Glosář Lukáše Visingra – listopad 2008

Štítky:

Další dávka glos, tentokrát za listopad 2008.

 

29. listopadu 2008
Objevují se zprávy o záměru založit novou pravicovou euroskeptickou stranu, kterou by snad podpořil i prezident Klaus a která by čelila tomu, co z české pravice udělalo Topolánkovo vedení ODS. Nepřipadá mi to jako nejlepší nápad a politolog ve mně varuje, že podobné snahy obvykle končívají pádem „staré“ i „nové“ strany. ODS je nepochybně dost zaneřáděná, ale stále věřím v možnost její očisty a návratu ke skutečným konzervativním hodnotám.

28. listopadu 2008
Co vám říkají letopočty 1421 a 1434? Patrně nic, ale kontroverzní vědec Gavin Menzies ve svých dvou knihách prohlašuje, že roku 1421 připlula čínská flotila (v rámci plavby kolem světa) do Ameriky a že v roce 1434 dorazila čínská delegace do Itálie, kde vlastně nastartovala renesanci. Menzies je samozřejmě terčem (často i oprávněné) kritiky, ale současně stále více indicií ukazuje, že kontakty s Novým Světem ve starověku a středověku probíhaly a asi byly docela čilé. Vedle Vikingů to podle mě dokázali Féničané a Číňané, nejspíš i Římané, Keltové a Baskové.

26. listopadu 2008
Ústavní soud (jak se dalo očekávat) rozhodl, že Lisabonská smlouva není v rozporu s českým ústavním pořádkem. Osobně jsem odpůrcem tohoto dokumentu, nikoli ovšem odpůrcem nesmiřitelným. Prioritou je pro mě americká vojenská základna, a proto bych důsledně trval na dohodě „radar za Lisabon“. ODS by měla koaličním stranám i ČSSD jednoznačně sdělit, že zvedne ruku pro Lisabonskou smlouvu pouze za podmínky, že budou schváleny smlouvy s USA.

**25. listopadu 2008**
Debata na téma zajištění ropné a energetické bezpečnosti České republiky (v přeneseném smyslu i EU). Předkládám tyto čtyři body: 1. Navýšit diverzifikaci dovozu ropy i plynu a hledat další ložiska. 2. Zrušit limity na těžbu uranu, zahájit dostavbu dvou bloků Temelína a obnovit projekt třetí nukleární elektrárny v severních Čechách. 3. Zrušit všechny limity na těžbu uhlí a ve velkém těžit další uhlovodíkové zdroje použitelné k syntéze. 4. Vybudovat infrastrukturu pro syntézu (Fischer‑Tropschův proces), abychom se mohli stát plně soběstačnými. Ano, málem bych ještě zapomněl na nultý, takříkajíc základní bod: Poslat zelené do pekel, aby tam řešili oteplování.

**24. listopadu 2008**
Analýza relativních i absolutních počtů hlasů docela jasně naznačuje, že Česká republika (bez ohledu na poměrný volební systém) tenduje k formátu dvou stran. KSČM prostě vymírají voliči a strana bude mít v roce 2014 co dělat, aby se dostala do Poslanecké sněmovny. Podobná (ačkoli ne tak vážná) hrozba se vznáší i nad lidovci a liberální střed (dnes Zelení) trpí permanentní fluktuací. Naopak ODS i ČSSD mají potenciál získat po 40 % hlasů a rozdělit si nejméně 90 % křesel. Zdá se, že se toho bipartismu nakonec dočkáme i bez ústavního a volebního inženýrství. Dobře tak.

**21. listopadu 2008**
Magisterský cyklus oboru Bezpečnostní a strategická studia mi vskutku perfektně vyhovuje. Malý počet studentů, zajímavé předměty, velký důraz na aktivitu a subjektivní postoj, stanoviska a position papery, odlišná koncepce prezentací i seminárních prací (nikoliv sofistikované rešerše, nýbrž kvalitně podložené vlastní názory)… Pokud jde o seminární práce, objeví se tu texty Perspektivy přezbrojení pozemních sil AČR a Nacisté ve francouzské Cizinecké legii.

**19. listopadu 2008**
Z americko‑ruských jednání o protiraketové obraně začínám mít dojem, že Kreml se už příliš zapletl do vlastní rétorické hry a teď neví, jak z ní ven. Neustálé střídání hrozeb (např. rozmístěním střel Iskander v Kaliningradu, odkud by ale k radaru v Brdech stejně nemohly doletět) a smířlivých gest (např. návrhu společného bezpečnostního systému USA, Ruska a EU) začíná být poněkud trapné a připomíná jakousi zvláštní podobu taktiky „zlého a hodného poldy“. Hodně lidí je stále více nervózních. Rusko mám rád a chápu jeho odlišný styl (resp. to, že je třeba rétorickou sílu snížit o řád, abychom získali tu reálnou), ale všechno má svoje meze. Jinak bychom nebyli kamarádi.

**18. listopadu 2008**
Svět postihla těžká ztráta. Ve věku 66 let prohrál boj se zákeřnou nemocí jeden z největších spisovatelů všech dob, geniální Michael Crichton. Jeho kultovní vědecké thrillery budou navždy zapsány v dějinách literatury zářivým písmem, ale současně budou i věčným varováním. Michael Crichton neustále varoval před zneužitím vědy pro politické nebo komerční cíle a poslední etapu svého života zasvětil usilovnému vzdoru proti mýtům o klimatických změnách. Jeho hlas rozumu již nikdy nepromluví, avšak jeho odkaz bude znít i dál. Nedovolte ekologistům vytvořit Říši strachu!

**16. listopadu 2008**
Tento víkend proběhl ve znamení nerealizovaných návrhů letadlových nosičů. Že se plánovala letadlová verze torpédoborců třídy Spruance, je už docela známé, ale že existuje i plán letadlonosné varianty třídy Arleigh Burke, to jsem netušil. Nepříliš známé jsou také projekty vrtulníkových lodí německých loděnic Bremer Vulkan a kapitolu samu pro sebe tvoří sovětské nosiče. Ale nejpůsobivější jsou studie přestaveb ponorek Ohio a Typhoon z raketonosných na letadlonosné! Koneckonců, letadlové ponorky už tu kdysi byly a není důvod, proč by nemohly být zase.

**14. listopadu 2008**
Včera vysílaný fiktivní dokument Kdyby…, který popisoval obranu proti Německu na podzim 1938, mě hluboce zklamal. Nečekal jsem nějaký zázrak, jenže tohle byla čistě poraženecká varianta, která končila obsazením Prahy, odtržením Slovenska a emigrací vlády. Spousta nářků, opakování obecně oblíbených omylů, resp. podceňování ČSR (třeba údajně zastaralé letectvo) a přeceňování Německa (tvůrcům jaksi uniklo, že Wehrmacht tehdy byla ledacos, ale určitě ne připravená na válku), nelogičnosti (např. mi není jasné, co se stalo na jižní Moravě) a evidentní nesmysly (jako záběry zbraní, které v roce 1938 ještě ani neexistovaly). Proč nás Česká televize krmí takovými ubrečenými výtvory? Jak by patrně dodal Ivánek: Rozumíš, vole, a ty my si platíme, vole!

**11. listopadu 2008**
Bylo mi řečeno, že nemám naříkat nad úpadkem Royal Navy, že ruské námořnictvo prošlo ještě daleko horším oslabením. Toto srovnání ovšem dost kulhá, jelikož Rusko zkrátka nemělo jinou možnost, když prodělávalo tu příšernou krizi. Situace Británie je přece naprosto odlišná. Jak by řekl klasik, zdroje jsou. Moře by mohla brázdit velká letadlová loď HMS Winston Churchill s nukleárním pohonem a desítkami letounů Sea Typhoon. Aha, problém. Samozřejmě by nezbyly peníze pro všelijaké otrapy, podvodníky, parazity, lenochy, slabochy a hlupáky. To by byla opravdu tragédie.

**10. listopadu 2008**
Na základě četby a analýzy knihy Komando duchů jsem upadl do velkých depresí. Je to ještě horší, než jsem si myslel. S tím, co dnes Royal Navy má, by dost možná prohrálo i první válku o Falklandy v roce 1982. A jakoukoli budoucí válku prohrálo v podstatě v okamžiku, kdy vláda neskutečně idiotsky poslala do výslužby skvělé letouny Sea Harrier FA2. Argentina výrazně posílila, a jestli si k tomu koupí i nějaké nové ruské zbraně (jako Su‑30MK2 s protilodními střelami a pár supertichých ponorek Kilo), nebude to boj, ale spíše masakr. „Rule Britannia, Britannia rule the waves!“ Jasně. Drake, Nelson i Churchill by se nestačili divit, co zbylo z někdejší královny oceánů.

**7. listopadu 2008**
Diskuse na téma nahota či sex na veřejnosti se zasekla na definici toho, co je vůbec ta „veřejnost“. Je to volně přístupné místo, kde v dané chvíli opravdu je hodně lidí, nebo i místo, kde jen případně může být hodně lidí? Je liduprázdná noční ulice Jaselská v Brně veřejnost? A je nahota na textilácké pláži nahotou na veřejnosti? (Mimochodem, v Rusku jsou „smíšené“ pláže zcela standardní věc.) Ono i kdejaké místo v přírodě je do značné míry veřejné… Tzv. Fahnstockův zákon diskuse praví: Je‑li o nějakém problému třeba diskutovat, je právě tak možné jej zcela odepsat.

**6. listopadu 2008**
Děkuji za doporučení, díky kterému jsem si stáhnul hru Harpoon 3: Advanced Naval Warfare. Jedná se o sofistikovanou simulaci moderních námořních bojů z dílny skvělého Larryho Bonda, který je tu znám hlavně jako kolega Toma Clancyho a autor několika excelentních techno‑thrillerů. Popravdě řečeno, hra jako taková je mi celkem fuck, ale jde mi o tu sadu více než sta „what‑if“ scénářů a obrovskou databázi stovek vojenských lodí a letadel. Jsem happy. :‑)

**5. listopadu 2008**
Černoši mají zjevně šťastný týden. Po Lewisi Hamiltonovi dosáhl úspěchu i Barack Obama, z čehož už zdaleka takovou radost nemám. Nicméně, snad to nebude zase tak zlé, jak to možná vypadá. Obama se např. (což je velice významné) vyjádřil ve prospěch americké základny v Česku. Jak známo, Evropa od nového prezidenta (jako vždy) čeká velké změny zahraniční politiky USA. A nejspíše bude (jako vždy) zklamána, jelikož rozdíly mezi republikány a demokraty jsou mnohem menší, než se jeví, a jsou spíše o stylu a formě, nikoli o obsahu. Obama těžko bude kdovíjak skvělý prezident, Bushovi rozhodně nebude sahat ani po podrážky, ale nějakou katastrofu zase taky nečekám.

**3. listopadu 2008**
Atmosféru včerejšího večera snad není možné vystihnout bez silných slov, jelikož tak dramatický závěr sezóny Formule 1 ještě nezažila. Doslova poslední zatáčka rozhodla o tom, že fandové McLarenu se po devíti dlouhých letech dočkali mistrovského titulu, ačkoli jen o jeden bod. Fenomenální Lewis Hamilton si svůj triumf vychutnal i jako satisfakci za minulou sezónu, kdy mu titul naopak o jediný bod unikl. Jen trochu lituji fanoušky Ferrari, kteří po tom zmateném finále nějakých deset vteřin slavili titul pro Massu. Sláva vítězům, čest poraženým. Jedeme dál.

**2. listopadu 2008**
Ve své další publikaci Zchlaďte hlavy! se „skeptický ekolog“ Bjørn Lomborg zabývá změnami klimatu a plány na jejich omezení, zejména Kjótským protokolem. Opět se projevuje jako velice střízlivý analytik a rozbíjí mýty, kterými nás (za výrazné podpory senzacechtivých médií) zásobuje propaganda zelených fašistů. Vyznění knihy je jasné: Klimatické změny existují, nejsou však ani zdaleka tak vážnou hrozbou, jak se říká, a dokonce se zdá, že celkově budou pro lidstvo nakonec prospěšné! Miliardy na omezování CO2 jsou vesměs vyhozené peníze, které by se měly investovat spíše do boje proti chudobě a hladu, do vymýcení HIV/AIDS a malárie, do nových technologií a do liberalizace ekonomiky. To vše totiž přinese mnohem větší prospěch mnohem většímu počtu lidí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *