Glosy Lukáše Visingra – březen 2015

30. března 2015
Hned na začátku musím říci, že sci‑fi román Marťan od Andyho Weira je jedna z nejzajímavějších knížek za poslední dobu. Příběh astronauta, jenž zvláštní shodou okolností zůstal sám na Marsu, spojuje prvky klasické sci‑fi a „robinzonády“, to všechno podkládá detailními faktografickými údaji a silně koření skvělým ironickým humorem. Kniha vás často rozesměje, také vás často napne jako čtyřky kozy dvojkovou podprsenku, a navíc díky ní získáte (popř. si zopakujete či prověříte) mnoho vědomostí z fyziky, chemie, biologie i konstrukčního inženýrství. Celým dílem pak prostupuje neochvějná víra v lidské schopnosti, optimismus a snaha nevzdat to, ať je situace jakkoli zlá. Zcela jistě silný kandidát na Knihu roku!

28. března 2015
Konečně jsou na světě první záběry nového ruského tanku T‑14 Armata a těžkého bojového vozidla pěchoty T‑15 Armata. Zatím víme málo, vlastně ještě není známa kompletní podoba, ale přece jen bych si zde dovolil prezentovat pár zjištění: Za prvé, tank T‑14 je zatraceně velký, zvláště na ruské poměry. Soudím, že v zájmu ochrany osádky šla tradiční ruská koncepce malé siluety do háje. Za druhé, vozidlo T‑15 (a všimněte si, že je to formálně „tank“) má podle mého soudu plnit podobnou roli, jaká byla kdysi vymyšlena pro BMPT, tj. cosi mezi těžkým pěchotním obrněncem a pomocníkem tanků (jak známo, přeprava pěchoty potom ze specifikací BMPT vypadla). A za třetí, nové obrněnce dokazují, že se Rusko připravuje (mj.) na konvenční symetrickou válku. Nechám na každém, jaké poučení z toho vyvodí.

26. března 2015
Po mega‑hitu World of Tanks a trochu méně podařené hře World of Warplanes je zde už třetí pokus jménem World of Warships. Vydáme se tedy na oceán a dáme si pár námořních bitev, do kterých se zapojí letadlové i bitevní lodě, křižníky a torpédoborce. Podobně jako od prvních dvou her očekávám zejména šíření informací o málo známých zbraních, jakož i „podpůrné“ věci typu grafiky atd. Jen ode mě prosím nečekejte, že to budu taky hrát, protože na takový luxus jsem fakt moc vytížený.

25. března 2015
Nejčastější téma diskusí či otázek na mě teď není Ukrajina, nýbrž průjezd amerického konvoje. Dovolil bych si jenom krátkou poznámku pro ty, kdo si neustále stěžují, že to je demonstrace síly. Ano, pochopitelně to JE demonstrace síly, avšak primárně pozitivní. Není to vyhrožování komukoli, je to jen názorná ukázka toho, že náš největší spojenec je připraven nám pomoci s obranou. Pokud z toho má někdo špatný pocit, pak se podle mě podobá někomu, kdo cítí špatné svědomí při spatření policisty. Co se týká mě osobně, celá akce má z mé strany maximální podporu a pochvalu. Nehodlám naše americké spojence vítat s květinami, rozhodně se však na ně zajedu podívat. Tohle si přece militarista nemůže nechat ujít! :‑)

23. března 2015
Odešel státník výjimečného formátu, ačkoli tady trestuhodně málo známý. Lee Kuan Yew, tvůrce moderního Singapuru, který zůstává politologicky velmi zvláštním případem. Není to liberální demokracie, ale není to ani diktatura. Každopádně to funguje výtečně. Ale podobně jako model Švýcarska (za jehož asijský ekvivalent je často označován) je i model Singapuru úzce svázaný s tamními tradicemi a kulturou, a tudíž není „přenosný“. Naivní liberály a fanatiky doktríny lidských práv Singapur pochopitelně dlouhodobě irituje, ovšem ode mě má velké sympatie. Smekám a vyjadřuji upřímnou soustrast.

21. března 2015
Kniha Americký sniper se mi hodně líbila, takže jsem se těšil na její filmovou verzi. A ta opravdu nezklamala, neboť pořád skvělý Clint Eastwood odvedl standardně perfektní práci a vytvořil jednu z nejlepších kombinací válečného a psychologického filmu, jaké existují. Chris Kyle, přestože je sympaťák a hrdina, není dokonalým supermanem, a ačkoliv jej vedou velké ideály, válka je pro něj zejména krutou a krvavou prací, která mu ničí duši a osobní život. Oproti knize (resp. skutečnosti) byla řada věcí změněna, vlastně tam přibyla celá zápletka „duelu“ s odstřelovačem Mustafou, což ale filmu na kvalitě neubírá a základní myšlenku to vůbec nenarušuje. Pokud si máte z Amerického snipera něco odnést, pak poučení, že odstřelovače nemáme hodnotit podle toho, kolik lidí zabil, nýbrž podle toho, kolik jich zachránil.

20. března 2015
V rámci bouřlivých diskusí o nových bojových obrněných vozidlech (mj. o BMPT) se v Rusku znovu objevil i koncept „útočného tanku“ pro boj ve městech. Ihned mi to připomnělo, že můj kolega Tomáš Foldyna přišel před lety s podobnou myšlenkou, když navrhl „pěchotní tank“ a „městský tank“. Dnes již existuje několik sad pro použití tanků ve městech (např. Abrams TUSK a Leopard 2 PSO), existuje kontroverzní BMPT a máme k dispozici spoustu nových technologií (jako zbraně Metal Storm). Uvážíme‑li, jaký význam zřejmě získá boj v městské zástavbě (podle US Army jedno z klíčových bojišť budoucnosti), pak by jistě bylo vhodné věnovat ideji „městského tanku“ alespoň studii proveditelnosti.

18. března 2015
Po zhlédnutí několika epizod už asi můžu okomentovat seriál Transformers: Robots in Disguise. Je‑li opravdu něčím výjimečný, pak je to grafické provedení, které zcela originálně spojuje 2D a 3D technologii. Co se týče obsahu, no… Sám o sobě je ten seriál docela dobrý, ale když jej srovnám s fenoménem Transformers: Prime, který měl jak skvělou CGI grafiku, tak překvapivě „dospělý“ obsah, tak R.i.D. z toho srovnání vychází pouze jako ucházející „kid‑friendly“ show. Ale stejně se budu dívat dál. :‑)

16. března 2015
Komu a proč vadí Stephen Covey? Spustil se povyk, protože ministerstvo školství schválilo program, který je založen na vysoce užitečné knize 7 návyků skutečně efektivních lidí. Příčinou povyku je zejména to, že autor knihy byl mormon, avšak mohu zodpovědně říci, že ačkoliv tuto knihu dobře znám a těmi zásadami se řídím, tak jsem vůbec nevěděl, že autor byl mormon, jelikož z knihy to absolutně není poznat. A copak vůbec záleží na tom, jakého byl vyznání? Mám zvyk posuzovat rady podle jejich užitečnosti, nikoli podle toho, jak nazývá Boha ten, kdo je přináší. Podle logiky těch, kterým vadí Coveyho zásady, bychom asi mohli přestat vyučovat i algebru, protože tu přece kdysi vynalezli muslimští matematici…

15. března 2015
Začala 66. sezóna Formule 1. Kromě nepříjemného faktu, že přenosy odsunuly na placené kanály (naštěstí to tady vždycky jistí rakouská ORF), se opět hodně změnila technická pravidla, což se zjevně dost podepsalo na průběhu VC Austrálie. Hrůzo, tvé jméno je spolehlivost… Osobně však pokládám za ještě horší, že pokračuje trend minulých let, kdy se vše zaměřuje na důvtipné vymýšlení a obcházení technických regulí, avšak závody samy jaxi pozbývají zábavnost. Nevím, kam to nakonec s F1 dojde.

14. března 2015
Knižní svět postihla veliká ztráta. Opustil nás Terry Pratchett, jedna z největších osobností moderní literatury a tvůrce kultovního fenoménu Zeměplochy. Odešel člověk, jehož genialita vytvořila úchvatný fantastický svět a spoustu oblíbených a propracovaných postav. Pratchettovy knihy přinášely smích a zábavu, avšak vždycky měly i zajímavou zápletku a nesly v sobě nějaké vážnější poselství. Dokázaly spojovat humoristickou fantasy s řadou jiných žánrů a pozorný čtenář v nich nacházel víc než dost odkazů na reálný svět. Někdy satirických, někdy kritických, ale vždy hodnotných. R.I.P., Terry.

12. března 2015
Ať už si o současném vedení Prahy myslím cokoli, mám velikou radost z plánu rekonstrukce Malostranského náměstí, který předpokládá i návrat sochy maršála Radeckého. Její stupidní odsun je bohužel klasická ukázka nedospělého vztahu Čechů k vlastní historii, z níž byl vlastně „vymazán“ náš nejslavnější vojevůdce jen kvůli tomu, že byl loajálním vojákem císaře pána. Pro mě patří maršál Radecký mezi velké osobnosti, díky kterým cítím opravdu upřímnou hrdost na svou zemi a národnost.

11. března 2015
Zhůvěřilost jménem „politická korektnost“ opět hlasitě zachrochtala. Tentokrát si ale vybrala zatraceně špatný cíl, protože je jasné, že Jeremy Clarkson prostě tuhle hru hrát nebude. Milá BBC si patrně ještě neuvědomuje gigantické rozměry té strašlivé chyby, kterou udělala. Top Gear je jeden z nejúspěšnějších TV pořadů vůbec, avšak bez Clarksonova drsného (a ano, politicky totálně nekorektního, což plně podporuji!) humoru by to byl obyčejný pořad o autech, jakých je tolik, že na nich ani neutíráme prach. Tuto hozenou rukavici bychom teď měli zvednout, a proto říkám: Vyprávějte všechny ty tzv. rasistické, xenofobní a diskriminační vtipy a hlášky, které pár sucharů nedokáže ustát! Stejně jako v kauze Charlie Hebdo platí, že humor má být svobodný a bez omezení! Smrt politické korektnosti! Bring Back Clarkson!

9. března 2015
Debata o nejsilnějších sportovních vozech (označovaných i jako „hypersportovní“). Přestože se mi tyto stroje líbí, pragmatik ve mně už dosti pochybuje o jejich užitečnosti. Dřívější supersporty s rychlostí přes 300 km/h (typicky např. Lamborghini Diablo) ještě měly smysl i v normálním provozu, zatímco při pohledu na šílenosti s rychlostí nad 400 km/h (jako kreace značky Koenigsegg) si vážně kladu otázku, k čemu přesně jsou. Sice je můžete poslat na silnici, mimo závodní dráhu ovšem jejich výkony nevyužijete. Tahle auta už jsou tak trochu samoúčelné, ačkoli samozřejmě nesmírně fascinující kousky techniky.

7. března 2015
Zajímavá sonda do fungování médií, veřejné debaty a společenských nálad. Tak lze vystihnout případ zprávy o údajném vyslání amerických vojáků do Česka, která začala jako zcela nevinná nezávazná poznámka, avšak během několika hodin nabrala takřka „výbušný“ charakter. Já mohu pouze zopakovat svůj dlouhodobý názor, že si trvalou přítomnost ozbrojených sil USA v Česku velice přeji, ovšem nikoli kvůli Rusku (z něhož nemám [na rozdíl od mnoha lidí] strach), nýbrž zkrátka z principu, kvůli celkovému zajištění bezpečnosti naší země a symbolickému potvrzení přátelství se Strýčkem Samem. A kdybych si mohl vybrat, úplně nejraději bych tady viděl usazenou letku legendárních „zabijáků tanků“! :‑)

6. března 2015
Diskuse o herních automatech. Současná mladá generace asi jen matně tuší, že něco takového existovalo a že to kdysi byly právě automaty na mince či žetony, na kterých „běhaly“ ty graficky nejkrásnější hry, protože na ně výkon běžných domácích počítačů ani videoherních systémů nestačil. Já si však přesně pamatuji, jak jsem před lety s úžasem koukal na nádherné automatové hry typu Virtua Fighter 2 nebo Sega Rally. A vzpomíná si někdo na staré automaty z 80. let? Třeba na hru Battlezone, která přinesla 3D vektorovou grafiku… Někdy je opravdu příjemné se ponořit do vzpomínek na takovou klasiku. :‑)

4. března 2015
Moji blízcí vědí, že jsem v uplynulých dnech prošel (a vlastně pořád ještě trochu procházím) velice obtížným obdobím, co se týče zdraví. V takových situacích si člověk uvědomí, co je opravdu důležité a na čem nejvíce záleží. Proto nesmírně děkuji své životní partnerce, své rodině, přátelům a známým, kteří mi poskytli a pořád poskytují podporu a oporu. Děkuji každému, kdo mi pomohl, modlil se za mě, potěšil mě a navštívil mě. Bez této neocenitelné pomoci bych to asi všechno nezvládl.

2. března 2015
Diskuse o klonování, resp. „vzkříšení“ vymřelých zvířat. Jsem optimistou z hlediska technické proveditelnosti a myslím si, že pokud by se našel ochotný sponzor, pak bychom se živého mamuta mohli dočkat za pár let (u dinosaurů je problém v tom, že zatím nemáme kompletní DNA). Ona debata se však netočila primárně kolem toho, zda to dovedeme udělat, ale spíše okolo toho, zda to udělat máme. Morálních dilemat tady totiž existuje víc než dost a doporučil bych opatrnost. Mohl by se z toho lehce stát další dobře míněný, ovšem ve výsledku katastrofální lidský zásah do komplexního přírodního systému.

1. března 2015
Průběh sjezdu hnutí ANO 2011 patrně nikoho moc nepřekvapil. Zesiluje technokratický charakter a projevují se tendence vystupovat spíš pravicově, což ale ve skutečnosti nedokazuje, že by se ANO opravdu profilovalo jako pravicový subjekt. „Skutečná“ pravice se totiž stále potácí v krizi a nepředstavuje vážnější konkurenci, a proto se Andrej Babiš musí logicky vymezovat proti levici, přestože s ní sedí v koaliční vládě. ČSSD se (a asi hodně brzo, přesněji příští rok při krajských volbách) bude divit, s kým se vlastně dohodla. Podobně zákonitě se pak dostaví i probuzení a vystřízlivění voličů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *