a evropské zahraniční politice dnes? S naším hostem, europoslancem Alexandrem Vondrou, který stál mimo jiné i u vstupu ČR do NATO, jsme hovořili o…

Situácia na turecko-sýrskom pohraničí v posledných týždňoch eskalovala do napätej krízy, ktorá má dosah nie len na priamych aktérov konfliktu, ale aj na ich spojencov a medzinárodnú scénu. Aby sme boli schopní porozumieť súčasnému vývoju udalostí v tomto obzvlášť komplikovanom regióne, je potrebné k nim pristupovať…

Následující text se zabývá politikou nešíření zbraní hromadného ničení Spojených států amerických a Evropské unie. Z teoretického hlediska existují dva přístupy k této problematice: ten historicky starší kooperační a novější konfrontační. Politika jak EU, tak i USA je založena na kombinaci obou…

V Bělorusku popravili odsouzené za bombové útoky v metru V sobotu 17. března běloruská státní agentura oznámila, že byli popraveni dva mladí muži odsouzení běloruským režimem za bombové útoky v minském metru z dubna loňského roku. Vladislav Kovaljov a Dmitrij Konovalov měli dle tamějších…

Mise krizového managementu jsou v post-studenoválečném světě stále potřebnější a žádanější. Následující text se zabývá analýzou mise krizového managementu v Kongu, která proběhla pod taktovkou Evropské unie a podporovala tou dobou již působící misi OSN. Analyzuje její přípravu i průběh a následně…

Úvod Hrozba terorismu představuje nadále jeden z nejvíce sekuritizovaných fenoménů soudobého bezpečnostního prostředí. Evropská unie v tomto ohledu není výjimkou a problematikou terorismu se zabývá ve velice komplexním pojetí. V důsledku nástupu globálního zejména islamistického terorismu na přelomu tisíciletí vyvstala…

V listopadu již loňského roku schválila Severoatlantická aliance svůj zásadní dokument – strategickou koncepci s názvem Active Engagement, Modern Defence. Avšak co skutečně dokument znamená pro budoucnost nejen transatlantické bezpečnosti a jaké jsou vyhlídky na posuny moci v 21 století? Server Sekuriťáci…

Demokratické státy jsou nejenom v současné době nuceny čelit celé řadě výzev ze strany jejich nepřátel. Tito nepřátelé se nerekrutují jen z řad vnitřních aktérů snažících se až rozvrátit jejich zřízení, ale i ze strany státních příslušníků jiných států. Proti oběma skupinám těchto osob znamenajících nebezpečí pro demokratický stát a jeho hodnoty je třeba se efektivními nástroji bránit. Cílem této práce je představit nástroje a možnosti současných demokratických států (v případě EU společenství demokracií) při ochraně proti nepřátelům demokracie, kteří do ohrožených států mohou přicházet zvenčí.

Interview s americkým profesorem, odborníkem v oblasti mezinárodních vztahů, Bradley A. Thayerem o postavení USA v globálním systému, evropských spojencích a budoucích východních hrozbách.

Bradley A. Thayer je v současné době v pozici profesora na Katedře politických věd Baylor University v Texasu. Předtím působil jako mimořádný profesor Státní univerzity v Missouri na Katedře Obraných a Bezpečnostních studií, která je trvale umístěna ve Washingtonu, D.C. Jeho profesní záběr je velmi široký a zahrnuje oblasti Mezinárodních vztahů, teorie Grand Strategy, Národní bezpečnostní politiky Spojených Států, jaderného odstrašování, proliferace ZHN, terorismu, ale i vzestupu Číny jako globálního hráče či postavení a funkce NATO a transatlantických spojenců.