Novinky ze západní Afriky, březen 2012: 27. 3. 2012 – Úspěch senegalské demokracie?

Štítky:

27. 3. – Úspěch senegalské demokracie

Zhruba ve stejnou dobu, v jakou se odehrál vojenský převrat v Mali, se konaly volby v Senegalu. Dosavadní prezident Abdoulaye Wade (85) zde v prezidentských volbách prohrál, přičemž vítězem se stal dosavadní vůdce opozice Macky Sall. Průběh voleb však nebyl úplně klidný, přičemž v několika posledních týdnech zemřelo při střetech opozice a stoupenců vlády celkem šest lidí. Wadova kandidatura totiž byla protiústavní, jelikož senegalská ústava povoluje pouze dvě po sobě následné prezidentury jednoho člověka a pro Wada, jenž byl u moci dvanáct let, by se jednalo o vládu již třetí.

Po zveřejnění výsledků však Abdoulaye Wade zavolal svému vítěznému protivníkovi a poblahopřál mu k vítězství. Tento krok a celkově nakonec poklidné předání moci byly velmi pozitivně přijaty v celém světě. Nicolas Sarkozy řekl, že se jedná o pozitivní novinku pro celou Afriku a zvlášť pro Senegal, první místopředsedkyně Evropské komise Catherine Ashton dodala, že se jedná o výborný příklad pro ostatní země.

Nový prezident Macky Sall (50) je politickým žákem Wada. Sall si za svůj volební symbol zvolil koně a patnáct hvězd, což má značit soudržnost etnicky roztříštěného Senegalu. Sall je v čele hnutí 23. července, které založil po konfliktu právě s Wadem. Je označován spíše za politického pragmatika oproti Wadovi, jenž byl označován za intelektuála, a má poměrně dobré vztahy se západním světem. Macky Sall zastával ve Wadově vládě funkce premiéra, ministra vnitra a měl na starosti také ministerstvo zabývající se těžbou a doly. K Sallově inauguraci dojde 1. dubna 2012.

——————————————————————————————————————————————————-

22. 3. – Vojenský převrat v Mali

Vojenské jednotky v noci s těžkou technikou obsadily prezidentský palác a v místní televizi oznámily, že vláda a režim Amadou Toumani Toureho  je svržena.   Po bojích v hlavním městě je v prezidentském paláci držen ministr zahraničních věcí a zřejmě i někteří další vysoce postavení činitelé. Reakce prezidenta Toureho na sebe však prozatím nechává čekat.

Nově ustavená armádní National Committee for the Restoration of Democracy and State (CNRDR) deklarovala, že celý ústavní pořádek je derogován, další kroky jsou však zatím nejasné.  Velmi napjatá je i situace okolo možné intervence ozbrojených složek ECOWAS. V čele CNRDR je v současnosti kapitán Amadou Sanogo.

Coup d´etat v hlavním městě Bamako však není bleskem z čistého nebe.  Ozbrojené složky pučem reagovaly na dlouhodobou situaci v Mali, přičemž důvodem nespokojenosti armády je postoj vlády k Touaregům. Ti se snaží o separaci provincie Azawad v severní části země, přičemž jedním z následků bojů Touaregů s vládou je vlna téměř 200 000 uprchlíků do okolních zemí (Niger, Alžírsko, Mauritánie, Burkina Faso).  Dle armády rebelie Touaregů a neschopnost  vlády zapříčinila smrt desítek lidí.

http://www.aljazeera.com/news/africa/2012/03/2012321184549658627.html

http://www.aljazeera.com/news/africa/2012/03/201232251320110970.html

http://www.bbc.co.uk/news/world-africa-17462111

—————————————————————————————————————

14. 3. – Lubanga uznán vinným 

Thomas Lubanga Dyilo (*1960) byl uznán vinným z válečných zločinů Mezinárodním trestním tribunálem (ICC) v Haagu. V Demokratické republice Kongo byl Lubanga hlavou Union of Congolese Patriots v regionu Ituri. Obviněn byl z rekrutace, výcviku a používání dětských kombatantů do 15 let v letech 2002 až 2003. Jeho obhajoba byla založena na argumentaci, že vedl pouze politické, nikoliv vojenské křídlo organizace. Maximální trest pro Lubangu, který má vysokoškolský titul z Psychologie, je 30 let.

Jedná se vůbec o prvního usvědčeného zločince Mezinárodním trestním tribunálem, čímž tribunál alespoň částečně vyvrací názory o své nefunkčnosti. ICC byl založen v roce 2002 a sídlí v Haagu. V současnosti je soud veden ještě s Katanga-Chui z DRC, s Bembou ze Středoafrické republiky a v roce 2012 má také začít soud s Banda-Jerbem ze súdánského Dárfúru.

ICC má společnou vazební věznici v Scheveningenu s Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii a Zvláštním soudem pro Sierra Leone. Ten má 26. dubna 2012 vyřknout ortel nad liberijským warlordem a pozdějším prezidentem Charlesem Taylorem.

—–

Zbyněk Moltaš