Východní přísliby (Eastern promises)

Štítky:

Vědeli jste, že správný vor má vytetované hvězdy na kolenou jako symbol, že nikdy nebude před nikým klečet?

Východní přísliby vřele doporučuji všem studentům, kteří si zapsali nebo uvažují o zapsání kurzu Organizovaný zločin. Evergreenem tohoto kurzu se totiž brzy stanou vory v zakone, kteří inspirovali i režiséra Davida Coneneberga k natočení kultovního filmu Východní přísliby.
Celý film odstartuje brutální vražda v holičství, oběti je proříznuto hrdlo a nutno dodat, že břitva působí trochu tupým dojmem, čímž je umocněn celý „zážitek“. Následně přichází velká chvíle Viggo Mortensena, který hraje jednu z hlavních rolí Rusa Nikolaje Lužina. Lužin plní funkci dvorního uklízeče ruské mafie a neštítí se ustřihávat prsty mrtvé oběti z holičství, aby ztížil její identifikaci.
Střih. V nemocnici umírá mladá prostitutka, která po sobě zanechává čerstvě narozené dítě. Zdravotní sestra, která byla přítomna porodu najde dívčin deník a snaží se najít příbuzné dítěte. Deník je však  napsán rusky a žena se dostává až ke skutečnému vorovi v zakone, k hlavě jedné z rodin ruské mafie v Londýně.
Střih. Film se dostává do konfrontační fáze. Naivní zdravotní sestřička si nechá přeložit dívčin deník a dozvídá se o zrůdnostech, které musela mladá žena prožít. Syn mafiánského bose se dostane do spletitého kolotoče krevní msty, jelikož muž, jehož nechal zavraždit v holičství, byl z významné ruské mafiánské rodiny. Starý vor v zakone se snaží umlčet zdravotní sestru a do toho všeho vzniká jakési pouto mezi zdravotní sestrou a Nikolajem (trochu po vzoru vztahu Starlingové s doktorem Lectrem).
Střih. Konec filmu si samozřejmě nechám pro sebe. I přes některé nedokonalosti filmu, například, že čečenští nájemní vrahouni vypadají jako spíše jako bulharští pasáci, je snímek zajímavým a doplňujícím zdrojem informací o ruské mafii. Například vědeli jste, že správný vor má vytetované hvězdy na kolenou jako symbol, že nikdy nebudou před nikým klečet?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *