Glosy Lukáše Visingra – březen 2014

30. března 2014
Jasné vítězství Adreje Kisky (kterému upřímně blahopřeji) ve slovenských prezidentských volbách dokládá nespokojenost (zdaleka ne jen slovenských) voličů s politikou. Tradiční štěpení na pravici a levici doplňuje, místy snad i nahrazuje nová rovina, na níž proti establishmentu stojí „protest“. A toho využívá velmi široké spektrum subjektů od populistů přes oligarchy po celebrity. To všechno se záhy silně projeví ve volbách do Evropského parlamentu, od kterých lze čekat, že politickou mapu EU převrátí nevídaným způsobem. Moje intuice analytika cítí, že se blíží velké a opravdu zásadní změny.

29. března 2014
Zase Ukrajina, stále Ukrajina… Důsledky krymské krize, potažmo krize ve vztazích Západu a Ruska už lze pozorovat i v ekonomice, jelikož na ni zákonitě reagují měny, akcie, komodity a investice. Doufám, že z té záležitosti nevznikne „hospodářská válka“, na které by patrně všichni prodělali. Otázka za tisíc bodů zní, co by se teď mělo dělat. Jsou na místě ústupky a kompromisy, nebo by se na ruský tlak mělo reagovat rovněž tlakem? Toto je klíčové dilema v jakémkoli konfliktu a nedá se najít obecné pravidlo. Každopádně je nutno chápat ruský styl jednání, v němž je počáteční tvrdý nátlak zkrátka standardním prvkem, po němž přichází víceméně normální vyjednávání „co za co“. V této chvíli bych proto neradil konflikt eskalovat; vyčkal bych na další kroky Moskvy, resp. na konec té „dělostřelecké přípravy“ (tu je prostě třeba vydržet), po níž by se konečně mohlo dospět k seriózní racionální debatě.

27. března 2014
Diskuse o bizarních letadlech. Když už existují ty překrásné repliky Me 262, tzv. Stormbirds, mohlo by být zajímavé se posunout ještě o krok dále a postavit něco ze stejného období, co buď zůstalo jen prototypem, nebo dokonce jen „papírovým“ návrhem. Prostě něco z toho, čemu se říká Luftwaffe 1946. Mám na mysli třeba nějaký stíhací „nadzvuk“, samokřídlo, asymetrický letoun… Muselo by to být zejména dost atraktivní pro sponzory, protože takový projekt by byl logicky velmi nákladný. Ale předpokládám, že podobně jako v mnoha dalších případech vzdušných kuriozit by to jistil Red Bull. :‑)

25. března 2014
Další hřebíček do rakve představy, že „animáky“ jsou leda pro děti. Tak mohu stručně shrnout film Rango, v němž ožívají (a současně jsou parodována) snad všechna témata a klišé westernů (a nejen jich), ovšem v dokonale zpracovaném „zvířecím“ světě. Rangovi lze vytknout snad jedinou věc, a to trochu předvídatelný příběh, ale z hlediska všeho ostatního je to výborný film. Spoustu narážek a (někdy překvapivě hlubokých) metafor děti evidentně nepochopí, což jen podtrhují (slovy mé partnerky) ne zrovna „kid‑friendly“ designy, velice dobře vykreslené charaktery postav (velké plus má chřestýš Jake!) a i navzdory všem vtípkům místy poměrně vážná atmosféra. Takhle se to má dělat.

24. března 2014
Diskuse o internetových prohlížečích. Osobně se nadále držím Firefoxu, na který jsem si zkrátka zvykl, ale kvůli kontrole vzhledu svých webových stránek občas používám i Chrome. Velmi specifickou roli má u mě Opera, která mě nikdy moc nenadchla, ale má tři vynikající „fíčury“. Za prvé, nejlépe řešené stahování. Za druhé, nejlépe řešenou cache (hodí se pro získávání „schovaných“ souborů). A za třetí, režim Opera Turbo (de facto proxy) umožňuje vysoce zajímavé věci. ;‑)

22. března 2014
Krize ve vztazích Západu a Ruska pokračuje. Sankce z obou stran mají spíše symbolický charakter, což se nedá pokládat za překvapivé, jelikož v současném světě by cokoliv jiného znamenalo pouze vysoce efektní sebevraždu. Co je podle mě důležitější, to je fakt, že většina lidí tady asi stále nechápe Putinovu motivaci a styl jednání, resp. jeho ultra‑realistický přístup k mezinárodní politice (který mimochodem sdílím). Evropa, která se zatím zmohla leda na fňukání, jak je ten Putin zlý a ošklivý, by měla pochopit, že on prostě jenom tvrdě, důsledně a cílevědomě prosazuje zájmy Ruska jakožto supervelmoci. Místo toho fňukání bychom se spíše měli poohlédnout po nějakém „svém Putinovi“.

20. března 2014
Obavy byly zbytečné! 300: Vzestup říše je více než důstojným pokračováním kultovního filmu 300, byť se vlastně odehrává před ním, současně s ním i po něm. A co vlastně nabízí? Ohromující vizuální zpracování, úžasné námořní bitevní scény, charismatické postavy (Artemisia je pro Evu Green asi životní role), skvělou kameru a střih, výtečnou hudbu… Hodně lidí asi zůstane u tohoto, ale 300: Vzestup říše představuje daleko víc než „jen“ epickou starověkou „řežbu“. Obsahuje totiž i hlubokou významovou rovinu, ve které se jedná o volbu, svobodu a odpovědnost, o konflikt osobních tužeb a velikých ideálů, o zásadní střet hodnot, jehož výsledek může rozhodnout o osudu světa. Podobně jako první film tak vysílá i „dvojka“ silný morální apel, jenž zvláště v dnešním světě zní o to naléhavěji. Také (či spíše zejména) proto jde o výjimečně hodnotné a kvalitní dílo, které se zajisté bude ucházet o titul Filmu roku.

19. března 2014
Objevily se konkrétní informace o nástupci přepadového stíhacího letounu MiG‑31. Ponese jméno MiG‑41 a má dosahovat rychlosti přes Mach 4, ale bude ze současného typu odvozen. Osobně bych odhadl, že se z hlediska koncepce bude jednat o analogii vztahu Su‑35S a Su‑27, takže MiG‑41 bude patrně podobný typu MiG‑31, ale bude využívat technologie a materiály 5. generace. Nejvíce jsem však zvědavý na jeho pohon, protože klasické proudové motory to prakticky určitě nebudou. Viděl bych to na hybridní proudo-náporový pohon. Každopádně jsem rád, že „pěrechvatčiky“ budou žít dál.

17. března 2014
Výsledek krymského referenda odpovídá očekávání, což ovšem nemění nic na tom, že je velice obtížné ho považovat za legitimní (a)nebo legální. Od začátku říkám, že o statusu Krymu jsem ochoten vést debatu na téměř jakékoli bázi, ale (podobně jako v případě Kosova) pokládám jednostranné odtržení za nepřijatelný a principiálně chybný krok. A navíc si pořád myslím, že nevíme všechno, resp. že nám uniká nějaký důležitý prvek toho všeho. Myslím, že něco významného je jinak, než se zdá.

16. března 2014
Kolotoč zvaný Formule 1 se opět roztočil. Pokud minulé sezóny bývaly místy docela nudné (zejména kvůli dominanci týmu Red Bull), tak letošní nová pravidla, díky nimž je vlastně každý „na začátku“, slibují velmi zajímavou podívanou. Hodně mě těší zavedení mnoha „vychytávek“, hlavně v pohonné soustavě (což opět umožní využívat F1 pro vývoj technologií pro civilní provoz), ale stále mi vadí ta spousta příkazů a zákazů kolem toho. Podle mě by pravidla měla jen určit výsledek (např. spotřebu paliva) a každý by si mohl klidně zvolit cestu k jeho dosažení. Ale i tak to asi letos bude akční! :‑)

15. března 2014
Náhodou jsem zaslechl nějakou složitou debatu o módě, resp. oblékání. Nikdy jsem si nebyl jistý, zda jsem na tohle téma až moc blbej, nebo až moc chytrej, ale každopádně mě fascinuje, kolik času dovedou někteří lidé ztratit jen úvahami o tom, co si obléknout, popř. hodnocením oblečení jiných lidí. (Mně úplně stačí má elegantní „all black“. Člověk ušetří docela dost času, protože když máte všechno černé, tak se vám k sobě i všechno krásně hodí.) Jenom by mě teda zajímalo, co tihle „módní experti“ říkají na tu spoustu špičkových inženýrů, vědců, učitelů, ajťáků, manažerů nebo umělců, kteří se (někdy záměrně, někdy prostě z nezájmu o „módu“) oblékají způsobem, jaký by potěšil každého bezdomovce. :‑)

13. března 2014
Můžeme slavit. Vláda schválila pokračování Gripenů na dalších dvanáct let s tím, že stroje budou postupně modernizovány. (Neví někdo, co může být to „noční vidění“?) Jsem si pochopitelně dobře vědom, že tohle není zdaleka ideální stav, že by těch stíhaček mělo být více (pokud uvažuji o společném česko‑slovenském letectvu, tak jsou třeba nejméně tři letky), jenže zkrátka žijeme v reálném světě a jsme omezeni výběrem z reálně dostupných možností. Bez ochrany vzdušného prostoru v podobě nadzvukových strojů samozřejmě zůstat nemůžeme, Gripeny se velmi osvědčily a mají potenciál, takže tohle je nejlepší dostupná varianta, se kterou se pak dá nějak pracovat. Šťastný let!

11. března 2014
Děkuji za doporučení dvou zajímavých deskových her. První se nazývá Twilight Struggle 1945‑1989 (byla vydána i česky jako Studená válka 1945‑1989) a je to v podstatě „simulace“ mocenského boje mezi USA a SSSR, v níž jde hlavně o získávání kontroly nad státy světa. Druhá hra nese název The Manhattan Project a (politicky silně nekorektně) se zaměřuje na soupeření národů ve vývoji jaderných pum. Ti, kdo mě znají, asi vědí, že kdysi jsem se ve světě počítačových i stolních her orientoval docela dobře, postupně jsem však „ztratil kontakt“. Možná bude čas ho začít obnovovat. :‑)

10. března 2014
Vzniká návrh, podle něhož bezpečnost mezi Izraelem a Palestinou hlídaly mezinárodní jednotky za garance USA. Vypadá to dobře? Na první pohled ano. Asi nejsem sám, komu to poněkud připomíná geniální řešení z Clancyho knihy Nejhorší obavy. Klíčové je tu bohužel to „poněkud“, protože Clancyho plán byl mnohem komplexnější; zahrnoval např. silné americké jednotky v Izraeli, přímé angažmá Vatikánu, rozumný přístup islámských zemí a (což byl hlavní kámen úrazu) souhlas Izraele s tím vším. Osobně si myslím, že skutečně komplexní mezinárodní plán (podobný tomu od Clancyho) by mohl fungovat. Sice by nebylo snadné nalézt vyvážený a pro všechny přijatelný model, ale jak se říká: Kde je vůle, je i cesta. Bohužel bych řekl, že vůle je (alespoň zatím) právě to, co všem zúčastněným citelně chybí.

8. března 2014
Mezi nejzajímavější naučné publikace, které jsem v poslední době četl, patří Češi v srdci temnoty od Petra Zídka. Jde vlastně o sbírku reportáží o komunistickém režimu v letech 1948‑1970, jež pokrývají rozmanité aspekty a události, ať se už jednalo o zahraniční vztahy ČSSR, činnost StB, kulturu, politické procesy nebo odboj. Zpravidla se jedná buďto o méně známé záležitosti, nebo o nezvyklý pohled na témata známá. Řada věcí je takto podrobně zpracována poprvé. Z této knihy jsem se dozvěděl opravdu hodně a mohu ji vysoce doporučit každému, kdo se o toto období dějin zajímá.

7. března 2014
Vladimir Vladimirovič, v čom dělo? Tak bych rád zeptal ruského prezidenta. Snaha Ruska ovládat Krym je z čistě racionálního hlediska pochopitelná, ale copak to nešlo udělat jinak? Popravdě řečeno, nechápu, proč prezident Putin, nepochybně mimořádně schopný a inteligentní muž (jehož si stále velmi vážím), vystupuje jako agresor a lhář, obrací proti sobě téměř celý svět a strašně riskuje takřka vše, co v Rusku vytvořil. Buď realizuje geniální plán, nebo dělá katastrofální chybu, nebo… Nebo je tady třeba ještě něco, co nevíme a co posunuje celou záležitost jinam, jakési „unknown unknown“. Možná se všechny analýzy a prognózy pletou a nakonec (dříve či později) budeme hodně překvapeni.

5. března 2014
Kultovní Cestu do pravěku, asi nejlepší československý trikový film, jistě není třeba představovat. Co je tu ale známo podstatně méně, to je jeho americká verze Journey to the Beginning of Time, v níž něco ubylo a něco přibylo. Výsledný film má poté značně jiné vyznění, které zřejmě více odpovídá americkému publiku. Stojí také za zmínku, že Cesta do pravěku je i na amerických filmových školách stále užívána coby příklad skvělých stop‑motion triků. Tenhle film prostě svým způsobem nestárne. :‑)

3. března 2014
Měli bychom to téma konfliktů, separatismu apod. poněkud odlehčit, že? Také proto mě skutečně pobavily návrhy Moravského národního kongresu, které vyhlížejí jako slušně promyšlená satira. Ale myslím, že teď mají Češi (a ano, klidně i Moravané a Slezané) trochu jiné starosti. V duchu toho, jak na mě celý ten nápad působí, bych jeho autorům radil, aby zkusili vyhlásit samostatnost a posléze požádat o mezinárodní pomoc, nejlépe vojenskou. Dneska je to, jak se zdá, v módě. :‑)

2. března 2014
Mě coby rusofila jistě nikdo nepodezřívá z apriorního nesouhlasu s politikou Kremlu. Také je známo, že se na ukrajinskou „revoluci“ dívám dost opatrně. Ale tím vážněji míním následující slova: Chápu, že Rusko je vývojem znepokojeno (já taky). Respektuji jeho snahu si zachovat vliv (legitimní zájem velmoci). Dokonce jsem ochoten se bavit o statusu Krymu (jehož předání Ukrajině zůstává značně sporné). O tom všem se dá vyjednávat, třeba i tvrdě, ale nasazení vojenské síly považuji za zcela NEPŘIJATELNÉ! To už nelze nijak omluvit či akceptovat! Prostě ne, v žádném případě! Rusko se tím dopouští veliké chyby, jejíž následky by pro všechny zúčastněné mohly být katastrofální.

1. března 2014
Stop a zpátečka! Všichni, kdo jsou zapojeni do dění na Ukrajině, musejí okamžitě zastavit, protože tohle je už opravdu příliš. Velmi reálně hrozí, že postupná eskalace dostane situaci mimo kontrolu kohokoli. Musejí nastoupit chladné hlavy, nikoli silácká gesta typu výsadků vojáků nebo snů o jaderných zbraních. Ukrajinci ze všech částí země a politických uskupení, Rusové z Krymu, Moskva, Washington a Brusel, ti všichni teď musejí skončit se zbrklými akcemi, nátlakem a vyhrožováním, sednout si a začít vážně jednat o tom, co se má s Ukrajinou dít dále. Coby moderátor by byl vhodný někdo s dobrými vztahy k Západu i Rusku, někdo politicky schopný a zkušený… Někdo jako Miloš Zeman?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *