Glosář Lukáše Visingra – červenec 2008

Štítky:

Glosář Lukáše Visingra pro měsíc červen 2008

**30. července 2008**
Pokud se chcete dozvědět mimořádně zajímavé věci o jistém panu Clintonovi, přečtěte si knihu Selhání zpravodajských služeb, kterou napsal David N. Bossie. Popisuje, jak deBill Clinton systematicky oslabil CIA a FBI, takže jim téměř znemožnil bojovat proti rostoucí hrozbě terorismu, nebo jak předal moderní americké vojenské technologie Číně, která je promptně poskytla „darebáckým státům“. Přečtete si, jaké škody způsobily Clintonovy „reformy“ v ozbrojených silách a jak jeho vláda zcela ignorovala nebezpečí útoků proti USA. Vláda George W. Bushe za prvních osm měsíců (čili do 11. září 2001) udělala pro boj s terorismem víc než Clintonova za osm let.

**28. července 2008**
Jestli něco považuji za skutečný relikt studené války, je to vzorec myšlení „schopnost = záměr“. Sporný názor, že USA mají schopnost provést preventivní jaderný úder proti Rusku (popř. naopak) slouží coby absurdní „důkaz“ pro paranoidní tvrzení, že USA mají toto opravdu v plánu. Spoustě lidí bohužel pořád není jasné, že strategické nukleární zbraně ve skutečnosti znamenají přesnou negací zmíněného vzorce, jelikož existují právě proto a jen proto, aby se nepoužily. Tak se to přece říkává (mj.) o pistoli, deštníku a prezervativu: Je lepší mít a nepotřebovat než potřebovat a nemít.

**26. července 2008**
Soudruh Chávez chce koupit ruské ponorky Projekt 636 s torpédy Škval, možná také raketové systémy S‑300/400. Tohle už je trochu moc. K čertu s Kalašnikovy, vrtulníky i Su‑30MK2. Tyhle ponorky jsou vysoce nebezpečné, s torpédy ©kval ještě mnohem víc, a o „třístovkách“ snad vykládat nemusím. Něco se musí stát. Okamžitě bych udělal to, co popsal Patrick Robinson v románu Lov na ponorky: Počkat si s jadernou útočnou ponorkou v nějaké vhodné oblasti, kudy ty ponorky budou putovat do Venezuely, a na každou poslat jedno torpédo Mk 48 ADCAP. Žádné stopy, žádné trosky, nic. To víte, moře umí být někdy velice zrádné… A my taky umíme hrát tvrdě.

**24. července 2008**
Většina sportovců, politiků i dalších významných osob mě zklamala plánovanou účastí na olympijských hrách v Pekingu.. Svobodný svět nám nějak změknul. Kde jsou ty časy bojkotu olympiády v Sovětském svazu? Alespoň doufám, že olympiádu v Číně bude provázet co možná nejvíc afér, skandálů, problémů a selhání čehokoli, co selhat může, aby měli rudožlutí soudruzi pořádnou ostudu. Chtějí se ukázat světu tak, aby si to pamatoval. To jim ze srdce přeji! :‑)

**23. července 2008**
Podobně jako loni v létě je život plný překvapení. Byl zatčen Radovan Karadžić, tak trochu symbolicky jen pár dní po 13. výročí masakru, který nařídil. Hádám, že třináctka nebude jeho šťastné číslo. Dále se vyrojily zprávy, že Rusko by mohlo rozmístit bombardéry na Kubě, případně se jinak vojensky projevit v regionu Latinské Ameriky. Jestli o to Moskva opravdu stojí, budiž jí to přáno; já kvůli tomu rozhodně nebudu mít špatné spaní. A třetí překvapení: Nevěřili byste, jak překrásně to vypadá, když dívka mající na sobě pouze černé poloprůhledné kalhotky přebírá jablka.

**22. července 2008**
Zase bych měl doporučit nějaké kulturní vyžití. Zhlédl jsem vynikající film Iron Man, který považuji za jedno z nejlepších zpracování komiksu; úzce se dotýká výroby a prodeje zbraní a zdůrazňuje to, co i já pokládám v tomto byznysu za nesmírně důležité, totiž odpovědnost. Opravdu se mi líbil i čtvrtý Indiana Jones, který velice důstojně uzavírá tuto kultovní sérii. Doporučuji také film Na vlastní nebezpečí, který dokládá, že Filip Renč má mezi českými režiséry jen málo konkurentů a v úrovni akčních scén se může směle měřit i se zahraničím. Mám též kontroverzní snímek Bathory, ale na ten jsem si dosud nedokázal udělat čas. Sledování a hodnocení filmů mě totiž (bohužel) neživí.

**19. července 2008**
Teorie o spiknutí jsou nádherná věc, zejména asi pro ty, kdo v nich figurují jako spiklenci. Jako sionistu mě ohromně baví číst články o sionistických spiknutích, stejně jako Kohna v onom krásném židovském vtipu těšilo čtení arabských novin. Často si dokonce přeji, aby to byla pravda, abychom opravdu měli tu možnost o všem takhle rozhodovat. Kéž by! Přestože jsem pro jistou regulaci Internetu, musím přiznat, že stránky s teoriemi o spiknutích mi budou poněkud chybět. Kde jinde najdu tak perfektní informace o tom, jak pokračuje náš plán na ovládnutí světa?

**17. července 2008**
Opět si pro sebe nechci nechat jeden velmi snadný a chutný recept, který jsem vytvořil. Tentokrát by to bylo něco jako pikantní tuňákový salát. Základní surovinou je (překvapení!) tuňák v konzervě normální velikosti; doporučuji tuňáka v pikantním oleji, jinak je třeba pikantnost doplnit pomocí koření, např. pár kapek tabasca. Dále přidejte asi 150 gramů směsi namíchané z libovolného (nebo klidně jiného) poměru bílého jogurtu, tatarské omáčky a majonézy, 50 až 100 g nastrouhaného tvrdého sýra, dvě lžíce kečupu a špetku soli. Příloha: bílé pečivo, např. sýrové bulky.

**15. července 2008**
S úžasem jsem si přečetl, že se vyskytují i lidé schopní zavolat policii kvůli tomu, že se v jejich blízkosti opaluje žena bez horního dílu plavek! Pak se máte cítit bezpečně, když se takoví jedinci volně pohybují ve společnosti. Jen vytvářejí rozruch, místo aby se kochali krásami přírody a řídili se podle hlášky Petra Čtvrtníčka: „Ono kilo tuku vždycky vypadá dobře, když je na něm bradavka…“

**12. července 2008**
Teď pro změnu pár postřehů k Formuli 1. Naprosto mě fascinuje neuvěřitelná vyrovnanost této sezóny; skutečně si nevzpomínám, kdy měli tři vedoucí piloti stejný počet bodů. Rovněž je zajímavé, jak rychle se rozšířil po dlouhé době první skutečně nový aerodynamický prvek, a sice „ploutev“ nebo „kovadlina“ na krytu motoru. Očekávám, že na konci sezóny to budou mít (skoro) všechny stáje. A dále očekávám, že nekonečně moudrá FIA to pak zakáže, což potkalo většinu technologií, které přinesly pozitivní efekt. Nemůžeme přece chtít, aby FIA podporovala dobré nápady. To by ještě mohlo vést k vyšším výkonům vozů, nebo dokonce (nedej Bože) k nějakému pokroku!

**11. července 2008**
V těchto dnech si připomínáme 13. výročí největšího masakru v Evropě od konce druhé světové války. Tragédie ve Srebrenici názorně ukázala impotenci OSN i celého mezinárodního společenství, když bylo třeba čelit lidem, kteří nedodržovali ani ty nejzákladnější normy civilizace. Také kvůli těm zavražděným Bosňákům si myslím, že tzv. mezinárodní právo je směšně neúčinný protimluv. Jediný fungující přístup vůči takovým silám, které byly vypuštěny ze řetězu v bývalé Jugoslávii, je brutální ultimátum: Pokud se nebudete chovat jako lidé, nebudete za lidi pokládáni.

**9. července 2008**
Podpis smlouvy o americkém radaru je pro mě jistě důvodem k radosti, ale zase tak gigantická ta radost není. Za prvé, mohli jsme být daleko drzejší a vyjednat si lepší protihodnoty, zejména explicitní přísliby dodávek americké techniky pro českou armádu (viz přístup Poláků). A za druhé, smlouvu musí schválit ještě parlament, ačkoli jsem přesvědčen, že předseda vlády o smlouvě nedá hlasovat, dokud nebude mít absolutně jistou podporu. Určitě nejsem Topolánkův fanda, ale pravdou je, že zatím prosadil v podstatě vše, co chtěl, což na jakési politické dovednosti ukazuje. Vládnout s pohodlnou většinou dokáže leckdo, ale úspěšně vládnout bez většiny, to už se musí opravdu umět.

**7. července 2008**
Jestli se chcete inteligentně zabavit, přečtěte si text Global Responses to Global Threats. Je to překrásná kolekce toho, pro co používám zkratku PLKy (Postmoderní Levičácké Kydy): Ohrožují nás klimatické změny a nedostatek surovin (což se musí řešit obnovitelnými zdroji, protože jádro je fuj), třetí svět stojí na pokraji propasti, zbrojení je špatné (jelikož násilí přece nic neřeší) a s teroristy je nutno vést politický dialog. Celé to má vznosný podtitul Udržitelná bezpečnost pro 21. století, ale já bych doporučoval spíše heslo Zaručená nebezpečnost pro 21. století.

**6. července 2008**
Po dvou návštěvách mohu upřímně doporučit restauraci Schnitzel House, která se nalézá na Běhounské ulici v Brně. Jak název napovídá, specializuje se na řízky, které nabízí v naprosto mimořádném rozsahu různých variant. A co víc, můžete si tam dát (v podstatě „nakonfigurovat“) i řízek podle vlastního přání. Vedle řízků má Schnitzel House také pozoruhodnou nabídku vín a zákusků. Ceny jsou velice příjemné, obsluha a prostředí rovněž. Zkuste, nebudete litovat.

**4. července 2008**
Vadí mi množící se prohlášení typu: V Afghánistánu a Iráku se nedá vyhrát. Cizím slovem se tomu říká defétismus, česky poraženectví. Mnoho lidí totiž slovo „vyhrát“ bere jako „vyhrát snadno a rychle“, což je ale zásadní omyl. Nevím o tom, že by kdokoli odpovědný tvrdil, že válka proti terorismu bude rychlá a snadná, stejně jako Churchill v roce 1940 nesliboval rychlou porážku Německa. Právě naopak, nabídl jen „krev, dřinu, slzy a pot“. Nikdy jsem ani na okamžik nepochyboval, že tuto válku vyhrajeme, avšak současně jsem vždy říkal, že to bude velice dlouhý, těžký a krvavý boj. Lidé by měli více číst díla jako Dragon´s Fury nebo Žáby v mlíku, aby pochopili, co je nezbytně třeba pro vítězství: Vydržet, nefňukat, věřit a bojovat. A především: Nikdy, nikdy, nikdy se nevzdávat!

**2. července 2008**
Když jsem zjistil, že v DVD edici Filmag vychází za 39 Kč film Událost ve čtverci 36‑80, ihned jsem si jej zakoupil. Tento snímek je pokládán za „sovětský Top Gun“, tedy náborový film námořního letectva SSSR. Je to nejen báječná přehlídka ruských válečných lodí a letadel, ale také slušný krátký akční film, samozřejmě poplatný době vzniku (1982). A navíc je velice roztomilé sledovat Sověty jako mírotvorce, zatímco Američané vystupují v roli zloduchů.

**1. července 2008**
Při sledování zpráv o vojenské technice si můžete všimnout jedné zajímavé věci. Američané se pomalu, ale jistě začínají vracet k režimu z druhé světové války, kdy nové typy zbraní přicházejí na bojiště hned po úvodních zkouškách. Řada špičkových zbraní se tedy objevuje v Afghánistánu nebo Iráku ještě před začátkem sériové výroby. A je to pochopitelně správné. Válka proti terorismu se bude stupňovat a bude trvat asi ještě velice dlouho, takže nesmí být promeškána možnost testovat moderní vojenskou techniku na prvních bojištích tohoto nového typu konfliktu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *