Glosář Lukáše Visingra – duben 2008

Štítky:

Glosář Lukáše Visingra pro měsíc duben 2008.

**30. dubna 2008**
Mezi Ruskem a Čínou to jiskří. Důvodem je bojový letoun J‑11B, což je upravená kopie Su‑27, kterou Čína vyrábí licenčně. Kvalita i množství strojů však porušují licenční smlouvy, nehledě k tomu, že Čína s neuvěřitelnou drzostí nabízí J‑11 také pro export. Bezostyšné kopírování je sice standardním čínským přístupem ke všem zahraničním produktům a technologiím, ale mám dojem, že tentokrát už to soudruzi přehnali, protože si nejspíš pletou Rusko s Adidasem. Na obchod se zbraněmi si Medvěd sahat nenechá a doufám, že teď Drakovi pořádně přiškrtí kyslík.

**28. dubna 2008**
Pro hodnocení filmu Osvobození se opravdu těžko hledají slova. Je to prostě úchvatné dílo, které se asi adekvátně popsat nedá, musí se vidět. Desítky dokonale hraných historických osobností, monumentální a realistické bitevní scény, perfektní výprava, obrovské množství vojenské techniky a excelentní hudba. Film překvapivě neobsahuje takřka žádnou komunistickou propagandu a nechybějí v něm některá velmi kontroverzní témata (např. Stalinova povaha). Osvobození je pro mě nejlepší válečný film „staré školy“ a spolu s Bratrstvem neohrožených asi i nejlepší válečný epos vůbec.

**25. dubna 2008**
Představení demonstrátoru nové verze Gripenu bych rád využil jako příležitost pro vysvětlení, že určitě nejsem „nepřítelem Gripenu“, ačkoli mi to někdy bývá podsouváno. Nikdy jsem neříkal, že je to špatné letadlo; jen říkám, že přes nesporné kvality (např. schopnost operovat i z neupravených krátkých ploch) má Gripen i některé slabiny, mj. nijak oslnivý výkon motoru. A právě nová varianta JAS‑39E/F má tyto nedostatky odstranit. Se silnějším motorem F414G, špičkovým přístrojovým vybavením (včetně radaru AESA), větší zásobou paliva a rozšířenou výzbrojí bude nový Gripen velmi konkurenceschopný letoun, jakási low‑cost alternativa F‑35. Good luck!

**23. dubna 2008**
Do mojí knihovny přibyla publikace Hitlerovy hrozivé zbraně, další titul na téma nacistických jaderných zbraní a dalších krajně neobvyklých vojenských technologií. Takových knih vychází stále více, a ačkoli je část jejich obsahu poněkud spekulativní, některé důkazy nelze jen tak odmítnout. Přinejmenším už je obtížné hájit klasickou představu, že německý atomový program k ničemu nedospěl. Naopak se zdá, že nacisté nebyli zase tak daleko od bojově použitelné bomby a snad provedli i pokusné výbuchy. Problém je především v tom, že většina informací zůstává ukryta v archivech vítězných mocností, které (celkem pochopitelně) nemají žádný zvláštní zájem „měnit historii“.

**22. dubna 2008**
Včera večer jsem poprvé v životě poslouchal tzv. audio‑book, tj. mluvenou podobu knihy. Šlo o celkem málo známou novelu SSN od Toma Clancyho, která vypráví o misích ponorky Cheyenne ve válce USA a Číny o Spratlyovy ostrovy. Audio‑books se dost podobají dřívějším rozhlasovým hrám, bývají slušně namluvené a doplněné zvukovými efekty a hudbou. Je to původně specificky americký fenomén, neboť vzhledem k životnímu stylu nemá průměrný Američan moc času na čtení, ale v poslední době se začíná prosazovat i u nás. Podle mě to stojí za vyzkoušení.

**21. dubna 2008**
Danica Patrick dosáhla vynikajícího úspěchu, když jako první žena vyhrála závod série Indy. Teď bude nejspíše (podobně jako Lewis Hamilton) muset čelit mnohem většímu tlaku v tom smyslu, aby vítězila i dál, resp. aby ukázala, že ono vítězství nezískala jen díky náhodě a štěstí. V každém případě si myslím, že nejvyšší kategorie automobilového sportu potřebují víc závodníků „slabšího“ pohlaví. Doufám, že se nějaká schopná pilotka již brzy posadí do kokpitu Formule 1!

**19. dubna 2008**
Všem zájemcům o vojenskou historii doporučuji publikaci Železný kříž. Tato velmi čtivá kniha útočí na řadu zakořeněných představ o Německu v první polovině 20. století, obou světových válkách, německé armádě a její výzbroji (která nebyla zdaleka tak skvělá, jak se často prezentuje), německých generálech (což byli celkem dobří taktici, ale mizerní stratégové) a Adolfu Hitlerovi (o němž se dá říci téměř přesný opak). Autor knihy John Mosier už napsal několik podobně zaměřených knih; stejně jako v případě díla Viktora Suvorova nejde o snahu zalíbit se a získat široký souhlas, nýbrž naopak o snahu vyvolat diskusi a nabídnout záměrně „kacířský“ pohled.

**18. dubna 2008**
Vzpomínáte si ještě na veřejnou iniciativu Děkujeme, odejděte? Tehdejší špičkoví politici (např. Václav Klaus a Miloš Zeman) byli vyzýváni k odchodu, prý aby tady uvolnili místo pro novou generaci politiků a nový politický styl. A podívejte se, co máme dnes. Pány Topolánka, Paroubka a Ratha! Z parlamentu se stal cirkus a z politické kultury protimluv. To má snad být ta nová generace s novým stylem? Děkuji, ale já rozhodně dávám přednost té staré generaci se starým stylem.

**16. dubna 2008**
Naše politiky musel osvítit Duch svatý! Jinak si nedovedu vysvětlit, že někomu už konečně došlo, že za umístění radaru bychom měli od USA chtít něco konkrétního, tedy techniku pro českou armádu. Pokud to vyjde, údajně dostaneme transportní letouny C‑130J Super Hercules a komplety protivzdušné obrany Patriot (osobně bych asi zvolil spíše SLAMRAAM, ale budiž). Musím poznamenat, že přesně toto jsem navrhoval téměř před rokem a Polsko o tom jedná od samého počátku, ale přece jen je lepší, když jsme s tím přišli teď, než kdybychom s tím nepřišli vůbec.

**14. dubna 2008**
Můj image rusofila se obrazí v některých dárcích, které jsem obdržel ke svým 25. narozeninám, jako je ruský (resp. sovětský) válečný film Osvobození. Tahle gigantická vlastenecká epopej trvá téměř sedm a půl hodiny (!), zabírá pět DVD a popisuje postup Rudé armády od Kurska do Berlína. K takovému dílu se samozřejmě velmi hodí vodka, které jsem dostal hned tři lahve. Je to německá Wodka Gorbatschow, francouzská Boris Jelzin Power Gold a papriková vodka Absolvent Hot Pepper české výroby. Kdybych neměl doma láhev špičkové vodky Russkij Standart ze Sankt Petěrburgu, patrně bych si nebyl jistý, zda nějaká vodka pořád ještě pochází z Ruska.

**13. dubna 2008**
Doktora Radima Uzla jsem si vždycky vážil, ale musím přiznat, že jeden z jeho posledních článků mu u mě značně snížil kredit. S překvapením jsem se dočetl, že tento liberál popisuje sexuální aktivity ve více než dvou lidech jako „výstřelky“ a skoro „úchylky“. Pokud vím, ještě celkem nedávno se tak označoval např. anální sex, který je dnes zcela běžný, a i z toho článku je patrné, že skupinový sex prochází velice podobným vývojem. Za takových deset let to asi bude normální věc, což mě přivádí k úvaze, co se v té době bude pokládat za „výstřelky“ a „úchylky“. Uvidíme.

**10. dubna 2008**
Před dvěma roky jsem spustil své osobní stránky, původně ještě na serveru Masarykovy univerzity. Od té doby se mnoho věcí změnilo; stránky se přesunuly na server Webzdarma.cz, významně se rozšířily a (což mě těší nejvíce) získaly spoustu pravidelných čtenářů. To dokládá nejen stále vzrůstající počítadlo přístupů, ale i na mě směřující reakce, otázky a komentáře (ve velké většině pozitivní) a rovněž odkazy vedoucí sem z jiných stránek (ačkoli nejvíc čtenářů sem posílá Google). Jelikož správa serveru navýšila prostor na 200 MB, přemýšlím, jak jej nejlépe využít. Jestliže máte nějaký nápad, dejte vědět. (Ne, své soukromé péčko sem opravdu dávat nebudu.)

**9. dubna 2008**
Občas vedu s některými lidmi diskuse o tom, zda se habsburská monarchie dala zachránit. Osobně jsem přesvědčen, že dala, samozřejmě coby federace nejméně čtyř částí: „německého“ Rakouska, Království českého, Království uherského a Království jihoslovanského. Takové plány měl už František Ferdinand d´Este; po něm je převzal císař Karel I., jemuž se však nepodařilo pro ně získat podporu. Nyní je Karel hodnocen jako velice schopný a čestný muž, který měl v jistém smyslu jen obrovskou smůlu. Vadilo by vám dnes žít v konstituční Podunajské monarchii? Mně ne.

**7. dubna 2008**
Podle jakéhosi průzkumu je Izrael nejméně oblíbenou zemí na světě. Takovouhle kravinu si snad musel někdo patentovat. Díky svým nadstandardním vztahům s izraelským zbrojním průmyslem pochopitelně dobře vím, že židovský stát má na celém světě velkou spoustu příznivců a že Izraelci se všude setkávají s obrovskými projevy podpory. Ani v nejmenším nepochybuji, že kdyby znovu propukla nějaká válka a Izrael by se ocitl v ohrožení, z celého světa by (tak jako v roce 1948) ihned přispěchaly na pomoc tisíce dobrovolníků, kteří by nebyli židovského původu ani vyznání. A se vší vážností říkám, že mezi prvními zájemci z České republiky bych se hlásil i já.

**5. dubna 2008**
Možná někdo zaznamenal, že se vysílají další díly výborného seriálu o vojenské technice Udarnaja sila. K nejzajímavějším tématům patří ruské letadlové lodě, donedávna tajné projekty ekranoplánů, vojenští roboti, hypersonické létající prostředky, materiály ke konstrukci letadel, vojenské nasazení kosmoplánu Buran, námořní balistické rakety či letecká elektronika. Samozřejmě můžete počítat s tím, že nové části se perspektivně objeví v mém přehledu.

**4. dubna 2008**
Jak se často říká, po vyzkoušení všech ostatních možností zpravidla zvítězí zdravý rozum. Aliance plně podpořila rozšíření americké protiraketové obrany na Evropu, Rusko v zásadě také souhlasí, a dokonce prý začínají jednání o propojení amerických a ruských radarových systémů! Že by se tu snad splnil můj veliký sen o trilaterální obraně? Krásnější dárek k narozeninám bych asi ani nemohl dostat! „Yes, we´ve been through stormy weather, now it´s time to work together…“ :‑)

**2. dubna 2008**
Aktuální události v Evropě mě vedou k politicky vysoce nekorektnímu závěru, že islám ve velké většině nezvládá začlenění do vyspělé společnosti, tj. obecnou modernizaci, přijetí západních hodnot a oddělení náboženství od světské politiky. Není to snad ani tak problém islámu jako takového, jako spíše problém jeho autorit. Některé muslimské země (např. Turecko, Jordánsko nebo Maroko) už jsou na dobré cestě, zatímco jiné (jako Saúdská Arábie a Írán) mají z tohoto hlediska úroveň středověku. Nicméně, ve svém vlastním zájmu by měly nezbytnými reformami projít rychle a dobrovolně, jestliže nechtějí, aby Mekka dopadla podobně ošklivě jako v knize Dragon´s Fury.

**1. dubna 2008**
Jeden naprosto off‑topic (tedy v mém případě nepolitický, nevojenský a nesexuální) postřeh: Nevím jak komu, ale mně do e‑mailové schránky z jakéhosi důvodu v enormním množství přichází reklamní spam na hodinky. Celkem chápu, že nejvíc spamu tvoří reklamy na Viagru a podobné produkty, ale proč jsou na druhém místě zrovna hodinky? Také už jsem dostal několik těch e‑mailů, které se tváří jako nabídky České spořitelny; do dialogových oken jsem zadal pár náhodně vytvořených „čísel účtů“ a „hesel“, ať si ti podvodníci také užijí nějakou zábavu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *