Glosy Lukáše Visingra – červen 2014

30. června 2014
Vědeckotechnická rozvědka je snad nejméně známou složkou zpravodajských služeb z období ČSSR. O to větší hodnotu má knihaPomohli jsme sestřelit Powerse, kterou sepsala skupina bývalých pracovníků VTR. Nabízí řadu informací o způsobu práce i úspěších této specifické služby, která dělala de facto průmyslovou (civilní i vojenskou) špionáž v zájmu státu. Je to kniha občas překvapivá, často provokující, rozhodně však cenná a svým zaměřením vlastně ojedinělá. Opravdu doporučuji.

28. června 2014
Vedle Dne s hasiči a integrovaným záchranným systémem (kde byla k vidění i nějaká starší technika a také něco ze zásob Správy státních hmotných rezerv) jsem dnes navštívil i sraz „své“ třídy z gymnázia. Od naší maturity uplynulo už neuvěřitelných 13 let! Jak ten čas letí… Někdo se značně změnil, někdo vypadá skoro stejně, ale samozřejmě přibylo svateb a dětí (kupodivu žádný rozvod). Každopádně takové setkání přiměje člověka k alespoň malému bilancování, co se mu v životě (ne)podařilo a z čeho se má poučit. Neúspěchy a špatná rozhodnutí nás totiž také obohacují. Každý dělá chyby, ale ne každý si z nich dovede i něco odnést. Pořád plakat nad chybami nemá smysl, úplně stačí je neopakovat.

27. června 2014
Film X‑Men: Budoucí minulost představuje velice důvtipný „reboot“ série, aniž by se však popřela původní kontinuita. Stačí si trochu pohrát s časem… Herecké výkony jsou (dle očekávání) skvělé, tradičně dominují drsňák Hugh Jackman a tajemně démonický Michael Fassbender. Bojové scény správně pobaví (průnik do Pentagonu nemá chybu!) a dialogy nenudí, tedy pokud znáte předchozí díly (jinak jste ztraceni) a chcete se nad nimi zamýšlet. X‑Men: Budoucí minulost nám totiž připomínají, že každý krok má svoje důsledky a že za každé svoje rozhodnutí musíme nakonec nést odpovědnost.

25. června 2014
Román Cílená hrozba, jenž se nedávno dočkal svého českého vydání, znovu ukazuje, proč se Tom Clancy vypracoval na absolutní světovou spisovatelskou špičku. Nejde tady jen o excelentní, dokonale promyšlený a vysoce napínavý příběh. Za Clancyho romány vždy stojí gigantická odborná rešeršní práce, díky které se jednak pracuje s podrobnými a věrnými reáliemi a jednak se sděluje vážné varování. Tentokráte se jedná o hrozbu čínské kybernetické války proti USA, jež by mohla lehce přerůst ve válku i v reálném světě. Clancy silně apeluje na posilování kybernetické bezpečnosti a také jasně říká, že na kybernetické útoky by se mělo vždy důrazně odpovídat, a to třeba i fyzickou silou.

23. června 2014
Plány Armády ČR na obnovení odvodů získávají konkrétnější formu. Nedostatek vojáků je jasným faktem a já jsem se nikdy netajil názorem, že čistě profesionální armádu nepokládám za optimální řešení, současně jsem ale kategoricky proti povinné službě či nařízeným odvodům. Armáda by měla mít profesionální jádro, podporované dobrovolnou službou a zálohami. A neexistuje‑li u obyvatel dostatečný zájem, znamená to, že vojsko nenabízí dostatečně lákavé pobídky. Místo donucování (které by mohlo být i kontraproduktivní) by to chtělo laskavě zapracovat na zvýšení atraktivity armády.

22. června 2014
Jen málo událostí nabízí pro konspirační fantasmagorie tak vděčné téma jako vražda Kennedyho. O to více musím chválit knihu Zavraždění JFK: Atentát na amerického prezidenta, jež se takovým žvástům vyhýbá a předkládá na nesporných faktech postavený, přesto ovšem velmi přitažlivý a čtivý dokumentární příběh. Je to jakýsi „dvojitý“ životopis úspěšného politika a jeho vraha, ve kterém nechybí dramatické scény z válek a zahraničních i domácích krizí, stejně jako pohledy do soukromí. Kennedy je popisován jako člověk, který i navzdory některým osobním chybám představoval výjimečnou a vzácnou osobnost s potenciálem skutečně „změnit svět“. Také proto je paradoxní, že nezemřel kvůli „velkému spiknutí“ politických protivníků, nýbrž kvůli činu jednoho zoufalého a narušeného ztroskotance.

21. června 2014
Je asi dobře známo, že vůči charitativnímu sponzorování čehokoli ve třetím světě mám velkou averzi, mj. i proto, že tzv. rozvojová pomoc se obvykle rozkrade. Ale přece jenom platí, že výjimka potvrzuje pravidlo. Existují i skutečně férové a dobře zaměřené projekty podpory. Chcete-li tedy účinně přispět na dobrou věc, doporučuji sbírku Oči dokořán. Řídí ji lidé, jež osobně znám, a jedná se o peníze na školu, což je vždycky správná investice. Odměnou budiž dobrý pocit z dobrého skutku. :‑)

19. června 2014
Zastupitelstvo Brna vykazuje pozoruhodný stupeň naivity, pokud se domnívá, že zákaz prostituce na všech veřejných místech bude dodržován více než dosavadní zákaz téhož na některých místech (který se, jak lze asi uhodnout, nedodržuje skoro vůbec). Snaha vymýtit prostituci má zhruba podobné šance na úspěch jako snaha zrušit změny ročních období. Já mohu pouze opakovat svůj dlouhodobý názor, že prostituci je nutno legalizovat jako speciální podnikání, zřídit licence, povinné prohlídky, pochopitelně zdanit atd. Nynější stav fakticky znamená jen únik zisků a zdroj doprovodné kriminality.

18. června 2014
Legenda zvaná Wolfenstein pokračuje. V nové hře Wolfenstein: The New Order se tentokrát vydáváme do alternativní historie, v níž nacisté vyhráli válku pomocí retro‑sci‑fi technologií. Vše opravdu stojí na hi‑tech „hračkách“, naopak úplně absentuje okultismus a magie, což mi trošku vadí, protože právě tento mix, který byl pro nacismus vlastně typický, dával „Wolfovi“ jeho specifickou atmosféru. Vynahrazuje to až nečekaně silný příběh, jenž vysílá důrazné varování. Vítězství Třetí říše by přineslo jenom tmu, smrt a zkázu, byl by to konec civilizace, jak ji známe. A proto: Kill Nazi!

16. června 2014
Vážnost hrozby, kterou představuje ofenzíva organizace ISIL v Iráku, dokazuje i fakt, že se proti ní patrně zformuje spolupráce USA a Íránu. Je ovšem otázkou, zda to není jenom „vyhánění čerta ďáblem“, protože navzdory prezidentu Rúhánímu se podstata íránského islámsko‑nacistického režimu nemění. Přitom je celá ta situace absurdní, jelikož striktně geopoliticky by Írán měl být blízkým spojencem USA a Izraele. Ostatně jím skutečně byl až do roku 1979, kdy se prezident Carter dopustil té katastrofální blbosti a nechal padnout šáha. O tom si sice nelze dělat nějaké velké iluze, ale byl to sekulární vládce, jehož režim se mohl postupně vyvíjet a reformovat. Zatímco dnes… Škoda mluvit.

15. června 2014
Velice doporučuji návštěvu rodinného pensionu Zámecký mlýn u Lomnice. Je to skvělé místo nejenom pro delší dovolenou, ale i pro krátký výlet. K dispozici je restaurace s vysoce kvalitní domácí kuchyní (a řadou neobvyklých specialit), spousta zábavných atrakcí a aktivit pro dospělé i děti, v neposlední řadě též spousta zvířat od morčat po koně. To vše realizováno v působivém venkovském stylu a umístěno v krásné přírodě, kde si můžete báječně odpočinout od každodenního stresu.

13. června 2014
Téma: Irák. Po jisté době relativního klidu má před sebou Irák existenční hrozbu v podobě organizace ISIL (Islámský stát v Iráku a Levantě), která už postupuje na Bagdád, aniž by ji irácká armáda (což ostatně není příliš překvapivé) dokázala zastavit. Už není čas na disputace, teď je čas udeřit. Prezident Obama váhá, ale jinou možnost teď nevidím. ISIL není nějaká vygumovaná banda otrhanců, je to vysoce schopná, a proto i vysoce nebezpečná organizace. Je nezbytné zahájit masivní letecké údery na její postavení, totálně ji zničit, rozdrtit na prach a zadupat do země. A kdy? Nejlépe včera!

11. června 2014
Kultovní série románů Valhala od Františka Novotného nepochybně patří do zlatého fondu české literatury, ale já jsem se k ní kupodivu dostal až v podobě nového jednosvazkového vydání. Valhala je něco skutečně mimořádného, protože v dokonale promyšleném schématu spojuje (mj.) nordickou mytologii, kabalistickou mystiku, nacistický okultismus, čínskou filozofii, sexuální magii, paralelní vesmíry, cesty časem, kvantovou fyziku, letecké bitvy, námořní plavbu, špionáž, politiku… Pro plné pochopení a vychutnání žádá výjimečně pozorné čtení, kvalitní paměť a dobré znalosti. Nelze ji asi doporučit každému, ten zážitek však vážně stojí za to. Valhala je zaručeně ta nejnáročnější kniha, kterou jsem kdy četl, ale také jedna z nejlepších. A půjdu ještě dál: Pro mě je to vůbec nejlepší český román všech dob.

10. června 2014
Obdržel jsem dotaz, co říkám na to, že Česko navštívil Noam Chomsky. Upřímně řečeno, snad nejlepší by bylo aplikovat zde tzv. nejkratší kritiku na světě: „Přijel k nám Noam Chomsky. Proč?“ Jinak už nevím, co dalšího mám říct, protože je hluboko pod mou úrovní vyjadřovat se k různým anarchistickým, fašistickým, antisemitským a konspiračním žvástům. Při srovnání se žvaněním jakéhosi irelevantního intelektuála je pro mě mnohem důležitější, že konečně začalo opravdové léto. :‑)

8. června 2014
Začátek června (jako každý rok) přinesl rekonstrukci bitvy z války Severu proti Jihu u obce Železné. Letos byla vybrána bitva u Grovetonu, jedna ze součástí druhé bitvy u Bull Runu (1862). Nejzajímavější zážitek, který tento ročník přinesl, ale nepochybně představovala jedna úžasná technická premiéra. Kromě pěchoty, jízdy a kanonů se totiž předvedla nádherná funkční replika slavného kulometu Gatling vz. 1862. Tato zcela revoluční rychlopalná zbraň měla ve své době potenciál sama rozhodovat bitvy a stále je třeba ji obdivovat. Stát za tou zlověstně se blýskající zbraní a otáčet klikou je fantastický pocit. Jak napsal Harry Harrison: Ať se děje, co se děje, kdo má Gatling, ten se směje! :‑)

6. června 2014
Připomínáme si 70 let od invaze Spojenců v Normandii. Obvykle se hovoří o odvaze vojáků, schopnostech velitelů či kvalitě zbraní, ale já bych nyní připomněl ještě něco, bez čeho by tato operace v žádném případě nebyla myslitelná, a sice logistiku. Takový gigantický podnik vyžadoval i gigantické materiální zabezpečení, jež bývá mnohdy opomíjeno. Ale byla to právě obrovská síla amerického průmyslu, díky které mohlo začít osvobozování západní Evropy a které Německo (podobně jako lidské a materiální síle SSSR) přes všechny své výhody jednoduše nemohlo dlouhodobě vzdorovat.

5. června 2014
Miloš Zeman se vůči znalostem premiéra Sobotka o zahraniční politice vyjádřil velmi diplomaticky. Já bych na hodnocení nejspíše použil výrazivo, které by se před 22. hodinou muselo cenzurovat. Opravdu bych rád věděl, co si Američané musí o některých našich předních politicích myslet (a pevně doufám, že své mínění nezobecňují na celý národ). Já samozřejmě stále trvám na tom, že si přeji nejen posílení jednotek NATO v Evropě, ale že bych vítal i trvalou přítomnost vojáků USA v Česku, protože to z faktického i symbolického hlediska vnímám jako vysoce důležitý příspěvek k naší bezpečnosti.

3. června 2014
Nigel Farage, předseda strany UKIP, je mi velice sympatický. Musím s ním navíc zcela souhlasit v tom, co je jeho snad nejvíc kritizovaným výrokem, totiž v tom, že obdivuje Vladimira Putina. Nikoliv jako člověka, ale jako státníka a stratéga. Pod to se podepisuji, protože trvám na tom, že ruský prezident je v současnosti nejschopnějším světovým politickým vůdcem. Západ zjevně „usnul na vavřínech“ liberalismu a idealismu a zapomněl, že mezinárodní politika se hraje podle trochu jiných pravidel, jež určuje pragmatický realismus s cílem prosazování (vel)mocenských zájmů. Právě proto si tolik přeji, aby se do čela západních zemí dostali státnici, kteří by západní zájmy a hodnoty bránili a prosazovali aspoň z poloviny tak cílevědomě, důrazně a tvrdě, jako to Vladimir Putin činí s těmi ruskými.

1. června 2014
Šetřete naše lesy! Nevím, jak často si vzpomenete na tenhle slogan, ale já vždycky, když při volbách vidím ty hory použitých i nepoužitých volebních lístků a obálek. Máme přece rok 2014. Hovoří se o elektronizaci veřejné správy (a pomalu, ale jistě se daří ji i realizovat), ovšem samotný proces hlasování a počítání hlasů závisí na tunách papíru. Snad nejsem sám, komu to připadá docela absurdní. Elektronické volby již zvládla řada zemí, tak proč tady v Česku pořád volíme jako v 19. století?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *