Glosář Lukáše Visingra – srpen 2008

Štítky:

Glosář Lukáše Visingra pro měsíc srpen 2008

**30. srpna 2008**
Život je stále plný překvapení. Překvapením číslo 1 je nesporně osoba, kterou si John McCain zvolil na post viceprezidenta; vypadá to, že „dvojkou“ v USA bude poprvé žena. Dále jsem zjistil, že Turecko se rozhodlo koupit ruské protiletadlové komplety Tor, S‑300P a S‑300V. A do třetice jsem se dozvěděl, že v roce 1983 prodělal ruský letadlový nosič Novorossijsk skutečné bojové nasazení; jeho letadla názorně vysvětlila africkým pirátům, že přepadnout ruské rybáře nebyl dobrý nápad.

**29. srpna 2008**
Hitem letošního léta na ruském trhu jsou obrovské prezervativy řady Durex MEGA, které jsou důvtipně tvarovány podle vojenské techniky… Dobře, teď ale vážně. Jde o nafukovací makety zbraní, které mají oklamat nepřátelské průzkumné prostředky. Vyrábí je moskevský podnik Rusbal. Největší popularitu si získaly makety prvků raketových systémů S‑300, ale v nabídce je mj. i nafukovací tank T‑72B a raketa Točka‑U a vyvíjejí se i falešné stíhačky (zatím nikoliv falešní sobi). Osobně bych navrhoval nafukovací makety letadlových lodí a ponorek, třeba coby hračky do vany. Nicméně, málokdo už dnes ví, že kdysi opravdu existovalo a létalo vojenské nafukovací letadlo!

**27. srpna 2008**
Z války na Kavkaze lze vyvodit několik poučení: Rusko je vojenskou velmocí, která si hodlá udržet své sféry vlivu. Michail Saakašvili je ambiciózní trouba ve funkci, na kterou ani náhodou nemá. Neskutečně přecenil důležitost své země i (to možná ještě více) své osoby. Začal stupidní válku, v níž drtivě prohrál a definitivně ztratil Jižní Osetii i Abcházii. Střílet začali Gruzínci a ruskou reakci v zásadě chápu, ačkoliv rozsáhlé operace v Gruzii si Rusové patrně mohli odpustit. Saakašvili dal Moskvě skvělou šanci a Vláďa i Méďa by museli být ještě větší hlupáci než on, aby ji nevyužili. A ještě jedno zjištění: Balistické rakety padají z nebe naplocho na policejní auta! :‑)

**26. srpna 2008**
Zmínka o konci platnosti padesátníků se plynule změnila v diskusi o měnové integraci. Ačkoliv se určitě neřadím mezi nějaké zvláštní fandy EU, společná měna mi připadá jako poměrně chytrý nápad. Příklad Evropy může brzy následovat Africká unie (měna se má jmenovat „zlatý mandela“) a možná i východní Asie a Jižní Amerika. Nejvíce se ale těším na společnou měnu NAFTA (tzv. amero), která by při trošce štěstí mohla zlikvidovat inflaci a dluh USA. Malá rada: Nenakupujte dolary, protože byste mohli brzy (a to možná dřív, než si myslíte) zjistit, že vám zůstaly leda oči pro pláč.

**24. srpna 2008**
V posledních dnech ke mně zajímavou shodou náhod z několika pramenů (např. z knihy Odvetný úder) dorazil nápad, jak řešit problém islamismu a terorismu. V zásadě je to inovovaná podoba strategie MAD ze studené války. Na teroristický útok proti USA pomocí ZHN by se údajně mělo reagovat hromadným raketovým jaderným úderem proti celému islámskému světu! Jestli vám to připadá šílené, mně taky, ale i doktrína MAD byla ve své mrazivé brutalitě jistým způsobem šílená. Připouštím, že v extrémní situaci bych tím možná pohrozil, abych vlády příslušných zemí donutil k poslušnosti a spolupráci, ale (jak jsem tu naznačil nedávno) opravdu udělat bych to asi nedokázal.

**23. srpna 2008**
Program na víkend: Skládání papírových letadélek. Ne, nezbláznil jsem se. Jenom jsem získal nádherný program The Greatest Paper Airplanes, který obsahuje návody na složení padesáti (!) různých létajících házecích těles. A nejsou to zdaleka jen obyčejné „vlaštovky“, nýbrž místy opravdu úchvatné věci, např. samokřídla, delty, kachní konfigurace, SSTéčka, stíhačky, bombardéry, kosmické lodě a různé podivné experimentální obludnosti. Vím, že z papíru lze složit skutečně ledacos (viz japonské origami), ale to, co nabízí tato aplikace, překonává i mou představivost.

**21. srpna 2008**
Čtyřicáté výročí třetí z osudových osmiček v dějinách českých zemí. Je mi líto, ale nedovedu se připojit ke všeobecné tendenci vinit z invaze Rusko nebo Rusy. Nikoli proto, že jsem rusofil, nýbrž proto, že mi připadá iracionální z čehokoli obviňovat nějakou zemi či národ. Viníkem je pro mě sovětský režim, jeho představitelé a totalitní ideologie. Nejspíše to souvisí s tím, že nejsem duší demokrat, takže jako „tvůrce dějin“ obvykle nevnímám jakési virtuální „masy“, ale konkrétní osoby.

**19. srpna 2008**
Možná nejlepší spořič obrazovky, se kterým jsem se zatím setkal. Na ruském serveru Buran.ru je volně ke stažení screensaver s dokonalými 3D modely ruské kosmické techniky. K dispozici jsou kosmoplány Buran a MAKS, družice Sputnik, kosmická loď Sojuz, vojenské stanice Poljus a Skif, orbitální komplex pro výrobu polovodičů a stanice Mir. Je to opravdu pastva pro oči, ale varuji, že ve vysokém rozlišení a s plnými detaily to nezvládá takřka žádný počítač. A divím se, že autoři vytvořili „jen“ free screensaver, když na bázi tohoto engine mohli vyvinout komerční hru.

**15. srpna 2008**
Rusko‑gruzínská válka je z hlediska techniky nudný podprůměr. Především Rusko mě zklamalo tím, že nasadilo v podstatě zbraně ze studené války, takřka nic nového. Vypadá to spíš jako závod historických vozidel. Zajímavé je snad jen angažmá bombardérů Tu‑22M, z nichž jeden byl ovšem sestřelen. Gruzie si zaslouží mírně lepší hodnocení, jednak právě za tento sestřel (údajně díky protivzdušným kompletům z Ukrajiny) a jednak za výzbroj z České republiky. Jestli se nepletu, je to zřejmě první „ostré“ uplatnění houfnic Dana a raketometů RM‑70.

**14. srpna 2008**
Pod pákistánským prezidentem Parvízem Mušarafem se opět třese židle. A ačkoliv je to darebák, pořád je to náš darebák, navíc náš darebák s nemalým jaderným a raketovým arzenálem. Za jakoukoli cenu je třeba zabránit tomu, aby se tyto zbraně dostaly do rukou islamistům, pro které není v Pákistánu pomalu ani kam plivnout. Pokud by Mušaraf proti islamistům nasadil armádu (která je k němu vesměs loajální), musel by dostat plnou podporu, i kdyby to znamenalo přímé vojenské angažmá USA. Ale kdyby (v tom nejhorším případě) Mušaraf padl, bylo by zřejmě nutné provést brutální vojenskou operaci, při které by byly nukleární a raketové kapacity Pákistánu kompletně zničeny.

**13. srpna 2008**
Jedna z nejlepších knih, jaké jsem v poslední době četl. Soukromá válka pana Wilsona je úžasný příběh o tom, jak Američané podporovali afghánské bojovníky proti Sovětům. Nechybí v něm snad nic, co má správný špionážní román nabízet: Idealističtí i cyničtí politici, tvrdí agenti CIA, tajemní a mocní Izraelci, fanaticky odvážní islámští partyzáni, krásné ženy, zbraně, peníze, drogy, boj i sex. Ale vtip je v tom, že tato kniha není román, nýbrž dokumentárně přesný popis reality. Je to svědectví o válce, v níž Amerika sice vyhrála, ale toto vítězství se záhy obrátilo proti ní.

**11. srpna 2008**
Co jiného bych mohl komentovat než konflikt v Jižní Osetii: Je to klasický a všeobecně neřešitelný spor dvou principů, a sice státní suverenity (nedotknutelnosti hranic) a sebeurčení skupiny obyvatel. Nebudu se stavět ani na jednu stranu, přestože díky studiu BSS vím o konfliktech v Gruzii zřejmě víc, než bych chtěl. Ale z čistě praktického hlediska nechápu, co si prezident Saakašvili představoval; pokud si myslel, že Západ jej podpoří jinak než slovně, asi musel v nedávné době upadnout na hlavu. Vždyť na summitu NATO byly Gruzie i Ukrajina zkrátka hozeny přes palubu. P.S. Všimli jste si, kolik našich zbraní (např. tanků, houfnic a raketometů) gruzínská armáda používá?

**10. srpna 2008**
Sledování filmu Rytíři nebes, který včera vysílala TV N@VA, jsem si skutečně užil. Výborná atmosféra přibližuje romantickou dobu prvních vzdušných soubojů, v nichž ještě cosi znamenala válečnická čest a úcta k protivníkovi. Letadla byla křehká, piloti (většinou) nebyli stroje na zabíjení a boje byly záležitostí osobních kvalit a prestiže. Ode mě (neboli od známého milovníka moderní vojenské techniky) to asi zní podivně, ale éra dvouplošníků a trojplošníků prostě měla své kouzlo.

**8. srpna 2008**
V souvislosti s výročím bombardování Hirošimy a Nagasaki jsem se zúčastnil zajímavé, ač místy hodně depresivní diskuse na téma „cityy‑killing“, tj. použití jaderných zbraní proti městům. Pokud by např. Los Angeles zničil jaderný útok teroristů a zjistilo by se, že za ním stál Írán, adekvátní odpovědí by nejspíše bylo odpálení rakety Minutemany‑III na Teherán či Qum. V určitých specifických situacích bych schválil omezené nasazení taktických jaderných zbraní proti vojenským cílům, ale vyhladit město… Je to děsivá myšlenka. Opravdu nevím, jestli bych to dokázal udělat.

**5. srpna 2008**
V rámci přípravy jistého článku pro ATM jsem prováděl rešerši na téma kosmických agentur v různých zemích světa. Je neuvěřitelné, že instituce pro průzkum a dobývání vesmíru mají i takové supervelmoci jako Rumunsko, Peru nebo Bangladéš. Řekl bych, že kosmické programy některých soukromých firem jsou na vyšší úrovni než fraška, kterou předvádějí tyto státy. Jestliže to půjde takhle dál, zanedlouho asi zahájí vesmírný program i Vatikán. Peníze na to mu rozhodně nechybějí.

**4. srpna 2008**
Dalo se to čekat, já sám jsem o tom několikrát psal, tak proč jsem překvapený? Vypadá to, že americký bojový letoun F‑22 Raptor buď už má, nebo brzy bude mít možnost řízení i pomocí nervových impulsů z mozku pilota. Oficiálně má systém jménem Mental Workload, jenž na bázi sledování životních funkcí pilota (včetně EEG) upravuje chování letounu. Přinejmenším je patrné, že s řízením pomocí neurolinku se u F‑22 počítá. Dalším logickým krokem by mohlo být cosi jako ANTARES z knih Dalea Browna, tj. obousměrné propojení mozku a palubního počítače, při němž budou senzory letadla fungovat jako další smysly pilota. Asi nás ještě čekají zajímavé věci.

**2. srpna 2008**
Návštěva DinoParku ve Vyškově. V ceně lístku (130 Kč) je jízda tam i zpátky stylovým DinoExpresem a zhlédnutí filmu v 3D kině. Modely dinosaurů jsou skutečně povedené a citlivě rozmístěné v přírodním prostředí. Úroveň celého areálu je velmi profesionální. Zajímavé také je, jak se logo, brána, auta, hudba i celkový styl inspirují Jurským parkem, zároveň ovšem určitě nejde o (s)prostou kopii. DinoPark mohu v každém případě doporučit jako zdroj zábavy i poučení.

**1. srpna 2008**
V čerstvém čísle ATM a také v Britských listech vychází velký článek o laserových zbraních, pod nímž je opět podepsána dvojice Visingr a Kotrba. Je to zajímavá shoda okolností, neboť přesně před pěti lety (v Armádním technickém magazínu 8/2003) vyšel můj první Druh zbraně, a to článek o laserech. :‑) Za těch pět let se hodně změnilo v oboru laserových zbraní i v mém pracovním životě. Ty, kdo se diví, jak dokážou levičák Kotrba a pravičák Visingr tak účinně spolupracovat, odkazuji na postřeh jednoho mého kolegy: „A co? To jste v životě neslyšeli o misi Sojuz‑Apollo?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *