Glosář Lukáše Visingra – leden 2008

Štítky:

Glosář Lukáše Visingra pro měsíc leden 2008.

**30. ledna 2008**
Před 75 lety byl německým kancléřem jmenován jakýsi rakouský malíř. Jmenoval se Adolf Hitler a toto jméno se posléze stalo synonymem tyranie, barbarství, destrukce a děsivých zločinů. Mnozí lidé ovšem rádi zapomínají na fakt, že nacisté se nechopili moci nějakým násilným převratem, nýbrž zcela legálně a legitimně, jelikož NSDAP vyhrála dvoje naprosto svobodné a demokratické volby! O několik let později se Hitler těšil prokazatelné podpoře nejméně 80 % Němců. Tento tragický paradox by měl sloužit i jako věčné varování, že demokracie je křehká a zdaleka není samospasitelná, pokud někteří hráči nedodržují pravidla. Většina prostě nemusí mít vždycky pravdu.

**29. ledna 2008**
Dnešní debata Václava Klause a Jana Švejnara byla rozhodně zajímavá, jenže podle mého názoru nešlo o debatu dvou prezidentských kandidátů. Téměř všechna témata (kromě otázky na fungování soudů) se týkala stranické politiky, ekonomiky, sociálního systému, ekologie a dalších oblastí, ve kterých se český prezident může angažovat jen minimálně. Václav Klaus si to zjevně uvědomoval, což se o jeho soupeři i o „publiku“ (senátorech za ČSSD) zrovna moc říci nedá.

**27. ledna 2008**
Oblíbenou zábavou určitých lidí je vypouštět do světa falešné obrázky různých typů vojenské techniky, obvykle takových, na jejichž oficiální představení se teprve čeká. A rozhodně nejvíce těch fotomontáží, retuší a renderované grafiky se týká Číny. Objevují se desítky ztvárnění stíhačky další generace J‑XX a čínských letadlových lodí, dříve byl ve vysokém kurzu bitevní vrtulník WZ‑10, jsou tu i pokusy o nové bombardéry… Ale proč to Číňané dělají? Že by tím chtěli západní odborníky zmást? Je ale také možné, že si prostě jen léčí jakési komplexy.

**25. ledna 2008**
Debata o případném obnovení trestu smrti. Dříve jsem byl jeho rozhodným zastáncem jako speciálního a exemplárního trestu především za brutální vraždy a znásilnění, terorismus či vlastizradu, ale postupně došlo v mých názorech k jistému posunu. Pořád jsem trestu smrti spíše nakloněn, ale byl bych ochoten akceptovat i „náhradu“, kterou místo absolutního trestu zavedla řada zemí, tj. doživotní odnětí svobody v přísném režimu bez možnosti propuštění (popř. bych to doplnil i nucenou prací). Takový trest by byl pro řadu pachatelů možná i větším „strašákem“ než rychlá poprava.

**22. ledna 2008**
Česká televize včera odvysílala velmi zajímavý dokument Ženy ve zbrani, který se zabýval tzv. slabším pohlavím v ozbrojených silách vybraných zemí. Patřím k rozhodným zastáncům vstupu žen do armády a dobře vím, že podle výzkumů i zkušeností jsou ženy pro velkou část vojenských úkolů vhodnější než muži a že v reálných bojových situacích si vedou nečekaně často lépe než jejich mužští kolegové. Proto jsem také hrdý na fakt, že Armáda České republiky se v tomto oboru řadí ke světové špičce. V českých ozbrojených silách se zastoupení „něžného pohlaví“ blíží 20 %, což je poměr, kterým se mohou chlubit např. profesionální složky armád USA nebo Izraele!

**20. ledna 2008**
Stranický systém České republiky, ačkoli to může vypadat jinak, patří ve střední Evropě ve skutečnosti ke konsolidovaným, v porovnání se Slovenskem a Polskem je dokonce velmi stabilní. Funguje nám zde silná liberálně konzervativní pravice, silná sociálně demokratická levice a menší křesťanská strana. Jako jistý problém se jeví dosti pevná pozice ortodoxní komunistické strany a soustavná fluktuace liberálního středu (nejdříve ODA, pak US‑DEU a SNK‑ED, dnes Zelení). Nevím, co k tomu dodat, takže (jak radí Merkinova zásada) tvrdím, že daný trend bude pokračovat.

**19. ledna 2008**
Konečně se mi podařilo sehnat ruský akční film Čjornaja Akula, který se točí kolem skvělého bojového vrtulníku Kamov Ka‑50. Film sám tak skvělý není, je to průměrné béčko oslavující jednotky Specnaz a samozřejmě onen vrtulník. A právě báječné záběry letových manévrů „Černého žraloka“ a ukázky jeho výzbroje jsou z celého snímku to nejlepší. Lze vlastně říci, že je to vynikající reklama na Ka‑50, kterou však neustále přerušují nějaké otravné dialogy.

**17. ledna 2008**
Ve svém osobním profilu i všude jinde se prý jen chválím, ale kde je nějaká sebekritika? Dobře, jestli to někoho potěší, klidně uvedu i několik svých nedostatků. Tak například jsem hodně, možná až chorobně ctižádostivý; velice mě těší, že moje jméno je známé a že je vidím napsané pod články či v knihách (ale je otázka, zda je to skutečně nedostatek). Jsem i docela ješitný (ale to je snad každý chlap), neskromný, někdy dost tvrdohlavý a umíněný, náročný a vybíravý (ačkoli ani to možná není úplně špatně)… Prostě jsem perfektní příklad svého astrologického znamení, tedy typický Beran.

**16. ledna 2008**
Všem zájemcům o druhou světovou válku doporučuji knihu Operace Lvoun. Jedná se o perfektní popis německých příprav na invazi do Velké Británie v roce 1940, britských příprav na zoufalý obranný boj a složitého politického pozadí. Podle mě jde o druhou nejlepší publikaci na toto téma; na prvním místě je samozřejmě kultovní Německá invaze do Anglie 1940 od Kennetha Mackseyho, která studuje vylodění už přímo jako alternativní historii. Faktorů, které tehdy Británii zachránily, bylo několik, např. kanál La Manche, podpora od USA, Churchillova buldočí neústupnost, německé chyby… a jistě i pořádná dávka štěstí. Bez toho se prostě žádná vítězná válka vést nedá.

**14. ledna 2008**
Zhlédl jsem film Beowulf (verze z roku 1999, v hlavní roli nestárnoucí Christopher Lambert), který mě příjemně překvapil. Originální zpracování klasického příběhu, zajímavá kombinace fantasy a retro sci‑fi prvků, výborné technické provedení, dobrá choreografie bojových scén, excelentní hudba… Je to prostě hodina a půl nenáročné, ale kvalitní zábavy. Beowulf nápadně připomíná můj oblíbený Mortal Kombat, a to nejen díky představiteli hlavní úlohy, ale zejména celkovým dynamickým stylem. Není to náhodou, protože oba snímky produkoval Lawrence Kasanoff.

**11. ledna 2008**
Občas je mi vytýkáno, že 1. tenhle můj blog ve skutečnosti není žádný blog a 2. je příliš úzce zaměřený na vojenství a politiku. Ad 1: Jestli to není blog, co to tedy je? Přečtěte si prosím nějakou definici blogu, pak můžeme pokračovat v diskusi. Ad 2: Zaměření blogu přece zpravidla odpovídá zájmům autora, což je v mém případě zejména vojenství a politika. Plus samozřejmě různé druhy požitků a zábavy, mj. sex nebo filmy. To mám snad glosovat život antilop v Tanzanii?

**9. ledna 2008**
Existují spisovatelé, jejichž romány obsahují kromě výborné zápletky i neocenitelné faktické informace. Snad nejlepším z nich je Frederick Forsyth. Např. jeho Žoldáci jsou úžasným pramenem o žoldnéřích a obchodu se zbraněmi, Spis ODESSA poskytuje spoustu údajů o poválečné činnosti nacistů, v Boží pěsti najdete mnoho o dělostřelectvu, Iráku a operaci Pouštní bouře… A jeho román Čtvrtý protokol je velmi vhodný pro politology. Nabízí totiž srozumitelné informace o britské Labouristické straně, o její historii, fungování jejích orgánů a především o radikálně levicovém marxistickém křídle, které mělo v 80. letech choutky na provedení vnitrostranického puče.

**7. ledna 2008**
Myslím, že knihy Žáby v mlíku a Druhý dech habsburské monarchie by mohly být kvalitní základy pro válečné velkofilmy. Jelikož jde o díla vojensko‑historická, nikoli o romány, bylo by samozřejmě potřeba napsat více „příběhové“ scénáře. Navrhoval bych údernější názvy (třeba 1938 a Legie), dokonce mám i pár nápadů na obsazení hlavních rolí předními českými herci, ale obávám se, že by se dost těžko hledal vhodný režisér. Válečné filmy přece jen nejsou českou specialitou.

**6. ledna 2008**
Ještě jednou prezidentské volby, tentokrát ovšem americké. Rozjíždějí se primárky, ze kterých vzejdou dva kandidáti pro listopadové finále. Tyhle volby budou extrémně vyrovnané a napínavé, takže si vůbec netroufám odhadnout výsledek. Samozřejmě bych byl raději, pokud by zvítězil republikán, patrně Rudy Giuliani. Kdyby to měl být demokrat, asi bych jako nejmenší zlo vybral Hillary Clintonovou. A největší pohromou by paradoxně nebyl demokrat Barack Obama (ačkoliv to je taky jeden exot na entou), nýbrž republikán Ron Paul. Díky němu republikáni už snad ani nepotřebují demokraty, protože tenhle cvok se úplně sám postará o velmi aktivní opozici.

**3. ledna 2008**
Televizní reklamy dokázaly nejen přesvědčit velkou část dětí, že alpské krávy jsou fialové, ale vytvořily i OOO (obecně oblíbený omyl), že nejluxusnější čokolády na světě produkují Švýcaři a Rakušané právě z mléka oněch fialových krav, které se pasou na stále zelených loukách za dohledu svišťů či syslů (nebo co je to za havěť). Ale tak tomu není. Nejlepší čokolády vyrábějí Belgičané! Zamiloval jsem si zejména tzv. mořské plody, výborné kolekce belgických čokolád ve tvarech měkkýšů, korýšů a dalších zvířátek, která mi ostatně chutnají i v původní přírodní formě.

**2. ledna 2008**
Václav Klaus versus Jan Švejnar: Prezidentská volba se blíží a zdá se, že oproti původním očekáváním bude možná celkem napínavá. Přestože si přeji pokračování působení Václava Klause (i kdybych s ním jinak ve všem nesouhlasil, stejně bych mu musel ohromně fandit v jeho boji proti zeleným hysterikům), nemyslím si, že by jeho soupeř byl špatným prezidentem. Jan Švejnar je rozhodně zkušený profesionál, jehož schopnosti by měly být využity. Raději bych ho však viděl na nějaké odborné ekonomické pozici, např. jako guvernéra České národní banky. Ale pro tak ryze politickou funkci, jakou je prezident České republiky, se přece jen více hodí protřelý politik srdcem i duší.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *