Glosář Lukáše Visingra – říjen 2008

Štítky:

Glosář Lukáše Visingra pro měsíc říjen 2008.

**27. října 2008**
Málokdo dnes ví, že značná část pohraničních opevnění z éry první republiky byla po válce obnovena a že bylo vybudováno i mnoho nových, moderních objektů. Právě tím vším se zabývá unikátní publikace Utajená obrana železné opony, která rovněž rozbíjí mýtus o tom, že pohraniční pevnosti jsou cosi zcela zastaralého. Pohraniční opevnění ČSSR se užívalo až do konce studené války, Francie uchovávala části Maginotovy linie do 60. let a Rusko má pevnosti na hranici s Čínou dodnes. K tomuto tématu se zřejmě ještě vrátím v samostatném úvahovém textu.

**25. října 2008**
Výsledek druhého kola senátních voleb je jasný, očekávaný a komentáře nejspíš nepotřebující. Myslím, že nyní nás čeká několik zajímavých týdnů nabitých událostmi v ODS i ve vládě, což samozřejmě bude ten nejlepší materiál pro politology. Určitě se tedy objeví řada předpovědí toho, co se stane (těm se říká prognózy), a poté řada vysvětlení toho, proč se to nestalo (těm se zase říká analýzy). Ale v této chvíli je na seriózní prognózy skutečně brzy a politici i politologové doporučují především zdrženlivost, k čemuž se připojuji. Pamatujte: Jak kdo do lesa volá, takového ze sebe dělá vola.

**24. října 2008**
Ještě k otázce číselné převahy: USA jistě mají technologický náskok, ale otázkou je, jak velikou početní převahu nepřítele může tento náskok vyrovnat. Čerstvá studie od RAND soudí, že v roce 2020 by USA mohly mít značné potíže při obraně Tchaj‑wanu proti ČLR. Čínské letectvo by utrpělo obrovské ztráty, jenže jeho desetinásobná přesila by patrně nakonec zdolala i americké F‑22. Tento brutálně jednoduchý přístup („use overwhelming numbers and do not be afraid to lose a significant potion of them to achieve the goals of the operation“) přece dobře známe z knihy Dragon´s Fury. Pro asijskou strategickou kulturu je typický a Západ by měl být připraven mu čelit.

**22. října 2008**
Doporučuji skvělý televizní dokument Dogfights of the Future, který (jak ostatně název říká) pojednává o vzdušných bojích blízké budoucnosti. Kromě stíhacích letounů 4,5. a 5. generace se v něm objevuje i B‑1R (de facto „Megafortress“, který drtí na mraky početní převahu nepřítele), vzdušný laser, vesmírné bojové letouny a spousta dalších věcí, to vše zpracované v sexy počítačové grafice. A tvůrcům se navíc podařilo udělat to celé velice napínavé a zábavné.

**19. října 2008**
Vítězství ČSSD v krajských a senátních volbách se očekávalo (ta série modrých triumfů přece nemohla pokračovat věčně), ale tak drtivá porážka ODS je překvapivá. Současně ji ale vidím i jako mimořádnou příležitost. Příležitost pro poučení, katarzi a očistu strany. Topolovo vedení zkrátka už konečně musí jít a vláda se musí proměnit. Co bych si přál? Návrat „hradního křídla“, menšinovou vládu ODS, dohodu s ČSSD o většinovém volebním systému a operaci „Zeman na Hrad“.

**17. října 2008**
Před chvílí jsem vhodil volební lístek do urny. Zřejmě nevyvolám velký údiv, pokud tu „prozradím“, že jsem dal hlas ODS. Stejně si ale myslím, že v Jihomoravském kraji zvítězí ČSSD a hejtmanem se stane Michal Hašek (osobně je mi mimochodem celkem sympatický a podle mě nebude špatný hejtman). Pro „modrou“ jsem hlasoval především kvůli americké vojenské základně v Česku. Nejsem příliš spokojený s vedením strany (z něhož bych ihned vyhodil předsedu) či se složením vlády (z níž bych ihned vyhodil Zelené), ale otázka radaru je pro mě natolik důležitá, že i kdybych s ODS ve všem ostatním nesouhlasil, jen kvůli tomuto bych musel ptactvo nebeské pořád podporovat.

**16. října 2008**
Úvaha nad nebezpečností různých druhů politického extremismu. Oddělil bych tu dvě pojetí. Myslím si, že v obecné rovině je extremismus levicový a „pravicový“ (pravicovost fašismu je dosti sporná, ale úzus je takový) úplně stejně nebezpečný. Na druhou stranu, v dnešní konkrétní situaci Česka i Evropy vidím extremisty pravicové (neboli neofašisty, neonacisty, krajní autoritativní nacionalisty a populistické „nové pravičáky“) jako větší hrozbu než ty levicové (tedy anarchisty a ortodoxní komunisty). Nejlepší by snad bylo, kdyby se to všechno vzájemně vyhubilo. :‑)

**14. října 2008**
Mám dojem, že u pobřeží východní Afriky se schyluje k velikému námořnímu cvičení, jehož ústředním motivem bude palba na malé pohyblivé hladinové cíle. Účast už deklarovala námořnictva USA a Ruska, zájem má také EU a Indie… Dobře, legrácky stranou. Doufám, že se už konečně sáhne k opravdu tvrdé vojenské akci proti somálským pirátům. Chce to exemplárně brutální zásah, při kterém je třeba zničit co nejvíc pirátských člunů a přístavů a zabít co nejvíc pirátů, aby se ti zbylí třásli hrůzou. Na pirátství není nic romantického; pro mě je to jen organizované loupežné přepadání spojené s kriminálním terorismem. A podle toho by se s piráty mělo zacházet. Kill´em all!

**13. října 2008**
Byla udělena letošní Nobelova cena za literaturu. Jenže seznam laureátů za poslední roky podle mě dost jasně říká, že kdosi ztratil kontakt s realitou. A já to nejsem. Tak např. z autorů, kteří získali tu cenu po Jaroslavu Seifertovi (1984), neznám ani jedno jméno! Vážně. A to čtu průměrně pět knih za týden. Kdo jsou ti lidé, kteří cenu dostali? A kde jsou skutečně špičkoví spisovatelé? Kde je Tom Clancy, Frederick Forsyth, Michael Crichton, Stephen King…? Zkrátka to nechápu.

**10. října 2008**
Přečtěte si interview s generálplukovníkem Ivašovem pro víkendové číslo Izvěstiji. Něco takového tady ještě chybělo. Kříšení bipolárního světa, „zákonité“ nepřátelství USA a Ruska, paranoidní uvažování ve stylu „schopnost=záměr“, výzvy k budování útočných vojenských sil, teorie o spiknutí… Podobné hlasy však občas znějí i z Ameriky. Vlastně musím takové lidi litovat, jelikož se prostě už neumějí přizpůsobit současnému světu. Právě to pořád blokuje efektivní spolupráci Ruska s USA. Nejen některé zbraně, ale zjevně také někteří lidé jsou relikty studené války.

**8. října 2008**
Zakoupil jsem si knihu Patricka Robinsona Komando duchů, která popisuje druhou válku o Falklandy v roce 2011. Argentinu podporuje Rusko, což je scénář, který by se brzy mohl nechutně precizně vyplnit. (Jsem přesvědčen, že Argentina byla v roce 1982 za onu sprostou územní agresi vytrestána velmi mírně a že to stejně zkusí znovu.) Nákup byl trochu komplikován tím, že v knihkupectví někdo umístil román o druhé falklandské válce do literatury faktu o druhé světové válce. Inu, mohlo to skončit i hůř; mohl se ocitnout třeba mezi knihami o druhé míze.

**6. října 2008**
Zajímavé téma pro diskusi: Který vojenský letoun v dějinách přinesl nejvíce technických inovací? V roli favorita se zdá být fenomenální SR‑71 Blackbird, ale patrně to nebude tak snadné. Blackbird má velkou výhodu ve své popularitě (on to byl vskutku fantastický stroj), avšak existují i jiná, méně známá letadla, která byla technicky převratná. Z typů zavedených do služby musím jmenovat především americký A‑5 Vigilante, ale bez šance asi nebude ani F‑111 Aardvark. Z letounů, které zůstaly jen v prototypech, je to např. CF‑105 Arrow, XB‑70 Valkyrie, TSR.2 nebo Suchoj T‑4. Všimněte si, že ve všech případech jde o typy, u nichž byla významná rychlost. Proto očekávám, že dalším technicky revolučním strojem bude americký kvazi‑kosmický hypersonický bombardér FALCON.

**5. října 2008**
Tak co se nám ve světě stalo zajímavého? Ledacos, a nejen to. USA schválily nouzový „balíček“, který by mohl pomoci při řešení (nyní již světové) finanční krize. Zcela otevřeně se mluví o blížícím se konci amerického dolaru a plánech na zavedení amera. (Těším se, až se bude Čína zoufale pokoušet prodávat ty biliony v měně, která přestane existovat.) Miloš Zeman se snad už skutečně vrací do politiky, v čemž mu upřímně fandím. Student Agency má zjevně velice smolné období, Škoda představila novou Octavii a Suchoj zalétal druhý prototyp Su‑35. Pořád se něco děje.

**3. října 2008**
Průběh letošního roku opět naznačuje, že v dohledné době budou jaro a podzim (asi v rámci úsporných opatření) zrušeny, resp. redukovány na krátká přechodná období mezi dlouhým létem a dlouhou zimou. A koneckonců, proč ne? Kde je psáno, že máme nejlepší možné klima? Jako optimista vidím klimatické změny zejména jako příležitost. Dvě dlouhá roční období jsou vlastně typická pro subtropické podnebí, které tady ve střední Evropě před několika miliony let bývalo. A pokud by se k nám měly subtropy opět vrátit, já bych si v žádném případě nestěžoval.

**1. října 2008**
Panika na světových burzách jen potvrzuje provázanost globální ekonomiky. Nyní je důležité, aby USA zasáhly. Jinak totiž začnou vznikat vážné „psychologické“ škody, protože lidé přestanou věřit i tomu, co zatím ještě dobře funguje. Jak naznačil Vladimír Dlouhý, není až tak důležité, co přesně Amerika udělá; důležité je, aby to bylo velké, zřetelné a rychlé. Vlastně se to dá brát jako ekonomický ekvivalent efektu placebo. Víra tvá tě uzdraví. Vždyť o čem jiném je kapitalismus? :‑)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *