Glosář Lukáše Visingra – červen 2008

Štítky:

Glosář Lukáše Visingra pro měsíc červen 2008

**29. června 2008**
Vodafone mě potěšil tím, že jako první internetový operátor v ČR začal omezovat přístup ke stránkám, jejichž obsah tvoří dětská pornografie a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod. Takové opatření je ve světě stále častější a doufám, že se co nejdříve připojí další čeští provideři (zejména O2). Internet je samozřejmě skvělá věc, ale vše má i svoji opačnou stránku. Internet je dobrý sluha, ale mohl by se z něj stát skutečně zlý pán. Já už dlouho říkám, že Síť potřebuje „náhubek a vodítko“. Je to přece informační médium a musí podléhat stejné kontrole jako tisk či televize.

**28. června 2008**
Rád bych zdůraznil, že má radost ze zisku bakalářského titulu nesouvisí s tím, že si mohu před jménem psát dvě písmenka (což stejně dělat nebudu). Jsem prostě rád, že mám ukončené nějaké vysokoškolské vzdělání a že nyní mohu pokračovat v magisterském programu. Bakaláře chápu jen jako úspěšný konec první etapy studia na FSS MU, v jehož závěru bych chtěl být Mgr. Lukáš Visingr, Ph.D. Nicméně, tato písmenka už si před i za jménem nejspíše psát budu. :‑)

**25. června 2008**
Tzv. přeběhlíci a rebelové nejsou v parlamentní demokracii (a zejména v poměrném systému) vzácným jevem, ale jejich význam v tomto volebním období české Poslanecké sněmovny ukazuje, že něco tu asi nebude v pořádku. Jestli budou dezerce z ČSSD a hádky ve vládní koalici ještě chvíli pokračovat, mohli by tito poslanci pomalu uvažovat o založení vlastního klubu. A ještě jedna úvaha: Teď je s nějakým tím přeběhlíkem či rebelem řada na KSČM… :‑)

**23. června 2008**
Více než sto letounů izraelského letectva se zúčastnilo nácviku velké operace proti Íránu. Jelikož mírové řešení íránské nukleární krize je v nedohlednu, vojenský úder je stále reálnější. O jeho úspěchu nemám nejmenší pochybnosti; Izraelci jsou mistři dálkových leteckých operací a mise jako záchrana v Entebbe, zničení iráckého reaktoru Osirak, odvetný úder na vedení OOP v Tunisku nebo vzdušný most z Etiopie se zapsaly do dějin zlatým písmem. Je pravděpodobné, že také nálet na Írán bude vzorovým příkladem, k němuž se budou vojenští plánovači s velkou úctou a respektem vracet.

**20. června 2008**
Může se to zdát podivné, ale raketově rychle rostoucí ceny ropy upřímně vítám. Je to totiž to jediné, co (snad) konečně dokope Evropu k tomu, aby přestala kecat a začala konat. Zcela bez ohledu na skuhrání zelených a dalších od reality odtržených exotů se musí ve velkém začít stavět nové nukleární elektrárny (i ČEZ plánuje třetí jaderný reaktor) a mohutně investovat do syntézy paliv a ostatních uhlovodíkových derivátů z jiných zdrojů než z ropy (zejména z uhlí a zemního plynu). Sluneční a větrná energie se hodí spíš pro USA, které mají na takové obří elektrárny prostor. Ale moment, k čemu je teď vlastně Sahara? Tam by se snad pár tisíc panelů a vrtulí taky vešlo, ne?

**19. června 2008**
Včera jsem úspěšně zakončil vysokoškolské studium, resp. jeho první část. Složil jsem bakalářské státní závěrečné zkoušky, tedy obhájil jsem bakalářskou práci a absolvoval jsem písemné části zkoušek, takže nyní mohu parafrázovat Johna Fitzgeralda Kennedyho: Ich bin ein Bakalář. :‑) A myslím, že si skutečně zasloužím přinejmenším týden volna, který si tedy jednomyslně uděluji. Mimochodem, víte, co bychom měli, kdyby neexistovala RVHP? No, v podstatě všechno… :‑)

**18. června 2008**
V uplynulých dnech se mi podařilo získat další pozoruhodné digitální knihy. Konečně mám úplnou řadu Luftwaffe Secret Projects o tajných projektech nacistického letectva (stíhačky, bitevníky, bombardéry i zkušební základny). Dále je to několik skvělých knih o zbraních ve vietnamské válce, a to o vrtulnících, obrněné technice, říčních člunech a „gunshipech“ (letounech s dělostřeleckou výzbrojí). Musím zmínit i obří encyklopedii vojenských automobilů a (last but not least) sérii knih Planes, Names & Dames, která se zaměřuje na malby hanbatých slečen na letadlech. :‑)

**16. června 2008**
O víkendu jsem zhlédl povedenou rekonstrukci bitvy u Antietamu z americké občanské války. Seveřané měli početní převahu, což ale Jižané vyrovnávali silnějším dělostřelectvem. Bitva tedy nakonec skončila nerozhodně. Musím přiznat, že mé znalosti o americké občanské válce jsou jen základní a schematické, takže jsem občas ztrácel orientaci. Poučení z krysového vývoje tedy zní: Před sledováním rekonstrukce je užitečné seznámit se s historickým průběhem a výsledkem bitvy.

**13. června 2008**
S napětím se očekávají výsledky irského referenda o tzv. Lisabonské smlouvě, resp. už druhém pokusu o ústavu EU. Pobavila mě skoro zoufalá prohlášení ve smyslu, že odmítnutí by znamenalo „katastrofu“, jelikož Unie prý „nemá plán B“ a na smlouvě „závisí osud Evropy“. Připadá mi to absurdní. Takže celá slavná EU je tak slabá, že její budoucnost stojí a padá s jediným byrokratickým pamfletem? To má být filozofie „jednotné Evropy“? No to mi ho teda vyndej! Pokud EU nezvládne něco takového vyřešit, tak podle mě prostě ztrácí právo na existenci.

**12. června 2008**
Brazilská značka EMBRAER oficiálně oznámila, že soukromé vojenské firmě Blackwater USA prodala turbovrtulový cvičný a bojový letoun EMB‑314 Super Tucano. Přes ujišťování, že stroj je neozbrojený a má sloužit jen pro výcvik, z toho nemám zvlášť dobrý pocit. Blackwater USA je největší žoldnéřskou korporací světa, má obrněné síly a letectvo, sama vyrábí zbraně, dokonce nabídla vytvoření battlegroup pro EU… Nejsem proti privatizaci vojenství v jistých rozumných mezích, ale to, co předvádí firmy jako Blackwater nebo TADS, už je podle mě mimo tyto meze.

**10. června 2008**
Myslím, že zásah armády a policie proti aktivistům na kótě 718 nebyl nejšťastnějším nápadem, protože zase přitáhl pozornost médií a veřejnosti, což je přesně to, co aktivisté chtěli. Mám dojem, že celé téma radaru nyní slouží jedině pro zisk politických bodů a aktivisté už dokážou budit zájem spíše úsměvnými akcemi typu hladovek, blokád či vyhlašování suverenity. Klidně bych je nechal v Brdech tábořit, pokud by je to tam bavilo. A co se týče možné podpory radaru ze strany ČSSD „výměnou“ za zrušení některé jiné části vládní agendy, do toho bych šel okamžitě. Americká základna je nesmírně důležitá věc, oproti níž je většina vnitropolitických záležitostí zcela vedlejší.

**7. června 2008**
Občas si říkám, že v oboru vojenské techniky už mě nemůže nic překvapit, ale vždy mě nějaké podivné nápady vyvedou z omylu. Tentokrát to byly návrhy obrněných vozidel obsažené v několika zajímavých knihách, které jsem si stáhl z Interfernetu. Obrněnci na vzduchovém polštáři či sněhových lyžích, tanky s jaderným pohonem, vozidla dopravující kolmo startující letadla, hybrid tanku a vrtulníku, různé šílené studie výzbroje (např. dělo se čtvercovým průřezem nebo původně letecké rakety) a jiné obludnosti. Dá se to vůbec nějak rozumně komentovat? (Jen tak na okraj, všimněte si, že pokud titulek nebo text končí otazníkem, odpověď zpravidla zní „ne“.)

**6. června 2008**
Nejznámější důchodce z Vysočiny připustil, že za určitých podmínek by se v roce 2013 mohl ucházet o funkci prezidenta republiky. Nepřekvapuje mě to; nikdy jsem nedokázal uvěřit, že by člověk jako Miloš Zeman, který politikou žil a dýchal, dokázal z politiky opravdu definitivně odejít. Ostatně i jeho občasná veřejná vystoupení potvrzují, že má co říci a že by mohl pro Českou republiku ještě mnoho udělat. A já musím prohlásit, že z kandidátů, jejichž jména zatím v souvislosti s další volbou hlavy státu padla, bych v přímé volbě pravděpodobně dal svůj hlas právě Miloši Zemanovi.

**4. června 2008**
Vadí mi lidé, kteří stále vytvářejí dojem, že za „starých zlatých časů“ bylo to či ono lepší, že svět se řítí do záhuby a že se tu všichni brzy upečeme, popř. i zmrzneme, zadusíme se nebo umřeme hlady. Pokud však před touto (zpravidla politicky motivovanou) hysterií upřednostníte fakta (např. v těžko čitelné, ale mimořádně hodnotné publikaci Skeptický ekolog), zjistíte, že skutečnost je přesně opačná: Celkový stav světa, lidstva a vůbec všeho je dnes lepší než kdykoli dříve a zřetelně se zlepšuje! Ano, v minulosti jistě existovala úspěšná období, ovšem ve srovnání s dneškem to žádný „zlatý věk“ nebyl. Jak se občas říká, za „staré dobré časy“ nic nemůže tolik jako špatná paměť.

**2. června 2008**
A další „kacířská“ publikace o II. světové válce. Russel H. F. Stolfi v knize Hitlerovy tanky na Východě přesvědčivě dokládá, že německá armáda mohla v srpnu 1941 bez větších potíží dobýt Moskvu, což by prakticky jistě znamenalo porážku SSSR, a tím i německé vítězství v Evropě. Jen několik prapodivných operačních rozhodnutí Adolfa Hitlera způsobilo, že Němci neuspěli. Na tomto základě je rozvíjena nová interpretace celé války a Hitlerovy zahraniční a vojenské politiky, která možná nebyla zdaleka tak šílená a hazardní, jak ji dnes většina historiků hodnotí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *