Glosář Lukáše Visingra – únor 2008

Štítky:

Glosář Lukáše Visingra pro měsíc únor 2008.

**29. února 2008**
Začínám pracovat na své bakalářské práci. Jejím tématem bude zbrojní export Ruské federace za vlády Vládi, tj. v letech 2000‑2007. Na podobné téma jsem v roce 2005 vytvořil seminární práci, avšak práce bakalářská musí být samozřejmě rozsáhlejší (což ale naštěstí díky mé grafomanii nepředstavuje zvláštní potíž) a musí obsahovat i slušný teoretický rámec. V mém případě to bude kombinace teorie zahraniční politiky „single‑country“ a úsek teorie zbrojení, který řeší, zda je při exportu zbraní důležitější motivace ekonomická, nebo geopolitická. Kvalitní „tvrdá data“ dodá databáze SIPRI, která ukazuje, že i kuriozita jako tzv. výzkum míru může být někdy velmi užitečná.

**27. února 2008**
Nezměrný úžas. Tak tato slova snad nejlépe charakterizují mé pocity po přečtení zprávy o fantastickém návrhu, který údajně chtějí USA za několik dnů předložit Indii. Pokud se indické námořnictvo rozhodne koupit americké bojové letouny F/A‑18E/F Super Hornet, dostane k nim úplně zdarma (!!!) i letadlovou loď CV 63 Kitty Hawk! Letadlová loď jako free bonus k letadlům v historii opravdu nemá obdoby a jen potvrzuje, jak moc Amerika stojí o přátelské vztahy s nejlidnatější demokracií světa.

**25. února 2008**
Uplynulý víkend jsem strávil převážně stahováním digitálních verzí knih a časopisů o letectví, vojenství a historii. Při troše snahy a štěstí můžete na Internetu objevit opravdu ledacos, nebo i něco jiného (např. téměř kompletní produkci prestižních nakladatelství Osprey Publishing, Concord Publications a Schiffer Publishing). Samozřejmě ještě musím upozornit, že šíření takových materiálů je v rozporu se zákonem, takže rozhodně nenavštěvujte stránky, které se na digitální knihy specializují, např. server Farposst.ru či knižní vlákno na Central Download Collection.

**23. února 2008**
Hlasatelé teorie o jakémsi „radarovém spiknutí“ tvrdí, že USA se chystají na válku proti Rusku. Experti Pentagonu skutečně usuzují, že USA se přibližně do roku 2020 zapojí do dalšího rozsáhlého válečného konfliktu („another big shooting war“). Tím se míní „klasické“ střetnutí mezi státy nebo koalicemi států, válku s frontami a velkými bitvami. Ale kde či proti komu? Nejčastěji se hovoří o Číně nebo o Blízkém Východě, zmiňuje se i Jižní Amerika, nelze vyloučit remilitarizované Německo nebo Japonsko… Rusko se v amerických válečných plánech vyskytuje, to ano… jenže jako spojenec! Např. při čínském pokusu o invazi na Sibiř jsou USA připraveny vojensky podpořit Rusko.

**22. února 2008**
Několik uplynulých dnů přineslo pozitivní zprávy pro milovníky vojenské techniky a sexuálních zážitků. Svá křídla poprvé vyzkoušel ruský bojový letoun Su‑35, neposlušný americký špionážní satelit prodělal doslova raketově rychlou demontáž (užitečným vedlejším efektem je skutečnost, že to pořádně naštvalo Číňany) a počasí se snad už konečně začíná z režimu Zima měnit na režim Jaro. Brzký příchod jara asi bude opět prezentován jako „důkaz“ globálního oteplování, ale z hlediska ryze praktického to znamená, že venkovní teploty již brzy umožní pohodový a pohodlný outdoor‑sex.

**20. února 2008**
Mám velkou radost ze dvou věcí, které jsem získal. První je závěsný kalendář od společnosti Lockheed Martin, který obsahuje třináct překrásných fotek či maleb vojenských letounů této značky (tímto děkuji firmě AMI Communications za zaslání kalendáře). Onou druhou získanou věcí je mimořádně povedený japonský válečný film Jamato o stejnojmenné bitevní lodi. Byla pro něj vyrobena maketa tohoto kolosu v 75 % skutečné velikosti, takže měla délku přes 190 metrů!

**19. února 2008**
Většinová liberálně‑konzervativní pravice patrně dostane další důvod, proč mě nemít moc v lásce. K již známým faktům, že jsem rusofil, že mám rád skupinový sex a že (což je teď mimořádně aktuální) jsem kategoricky proti samostatnosti Kosova, se včera přidal můj podpis pod peticí proti záměru privatizovat Budvar, na jejímž vypracování se podílel i Vojtěch Filip. Pivovarnictví je pro ČR strategický sektor a já nevím, proč bychom se měli vzdávat tak úspěšné a ziskové firmy. Mimochodem, jestli má někdo zájem se také podepsat, rád mu text petice zašlu.

**16. února 2008**
Americké námořnictvo sestřelí neposlušný satelit, protože hrozí únik toxického paliva. Ve skutečnosti je to především příležitost sdělit Číňanům, že jsou s tím svým protidružicovým krámem pořád ještě takhle malinkatí. Bude to výborná demonstrace schopností raket Standard SM‑3, resp. celého komplexu Aegis BMD, který zatím funguje nejspolehlivěji ze všech prvků protiraketového štítu. Aegis‑Standard je podle mě nejlepší americký systém protivzdušné obrany; občas navrhovaná pozemní varianta by jistě výrazně předčila Patriot a mohla by se směle měřit i s ruskými „třístovkami“.

**14. února 2008**
Jak strávit dnešní večer svátku všech zamilovaných? Mám spoustu nápadů: intimní večeře při svíčkách, požírání luxusní bonboniéry, tanec při starých zlatých hitech, sledování vhodného filmu, koupel ve vaně plné růžové pěny, krásná noční procházka (tu ovšem komplikuje nepřízeň počasí; přišla by vhod trocha globálního, resp. klidně jen lokálního oteplování) a pochopitelně i nejrůznější sexuální aktivity. Pokud je chuť na sex, nějaký důvod už se vždycky najde. :‑)

**13. února 2008**
Prezidentská nominace Jany Bobošíkové je rozhodně velice zajímavý faktor. Myslí to levicoví soudruzi s touto ryze pravicovou Amazonkou vážně, nebo je to další tah v jejich strategické hře? Podle mě spíše to druhé. Pak je tu ještě jedna otázka, o níž se příliš nehovoří: Jsme připraveni na prezidentku? Já s tím problém nemám, jenže konkrétně „Bobo“ si na Hradě dovedu představit dost obtížně. Daleko více bych vítal Madeleine Albrightovou, o níž se v loňském roce neoficiálně mluvilo. Madlenka ovšem kandidovat odmítla, k čemuž si po nedávné volební frašce patrně musela gratulovat.

**12. února 2008**
Materiály ruské rozvědky uvádějí, že Edvard Beneš byl sovětským agentem. Není to žádná novinka, na toto téma se diskutuje už dlouho a řada lidí je o tom přesvědčena. A já bych tomu také docela věřil. Pro mě je Beneš jednou z nejubožejších postav celých českých dějin: zbabělý intelektuál, který v krizových chvílích totálně selhával. V září 1938 se prokazatelně dopustil velezrady, po válce sledoval systematický rozklad demokracie a v den, jehož 60. výročí za 13 dnů uplyne, předal vládu masovým vrahům. Jsou‑li ruské údaje pravdivé, znamená to, že Beneš tvoří výjimku z pravidla: „Nikdy nehledej zlý úmysl v tom, co lze vysvětlit obyčejnou lidskou blbostí.“

**10. února 2008**
Talentovaný jedinec známý jen pod přezdívkou „planeman“, který už dříve vytvořil vynikající přehledy (tzv. Bluffer´s Guides) námořních sil Íránu a KLDR, včera zveřejnil třetí příručku. Tentokrát se jedná o kolekci informací o „pevnosti Severní Korea„, tj. o tamní protivzdušné obraně, podzemních základnách či balistických raketách. Neznám komplexnější pojednání o těchto obskurních tématech. Za příručkami od „planemana“ se určitě ukrývají desítky hodin trpělivé analytické, syntetické a grafické práce. Lze jen hluboce smeknout, děkovat, chválit a doporučovat.

**9. února 2008**
Jestliže s americkými prezidentskými primárkami jsem spokojený (nominaci republikánů získá už téměř určitě John McCain), volba českého prezidenta byla (a stále je) ohromným zklamáním. Deset únavných hodin včera trvaly rozpravy, obstrukce, jednání a hlasování o způsobu volby, a když se konečně začalo volit, volba byla kvůli další stupidní obstrukci přerušena a odložena na dnešní den. A průtahy pokračují, takže není vůbec jisté, zda dnes bude český prezident skutečně zvolen. Hrůza. Dosud jsem nebyl nějak vyhraněný zastánce či odpůrce přímé volby hlavy státu, ale po téhle frašce musím vyjádřit jasný postoj: Chci přímou volbu prezidenta. Horší než toto už pravděpodobně nebude, a kdyby náhodou ano, zřejmě by mi pak nezbývalo nic jiného, než se stát monarchistou.

**6. února 2008**
V Rusku se v poslední době zdánlivě „objevují“ nové zbraně, aniž by bylo něco bližšího známo o jejich vývoji. Samohybné dělo Koalicija‑SV, balistická raketa RS‑24 Jars, bezpilotní bojové letadlo MiG Skat, ponorka B‑90 Sarov i obří puma Otec všech bomb prostě „spadly z nebe“ (v posledním případě to platí doslova). Musíme si na to zkrátka zvyknout. Rusko jako vojenská supervelmoc má jistě mnoho tajných zbrojních programů, o kterých se (někdy) něco dozvíme až po dosažení konkrétních úspěchů. A o těch neúspěšných se patrně nedozvíme nikdy. Přesně podle Rossova zákona: „Nikdy předem nezdůrazňujte, že se chystáte říci něco významného.“

**4. února 2008**
Paroubek jel rychle na svatbu, Topolánek jel rychle na tenis… Na českých politicích mi sice vadí hodně věcí, ale zrovna překračování povolené rychlosti to tedy není. To je prostě zákon, který porušuje téměř každý. Dobrý řidič v silném autě na kvalitním povrchu v přiměřené situaci vždy pojede rychleji, než mu dovoluje předpis. Tím jistě nechci říct, že by se povolená rychlost měla zrušit, ale ani nechci na někoho ukazovat kvůli přestupku, který občas děláme všichni. Politici jsou přece taky jen lidi.

**3. února 2008**
Jelikož Rudy Giuliani odstoupil z boje o Bílý dům, musím vyjádřit podporu tomu, kdo má nyní největší šanci na vítězství, což je jednoznačně John McCain. Je schopný a rozhodný, má charisma a zkušenosti, umí zastávat i nepopulární názory a je potvrzený válečný hrdina. Že je na prezidenta moc starý? Neřekl bych. Ve svých 71 letech má energie víc než jiní politici v padesáti. A ani Norman Weisskopf v románu Dragon´s Fury nebyl nejmladší, takže… McCain for President!

**1. února 2008**
Být konzervativcem přináší určité zajímavé výhody. Konzervatismus je proud politicko‑filozoficky dost široký a mezi jeho základní prvky patří pragmatismus a schopnost přizpůsobení se různým podmínkám a situacím. Jako konzervativec tudíž mohu hájit Bushovu privatizaci i Putinovo zestátňování, aniž by to znamenalo rozpor. Když obě země čelí jiným výzvám, je jen logické, že jejich konzervativní prezidenti sahají k jiným řešením. S trochou nadsázky lze říci, že kdyby se Bush nastěhoval do Kremlu a Putin do Bílého domu, žádné velké změny v politice obou států by asi nenastaly.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *