Glosář Lukáše Visingra – květen 2008

Štítky:

Glosář Lukáše Visingra pro měsíc květen 2008.

**30. května 2008**
Všimněte si, jak se rozšířily dokumenty o (už) neexistujících zvířatech postavené na počítačové grafice. Průkopníkem bylo Putování s dinosaury, po kterém nám BBC poskytla možnosti putovat také s dalšími pravěkými zvířaty, lidmi a monstry. Ale proč se vlastně omezovat pouze na minulost Země? Tak trochu střelený, ale velmi povedený seriál Divoká budoucnost nabídl pohled na úžasné živočichy budoucnosti a poněkud víc střelený kvazi‑dokument Neznámá planeta pořešil mimozemské tvory. Nevím, co si na nás dokumentaristé připraví příště, ale radím: Očekávejte neočekávatelné.

**28. května 2008**
Ústavní soud ponechal v platnosti celou reformu zdravotnictví včetně kontroverzních poplatků. Osobně regulační poplatky rozhodně podporuji, platím je a nemám s nimi problém, ovšem po několika měsících jejich fungování bych hlasoval pro jakési korekce. Na prvním místě bych od placení osvobodil děti a asi bych nějak ulevil i seniorům, ačkoli věkové hranice bych přesně určit nedokázal; to je skutečně úkol pro experty. V každém případě ale trvám na tom, že efekt poplatků je velmi pozitivní a že Tomáš Julínek je zatím nejlepší politik, který na té horké a nevděčné židli seděl.

**27. května 2008**
Státní závěrečné (v mém případě bakalářské) zkoušky se rychle blíží. Už za týden zkouška z politologie a dva týdny po ní obhajoba bakalářské práce a zkouška z BSS. Jaký mám aktuálně pocit? Dobrý. Cítím se jistě, resp. nemám strach. Učiva je samozřejmě docela hodně, ale dá se to zvládnout. Mohu dokonce říci, že příprava na některé „normální“ předměty se mi zdála obtížnější. No, díky Bohu za mou skvělou logickou paměť, která je optimální právě pro velký objem uspořádaných informací.

**26. května 2008**
Včerejší debata o radaru v České televizi znovu přesvědčivě demonstrovala, že veřejné diskuse na tohle téma postrádají jakýkoli smysl. Vždy to skončí jako dialog hluchých a nedůstojné hádky na trhu. Jak už jsem několikrát řekl, nejsem smýšlením demokrat, ale i kdybych náhodou byl, jen díky radaru bych jím zaručeně přestal být. Už si jen přeji, aby se přestalo žvanit a aby se smlouva co nejrychleji schválila. Za pět let si 95 % na nějaký radar lidí ani nevzpomene.

**24. května 2008**
Debata na téma neutralita (ve smyslu mezinárodního práva). Osobně jsem toho názoru, že v současném světě už je deklarovaný statut trvalé neutrality anachronismem. Kdysi snad měl symbolický význam, ale to bylo přibližně všechno, protože takový Hitler si s tím hlavu nijak nelámal (proto se státy Beneluxu po válce tak výrazně orientovaly na NATO). Jsou známy i některé absurdní výsledky neutrality, jako vstup Švýcarska do OSN až v roce 2002 nebo rakouský ústavní zákaz používání řízených střel. Celý koncept neutrality navíc dělá dojem, že má i jakýsi „sebevražedný“ podtext; případnému agresorovi totiž říká, že neutrální oběti pravděpodobně nikdo nepřijde na pomoc.

**22. května 2008**
Původně jsem tu chtěl vyjádřit nesouhlas s tím, že naše vláda uznala nezávislé Kosovo. Ale… Pokud se na to dívám s jistým odstupem, ono zřejmě nic jiného nezbývalo. Chápejte, samostatnost Kosova se mi i nadále vůbec nelíbí, jenže je to prostě realita, se kterou se chca nechca musíme smířit, zvláště když se česká armáda významně podílí na misi KFOR. Kompromis či „dobré“ řešení nejspíše neexistuje. Pokud budou OSN, NATO, EU a USA (obrazně) držet Kosovu pistoli u hlavy, je tato tzv. samostatnost (snad) nejméně špatné ze všech špatných řešení.

**19. května 2008**
Ve světě se stále více šíří jeden nešvar, a to pojmenovávání lodí po žijících lidech. Jedním z posledních příkladů je španělské obojživelné plavidlo Juan Carlos I, ale nejvíce se jich vyskytuje v US Navy. Jistě lze najít i nějaké výjimky; např. název Ronald Reagan byl kvůli zdravotnímu stavu bývalého prezidenta ospravedlnitelný. Ale třeba George Bush senior tady může být ještě dlouho, takže pokřtění lodi jménem George H. W. Bush považuji za chybu. Patrně nejhorší je ponorka Jimmy Carter; vzhledem k minulým i současným aktivitám pana Buráka to vypadá jako výsměch. Pokud se bude v tomto stylu pokračovat i nadále, možná se dočkáme i plavidla USS Monica Lewinsky.

**18. května 2008**
Výstava vrtulníkového průmyslu HeliRussia 2008 ukázala, že vývoj vrtulníků nám přinese ještě spoustu překvapení. Největší pozornost vzbudila pětice modelů ruských vrtulníků budoucnosti. Byly to dva tzv. hybridní vrtulníky s tlačnými vrtulemi Ka‑92 a Mi‑X1, studie nové generace Mi‑8, bezpilotní prostředek Mil MRVK a konečně naprosto šílená vize Ka‑90 se skládacím rotorem a tryskovým motorem, u níž se uvádí rychlost přes 700 km/h. (Nejvíce však připomíná jakýsi futuristický vibrátor.)

**16. května 2008**
Lidé se mě ptají, co si myslím o novém ruském prezidentovi. Je to těžké. Medveděv určitě není špatný, ale prostě to není typ mimořádné osobnosti jako Putin. Rusko se konsolidovalo, takže je asi čas, aby na místo výjimečného vůdce přišel někdo „normální“. Totéž nás čeká v USA; ať už volby vyhraje kdokoli, třeba i McCain, nebude to takový titán jako Bush. Ale tak už to v dějinách bývá. Ty výjimečné autority (jako Masaryk, F.D.R., Churchill, de Gaulle nebo Reagan) obvykle přicházejí, aby zvládly krize, a když se jim to podaří, dříve či později je vystřídají „údržbáři“.

**14. května 2008**
S potěšením jsem shledal, že kvůli své definici sionismu budím odpor neonacistů. Jsem skutečně rád, že tomu tak je, protože potrefená husa zakejhala. A útoky ze strany těchto extrémistů člověka samozřejmě jen šlechtí. V těchto dnech je to navíc o to důležitější, že si připomínáme 60. výročí vzniku Státu Izrael, při němž hrály důležitou roli i československé zbraně. V případě jakýchkoli námitek doporučuji pozorně prostudovat bod 4 mého výkladu o sionismu. :‑)

**13. května 2008**
Stanice Viasat History odvysílala působivý britský dokument Kdo zabil Stalina? Přes poněkud rozpačitý závěr předkládá mnoho důkazů ve prospěch názoru, který zastávám i já, totiž že sovětský Vožď zemřel na rozkaz Lavrentije Beriji. Dnes už se ví, že Berija byl nejen bezohledný a tvrdý diktátor, ale současně i velmi schopný manažer a pragmatický státník, který po Stalinově smrti uskutečnil řadu reforem. Navíc okamžitě ukončil právě začínající sérii represí, která byla mířena proti Židům. Troufám si říci, že Berija likvidací Stalina v poslední chvíli zabránil pokračování holocaustu.

**12. května 2008**
Jelikož se prohlašuji za sionistu, dostávám občas dotaz, jak by se to slovo mělo chápat. Existuje nemálo detailních vysvětlení, kterým nehodlám konkurovat, ale pokusím se vyjádřit, jak to chápu já. Sionismus lze zjednodušit na tyto čtyři axiomy: 1. Židé mají právo na svůj národní stát. 2. Tento stát má být právě tam, kde teď je. 3. Jakékoli pokusy o revizi bodů 1 a 2 se důrazně nedoporučují. 4. Jestli někdo nebude respektovat body 1, 2 a 3, naděláme z něj nukleární kebab.

**10. května 2008**
Kampaň proti umístění amerického radaru byla zatím spíše dojemně naivní (zejména představou, že by opravdu mohla něco ovlivnit), ale po zahájení hladovky Jana Tamáše se posunula na úroveň, kterou lze označit jen jako absurdní. Tohle už prostě nemůžu brát vážně. Napadají mě jen humorné glosy typu: Já mu držím palce, ať to vydrží! Nevím, co bude následovat, ale po tomto už by mě moc nepřekvapila ani nějaká demonstrativní sebevražda (svého času bylo v módě sebeupálení).

**9. května 2008**
Po jistém zvažování jsem si zakoupil knižní trilogii Ďábelská garda, Ďábelská garda 2: Znovu v zeleném pekle a Ďábelská garda 3: Válka bez pravidel. Jedná se o nesmírně kontroverzní dílo, o jehož pravosti a morálním vyznění se vedou vášnivé debaty. Knihy popisují osudy bývalých členů SS, kteří vstoupili do francouzské Cizinecké legie, aby v Indočíně válčili proti komunismu, a posléze dělali totéž i ve službách USA a Jižního Vietnamu. Používali proti komunistům jejich vlastní metody, tj. metody otřesně brutální, které opravdu nejsou pro slabé povahy. A ono to (bohužel) fungovalo. Předpokládám, že se k Ďábelské gardě někdy vyjádřím v samostatném úvahovém textu.

**7. května 2008**
Rychlá revize ukazuje, že jsem poněkud zavalen informacemi. A to takřka v doslovném smyslu, jelikož desítky knih a stovky časopisů a propagačních materiálů o vojenství a zbraních už u mě okupují takový prostor, že v krajním případě asi nebude místo pro jejich majitele. Navíc vlastním přibližně čtyři stovky (cca 10 GB) knih a časopisů o vojenství v elektronické formě. Zabývám se myšlenkou konečně vyrobit nějakou databázi literatury, protože takhle to dál nepůjde.

**6. května 2008**
Proč si myslím, že pro Česko by byl vhodný většinový volební systém a soupeření dvou velkých stran? Protože u nás existuje jedna politická kultura a jedna silná linie štěpení, a to socioekonomická (pravice a levice). Pro země s dalšími liniemi štěpení (např. náboženskou a etnickou) se víc hodí systém poměrný, který zaručuje reprezentaci všech skupin, ale Česko je příklad homogenního státu, jemuž by asi prospěl systém většinový. Ten by u nás totiž mohl eliminovat (neboli dostat do irelevantního postavení) KSČM, KDU‑ČSL i neustále se měnící liberální střed, takže by tady mohly vznikat silné a stabilní jednobarevné vlády, které by sestavoval vítěz voleb, tedy buď ODS, nebo ČSSD.

**3. května 2008**
Začal (pro náš tým úspěšně) další ročník mistrovství světa v ledním hokeji, což je obvykle jedno z mála období, kdy se velká většina tohoto národa projevuje skutečně vlastenecky. Mám dojem, že s výjimkou nadšení z úspěchů českých sportovců a z chuti českého piva jsou tu projevy patriotismu považovány za cosi podivného, exotického až směšného. Proč nejsme hrdí také např. na naše vojáky v zahraničí? Proč se nenamáháme při hymně vstát? Protože Mnichov, protektorát a čtyřicet let totality změnilo kdysi hrdý národ ve Švejky a vlastence na baterky.

**1. května 2008**
Je první máj, demonstrací čas, předsedy zve k pochodu hlas… Tento den je tradičně jakýmsi „dvojitým svátkem“, konkrétně práce a lásky. Jestliže pominu fakt, že dnešních politických akcí se účastní i ti, pro které by se nejvíce hodil pozdrav „Práci čest, rukám klid“, měl bych dvě všetečné otázky: 1. Když dnes má svátek práce, kdy má vlastně svátek kapitál? 2. Proč se doporučuje zrovna ten polibek pod kvetoucí třešní? Proč ne třeba sex pod kvetoucím hruškovníkem?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *