V kybernetickém světě téměř neexistují národní hranice. Přestože se některé státy snaží aplikovat různé restrikce, téměř vždy existuje poměrně jednoduchý způsob, jak je obejít. Turecko v minulosti několikrát sáhlo k plošnému zákazu přístupu na sociální sítě Twitter a Facebook, například po teroristických útocích…

Kybernetika a s ní ruku v ruce jdoucí kybernetická bezpečnost jsou na vzestupu. Již v roce 1965 předpověděl americký inženýr, že se počet tranzistorů, které mohou být umístěny na integrovaný obvod, zhruba každý rok zdvojnásobí. Tato predikce je označována jako zákon. Přestože se…

V předchozí části této práce jsme se zabývali spíše obecnou problematikou ransomwaru, jeho schopnostmi a způsobem fungování. Na základě těchto poznatků nyní můžeme podrobněji prozkoumat zatím jediný případ pravděpodobného nasazení tohoto druhu malwaru v ukrajinském kybernetickém konfliktu. Jak celá událost probíhala…

Úvodem Ransomware, v češtině též vyděračský software nebo vyděračský program, je specifický druh škodlivého kódu (malwaru), který v současnosti prodělává svou zlatou éru. V zásadě velmi jednoduchý koncept odepření uživatelova přístupu k souborům a složkám, zpravidla pomocí šifrování, a podmínění jejich opětovné dostupnosti po…

S postupujícím technologickým vývojem, jak horizontálním (kvalitativním), tak i vertikálním (kvantitativním) se stejným tempem rozrůstají i hrozby z něj plynoucí. Příkladem je využívání dronů tzv. Islámským státem k průzkumu nebo jako nosičů výbušných systémů (Warrick, 2017). Právě tato guerillovo-teroristická organizace zručně využívá moderní…