Pokud bychom měli charakterizovat Jižní Koreu v jejích moderních dějinách, jedním ze slov přicházejících na mysl je “proměna”. Chudá země, jež byla po polovině 20. století zničena válkou, se proměnila v kulturně bohatou odolnou demokracii se silnou a dynamickou ekonomikou,…

Habomaj, Šikotan, Kunaširi (Kunašir) a Etorofu (Iturup). Štyri malé ostrovy, ktoré sú už desaťročia kameňom úrazu bližšieho rozvoja bilaterálnej spolupráce medzi Japonskom a Ruskom. Táto skupina ostrovov tvorí južnú časť reťaze Kurilských ostrovov, rozkladajúcich sa v severovýchodnom smere od ostrova Hokkaidó až k polostrovu…

Jednou z nejpádnějších příčin pádu evropského koloniálního panství v asijském prostoru byla japonská militární rozpínavost. Expanze započínající na sklonku 19. století a končící po kapitulaci Tokia roku 1945. Její lví, ačkoliv nezáměrný, podíl na státoprávní emancipaci mnoha dálnovýchodních národů, jež nastala po…

Příspěvek pojednává o změnách podoby japonských ozbrojených sil. Tyto síly procházejí strukturálními změnami, ale i změnami technickými. Právě technické změny jejich výzbroje značí potenciální odklon od pacifistické dráhy, na které se Japonsko nachází od konce druhé světové války. Zmíněný vývoj je…

V súvislosti s druhou svetovou vojnou sa frekventovane hovorí o totálnej vojne. Mnoho autorov pritom tento pojem definuje rozličným spôsobom, hoci v určitých aspektoch sa ich ponímanie totálnej vojny navzájom približuje. Nejasnosť presných hraníc klasifikačných kritérií nabáda k tomu, aby sme na
totálnu vojnu nazerali skôr ako na model či ideálny typ. V prípade pacifického bojiska niesli bremeno hlavných bojov Američania a Japonci. Ich stret sa z hľadiska mobilizácie a dopadu na domáce spoločnosti, nasadených zbraní a metód boja a tiež politických cieľov približoval totálnej vojne.