Turecká intervence v Sýrii

Štítky:

Ve středu nad ránem započala turecká ofenzíva v Sýrii, která dostala název Operation Euphrates Shield (Operace Štít Eufratu). Jedná se po nedávném odstřelování kurdských povstalců o další projev turecké angažovanosti v konfliktu. Ta byla oznámena před několika dny tureckým premiérem.

Cílem operace se stala oblast kolem syrského hraničního města Džarábulus, které bylo jedním z center, přes něž se dostávali zahraniční bojovníci do řad jednotek tzv. Islámského státu (Daeš).

Akce je dle některých vyjádření (včetně tureckého premiéra) vedena na popud proti přílišnému postupu tamních kurdských Lidových obranných jednotek (YPG) patřící pod syrskou Sjednocenou demokratickou stranu (PYD) k turecké hranici. PYD usiluje o vliv v severní části země obývané Kurdy. Dostává se však do střetu zájmů se samotným Tureckem, kde se Strana kurdských pracujících (PKK) dlouhodobě vyjadřuje proti tamnímu establishmentu a segregaci kurdské menšiny, mnohdy i násilně (země pamatuje několik let trvající kurdské povstání). Turecko považuje PKK a jí podobné (včetně PYD) za hrozbu ohrožující tureckou územní celistvost. Vzniknuvší kurdská entita, ať už v Sýrii či Iráku, by podporovala turecké Kurdy v jejich odporu proti Turecku.

YPG před několika dny s koalicí Syrských demokratických sil (SDF), v níž tvoří většinu a jíž podporují i Spojené státy, dobyla nedaleké město Manbídž. Americká podpora Kurdů je dlouhodobě problematická, má potenciál vyvolat roztržku mezi Spojenými státy a Tureckem, jestliže by Kurdové zašli příliš daleko.

Pozice rebelů k 24.8.2016 (Zdroj: Twitter)

Nedávný kurdský postup u severní hranice Sýrie Operaci Štít Eufratu uspíšil. Již v úterý se začaly na turecké půdě shromažďovat syrské povstalecké jednotky Svobodné syrské armády (FSA) podporované Tureckem. Nad ránem začalo odstřelování hraniční oblasti, aby posléze došlo k postupu pozemních jednotek jak syrských povstalců, tak i speciálních jednotek turecké armády až do centra města Džarábulus. Podporovány jsou dělostřelectvem a tureckými tanky. Turecké stíhačky F-16 vstoupily na syrské území poprvé od sestřelení ruské stíhačky na podzim minulého roku. O monitoring a sledování se starají americké drony operující ze základny Incirlik v Turecku. Nasazeny jsou i americké stroje A-10 a F-16.

Syrská strana tureckou ofenzívu odsoudila slovy: „co se nyní děje v Džarábulu není boj s terorismem jak tvrdí Turecko, je to jen nahrazení jednoho terorismu za jiný.“ Ruské ministerstvo zahraničí bylo zprávou znepokojeno.

Mluvčí YPG reagoval na tureckou intervenci jako do „očí bijící agresi do vnitřních záležitostí Sýrie“, a že požadavek na stáhnutí za východní břeh Eufratu by musel být proveden celými SDF. Šéf PYD na twitteru prohlásil, že Turecko bude poraženo stejně jako Daeš.

Ve stejný den jako začaly útoky, navštívil Turecko i americký viceprezident Joe Biden. Jedná se o první oficiální návštěvu země vysokým americkým představitelem po nezdařeném armádním puči z minulého měsíce. Během své návštěvy Biden prohlásil, že je potřeba, aby se jednotky YPG stáhly za Eufrat, jestliže nechtějí přijít o americkou podporu. Jeho prohlášení a pomoc Turecku jsou v souladu s americkou snahou o uklidnění napětí mezi oběma zeměmi po pokusu o převrat, kdy některá média USA osočovala ze spoluúčasti. Ve Spojených státech se také nachází tureckými úřady obviňovaný Fethullah Güllen, údajný vůdce pučistů. Ač nerada, americká strana si musí na Kurdy došlápnout. Turecko je sice členem NATO, ale v poslední době mezi ním, Ruskem, Íránem a Sýrií probíhají rozhovory, jež by mohly pozici Spojených států v oblasti oslabit.

Před osmou hodinou tamního času bylo město pod kontrolou FSA a turecké armády.

2 comments

  1. Fajn zhrnutie, len par poznamok.
    1. Nezamienat pojmy peshmerga a YPG, kazdy oznacuje nieco ine.
    2. PYD resp. YPG je syrska odnoz PKK bez akychkolvek pochyb.
    3. Na vychode Turecka PKK stale aktivne bojuje proti tureckym ozbrojenym silam- autorom zvolena formulacia by mohla naznacovat, ze sa jedna o minuly jav.
    Co sa tyka samotnej ofenzivy, objavuju sa spravy, ze odpor IS voci tureckej armade a povstalcom bol minimalny, resp. dokonca, ze velitelia IS opustili oblast este pred utokom a minimalne cast kadrov IS sa pridala na turecku stranu (v ramci syrie je prezliekanie kabatov uplne bezny jav). Taktiez sa hovori o tom, ze turecka strana/“umiernena“ opozicia motivuje potencialnych regrutov slusnymi financnymi obnosmi. Zaujimava je tiez nezhoda o poctoch povstaleckych jednotiek (turecka armada nasadila cca 350 vojakov), ktore prekrocili hranicu. Oficialne zdroje uvadzaju presunutie cca 1300 povstalcov od Azazu, zdroje nezavisle na vlade ale hovoria, ze hranicu prekrocilo 5000 povstalcov. Kde ich asi Turecko naverbovalo?
    Inak o cieli celej operacie napoveda uz len vyber lokality. Z celeho koridoru Al-Rai po Jarabulus – spolocnej hranice s IS, si Turecko vyberie ten najvychodnejsi bod, ktory sa zhodou okolnosti nachadza na hranici postupu SDF a zaroven lezi na tzv. cervenej linii vytycenej na Eufrate.
    Osobne si myslim, ze v ramci analyz moznych dopadov operacie sa takmer uplne zabuda na PKK. Pre PKK je prezitie YPG, resp. dosiahnutie cielov v Syrii klucove z viacerych dovodov, v pripade vystupnovania bojov medzi Kurdami v Syrii a tureckymi ozbrojenymi zlozkami je preto mozne ocakavat zvysenu aktivitu PKK v Turecku. Tomu zodpoveda aj nedavny utok v Cizre, ktory vnimam ako priamu reakciu na Jarabulus.

    1. Zdravím,
      1) Za tohle se vážně omlouvám, projížděl jsem twitter, zamyslel jsem se a dopadlo to takhle neslavně.
      2) „Turecko považuje PKK a jí podobné (včetně PYD), “ původně zamýšleno jako ukazatel, že valná část kurdských stran je napojena na PKK. Uznávám, mohlo to být lehce zavádějící.
      3)Nepochybně, videa a reporty, co kde bouchlo díky PKK se dostávají i do velkých západních médií a nezůstává to jen jako lokální informace. Měl jsem na mysli de facto otevřenou válku mezi PKK a Tureckem z konce minulého století. Teď mi to, minimálně počtem a intenzitou útoků, přijde, jako by měla PKK prázdniny.
      O otázce úspěchů a potenciálních neúspěchů turecké koalice toho jenom za poslední týden vyšlo opravdu spousty, v době psaní textu to bylo ale minimum.
      Erdoganova podpora tamním skupinám se dle mě nezměnila (jak jste řekl, jen změnily kabát). Pro něj byli, jsou a budou největší hrozbou pro Turecko vždy Kurdové. Snažil jsem se ale vybalancovat mezi oficálními prohlášeními a tím, co je zřejmé.

      Díky za komentář a za dovětky, jsem za ně strašně rád. Vždycky pomůže. :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *