Glosy Lukáše Visingra – červen 2013

29. června 2013
Zvířecí den, resp. návštěva Národní výstavy hospodářských zvířat a zemědělské techniky, která se v Brně koná spolu s mezinárodními výstavami psů, koček, drobných hlodavců a potřeb pro chovatele. Myslím, že taková koncentrace domácích zvířat (užitkových i „mazlíčků“) se hned tak nevidí. Coby asi nejzajímavější exponáty bych ohodnotil československé vlčáky, což je psí plemeno, které se téměř nedá rozeznat od vlka. Působivá byla také některá obří plemena koček, miniaturní koně (nikoli poníci) nebo neobvyklé ovce. Byla to velmi podařená akce, takže už se těším na příští ročník.

28. června 2013
Není žádné tajemství, že mám jistou slabost pro některé „béčkové“ horrory, které jsou tak strašlivě špatné, že jsou vlastně skoro dobré. V tomto smyslu mě teď „dostal“ film Osombie, který si přinejmenším zaslouží bod za originalitu. Usáma bin Ládin jako zombie organizující armádu nemrtvých teroristů, to tady opravdu ještě nebylo! Jinak samozřejmě mizerné herecké výkony, ubohé dialogy a levné efekty, ale kupodivu se na to dá koukat, jen musíte (podobně jako zombie) deaktivovat mozek. :‑)

26. června 2013
Česká republika má (opět) nového premiéra, jenž má sestavit vládu odborníků. Je to kontroverzní krok, ač tím rozhodně neříkám, že je to špatně. V této chvíli nebudu rozhodnutí Miloše Zemana nadšeně chválit ani plamenně odsuzovat; jako pochvalu poznamenám, že Jiří Rusnok je nepochybně špičkový odborník, který se do této funkci hodí, zatímco jako kritiku dodám, že vláda by měla vzniknout s aspoň základní podporou stran, resp. Poslanecké sněmovny. Každopádně si ale počkám na personální složení Rusnokovy vlády a na její program, teprve potom vyslovím jasný názor.

24. června 2013
Ruský prezident Putin oficiálně avizoval něco, o čem se v ruském vojenském tisku diskutuje už několik let a co pro experty nebude velkým překvapením. Rusko hodlá přinejmenším „přehodnotit“, pokud ne rovnou vypovědět Smlouvu o raketách středního a kratšího doletu (INF). Problém spočívá v tom, že tahle dohoda odráží paradigma studené války, ale svět se za těch 25 let změnil a spousta zemí v okolí Ruska (na prvním místě samozřejmě Čína) rozvíjí tyto zbraně coby jeden ze základů svého arzenálu. INF byla jistě užitečná, ovšem racionálně chápu, že nyní se Rusové cítí poškozováni (podobně jako Američané v případě smlouvy ABM). S tím se asi nedá nic dělat. Welcome to the real world.

23. června 2013
Leckdo už ODS odepisuje coby mrtvou stranu bez šancí. Na to mohu říci jen jediné: Lidé asi mají krátkou paměť. V roce 2005 po skandálech Stanislava Grosse úplně stejně odepisovali ČSSD, která se též propadla na minimum preferencí… A poté přišel takřka neznámý Jiří Paroubek a začaly se dít věci. Jinými řečeno, s „pohřbíváním“ ODS bych byl dost opatrný, protože teď se klidně může objevit nějaký „modrý Paroubek“, který stranu za jedno‑dvě období vytáhne ze dna k volebnímu vítězství.

22. června 2013
Iron Man je ze super‑hrdinů značky Marvel můj největší oblíbenec, zejména proto, že za svoje schopnosti nevděčí nějaké mutaci, nýbrž jenom vlastní hlavě, rukám a špičkové technologii. Proto jsem se hodně těšil na třetí film, který se mi velice líbil, přestože je od prvních dvou značně odlišný. Tony Stark (jehož podání od Roberta Downeyho Jr. považuji za jednu z nejlepších filmových rolí poslední doby) se více než kdykoli jindy ukazuje být člověkem s chybami a slabinami. Ačkoliv se opět dočkáme mnoha krásných technických a akčních „vychytávek“, tentokráte vyniká právě ta psychologická rovina. Není moc „komiksových“ filmů, které vás přimějí přemýšlet tolik jako Iron Man 3.

20. června 2013
Elementární otázka: Je politická dohoda ve smyslu „hlas za funkci“ korupce? Popravdě řečeno, neumím na to odpovědět všeobecně a jednoznačně. Nepochybným faktem je, že takovéto obchody se v reálné politice dělají naprosto běžně, a pokud bychom tenhle princip odsoudili jako korupci, pak byl jasným korupčníkem i Abraham Lincoln. Ano, je to nemorální či neetické, ale o politice toho vím až příliš mnoho na to, abych si dělal iluze o její vysoké morální a etické úrovni (zcela bez ohledu na čas nebo místo), a navíc mám značné pochybnosti o tom, zda je to skutečně i explicitně protizákonné. Jisté ovšem je, že výrok soudu bude mít v tomto případě obrovský význam a de facto precedenční váhu.

19. června 2013
Bronco is Back! Po mnoha slibech a odkladech americké námořnictvo (snad) konečně udělá to, co se mělo udělat už dávno, a to „vzkříšení“ báječného, byť trestuhodně nedoceněného letadla OV‑10 Bronco. Tenhle malý ďáblík byl přímo vyvinut pro protipartyzánské, resp. protiteroristické operace, a proto jsem nesmírně rád, že půjde znovu do boje a odešle pár darebáků do pekel. Tak podařených konstrukcí je málo a byla by velká škoda nevyužít jejích skvělý potenciál. Bronco Forever! :‑)

17. června 2013
Absolvoval jsem „transformeří maratón“, tj. zhlédnutí tří filmů Transformers od výtečného Michaela Baye (který nyní intenzivně pracuje na čtvrtém dílu). Ačkoli je pořád pokládám za excelentní, přece jenom bych měl jednu malou výtku: Příběhy lidských postav jsou tam asi až moc detailně rozebírané, takže bych uvítal více robotů a méně patetického žvanění. Mimochodem, mám pocit, že mé nadšení pro Transformers už se projevuje jistou deformací pozorování a myšlení. Už nejednou jsem se totiž přistihl, že se dívám na nějaké auto či jiné vozidlo (stavební, vojenské atd.) a přemýšlím, do jakého robota by se transformovalo. Inu, i to dokazuje, jak působivé filmy umí Michael Bay točit. :‑)

16. června 2013
Stručně k tzv. skandálu PRISM, jenž se týká sledování komunikace na Internetu zpravodajskými službami USA. Nechápu, čemu se kdo diví. Utajované získávání utajovaných informací je základním úkolem těchto institucí. Pokládal bych spíše za překvapivé, pokud by zpravodajské služby něco takového nedělaly. Úplně jiná věc ale je veřejně hovořit o přesných detailech tohoto sledování. Edward Snowden je dle mého názoru (stejně jako Bradley Manning a Julian Assange) zrádce nejhoršího druhu, u kterého jenom váhám, jestli ho exemplárně potrestat, nebo mu zajistit pěkné zmizení beze stopy.

14. června 2013
Nemůžu samozřejmě komentovat nic jiného než včerejší velikou policejní razii proti politikům a lobbistům. Jde o skutečně mimořádnou a bezprecedentní akci, která bude mít v každém případě dalekosáhlé důsledky a podstatně ovlivní českou politiku i celou společnost. Pozoruhodné je, že úder dopadl primárně na činitele ODS a na ně napojené osoby, což vyvrací klasickou představu o beztrestnosti vládních politiků. Jisté je, že policie zásah připravila skvěle a dokázala současně udeřit na lidi v několika (zřejmě souvisejících) kauzách. Doufám, že nyní bude platit „padni, komu padni“. A pokládám za samozřejmé, že v takové situaci premiér ihned podává demisi a vzniká úřednická vláda. Celá tahle operace je každopádně vysoce pozitivní událostí, díky níž se věci (snad) změní aspoň trochu k lepšímu.

13. června 2013
Nakladatelství Mladá fronta pokračuje ve velice chvályhodné činnosti, kterou je vydávání knížek (nejen) o československých pevnostech. Nejnovější z nich je Malá kniha o velkých bunkrech, jež představuje dosud ojedinělý soubor informací o těžkém opevnění po celém světě. Vedle pohraničních pevností jsou obsaženy pobřežní a protiletecké objekty a různé úkryty a bunkry pro zbraně a další techniku. Jako obvykle nechybí spousty tabulek, fotek, kreseb a map, výborně jsou také GPS souřadnice objektů. Každopádně jde o velmi přínosnou knihu, kterou upřímně chválím a doporučuji.

11. června 2013
Situace v Sýrii zůstává nepřehledná a obtížně předvídatelná. Tolik seriózní komentář. Jestli to chcete nějak odlehčit, hodí se aktualizovaná verze známého vtipu o partyzánech. Z deníku syrských povstalců: Pondělí: Zaútočili jsme na Asadovy síly a obsadili jsme kopec. Úterý: Asadova vojska provedla protiútok a vytlačila nás z kopce. Středa: Zahájili jsme nový útok a znovu jsme dobyli kopec. Čtvrtek: Asadova vojska nás opět vytlačila z kopce. Pátek: Přišli Izraelci a vypráskali odtamtud všechny. :‑)

10. června 2013
Válka a politika tradičně platí za „typicky mužské“ profese. Takový pohled ale může být hodně zavádějící, o čemž svědčí i zajímavá kniha Válečnice, která se zabývá právě těmi ženami, které uspěly v boji. Najdete v ní nejen královny a císařovny, ale také ženy, které se samy chopily mečů či pušek, stejně tak partyzánky nebo vůdkyně politických hnutí. Kniha je zpracována formou „medailonků“ jednotlivých osobností a jasně ukazuje, že „slabé pohlaví“ mnohokrát v historii projevilo přinejmenším stejnou odvahu jako muži. Také z toho vychází moje dlouhodobé přesvědčení, že ženám by měly být v ozbrojených silách otevřeny všechny pozice bez omezení. Žádná diskriminace, tedy samozřejmě ani ta „pozitivní“. Jenom by zkrátka měla platit rovnost a férová aplikace jednoho metru na všechny.

8. června 2013
Den ve znamení zážitků z historie. Dopoledne jsem navštívil oslavy 780 let svého rodného města Tišnova, na kterých vystoupila mj. skupina historického šermu Victorius, která předvedla jednu nepěknou příhodu z dějin města. A odpoledne jsem se vydal na již tradiční rekonstrukci bitvy z americké občanské války, která se letos týkala bitvy o Laurel Hill (1864). Atmosféru trochu zkazila nezvládnutá organizace a zpestřovalo ji jedno ne zrovna dobře fungující dělo a dva vrtulníky (jeden „opravdový“ Robinson a jeden dálkově řízený s kamerou), ale každopádně se jednalo o velmi hezkou podívanou.

6. června 2013
Diskuse o vysokých školách. Je pozoruhodné, jak si lidé na kterémkoli studijním směru myslí, že „ti druzí“ (tedy studenti jiných směrů) to mají jednodušší, byť ve skutečnosti jsou ty skutečně prestižní vysoké školy náročné asi tak všechny stejně. A to tak, že docela hodně. Při dnešní debatě na gymnáziu jsem asi budoucí vysokoškoláky trochu vyděsil, jenže realita je prostě taková, že studium na kvalitní univerzitě není snadné, klade velké nároky a vyžaduje velkou vytrvalost. Ale výsledek stojí za to. Není to ani tak o škole, ale spíše o přístupu každého studenta. Každý se musí rozhodnout, čeho chce dosáhnout a co pro to udělá. A jestliže nevynaloží adekvátní úsilí, pak neuspěje nikde.

4. června 2013
Víte, podle čeho poznáte, že je nějaká zbraň skutečně efektivní? Zpravidla podle toho, že se ji někdo snaží zakázat. Aktuálně to platí o zbraních bez osádky, pro něž se užívá i zavádějící pojem „roboti‑zabijáci“ (dle této podivné logiky by vojáci byli „lidé‑zabijáci“) a které se starají o rozsáhlý výřad mezi islamisty. Osobně samozřejmě fandím Baracku Obamovi v jeho snaze tyto stroje využívat. Poučení: Žádné právní či morální námitky nemohou překonat technický pokrok a vojenské požadavky.

3. června 2013
Bleskové povodně v Praze bohužel ukazují (kromě jiného) mizernou úroveň české politiky. To, co se dělo na pražské radnici, jsem zpravidla moc nekomentoval, protože (úplně otevřeně přiznávám) jsem to až tolik nesledoval, a proto jsem do toho tak detailně neviděl (byť mám silný dojem, že tam jde primárně o některé konkrétní projekty z veřejných peněz). Ale ať se tam dělo nebo děje cokoliv, v takovéto krizové situaci by se měly všechny spory odsunout a všichni by měli (řečeno obrazně, ale v tomto případně možná i doslova) k pumpám. Toto by ostatně měl být obecný princip: Politické spory se mohou vést dle libosti, když panuje normální klidná situace, avšak v případě války, přírodní pohromy apod. je nezbytné se sjednotit a v zájmu efektivního řešení krize táhnout za jeden provaz.

1. června 2013
Den s hasiči na náměstí v Tišnově. Velice zajímavá „přehlídka“ hasičských automobilů od soudobých jako Tatra 815, Mercedes‑Benz Unimog, MAN nebo Iveco po „veterány“ typu Pragy V3S či Tatry 148. A jako opravdová specialita nádherná ruční stříkačka z roku 1899, jejíž pumpování si mohl každý vyzkoušet (což jsem si samozřejmě nemohl nechat ujít). Program trochu zkazil paradoxní fakt, že nedaleko propukl požár, takže velká část hasičů musela vyrazit do „ostré“ akce, ale i tak se jednalo o podařené dopoledne, kde jsem se leccos dozvěděl (a nafotil). Děkuji za tuto možnost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *