Glosy Lukáše Visingra – listopad 2011

29. listopadu 2011
Diskuse o ekonomii a ekonomice. Jsem konzervativec a pravičák, ale rozhodně nejsem nějaký neoliberální fundamentalista. Jsem pragmatik. Např. jsem jednoznačně pro rovnou daň, není to však pro mě věc, s níž by stál či padal svět, takže v rámci „koaličního kompromisu“ bych uměl kývnout na mírnou progresi. Také nesdílím přesvědčení, že jakýkoliv dluh je z principu špatný. Půjčovat si na sociální systém je samozřejmě zhůvěřilost, znamená to peníze „prožrat“ (jako když si rodina půjčí na dovolenou), ale v době krize chápu, že mohou být třeba půjčky na investice, jež zajistí firmám zakázky a lidem práci. Problém je jen v tom, že (jak skvěle řekl Miloš Zeman) investice nemají volební právo.

27. listopadu 2011
Skončila 62. sezóna Formule 1. Předpovídal jsem, že to bude ročník zajímavý, pokud ho ovšem nepokazí totální dominance týmu Red Bull Racing. Kupodivu skutečně šlo o ročník zajímavý, a to i navzdory tomu, že ona nadvláda energetických nápojů nastala. Podle mého názoru průběh závodů daleko více kazily velmi podivné a leckdy nepochopitelné penalizace od komisařů. Co se týče příští sezóny, zejména doufám, že se do „kolotoče“ F1 vrátí Kimi Räikkönen. Kdyby k tomu došlo, soupeřilo by současně šest mistrů světa, což tu opravdu ještě nebylo. To by bylo asi hodně akční. :‑)

26. listopadu 2011
Nová kniha Od bodáku po tryskáče představuje opravdu unikátní projekt, protože se zabývá tématem, jež dosud nebylo takto komplexně zpracováno. Nedokončené projekty československého zbrojního průmyslu, které vznikly v období 1945‑1955, byly popisovány jen jednotlivě v článcích v časopisech, tato kniha však obsahuje ucelený přehled. Ruční zbraně, hlavňové i raketové dělostřelectvo, tanky, ženijní vozidla, tahače, bojová i další letadla… Uvedené období je nesmírně zajímavé v tom, jak se do konstrukce zbraní promítal vliv domácího předválečného vývoje i poznatky o zahraniční technice, avšak současně vznikla i řada zcela originálních typů. Autor knihy, vojenský historik Martin Dubánek, odvedl vynikající práci a já jen doufám, že se záhy dočkáme podobných publikací také o dalších obdobích.

25. listopadu 2011
Ještě bych rád dodal něco k nedávné úvaze na téma, v jaké linii alternativní historie bych chtěl žít. Jsem si naprosto jist, v jakém světě bych žít nechtěl. A to ve světě, kde Německo vyhrálo druhou světovou válku. Přestože režim by se asi postupně transformoval v tzv. post‑totalitní (což výtečně ukázal film Otčina i jeho knižní předloha), nic by to zřejmě nezměnilo na osudu nejen Židů (vyhlazení), ale i nás Čechů (zotročení). Nacistický režim by dříve či později nevyhnutelně padl (podobně jako byl od počátku k zániku odsouzen i komunismus), ale to by nám asi moc nepomohlo.

23. listopadu 2011
Za přetrvávající problémy letounů CASA C‑295M v českém letectvu bychom mohli být vděční, protože to je „neprůstřelný“ důvod pro odstoupení od celé té krajně podezřelé smlouvy. Přesně tohle by se nyní mělo udělat, a to nejen kvůli poruchám, ale i kvůli nevhodnosti toho letadla pro Armádu ČR. Jak známo, jsem v tomhle sektoru trochu „fundamentalista“, neboť taktické transportní letouny dělím na Herculesy a všechny ostatní. A také tvrdím, že dopravní letectvo by se mělo vyřešit ve spolupráci se Slováky. Pro obě země by asi bohatě postačovala „flotila“ čtyř až pěti C‑130J Super Hercules, popř. kombinovaná sestava např. dvou až tří C‑130J a čtyř až pěti menších letounů C‑27J Spartan.

21. listopadu 2011
Politici debatují o zákazu KSČM. Já naprosto jasně říkám, že bych pro to nehlasoval. Ano, ta strana určitě znamená problém, ale nikoliv systémovou hrozbu. Pořád je to jen „protestní“ subjekt, k účasti na výkonné moci zcela nezpůsobilý. Principiálně se komunistická strana určitě zakázat měla, ale hned v roce 1990; teď to vypadá jaksi trapně. Z právního hlediska pro to neexistují spolehlivé argumenty a z pohledu praktického by to zřejmě nadělalo víc škody než užitku.

20. listopadu 2011
Zajímavé téma k úvaze: Kdo je pravičák? Resp. co je to pravice? Je to daleko těžší, než to snad vypadá, a sám přiznávám, že opravdu exaktní rozdíl mezi pravicí a levicí definovat neumím. Je to asi tak subjektivní a arbitrární, že to nemá smysl. (Jako příklad stačí fašismus, který se zpravidla jaksi konsensuálně označuje za „krajně pravicový“, ačkoli existuje více než dost důvodů řadit ho ke krajní levici.) Asi dovedu definovat konzervativce, na což bych využil tři kritéria od Romana Jocha, a sice morálně‑filosofické (hodnoty a ideje Západu), ekonomické (ochrana soukromého vlastnictví) a existenciální (ochota Západ bránit, třeba i silou). Stručně se tomu říká Vatikán, Wall Street a Pentagon. :‑)

17. listopadu 2011
Dnešní den nese oficiální název Den boje za svobodu a demokracii. Někdy mám ale pocit, že se z chápání toho pojmu vytrácí smysl slova „boj“. Je nutné mít pořád na paměti, že svoboda není něco, co by tu nějak „spadlo s nebe“ a bylo „volně k rozebrání“. Právě naopak! Svoboda se musela tvrdě vybojovat a je třeba ji neustále střežit a chránit. A demokracie (přes svoje mnohé nedokonalosti stále nejlepší způsob vlády, který je nyní k dispozici) také není samozřejmost. Skutečnou demokracii najdeme jen v zemích Západu, popř. v zemích pod jeho vlivem. Zkuste se někdy zamyslet proč.

16. listopadu 2011
Téma válečných zločinů Japonska za II. světové války u nás není moc známé. Proto musím ocenit vydání knihy Peklo na Východě, jež analyzuje a snaží se vysvětlit neuvěřitelnou brutalitu, s níž se Japonci chovali mj. k Číňanům a západním zajatcům. Odmítá, že by Japonci byli nějak od přirozenosti „krutý národ“, a na bázi dokumentů i rozhovorů dochází k závěru, že za většinou válečných zločinů byl zkrátka oportunistický konformismus pachatelů, resp. ambiciózní snaha „zapadnout do kolektivu“ a uspět. Ti lidé zpravidla nebyli „zlí“ (resp. ne v tom smyslu, jak se to slovo běžně chápe), ale jejich kariérismus byl silnější než morálka, a tak ve zlé době dělali zlé věci, jelikož to tehdy bylo „normální“. Mám‑li to shrnout, tak nikdy nepodceňujte hrůzy, kterých je schopné zmanipulované „stádo“.

14. listopadu 2011
Diskuse: V jaké linii alternativní historie byste chtěli žít? Osobně bych se především chtěl vyhnout čtyřiceti letům diktatury KSČ, takže bych si nejspíše vybral linii, v níž se puč v únoru 1948 nepodařil, bolševici byli odstaveni a ČSR šla prozápadní demokratickou cestou. Případně bych zkusil sázku na „zlom“ v září 1938, nepřijetí mnichovského diktátu a obranu proti Německu (i kdybychom třeba prohráli, stejně by to nakonec mělo spíše pozitivní efekt). Rád bych viděl i federalizovanou Podunajskou monarchii a přiznám, že bych si na nějakou dobu asi otestoval i „z řetězu utrženou“ ČSSR v Rudé zóně.

12. listopadu 2011
Mezi témata, která mě zvláště zajímají (v tomto případě mj. díky souvislosti s alternativní historií), náleží i fenomén zvaný Luftwaffe 1946. Tak se souhrnně označují letecké (a také raketové a kosmické) programy nacistického Německa, které již (naštěstí) nestačily dodat bojeschopné produkty, mohly však být nasazeny v případě delšího trvání války a posléze výrazně ovlivnily technický vývoj ve vítězných zemích. Patří sem např. nadzvukové stíhačky, stroje s kolmým startem, diskoplány, strategické bombardéry, balistické rakety dlouhého dosahu… Je to snad nejlepším důkazem, že válka (ať už se to komukoli líbí, nebo ne) je největší akcelerátor vědeckého a technického pokroku. A zdůrazňuji, že tohle teď neříkám s jakýmkoli hodnotícím či morálním významem; je to prosté konstatování faktu.

11. listopadu 2011
Pokud bych měl zmínit nějaká pozitiva minulého režimu (podle hesla „Hitler postavil dálnice“), určitě bych neopomenul důslednou podporu nukleární energetiky. Málokdo už si vzpomene, že pro Československo se plánovalo celkem sedm jaderných elektráren, a to čtyři v Česku a tři na Slovensku; z těch nyní pracují dvě a dvě (Dukovany, Temelín, Jaslovské Bohunice a Mochovce), avšak oba státy připravují stavbu dalších (u nás Blahutovice, na Slovensku Kecerovce). Ode mě samozřejmě maximální podpora. Podle plánů z 80. let by sedm atomových elektráren umožnilo odpojení všech uhelných, což by bylo vynikající z hlediska všech tří E (energetiky, ekonomiky a ekologie), protože spalování uhlí je jednoduše zhůvěřilost. A navíc se velmi těším, jak z toho budou šílet ekofašisti a Rakušani. :‑)

9. listopadu 2011
Debata o budoucnosti Evropské unie a eurozóny. Myslím, že dlouhodobé fungování obou se dá už celkem spolehlivě prohlásit za vyloučené, tedy alespoň ve stávající podobě. Eurozóna zjevně došla k mezím, které vyplývají její z politické podstaty, a vyspělé státy nakonec odmítnou obětovat svoji prosperitu na záchranu nezodpovědných členů. A potom bude zákonitě následovat otázka: Co dál s EU? Co nejdříve bude třeba si konečně přiznat, že dosavadní princip integrace („tolik Evropy, kolik je možné“) byl zkrátka mylný a že se musí začít znovu a jinak („tolik Evropy, kolik je nezbytně nutné“).

6. listopadu 2011
Captain America: První Avenger je opravdu výtečný komiksový film v pravém smyslu tohoto slova. Velmi zajímavě propojuje prvky „staré školy“ s moderním stylem. Ikonický hrdina symbolizuje tradiční americké hodnoty, hlavní padouch je správně démonický (Hugo Weaving je v té roli samozřejmě perfektní a dává jí osobité charisma), ženy mají starosvětskou eleganci, vynálezci jsou pořádně „praštění“… Mě osobně velice přitahuje příběh, postavený na mém oblíbeném „Wolfenstein‑like“ tématu, tedy snaze nacistů zkombinovat hypermoderní vědu se starodávnou magií. K tomu strhující akční scény, zábavné hlášky, velkolepá hudba, v neposlední řadě krásné exteriéry… Co víc si přát?

5. listopadu 2011
Diskuse podobného druhu jako ta o česk(oslovensk)ém námořnictvu, tentokrát však o jaderných zbraních. (Rád bych zdůraznil, že můj nápad to nebyl.) Klidně přiznám, že by se mi svým způsobem líbilo, kdyby tu (jen tak pro všechny případy) v nějakém speciálním skladu čekalo pár taktických hlavic. A je nepochybné, že Česko by Bombu vyrobit umělo. Ale nutně se ptám: Proč? Nesmíme si plést pojmy a dojmy. Nukleární arzenál je důsledek velmocenského statutu, ne jeho příčina. Jaderné zbraně si pořizují velmoci, popř. země vedené psychopaty. Myslím, že ČR ani do jedné skupiny nepatří.

3. listopadu 2011
Chtěl bych okomentovat některé nové akviziční plány Armády ČR. Vozidlo pro zvláštní jednotky Jackal je bezesporu špičkový a výkonný stroj, hodně se mi líbí, ale mám dojem, že by se tím dále zvětšovala už tak velká typová roztříštěnost našeho vozového parku. Osobně bych tu rád viděl jenom tři základní platformy, a to Tatra (včetně obrněnců VEGA), Land Rover a IVECO LMV (včetně verze pro speciální síly). Kdyby bylo pro zahraniční mise potřeba „něco navíc“, lze si to vypůjčit (jako vozidla MaxxPro). Co naopak určitě podporuji, to je koncepce vrtulníkového letectva, jež počítá s pořízením strojů MH‑6 Little Bird, případně i UH‑60 Black Hawk. To by bylo dost dobrý. :‑)

1. listopadu 2011
Dovolte mi špetku lokálního patriotismu, resp. postřeh výsostně municipálního charakteru. V Tišnově nám otevřeli supermarket Tesco, který zcela dle očekávání o několik délek překonává oba stávající, tj. Penny a Albert. Tišnovské Tesco má zkrátka stejně vysokou úroveň kvality a kvantity zboží a služeb jako kterékoli jiné, čímž je řečeno vše. Příští rok tu má přibýt ještě Billa. Přemýšlím, zda se ve městě této velikosti může reálně uživit čtveřice velkých supermarketů, a hádám, že spíše ne.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *