Glosy Lukáše Visingra – červen 2009

Štítky:

Jarní semestr skončil, probíhá zkouškové období a pro mnohé z nás už začínají tři měsíce zaslouženého volna. Také v červnu 2009 jsou tu glosy Lukáš Visingra.

30. června 2009
V této řadě převážně vojenských, politických a kulturních postřehů bych si nyní dovolil vyhlásit krátkou komerční pauzu a udělal bych reklamu jednomu čisticímu prostředku. Jmenuje se Opticlean a pokládám jej za nejlepší chemikálii na čištění brýlí, monitorů či šperků, jakou jsem kdy měl v ruce. Vedle toho, že velice účinně odstraňuje prach a mastnotu, vytváří i neviditelný „film“, jímž povrch chrání proti dalšímu znečištění. Opravdu upřímně doporučuji.

27. června 2009
Na základě pozorování i rozhovorů mohu konstatovat, že se v poslední době hodně šíří jeden styl střihu na Venušině pahorku, a to zkrácení po celé ploše na úroveň od několika milimetrů do asi 1,5 cm. Dostal pracovní označení „ježek“ a pokládal bych jej za docela zajímavý kompromis mezi neholením a častým holením. Existuje zde jistá podobnost s mužským „pěstěným strništěm“. Mluvě o podobnosti, univerzita nesoucí jméno Prezidenta Osvoboditele zahájila zkušební provoz systému, který dokáže zjistit pokusy o plagiátorství (akademických textů, nikoli sestřihů v klínech). Jak se říká: Ukrást nápad jednomu člověku je plagiátorství; ukrást nápady spoustě lidí je vědecký výzkum. :‑)

25. června 2009
Vypadá to, že spor FOTA vs. FIA byl vyřešen… Bohužel. Od počátku jsem bezvýhradně na straně stájí a byl bych rád, kdyby vznikla nová závodní série, zcela nezávislá na diktatuře dua Ecclestone a Mosley. Navíc pochybuji, že tohle je konec toho konfliktu, protože napětí mezi automobilkami na straně jedné a byrokracií FOM a FIA na straně druhé existuje už dost dlouho a rozhodně nemá tendenci klesat. Kdyby se opravdu rozjela nová formulová série, mohl by to být začátek konce FIA, jelikož velké firmy by poté mohly lehce opustit i další důležité šampionáty (jako WRC či GT) a založit vlastní. Jsem přesvědčen, že by to bylo nejlepší řešení. Reforma FIA (možná podobně jako v případě ODS) už patrně není možná, a proto by se mělo odejít a začít znovu, jinde a jinak.

24. června 2009
Televize N@VA mi udělala skutečně velikou radost opakováním kultovního seriálu Hospoda (první část dnes). Podle mě jde o nejlepší český televizní seriál vůbec, který o světelné roky překonává zhůvěřilosti z hlubokého minula i současné krávonovely pro (mo)mentálně retardované pštrosy. Hospoda má kouzlo nejen díky zajímavým zápletkám, často nečekaným koncům, výtečným dialogům a „lidskému“ humoru, ale zejména díky dokonalým výkonům špičkových českých herců.

22. června 2009
Po vyslechnutí výkladu Ladislava Smoljaka, že slavná divadelní hra Fidlovačka je (samozřejmě když se odhlédne od toho, že se v ní poprvé objevila česká národní hymna) jedna z nejhorších věcí, které Josef Kajetán Tyl napsal, jsem se domníval, že se jedná o uměleckou licenci v zájmu humoru. Ale po zdolání textu hry mám pocit, že se pan Smoljak vyjádřil ještě hodně umírněně. Fidlovačka je podle mě naprostá pitomost, která sestává z primitivního děje, nudných dialogů a zbytečných postav. Nebýt hymny, mohla by se hrát snad jen jako odstrašující příklad.

21. června 2009
Tím, že se Topol stal lídrem jihomoravské kandidátky, zmizela i nejmenší hypotetická šance, že bych v podzimních volbách mohl (třeba jako nejmenšímu zlu) dát hlas ODS. Tato strana je pro mě nevolitelná, dokud tam budou individua jako Topol, Malík, Tchoř nebo Íčko. Budu volit konzervativní stranu, která bude mít reálnou šanci překonat klauzuli, a jestliže toho nebudou schopni Svobodní (ať už sami, nebo v koalici), zasunu tam někoho jiného. Logicky se tady nabízí Suverenita, avšak zatím není jasné, s jakým programem přijde a co se bude dít kolem Lisabonské smlouvy. Dovedu si např. velice dobře představit i situaci, že bych (jako nejmenší zlo) volil TOP 09.

19. června 2009
Film W. (čili třetí „prezidentský“ od režiséra Olivera Stonea) mě vskutku příjemně překvapil. Zdaleka to není tendenční prvoplánová kritika, ale víceméně nestranná snaha vykreslit George Walkera Bushe jako člověka se silnými i slabými stránkami. Vystihuje jeho charisma, odhodlání, hlubokou víru a veliké vize, ale také divoké mládí, napjatý vztah s otcem a impulzivní povahu. V hlavní roli podává špičkový výkon Josh Brolin. Kdy se asi „svého“ filmu dočká současný nájemník čísla 1600?

17. června 2009
Kdyby se měl vybrat nejlépe propracovaný alternativně‑historický svět, horkým adeptem by zajisté byla tzv. Timeline‑191, jejímž autorem je skvělý Harry Turtledove. Začíná vítězstvím Jihu v občanské válce (1862) a střetnutí USA a CSA pokračují v celkem jedenácti hodně rozsáhlých knihách až do roku 1945. Turtledove staví děj tak, že na americký kontinent přenáší události a fenomény z reálných dějin Evropy (mj. obě světové války, fašismus, komunismus či holocaust), ale samozřejmě je upravuje pro specificky americké podmínky. Působí to, jako kdybyste rozložili historické puzzle a seskládali jeho kousky jiným, ale přesto povědomým a vlastně ne chybným způsobem.

16. června 2009
Na možnost demokratických změn v Íránu jsem se vždy díval spíše skepticky a tyto prezidentské volby mé pochybnosti pouze potvrdily. Dnešní íránský režim (v němž vládne smečka středověkých ajatolláhů a zjevně šílený prezident) nejvíce ze všeho připomíná jakousi groteskní islámskou verzi fašismu. Prostě nevěřím, že by taková zhůvěřilost mohla odejít bez použití síly. Změnu „zevnitř“ by snad mohlo přinést celonárodní povstání s podporou armády (která už prý má plné zuby Revolučních gard), jenže já bych i tak vsadil raději na ozbrojený zásah „zvenčí“.

14. června 2009
V americkém Kongresu se znovu začíná mluvit o exportu letounů F‑22 Raptor. Je to velmi kontroverzní téma, jelikož hypermoderní technologie tohoto miláčka jaxi nerostou na stromech. Osobně bych ihned a bez limitů pustil plnou verzi Raptora do Izraele a k tzv. Anglosasům (tedy k Britům či Australanům), ale hlavním zájemcem je nyní Japonsko. A já nejsem znám právě jako velký milovník země Vycházejícího slunce. Váhám… Nicméně, když vezmu v úvahu ekonomickou krizi, agresivitu KLDR a potenciál Číny, asi bych dovolil F‑22 (v nějaké „osekané“ verzi) i těm samurajům.

13. června 2009
Fragmentace střední a pravé části českého politického spektra začíná být alarmující a já začínám trochu pochybovat o své prognóze, že ČR postupně tenduje k systému dvou stran. Na liberální a konzervativní scéně je už dnes velice živo. Nedivil bych se, kdyby se díky spojenectvím malých stran zformovaly dva až tři subjekty zaměřené na zklamané pravicové a středové voliče; lišily by se zejména postojem k EU a částečně by stály na komunální či regionální politice. (Není vyloučen ani „divoký“ scénář, resp. „volební zemětřesení“, které by způsobilo crash modrých ptáků, klidných siláků i kvality života a naopak by dalo boost novým stranám. Nestává se to často, ale někdy přece jen ano.)

11. června 2009
Hodnocení filmu Terminator Salvation působí zklamaně, takže jsem do kina přišel trochu rozpačitě. Ale po zhlédnutí musím říci, že se mi film ohromně líbil! Zajímavá zápletka (se dvěma pořádnými dějovými zvraty), dech beroucí akční scény s dokonalými efekty, originální nové typy robotů, obrovské množství odkazů na předchozí díly a na konci i digitální Arnold. (A subjektivně vyzdvihuji i masové využití mého milovaného bitevního letadla A‑10 Thunderbolt II.) Salvation se těžko porovnává s prvními dvěma díly; to jsou kultovní fenomény, ale odpovídají své době. Čtyřka je už zkrátka jiný druh filmu, podobně jako třeba první trilogie Hvězdných válek. A zanedlouho v plné síle zaútočí pokračování jiného fantastického megafilmu. Blíží se Transformers: Pomsta poražených.

10. června 2009
Včerejší razie proti neonacistům naznačuje, že se v boji proti extremismu možná (to zdůrazňuji: možná) blýská na lepší časy. Coby absolvent kursu BSS450 Militantní demokracie samozřejmě vím, že dokázat konkrétní osobě konkrétní „extremistický“ trestný čin není snadné (a odhaduji, že razie skončí známým: „Šéfe, pustíme toho nácka hned, nebo počkáme, až to udělá soudce?“), ale psychologický účinek tohoto zásahu bude určitě značný. Když neonacisté pořád opakují, že je sionistický Systém utlačuje, tak by ten Systém měl s pořádným utlačováním konečně začít.

8. června 2009
Skončily eurovolby překvapením? Ano i ne. Vítězství modrých se asi čekat dalo, zajímavá je spíše jeho síla. „Hořkosladký“ výsledek Suverenity a neúspěch Svobodných a Libertas.cz dokládá platnost starého známého: „United we stand, divided we fall.“ Eurorealisté (protože ze slova „euroskeptik“ se díky snaze eurohujerů stala skoro nadávka) měli a jistě mohli společně prorazit, ale takhle… Z evropského hlediska se vesměs projevily předvídané jevy (triumf pravého středu, debakl socialistů a úspěchy krajní pravice), ale všechny ještě silněji, než se čekalo. A teď bude zajímavé, jak se budou v EP formovat frakce, které to chtějí Evropě osladit. P.S. „Hergot, dyť to je sůl! Scheisse!“

7. června 2009
Jako reakci na nedávnou kritiku soukromých vojenských firem jsem dostal otázku, co si vlastně myslím o celkem vstřícných postojích, které vůči PMC vyjadřuje Dale Brown. Vtip je ale v tom, že kontraktoři v jeho románech stojí vždycky zásadně na straně svobody a spravedlnosti (resp. na straně zájmů USA); peníze jsou pro ně vedlejší! Prakticky tedy nenaplňují jeden ze základních prvků definice PMC, kterým je orientace na zisk. Neříkám, že takoví „žoldnéři svědomí“ v reálném světě neexistují (příkladem může být žijící legenda Neal Ellis), ale říkám, že tvoří jen malou menšinu. Představují výjimku, ne pravidlo, a proto se na ně nevztahuje ani má kritika PMC. Právě naopak; přeji si, aby tady bylo co nejvíc takových lidí. (Mimochodem, říkáme jim „hrdinové“.)

5. června 2009
Pár nesourodých střípků: Pokud opravdu existují fotky dvojice T&T ze Silviových akcí, předpokládám, že na veřejnost (dříve nebo později) uniknou. Čtu bezmála tisícistránkovou knihu Poválečná Evropa, ve které se objevují zpochybnění řady zdánlivě nesporných tvrzení o studené válce. Opět se začíná hovořit o odpalování balistických raket z letadel. Budete‑li si chtít přivydělat, avšak kvůli krizi nebudete schopni najít místo, zkuste např. nechovat prasata.

Update: Mám dobrý odhad. Mirečkovy fotky jsou venku… Kdy se dočkáme Lucky? :‑)

4. června 2009
Vyhodnocení volební kampaně. Celková úroveň: slabší až mizerný podprůměr. Vyhrocený souboj dvou nejsilnějších stran; evidentně jen „nácvik“ na předčasné podzimní volby. Technicky relativně nejlepší je podle mě kampaň oranžových růží. Přístup modrých ptáků se od loňské porážky vskutku hodně zlepšil, ale stále má určité rezervy. Kampaně menších subjektů jsou vesměs málo výrazné, i když některé (jako Berani, Plecháči, Hvězdy nebo VéVéčka) se alespoň snaží a jsou jaxi vidět. Výsledky bychom měli znát v noci na pondělí. A jak už jsem zde napsal, počítejte s překvapením.

3. června 2009
Postupně jsem dospěl k závěru, že je asi třeba používat tři internetové prohlížeče. Pro vlastní prohlížení stránek je vhodný nějaký pokročilý derivát Internet Exploreru (osobně jsem si zvykl na Avant Browser) a pak program Mozilla Firefox. Ten i onen totiž občas narazí u nějaké stránky nebo prvku na problémy, se kterými si však lehce umí poradit druhý. A třetím je Opera. Ano, jako browser je docela nezajímavá, jenže má zdaleka nejlépe vyřešené stahování a cache.

1. června 2009
Jestli máte zájem o napínavou knihu, po jejímž přečtení budete mít nad čím přemýšlet, mohu doporučit román Antarktida: Zmrtvýchvstání od Jeremyho Robinsona. Patří do žánru „vědeckých thrillerů“ (svým stylem se trochu podobá dílům Jamese Rollinse) a vychází z teorie (kterou i já zastávám), že Antarktida byla kdysi zelená, úrodná a obydlená civilizací. K tomu ale přidává a propojuje i řadu dalších důležitých témat, např. spory vědy a víry, výklad Bible, evoluci, potopu světa… Právě díky tomuto spektru otázek je vynikajícím zástupcem takové meta‑kategorie knih, kterou mám velice rád, totiž knih, jež své čtenáře jaksi neodbytně nutí zjišťovat si podrobnější informace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *