Všechny moje lásky: TOP 10 beletristických knih prof. Maxmiliana Strmisky

Ve druhém vydání rubriky „Všechny moje lásky“ setrváváme na katedře politologie, nicméně přecházíme od hudebních nahrávek k dílům literárním. Výčet svých deseti oblíbených knih poskytl portálu sekuritaci.cz prof. Maxmilián Strmiska, přičemž zároveň zapochyboval o označení jeho výběru jako „žebříčku top ten“. Prof. Strmisku tedy nejvíce zaujala následující beletristická díla:

H. Kesten: Šarlatán

Společensko-kritický román zachycuje v širokém záběru dobu konce 20. a počátku 30. let minulého století v Německu před nástupem fašismu. Autor v něm odhaluje skandální aféry a intriky mocných. V roce 1939 byl tento román spolu s dalšími pokrokovými knihami v rámci cenzury spálen.

I. Calvino: Neviditelná města

Marco Polo – jeden z neznamenitějších cestovatelů všech dob popisuje v tomto díle krajiny a města, která nejsou na žádné mapě. Sociální a společenské struktury jsou nám však přesto povědomé. Všechna města jsou v Marcově podání v podstatě variantami téhož modelu – jeho rodných Benátek.

A. Carpentier: Království z tohoto světa

Motivem k sepsání tohoto krátkého románu autorovi byla návštěva Haiti. V předmluvě Království z tohoto světa došlo k užití termínu, který se začal překládat jako „magický realismus“. Ten se časem vžil jako označení pro úchvatně překvapivou skutečnost latinskoamerického světa, zvláště z pohledu Evropana, jímž Carpentier sám částečně byl.

A. Carpentier: Výbuch v katedrále

Historický román z francouzské ostrovní kolonie Guadeloupe, jehož hrdinou je bývalý jakobín.

J. Giono: Husar na střeše

Děj tohoto díla se odehrává na počátku 30. let 19. století – v období epidemie cholery, která postihla jižní Francii. Mladý italský revolucionář Angelo musí prchat před pronásledovateli i před dragouny, kteří kvůli epidemii internují lidi v narychlo zřízených karanténách.

S. Pressfield: Ohnivá brána

Sparťanský bojovník Xeo přežil předem ztracenou bitvu u Thermopyl a v zajetí je vyslýchán, aby vyzradil, jakým zázrakem dokázala hrstka Řeků čelit značné přesile Peršanů. Xeo tedy vypráví příběh začínající jeho dětstvím.

S. Pressfield: Souboj s bohy

 

Souboj s bohy je historickým románem z doby starověkého Řecka, který představuje vojevůdce Alkibiadése v kontextu Peloponéské války.

 

M. Vargas Llosa: Válka na konci světa

 

Llosova novela se odehrává na konci 19. století v brazilském městě Canudos, jehož obyvatelé tvořili neposlušnou komunitu revolučního ducha, kterou by brazilská vláda byla ochotna ze světa vymazat za každou cenu, což se nakonec skutečně stalo – roku 1897 armáda povraždila většinu residentů města.

I. Calvino: Baron na stromě

Kniha Baron na stromě hodnotí roli intelektuála v soudobé společnosti. Hlavní hrdina knihy, baron Cosimo, prožije celý život na stromech, aby se z této vzdálenosti pokusil lépe porozumět dění na zemi. Cosimova příběhová pozice je připisována samotnému Calvinovi po jeho odklonu od aktivního politického života uvnitř komunistické strany.

G. Ribémont-Dessaignes: Ano i ne čili klec v ptáku

Surrealistický román dadaisty Ribémont-Dessaignese byl poprvé vydán v českém jazyce v Praze roku 1926.

Informace ke knihám byly čerpány z webových stránek:

http://www.barnesandnoble.com

http://www.iliteratura.cz

http://www.eruditus.cz

http://www.rozhlas.cz

http://www.martinus.sk

http://www.knihcentrum.cz

http://www.knih-cheb.cz

http://www.knihovna-jesenik.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *