Filmové tipy na léto – doporučeno ženou!

Štítky:

Léto je sice v plném proudu, ale mnohé z Vás už jistě pravidelné dávky alkoholu, slunečního svitu a nekonečných večírků unavily a poohlížíte se alternativě. Z tohoto důvodu Vám nabízíme 3 filmové snímky, které Vás alespoň lehce natřou opalovacím krémem „Intelektuálno“ a které Vám pomohou naladit se také na další divoké večery na jachtě po boku vašich přátel-manažerů ze státních podniků (film Otevřené moře – Odsouzeni zemřít nečekejte:o). Příjemnou zábavu.

**Vůně ženy**

*Režie: Martin Brest*

*V hlavních rolích: Al Pacino a Chris O‘ Donnell*

Mladý a talentovaný Charlie (Chris O’Donnell) je ze sociálně slabé rodiny, a tak si ke svému prospěchovému a sociálnímu stipendiu ještě přivydělává příležitostnými brigádami. Blíží se Den díkuvzdání a Charlie má jedinou možnost, jak se dostat domů, a to na cestu si nějak vydělat. Inzerát na školní nástěnce ho dovede k vysloužilému plukovníkovi americké armády Franku Sladeovi (Al Pacino), kterému má dělat pár dní společníka, zatímco rodina, u níž žije, odjíždí na víkend ke známým. Plukovník Frank Sladea je slepý a i přes ujišťování, že jde o dobráka, působí spíše zatrpklým dojmem. Charlie se rozhodne práci vzít, ale netuší, že plukovník plánuje žít už jen pár dní. Plukovník bere Charlieho do New Yourku, kde si rozhodl naposledy vyhodit z kopýtka, než svůj život ukončí. Mezi oběma muži ovšem začíná vznikat zvláštní pouto. Plukovník pomalu opět nachází ztracenou chuť do života a nakonec pomáhá Charliemu i s jeho velkým problémem. Film byl ověnčen Oscarem i Zlatým glóbem.


**Talentovaný pan Ripley**

*Režie: Anthony Minghella*

*V hlavních rolích: Matt Damon, Gwyneth Paltrow, Jude Law, Cate Blanchett*

Tom Ripley (Matt Damon), bezvýznamný a chudý hudebníček, se jednoho dne dostává na akci smetánky, kde si jej jeden velmi zámožný muž najme, aby přivedl svého flákačského syna Dickieho (Jude Law) zpět z Itálie, kde se oddává jen plané zábavě v jazzových klubech. Tom si nastuduje vše o jazzu a vydává se za Dickiem v převleku dávného kamaráda z Princetonu. Poměrně jednoduchý a jasný cíl cesty se začíná komplikovat. Tom Ripley objevuje krásu rozmařilého života smetánky, užívá si diet, které mu zasílá Dickiho otec a také milodarů samotného Dickieho, jenž ho začne považovat za svého nejlepšího přítele. U Toma se ale začínají objevovat chorobné sklony, začíná žárlit na Dickieho přítelkyni (Gwyneth Paltrow) a sám se snaží získat Dickieho jen sám pro sebe. Dickie je ale velmi nestálý přítel a záhy se na Tomovo místo nejlepšího přítele dostává někdo jiný. Tom se svého místa na výsluní však nechce vzdát tak lehce, a když se Dickie netváří příliš nadšeně z jeho neustálé přítomnosti ve své blízkosti, Tom Dickieho v afektu zabije. Přichází druhá a neméně zajímavá část filmu, mladý a talentovaný pan Ripley se začne vydávat za Dickieho a přichází komplikovaná hra lží a převleků. Film je opravdu bravurně ztvárněným thrillerem.


**Andělin popel**

*Režie: Alan Parker*

*V hlavních rolích: Emily Watson, Robert Carlyle, Pauline McLynn, Eanna MacLiam, Des McAleer, Johnny Murphy, Kerry Condon, Gerard McSorley, Alan Parker, Martin Benson, Peter Halpin, Eamonn Owens, Laurence Kinlan*

Hlavním hrdinou snímku je Frank a jeho rodina, která se kvůli existenčním problémům odstěhuje z Ameriky zpět do rodného Irska, kde má Frankova matka Anděla rodinu. Frank, jehož komentář nás provází celým filmem, nezapomene sarkasticky dodat, že byli asi jediná irská rodina, která dobrovolně mávala soše Svobody na rozloučenou. V Irsku je čeká ale daleko větší bída a utrpení. Ukáže se, že Andělina matka pro rodinu své dcery nemá ve svém domě místo, a tak musí Anděla do podnájmu. Její manžel Malachym rodině příliš nepomáhá. Jeho pozitivní vztah k alkoholu rodinu ještě hlouběji uvrhá do bídy. Spodní patro jejich pronajatého domku je neustále pod vodou a kvůli všudypřítomnému vlhku a nedostatku jídla přichází Frank o několik svých sourozenců. Snímek je adaptací stejnojmenného autobiografického románu Franka McCourtha, který vzpomíná na své dětství, a proto také jeho výpověď získává na autentičnosti, i když se jeho rodina od jeho knihy distancovala. Možná mohl být film o něco kratší a dojemnější, nicméně stojí za shlédnutí, aby si člověk udělal obrázek o tom, jak to v Irsku, jež je dnes bohatou zemí, ještě nedávno vypadalo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *