Filmový tip: In Time

Štítky:

Jako režisér je Andrew Niccol znám studentům bezpečnostních studií především díky snímku Lord of War, ve kterém se ve fiktivní postavě Yuriho Orlova pojí příběh hned několika pašeráků zbraní, nevyjímaje nechvalně proslulého tádžického „businessmana“ Viktora Buta. Nyní však Niccol přichází s akčním sci-fi In Time odehrávajícím se v blízké budoucnosti, kde peníze již nefigurují jako platidlo, protože základní jednotku směny představují minuty, hodiny a roky.

Autor: Viktor Vodák, absolvent oboru Bezpečnostní a strategická studia, FSS MU.V současnosti studuje magisterský obor Global Criminology na Utrechtské univerzitě.

 

Divákovi je ve filmu svět prezentován jako místo, kde při dosažení věku 25 let již nikdo nestárne, ovšem zároveň každému zbývá již jen rok života. Více času je možno získat v podstatě stejným způsobem, jakým ve skutečnosti přichází lidé k penězům. Lze jej vydělat prací, dostat darem, vyhrát v loterii či ukrást. Podstatný rozdíl spočívá logicky v tom, že dojde-li člověku na rozdíl od peněz čas, zemře. Daleko od reality Niccolův snímek nezachází v tom, že se v něm objevují lidé strádající a naopak jedinci velmi majetní. Ti první často žijí ze dne na den v ghettech, kde od smrti je dělí pouze jejich nuzný plat či charita, zatímco ti druzí se obklopují luxusem a rozhodně nemusí nikam spěchat, jelikož jsou zajištěni třeba i na stovky let dopředu.

Pro hlavního hrdinu filmu In Time, dělníka Willa Salase, je problém dovolit si v práci půlhodinovou pauzu, či utratit čtyři minuty za šálek kávy. Shodou náhod však jednoho dne získá celé století, přičemž se rozhodne přestěhovat do milionářské „časové zóny“ Greenwich. Rád by zde žil lepší život než dříve, zároveň si je však stále více vědom majetkových rozdílů mezi časovými zónami, které vnímá jako nespravedlivé. Když se jim rozhodne čelit, zahajuje tak nejen boj o spravedlnost, ale zároveň i o svůj vlastní čas, neboť je policií podezříván, že svého století nenabyl legálně.

Postavu Willa Salase lze ostatně dobře chápat právě na základě toho, s čím je ve filmu konfrontována. A protože v širší perspektivě je to systém sám o sobě, někteří komentátoři na snímek upozorňují s odkazem na některá soudobá sociální hnutí, jež poukazují na ekonomickou a sociální nerovnost, deklarujíce požadavek na spravedlivější distribuci bohatství. Na divákovi a jeho vlastním světonázoru potom záleží, zdali se ztotožní spíše s rebelem, nebo mu bude sympatičtější některá z postav reprezentující systém, kterým je ve snímku také věnován dostatek prostoru.

Nutno je bohužel v souladu s kritikou konstatovat, že samotné zpracování filmu In Time zaostává za originální myšlenkou v jeho pozadí. Zejména v druhé polovině snímek ztrácí na tempu, načež vyústí do nevýrazného konce. Je to však často myšlenka, která předčí film samotný, a v tomto ohledu má In Time rozhodně co říci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *