Labyrint lží (Body of Lies)

Štítky:

Autorem snímku je známý Ridley Scott, jehož proslavily filmy jako Černý jestřáb sestřelen nebo Gladiátor. Ve filmu zazářil Leonardo DiCaprio jako americký agent CIA, jeho profesního kolegu a nadřízeného ztvárnil Russell Crowe.

Dějová linie je svým způsobem ohraná a naprosto nevýrazná. Americký tajný agent Roger Ferris (Leonardo DiCaprio) hledá světově proslulého teroristu, jenž stojí za mnoha útoky hlavně v Evropě a své poslání šíří přes cédéčka, kde hlásá nutnost opakovat útoky a zničit tak nepřátele, kteří prolili muslimskou krev. Roger Ferris je nadprůměrně talentovaným agentem (někdy samozřejmě jeho dokonalosti věřit nelze), nicméně jeho profesní brilantnost je vykompenzována neschopností jeho nadřízeného, jenž mu zdatně a věrohodně kazí operace neodbornými a neznalými zásahy. Snímek se cíleně vysmívá americkému pojímání světa a v postavě Eda Hoffmana (Russell Crowe) se snoubí všechny špatné vlastnosti toho pojímání, jenž se následně odráží ve tvorbě zahraniční politiky. Hoffman, i přes neznalost reálií, si vždy myslí, že tak jak to dělá on, je to jediný správný způsob. Upřímně americkému pupkocentrismu se v Evropě smějeme často. Ne že bychom na to měli až tak právo, i ve filmu bylo ostatně vykresleno, že o Evropu se musí postarat Big Brother.

Na to, že snímek vznikl za americké peníze, je poměrně realistický. Do zápletky příběhu je také vtažena jordánská tajná služba a její ředitel, který svou nabubřelou majestátností nakonec převeze americkou CIA a zachrání tím agentu Ferrisovi život. Těžko říct, do jaké míry byly objektivně vykresleny jordánské tajné služby, ale jejich brutálnost realitě dozajista odpovídá. DiCaprio v jedné scéně přiznává jordánskému šéfovi tajných služeb, že se o jeho službě se říká továrna na nehty.

Pravdou zůstává, že si filmaři mohli odpustit platonický vztah Ferrise a krásné irácké (možná íránské, to autor textu již zapomněl) dívky, které se agent staromódně dvoří. Je faktem, že s jeho splynutím s prostředím a láskou k multikulturalismu se to zase nemuselo přehánět.

Každopádně film se řadí k těm zdařilým dílům, jež vyšly z americké dílny. Vřele ho doporučuji i těm, kteří DiCapria nenávidí, kvůli tomu, že se nechal zaprodat Titaniku:-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *