V jedenácté epizodě podcastu Debrief diskutujeme s Lenkou Martínkovou, studentkou doktorského programu Mezinárodní vztahy a evropská politika, o současné situaci v Íránu. Lenka se specializuje na Írán a v této epizodě nám přiblížila zejména aktuální dění spojené s masivními protesty…

V pilotním dílu podcastu DEBRIEF diskutujeme s Josefem Krausem, bezpečnostním expertem na problematiku regionů Blízkého a Středního východu, o tom, jaká panuje v Afghánistánu bezpečnostní situace po převzetí moci v zemi hnutím Taliban. Mimo toho, zdali se Taliban udrží u…

Spojené státy jsou s Íránem na ostří nože již několik dekád. Počínaje Islámskou revolucí (1979), vztahy těchto zemí se střídavě oteplovaly a ochlazovaly, obvykle se však pohybovaly mezi nevraživostí a otevřeným nepřátelstvím. Zatím poslední (a dost možná nejvýraznější) ochlazení vztahů jsme…

Jak jsem představil v první části tohoto článku, dohoda Číny, Francie, Německa, USA a Británie s Íránem ohledně jeho jaderného programu měla za cíl zajistit, že tento program nebude využit pro vojenské účely. Donald Trump však s jejím zněním značně nesouhlasil a tak…

Blízký východ patří jednoznačně mezi nejneklidnější a nejkonfliktnější oblasti dnešního světa. Svého času zde ležely dva ze tří států označených roku 2002 americkým prezidentem Georgem W. Bushem jako zlotřilé státy či státy „osy zla“ – tedy Irák a Írán.[1] A…

V Bělorusku popravili odsouzené za bombové útoky v metru V sobotu 17. března běloruská státní agentura oznámila, že byli popraveni dva mladí muži odsouzení běloruským režimem za bombové útoky v minském metru z dubna loňského roku. Vladislav Kovaljov a Dmitrij Konovalov měli dle tamějších…

Úvod Hnutí Hizballáh[1] je dnes jednoznačně fenoménem přesahujícím nejen hranice Libanonu, nýbrž i Blízkého východu samotného. Z původně extrémistické šíitské skupiny, která mezi prvními proslula sebevražednými atentáty, se stala jedna z nejdůležitějších politických sil v Libanonu. Hizballáh se stal jakýmsi fenoménem, který se těší…

Stredná Ázia je už od rozpadu ZSSR dejiskom geopolitického súperenia svetových a regionálnych mocností. Najmä Rusko, USA a Čína prejavujú o energetický potenciál a strategickú pozíciu Strednej Ázie čoraz väčší záujem. Cieľom tejto práce je zhodnotiť význam Strednej Ázie a informovať o angažovaní sa veľmocí a ich faktickom vplyve v nej.

Zdravím Vás v těchto téměř letních dnech. V posledních týdnech jsme svědky silného akcentu mediálních i akademikých analýz na problemtiku Íránu a jeho zahraniční politiky. Charakterizovat objektivně bezpečnostní politiku blízkovýchodního bezpečnostního komplexu je bezpochyby výzvou pro analytiky mezinárodních vztahů či bezpečnostních studií. Dnes vám nabízíme příspěvek Andreje Piška, slovenského absolventa práv a mezinárodních vztahů, t.č. pobývajícího ve Velké Británii. Ve svém obsáhlém textu, jež stojí na pomezí komentáře a analýzy, reflektuje poslední významné události, jež se v regionu Blízkého východu udály. Pod samotným koncem příspěvku nabízím pár zajímavých odkazů, které tematicky k textu rozhodně patří.