Povinné: Dějiny strategie a strategického myšlení – 2006

Štítky:

Vše podstatné k němu již bylo řečeno, vznesu tedy pouze vlastní připomínky. Zejména platí to, že je to nadále dost náročný kurz a na zkoušku se opravdu nevyplatí jít bez toho, aniž byste se na to podívali. Nově byla vyžadována schopnost aplikace naučeného v praxi, to znamená „nepapouškovat“, ale rovnou ukázat na příkladech, jak by to mělo fungovat. Hodně lidí narazilo zejména v oblasti obou světových válek, protože nebyla tato literatura zadaná coby povinná. Přednášející totiž předpokládají, že lidé, kteří se hlásí na BSS, mají základní přehled dějin 20. století. Takže si případné mezery ve svém vlastním zájmu doplňte.
Kurz je dělen na tři úseky. První úsek vede Mgr. Jakub Šedo, Ph.D., jehož parketou je Řím, Řecko a antika obecně, druhý úsek má na starosti prof. PhDr. Maxmilián Strmiska, Ph.D., který Vám ke každé ze tří přednášek rozdá papíry s poznámkami. Hleďte je ukořistit, budou se hodit nebo si to od někoho zkopírujte, aby se Vám nestalo, že je ve zkouškovém období budete horečnatě shánět :) Strmiska probere komplet středověk až do napoleonských válek. U obou platí, že můžete vycházet ze zadané literatury, u Mgr. Martina Bastla už tak ne. U něho velmi důrazně doporučuji psát všechno, co řekne. Je to hodně náročný a dá se říci i olympijský výkon, ale zkratkovité poznámky Vám bohužel budou k ničemu, protože v literatuře u něj to nenajdete.
Co se týče literatury, je to pouze na Vás, zda si ji projdete, ale pokud máte nějaký pud sebezáchovy, radši to udělejte. Mnohdy Vám to může zachránit kůži, když dostanete otázku jako např. „jaký vliv měly střelné zbraně na taktiku pěchoty v 15. – 16. století“ nebo „Co z teorie Letecké války Douheta bylo uplatněno v druhé světové válce“.
A recenze coby zápočtu se není proč bát, narozdíl od jiných předmětů můžete vycházet z přesně zadané šablony, což hodně pomůže zejména prvákům. Mě to aspoň zachránilo krk :) Nicméně doporučuji vybranou knížku zkonzultovat s některým z přednášejícím, abyste nestrávili pár nocí nad něčím, co by nebylo přijato. Naštve to :)
Závěrem : tento předmět nepatří do kategorie nejlehčích, ale s trochou odpovědnosti se dá zvládnout.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *