Glosy Lukáše Visingra – říjen 2011

31. října 2011
Konečně jsem přečetl knihu A Time for Patriots, nejnovější román Dalea Browna. Můj pocit z něho je ale trochu rozpačitý. Sám o sobě je výborný, má originální příběh, napínavé scény i dobré myšlenky, jenže už to „nějak není ono“. Za nejlepší pokládám Brownovu tvorbu z 90. let, poté začaly být jeho knihy zbytečně protiruské a příběhy se „recyklovaly“. Stále tam však byly výtečné popisy vzdušných bojů a hodně nápadů z oblasti vojenské techniky. Ale nyní se to „kouzlo“ poněkud vytratilo. Možná se pletu, ale mám dojem, že se potenciál této knižní řady z větší části vyčerpal. Chtělo by to asi nějak kulantně uzavřít, třeba tím, co už se opatrně naznačovalo… McLanahan for President! :‑)

29. října 2011
Diskuse o vývoji vojenské techniky. Osobně jsem pevně přesvědčen, že to, co se oficiálně prezentuje jako nejvyspělejší, zaostává za úrovní skutečného vývoje o několik let. V některých případech snad dá i říci, že veřejnosti je předváděn „odpad“ (mám podezření, že tak je to např. u energetických zbraní). Svědčí o tom spousta nepřímých důkazů, mj. občasné odtajnění dlouho probíhajících „černých“ projektů nebo nechtěná odhalení při bojovém nasazení (jako u stealth‑verze Black Hawku). Současně je ovšem třeba chápat, že to není něčí zvrácené potěšení, nýbrž prostá nezbytná opatrnost.

28. října 2011
Tohle slavnostní datum je snad vhodné pro určité hlubší zamyšlení a pro vyjádření něčeho, o čem již delší dobu uvažuji. Jsem přesvědčen, že se blížíme k další velké válce, která vypukne v horizontu zhruba deseti let. Teď si prostě opakujeme 30. léta 20. století a éru appeasementu. Zbabělí a hloupí západní politici stále ustupují islamismu, který se příliš netají záměrem zničit západní civilizaci a nahradit ji středověkou tyranií. S takovým protivníkem nelze uzavřít dohodu nebo nalézt modus vivendi, neboť jde o nenávistnou totalitní ideologii se světovládnými ambicemi. „Umírněný islamista“ je stejná pitomost jako „umírněný nacista“. Ale je tu ještě jedna paralela. Nacisté i islamisté se dopustili osudové chyby tím, že podcenili Západ. Ten se asi zdá jako slabý a zkažený a na počátku války utrpí velké porážky, jenže právě díky nim zase najde morální sílu bojovat za své hodnoty. A poté budou islamisté strašlivě litovat, že probudili spícího obra. Válka přijde a bude hrozná, ale zvítězíme a svět pak bude lepší.

27. října 2011
Cestopisy obvykle moc nečtu, avšak velice rád jsem sáhl po knize Křižovatka zvaná Balkán, kterou napsal Martin Ježek, dřívější zpravodaj Českého rozhlasu v Bělehradě. Je to jakási sbírka postřehů z jeho cest po Kosovu, Srbsku, Bosně a Hercegovině, Černé Hoře a Chorvatsku. Ačkoliv se snaží zachycovat především život „obyčejných lidí“, nemůže se vyhnout tématům výsostně politickým, jelikož na Balkáně je politika ve všem, výzdobou kostela počínaje a SPZ auta konče. A vězte, že balkánská politika je opravdu „balkánská“ v každém smyslu toho slova. Jediná výtka se vztahuje k velké albánské vlajce na obálce, jelikož předvádět něco takového může být na řadě míst poměrně nebezpečné.

25. října 2011
Už před nějakou dobou jsem dospěl k závěru, že zjevně postrádám kvalitní turistickou obuv. Jako správný militarista jsem pochopitelně musel zvolit vojenské kanady (mezi znalci Izerovy Policejní akademie známé též jako „kenedy“) a využil jsem příležitost pořídit si levně polní obuv vz. 2000 ve verzi Special, tedy boty zavedené ve zvláštních jednotkách Armády České republiky. Myslím, že z hlediska poměr výkon/cena jde o nejlepší koženou obuv na trhu. Vřele doporučuji.

23. října 2011
Prvním oficiálním kandidátem na Hrad je podle očekávání kníže Karel Schwarzenberg. (Ano, kníže. To je navzdory obecně oblíbenému omylu šlechtická hodnost, nikoli titul. Tituly byly zrušeny, hodnosti však ne, a proto je lze směle a bez rizika užívat.) Ale pořád ještě nevíme, zda budeme příští hlavu státu volit přímo. Osobně jsem teď pro přímou volbu, ovšem nikoli „z principu“, nýbrž proto, že nepřímé volby byly vesměs trapné frašky, a tak by se to mělo zkusit „jinak“. Uvědomuji si i riziko, že přímá volba může být ještě větší fraška, protože kandidáti na sebe mohou „házet špínu“, ovšem v seznamu možných kandidátů zatím vidím převážně „slušný lidi“, kteří se k tomu (snad) nesníží.

20. října 2011
Smrt Muammara Kaddáfího je v libyjském konfliktu jistě mimořádně důležitým mezníkem, rozhodně však neznamená konec problémů. Skončila jedna etapa a definitivně skončil i Kaddáfího režim, ale nikde nejsou záruky, že povstalci budou nějak výrazně lepší. Mnozí k tomu snad mají vůli, avšak postrádají schopnosti, kdežto u jiných frakcí (hlavně islamistů) je tomu naopak. Je tu prostě velké riziko, že nastane afghánský či irácký scénář, tedy boj všech proti všem. Je nezbytné zabránit islamistům v získání moci a je nutno zajistit klidný vývoj (v tomto pořadí). V následujících fázích ale bude v každém případě méně úkolů pro vojáky a více pro civilní experty. A šance na úspěch? Odhadoval bych 50:50.

19. října 2011
Pochopitelně musím krátce okomentovat návrat uneseného izraelského vojáka Gilada Šalita, resp. výměnu za 1027 palestinských vězňů. Podle mého názoru tím Izrael opět prokazuje svou morální převahu, tedy to, jak cenný je pro něj jeden každý izraelský život. Toto už není pouze o kruté vojenské matematice („jich je hodně, nás je málo“), nýbrž o morálním principu, jenž je vlastní pouze Západu. A co se týče protestů proti propuštění mnoha zločinců, musím upozornit, že dohoda říká, že budou propuštěni na svobodu, ale neříká vůbec nic o tom, jak dlouho zůstanou naživu. :‑)

17. října 2011
Mezi nejlepší vynálezy v historii lidstva se podle mě rozhodně řadí sauna, především pak ta finská (ačkoliv hodně Rusů říká, že je to ve skutečnosti ruský nápad). Saunování je na prvním místě samozřejmě výtečný prostředek uvolnění a relaxace, vedle toho je velice prospěšné pro zdraví, protože likviduje choroboplodné zárodky, pocením se vyplavují z těla škodliviny a posiluje se celková odolnost organismu. Sauna však není zdaleka jen o tomhle. Je to svým specifickým způsobem i společenské prostředí, kde se vytvářejí kontakty a probírají různá témata (ví se, že vládci SSSR často přijímali rozhodnutí právě tam). Pokud zatím nemáte se saunou zkušenost, tak do toho. A kdy? Nejlépe včera. :‑)

16. října 2011
Pořád se něco děje. Zejména věci, které nejsou překvapivé, ale přesto zanechávají dojem. Tak např. USA posílají kontingent vojáků do Ugandy. Nějak zvlášť zajímavý ale není samotný tento fakt, jelikož je jasné, že americké speciální síly bojují ve spoustě zemí světa; zajímavé je to oficiální oznámení. Další událostí je definitivní potvrzení záměru Japonska zrušit zákaz exportu zbraní. Dlouho se to čekalo, vlastně to byla jen otázka času, ale stejně mám trochu zvláštní pocit… Padlo tabu.

14. října 2011
Od dnešního dne se oficiálně hlásím k hnutí či koncepci Counter Jihad. V českém prostředí se tento pojem zatím neetabloval, a proto upřesňuji: Je to konzervativní pravice (podle liberálních médií je to pochopitelně „krajní pravice“), která zdůrazňuje rozhodnou obranu Západu proti islamismu, resp. proti dnes převládající podobě islámu, která je se západní společnosti zcela neslučitelná. Velice se mi líbí metafora, že Západ stojí na „čtyřech horách“, jimiž jsou Akropole, Kapitol, Sinaj a Golgota; tím je řečeno, že západní hodnoty jsou řecké, římské, židovské a křesťanské. Z toho logicky vyplývá podpora židovského státu, protože tam leží i hlavní „frontová linie“. SUPPORT ISRAEL! COUNTER JIHAD!

12. října 2011
Úroveň slabomyslnosti a absurdity, na kterou se vypracovala tzv. politická korektnost, jen máloco dokládá tak přesvědčivě jako soutěž Sexistické prasátečko, údajně zaměřená na „sexistické“ reklamy. Blbost tohoto druhu samozřejmě nestojí za serióznější komentář, mj. už proto, že za ní stojí známý spolek rudozelených multikulturních anarchofašistů Nesehnutí (mezi jehož základní činnosti patří dělání mezinárodní ostudy při veletrhu IDET). Omezím se proto jenom na sarkastické poděkování, jelikož takovouto koncentraci ženské krásy s vtipnými slogany bych jinde asi těžko hledal. :‑)

11. října 2011
Pomalu, ale jistě se blíží prezidentské volby v USA. Republikáni se chystají na primárky, zatímco v Bílém domě se hledá nějaká kouzelná cesta, jak udržet Obamu v křesle na další čtyři roky. Pokud ode mě někdo čeká autoritativní předpověď výsledku, rovnou ho zklamu, protože tomu se chci vyhnout. Faktem však je, že Barák to nebude mít jednoduché, protože své prezidentství postavil na vzkříšení ekonomiky, což se mu ale moc nedaří, i když v zahraniční a obranné politice je mnohem lepší, než jsem čekal (což mu paradoxně škodí u extrémních liberálů, pro něž je horší než Bush). Můj favorit je ten, kdo má asi největší šance mezi republikány, a to bude podle všeho Mitt Romney.

9. října 2011
Další debata o LEV 21, nové straně Jiřího Paroubka. Má reálnou šanci uspět? Nepovažuji se za politologa, ale vnímám to podobně jako špičky v tomto oboru. Skutečně si myslím, že uspět může. Samozřejmě musí získat další výrazné osobnosti a předložit alespoň trochu zajímavý program. To druhé bude zřejmě snazší, neboť kombinace sociálních jistot a národovectví zde tradičně „táhne“. (Když to tak vezmete, Češi vlastně národní socialismus kdysi vynalezli.) S trochou snahy by Paroubkova partaj mohla získat část voličů nejen ČSSD, ale rovněž KSČM, jelikož (byť se to moc neví) hodně hlasů pro KSČM má jako primární motivaci nikoliv socioekonomická témata, nýbrž obranu národních zájmů. Ale nejzábavnější na tom (aspoň pro mě) je, že z největšího kritika přeběhlíků se nyní stává přeběhlík č. 1! :‑)

8. října 2011
Včera jsem se zase od plic zasmál, a to díky zprávě o žebříčku nejlepších vysokých škol na světě. Nebude (doufám) spor o to, že v současné informační společnosti a ekonomice je úroveň vzdělání, vědy, výzkumu a vývoje jedním z klíčových indikátorů síly státu. Ti, kdo neustále povídají cosi o úpadku USA a vzestupu Marsu, by si měli povšimnout, že ve dvou stovkách nejlepších univerzit je 75 amerických (a z nich 51 je v první stovce!) a tři marťanské. Komentáře asi netřeba. :‑)

6. října 2011
Přiznám se, že nevím, proč se nesmírně atraktivní prostředí Formule 1 tak málo objevuje v románech. Ale zato vím jistě, že jedna opravdu výtečná kniha zasazená do kulis „královny motosportu“ má český původ. Román Klub piraň od Martina Herberta propojuje reálný průběh sezóny 2007 (včetně oné špionážní aféry) se zápletkou, točící se okolo fiktivní stáje Chapman. Nelítostné soupeření, obrovské peníze, hypermoderní technologie (schopná způsobit v F1 revoluci), vášnivé vztahy, život na hraně… Z toho všeho vzniká skvělý knižní koktejl, který zaručeně ocení nejen fandové rychlých kol.

5. října 2011
Nová strana Jiřího Paroubka se zřejmě bude jmenovat Národní socialisté ‑ levice 21. století. Osobně se mi to zdá jako velice podivný, ne‑li blbý název, ale budiž. Skutečností je, že národní socialisté tady mají coby politická síla velkou tradici, a možná je škoda, že se po roce 1989 nedokázali znovu etablovat. Pokud by v jejich čele stála silná a schopná osobnost (a bez ohledu na osobní antipatie je nutno uznat, že Jiří Paroubek silnou a schopnou osobností je), pak by se mohli prosadit. Rozhodně budu zvědavě sledovat, jak se budou vymezovat vůči ČSSD, které pak možná „přetáhnou“ nemálo voličů.

3. října 2011
Z Ruska v poslední době přišla spousta zpráv o nových raketách, takže tohle můžete chápat jako bleskový update mého velkého článku o balistických střelách. Lajněr je nová úprava ponorkové rakety Siněva, která může nést více hlavic. Raketa Avangard je nejspíše další varianta střely Topol‑M, resp. RS‑24 Jars; mohla by to být ta už dlouho diskutovaná zbraň s hypersonickou poháněnou manévrující hlavicí? Objevuje se též označení projektu Něizběžnosť; existuje názor, že to bude ta vyvíjená těžká mezikontinentální střela, která vystřídá typ R‑36 Vojevoda. Poslední novinka není střela balistická, nýbrž křižující. Systém nese označení Cirkon‑S a bude to hypersonická protilodní zbraň. Je velmi pravděpodobné, že by mohla být základem pro rusko‑indický projekt BrahMos‑2. Konec briefingu.

1. října 2011
Zdá se, že námořnictvo Íránské islámské fašistické republiky se rozhodlo, že jako vedlejší obor činnosti by mohlo zajišťovat satirickou zábavu. Dozvěděli jsme se, že chce poslat své lodě k pobřeží USA, a pak ještě přišla zpráva o plánu Íránu stavět letadlové lodě! To by se dalo použít i jako přílohy k diagnóze. Trochu to připomíná ten vesmírný program komunistické Albánie: Do roku 2000 přistání na Měsíci, do roku 2010 na Marsu a v roce 2030 bude mít každý Albánec vlastní boty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *